Przejmująca inscenizacja pt. Wołyń już w najbliższą niedzielę

Image

Zapraszamy w najbliższą niedzielę 14 lipca o godzinie 19:00 na nadsańskie Błonia w Stalowej Woli, gdzie odbędzie się przejmująca inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej, ukazująca dramat ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu. Narrację poprowadzi prof. nadz. dr hab. Andrzej Olejko.

Partnerami wydarzenia są: Federacja Patriotyczna, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Podkarpacki, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów, Fundacja Przywróćmy Pamięć, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zakłady Południowe, oraz Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola. O bezpieczeństwo zadbają OSP Stalowa Wola oraz OSP Stalowa Wola -Osiedle Charzewice. Wsparcie techniczne zapewnia Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

Uczcijmy pamięć pomordowanych i licznie weźmy udział w tym unikatowym wydarzeniu.

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

~oki

Bo tam było bestialstwo niespotykane na świecie. O jakim misterium mówisz? Prawdy nie da się zagłuszyć ani zapomnieć. Młodym i dzieciOM trzeba o tym mówić oczywiście stopniując informacje do ich wieku i wrażliwości, ale nawet dorosłym jest trudno słuchać historii o sposobach zadawania śmierci Polakom przez Ukraińców. Historia jest nauczycielką życia więc cała prawda musi wyjść na jaw choćby po to by się taka historia nigdy nie powtórzyła. Skoro nie ukrywa się prawdy o II wojnie światowej, Oświęcimiu, zbrodni Katyńskiej i są filmy o tej tematyce, to i ta prawda nie może być ukrywana.

~History

Do oki. Pamięć historyczna to jedno a robienie z tego swego rodzaju misterium , gdzie pokazuje się młodym i dziecią jak wygląda bestialstwo to już druga strona medalu.

~dziadek

Jak Nas kochają " ukraińscy bracia" to widać na ukraińskich forach. Oby nie powtórzyła się historia o powidłach, (po widłach to zostają dziury w plecach)

~ku pamięci

Czy pamiętasz Panie Boże
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów.
Chyba byłeś w tamtej porze
Gdzieś po innej stronie świata,
Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał…

Czy słyszałeś modłę Panie,
Oczy ojca czy pamiętasz,
Gdy hańbili córkę jego
Banderowcy jak zwierzęta…
On na drzwiach ukrzyżowany
Błagał „Zmiłuj się nad nami!”
Zlitowali się oprawcy
Skłuli oczy bagnetami…

Czy widziałeś Ojcze Święty
Patrząc z góry przez firmament
Dzieci śliczne jak aniołki
Na sztachety powbijane…
Kto je teraz poprowadzi
Na spotkanie z Tobą Boże,
One przecież takie małe
Zbłądzą same w tych przestworzach…

Czy spamiętasz Panie Świata,
Męczenników tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.

( L.Makowiecki )

~oki

do "History" - jeśli już obrałeś sobie taki nick to powinieneś znać sentencję, że
"kto nie pamięta własnej historii narażony jest na jej ponowne przeżycie"

~autokar

A czy ktoś organizuje wyjazd ze stolicy województwa? Autami wszyscy się nie pomieścimy.

~????Mmmm

Przeszłością historyczna niech się zajmują historycy. Takie inscenizacje okrucieństw wojenno - zbrodniczych to nic innego jak Sado-masochizm. I co to za przesłanie młodemu pokoleniu?

~History

To chore. Czytając poniższe komentarze można odnieść wrażenie , że rozdrapywanie ran to nasza specjalność
Do tego wzbudzać uczucia nienawiści do współczesnych społeczeństw tych narodów , które w przeszłości były uczestnikami tych wydarzeń. No to może poszukajmy dalej ; Turcy , Mongołowie , Szwedzi ....

~Powiedzenie

WYCHOWAJ WILKA TO CIĘ ZJE

~Mmmm

Naród który zapomina o przeszłości nie ma przed sobą przyszłości!!!!! Trzeba wyciągać wnioski z różnych zachowań naszych wszechobecnych ,, przyjaciół,, że zawsze gdy Polska rosła w siłę musieli jakoś to powstrzymać. I gadanie a po co a na co żyjmy przyszłością jest po prostu żenujące. Poza tym nikt nie może nakazać zapomnieć o ofiarach naszych bohaterów! Jeśli chcecie być jacyś nie wiem europejscy czy coś to granice są otwarte! Tylko Bóg! Honor! Ojczyzna! Pamiętajcie Rodacy jest nas dużo!

~Janusz

Chodźcie wszyscy weźcie dzieci będzie rzeź. Jak dla mnie kompletna porażka takie coś robić. Po co??? Lepiej zabierzcie Ukraińcom zasiłki i 800+ i młodych odstawcie na front. Zacznijcie w końcu żyć przyszłością a nie ciągle rozpamiętujecie przeszłość! Czy wam taka przyjemność sprawia upamiętnianie ciągle martyrologii naszego narodu? Wy ciągle świętujecie porażki w tv nic tylko zabojstwa topielce wypadki śmierć dzieci. Idzie oszaleć od tego ale wam chyba o to chodzi! Nic pozytywnego tylko ciągle negatywna narracja!

