Uczcili ofiary Rzezi Wołyńskiej
Stalowa Wola pamięta o ludobójstwie dokonanym na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Dlatego też w ramach obchodów 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, 11 lipca w mieście odbywały się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia.
Tego dnia obchody w Stalowej Woli zorganizowało m.in. Stowarzyszenie „Stalowi Patrioci”, w ramach których najpierw odbyła się msza święta w kościele Źródło Miłosierdzia Bożego, po czym jej uczestnicy przemaszerowali na Skwer Pamięci Ofiar OUN-UPA, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze, w hołdzie pomordowanym na Kresach Polakom. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Stalowa Wola oraz Powiatu Stalowowolskiego. Następnie w Bibliotece Międzyuczelnianej odbyły się prelekcje na ten temat, na które był wstęp wolny.
Również 11 lipca uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej zorganizowali stalowowolscy Rycerze Kolumba. One także rozpoczęły się mszą świętą, odprawioną w kościele pw. Świętego Jana Pawła II. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się na cmentarz komunalny, gdzie złożono kwiaty przy Krzyżu Wołyńskim, zainstalowanym tu w 2015 roku właśnie przez Rycerzy Kolumba. Teraz ich staraniem został odnowiony i właśnie pod nim uczczono pamięć zamordowanych Polaków.
- Modlitwa, zaduma i pamięć. Trzy filary, na których opieramy dzisiejsze obchody są okazją do pogłębionej refleksji na temat cierpienia niewinnych oraz tragicznych sytuacji, które nigdy nie powinny się zdarzyć. Podtrzymują one górującą nad wszystkim miłość, która jest niezbędna do wybaczenia i powinna być przewodnim impulsem uznania winy - zaznaczył podczas uroczystości Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.
– Do dziś próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego? Dlaczego sąsiedzi, z którymi wspólnie razem żyli, napadli na ludność polską i mordowali. Co ważne, mordowali nie żołnierzy i partyzantów, ale bezbronnych: dzieci, kobiety i starców. Tylko dlatego, że byli Polakami. Wszyscy wiemy, że Ukraina dzisiaj przeżywa trudny czas, ale wciąż mamy nadzieję, że w końcu padnie słowo „przepraszam” i że wreszcie nasi rodacy, którzy stracili podczas Zbrodni Wołyńskiej swoich przodków, doczekają się chwili, w której będą mogli uczcić ich tam – na Ukrainie, przy ich grobach, których niestety nie ma do dziś – mówił pod Krzyżem Wołyńskim wicestarosta stalowowolski Stanisław Sobieraj.
Wraz z nim, Powiat Stalowowolski podczas uroczystości reprezentowali wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego Wojciech Chodorek, a także członek Zarządu Powiatu Aldona Bilska-Kokosińska.
Zobacz również:
Przejmująca inscenizacja pt. Wołyń już w najbliższą niedzielę
Komentarze
Nigdy nie przeproszą .A my z dobroci serca pomagamy.
Umyli ręce i pomnik na rozdrożu.Pamiętaj Polaku jak świat światem nigdy ukrainiec nie będzie dla Polaka bratem.
Szkoda, że oba pomniki to martyrologia. Patriota miał upamiętniać wiktorię wiedeńską, ale jak ktoś nie jest w temacie, to nie wie w ogóle, kogo on przedstawia, pewnie jakiegoś męczennika. Polska mesjaszem narodów pokutuje od lat.
Pomnik wołyński pod kątem wykonania stoi o klasę wyżej od Patrioty. Jest kontrowersyjny i o to chodzi.
Kto konkretnie nie wyraził zgody na postawienie pomnika w Stalowej Woli? Czy ktoś przypomni? Szrek by się zgodził. Teraz tysiące turystów zjeżdżałoby do Stalowej Woli, a nie do Jarocina.
Jak można komuś wybaczyć kto nie czuje się winny??
Ci co się modlili pod figurą nie zasługują na szacunek. Nadbereżny przez czas kiedy jest prezydentem nic nie zrobił dla pamięci ofiar tam, na Wołyniu. Przecież powiat za czasu starosty Siembidy utrzymywał bardzo towarzyskie kontakty z Ukrainą Zachodnią. Wielokrotnie oni tu bywali i na odwrót. Podpisanie umowy o współpracy miało bardzo uroczysty charakter i jak niektórzy pamiętają odbyło się w... Hutniku. Czy wówczas nie należało wpisać do umowy partnerskiej punktu o pamięci ofiar ludobójstwa z przed kilkudziesięciu lat? Można było dążyć do oznaczenia miejsc pochówku zabitych. Co to jest za czczenie pamięci tu w Stalowej Woli, składanie wiązanek czy zapalnie zniczy nie wspominając o barwnych i patetycznych wypowiedziach. Moim zdaniem to tak jakby urządzano sobie rocznicowe drwiny z tamtej tragedii!
do "szpital" - znasz wszystkich mieszkańców Stalowej Woli i wiesz czy nie mają krewnych, którzy byli ofiarami banderowców?
tymczasem w szpitalu umierają dzieci, za to cała "śmietanka" stalowowolska czci ofiary sprzed 70 lat nie mające nic wspólnego ze Stalową Wolą...
Nad.bere.żny ty OBŁUDNIKU !
Pomnik Rzeź Wołyńska autorstwa mistrza Pityńskiego mógł stanąć w Stalowej Woli ale to ty nie wyraziłeś zgody.
Za to tuż po ataku ruskich paradowałeś w zielonym mundurku i kazałeś naszym dzieciom bratać się z potomkami banderowskich morderców narażając nasze dzieci na navyyzyko epidemiczne , pożarowe i bandyckie ataki banderowców w szkołach zamienionych na hostele.
Sprzedałeś razem x pajacem z krakowskiego przedmieścia pamięć o polskich dzieciach nabijanych żywcem na sztachety płotów, na widły (obecny symbol ukrainyl, o kobietach rżniètych piłami i mężczyznach rozrywanych końmi.
Ty obłudniku ! Twojd miejsce jest na śmietniku historii ty zaprzańcu !
Bestialsko wymordowani przez ukraińców.Tak jest poprawnie.
Pewnie Russia Today przyjedzie z paroma prowokatorami od Łukaszenki.
Jak delikatnie napisane ZAMORDOWANI PRZEZ NACIONALISTÓW Trzeba nazywać ten mord po imieniu , BNDYCI BANDEROWCY .
Czy kudłaty z pisowska ferajną pojadą na odsłonięcie pomnika do Domostawy?
Dagmara to że tobie z klechą było ok nie dowodzi że zasługują na rozgrzeszenie.
Do Sondy: i twoje ofiary....
Ale focia przy krzyżu musiała być -żenada
ODSZKODOWANIA ODSZKODOWANIA NIE TYLKO HISTORII ODTWARZANIA HISTORII !!!
KTÓRĄ POLACY ZNAJĄ A ODSZKODOWAŃ OD SZWABÓW RUSKICH UKRÓW NIE DOSTAJĄ
JESZCZE ICH WSZYSCY W D.PIE MAJĄ !!!
ODSZKODOWANIA ODSZKODOWANIA NIE TYLKO HISTORII ODTWARZANIA !!!
HISTORII KTÓRĄ POLACY ZNAJĄ A ODSZKODOWAŃ OD SZWABÓW RUSKICH UKRÓW NIE DOSTAJĄ
Tylko Wołyń? A może Jedwabne , ofiary tak zwanych niezłomnych
A przy okazji ofiary zboczonych klechów