~Ferbanks

Jest chociaż jeden plakat, jedna ulotka na temat pomnika inscenizacji w języku ukraińskim?
Polacy to znają a bujajace się po Stalowej ukraińskojęzyczne Sebixy powinni być edukowani.
Inaczej sens tego niewielki.

~Ally

Czy można by przenieść to na 20:00- 20:30 bo wówczas na spokojnie zdążymy wrócić z odsłoniecia pomnika? Panie Prezydencie?

~gogi

W niedzielę o 11-tej odbędzie w Domostawie odsłonięcie pomnika autorstwa A. Pityńskiego poświęconego Ofiarom Rzezi Wołyńskiej. Przyjadą ludzie z całej Polski. Stalowiaków nie może zabraknąć !

~Banoa

Akurat Tuskowi bardzo zależy na tym żebyśmy całkiem tych Ukraińców znienawidzili.. a jak to zrobić? A no I'm dawać kosztem nas.. im więcej my stracimy tym lepszy ubaw.

~Bbbbbb

Historia kołem się toczy i to samo złe wchodzi w ludzi. Hodowana nienawiść do PiS kojarzy mi się z III rzeszą i zagładą Żydów. Widzieliście nowy spot PO?! Analogia jak nic!!!

~Bartko

I bardzo dobrze trzeba poznać historię niech wiedzą że ta Ukraina nie jest święta niech najpierw przeproszą za Wołyń a nie wciągają nas do wojny Tusk wczoraj zgodził się na oddanie naszej energii my będziemy płacić dwa razy tyle zgodził się na zestrzeliwanie rakiet terytorium Polski czyli wciągnięcie nas do wojny a my mamy siedzieć cicho dość tego dość tego

~Jacko

I bardzo dobrze więcej takich inscenizacji trzeba pokazywać historię że to nie są nasi bracia bo wszystko fajnie jak im wszystko oddajemy muszą wszyscy poznać historię jakimi bandera i upadlińcy są mordercami co robili z Polakami i z dziećmi niech obłudnicy najpierw przeproszą za Wołyń wczoraj był załęski a tfusk jeszcze im oddał naszą energię gdzie my musimy płacić od lipca dwa razy droższy prąd A upadlińcy będą mieli za darmo to jeszcze podpisał zgodę na używanie rakiet z naszego kraju do zestrzeliwania nad Ukrainą A to wprost wciągnięcie nas do wojny brawo Pokemony głupie lewackie tumany ściągacie na nas najgorsze zagrożenie od zakończenia II wojny światowej a takie inscenizacje jak Wołyń powinny być jak najczęściej pokazywane z kim mamy do czynienia

~Madras

Dlaczego się tak oburzacie ?? Taka jest historia ,mordowali Polaków i nic tego nie zmieni .Wieczna hańba dla morderców. Jak nie znacie jak to się odbywało to wpisać w google 362 sposoby na mordowanie Polaków , myślę że nawet największy trwaldziel nie dojdzie do końca od 1 -362

~Ass

Każdy powinien to oglądać

~Gdgdhdhdh

Mój śp. Tata przekazał nam historię Polski i również już w podstawówce wiedziałam jak to Ukraińcy nabijali polskie niemowlaki na sztachety.. brutalne?! Tak ale taka jest nasza historia i dzieci powinny o tym wiedzieć tak samo jak o Katyniu Miednoje Charkowie ostaszkowie. Rodzice kupcie sobie zakazane książki historyczne i poczytajcie potem przekażcie wiedzę dzieciom. Historia zawsze kołem się toczy. A teraz niestety w szkołach będzie do "nauczania" historii podręcznik polsko- niemiecki hehe. Bo teraz kreuje się Niemców jako naszych ,, partnerów,,. A Wołyń bombardował niemieckie samoloty. Wszystko na odwrót. Pilecki zakazany, bł rodzina Ulmów i św. Maksymilian Maria Kolbe - bo obnażają podłość narodu niemieckiego.

~roman

2 lata za późno, ale lepiej niż wcale.

~Madras

Jak widać w komentarzach kilka ukraińskich onuc się obruszyło .

~oki

Wczoraj została podpisana umowa Polski z Ukrainą w sprawie tworzenia ukraińskich legionów na terenie Polski.. Finansowanie tych legionów ma zapewnić Polska. Poszukajcie kanału Tomasza Piekielnika.

~jan

..... bestialstwo na linii polacy-ukraińcy ma swoją głęboką historię, nie jest to tylko okres II Wojny Światowej i czas walki z UPA..... właśnie przeczytałem ,,Chmielnicki: burzliwe losy kozaków" autorstwa Sławomira Leśniewskiego, autor opisuje stosunki polsko-ukraińskie na przestrzeni wieków aż po czasy współczesne, naprawdę warto poczytać, to wciągająca lektura i źródło wiedzy ....

~Anna

Ku pamięci bestialsko pomordowanym rodzinom na Wołyniu. ????????????

~Marek

Ciekawe czy Russia Today będzie obecna z kamerami.

~XYZ

rekonstrukcja ludobójstwa? Co?! Faktycznie cała Polska o nas usłyszy...

~Lucyna

Bardzo na czasie. Odsłonięcie pomnika w Domostawie i inscenizacja.

~Irek

Pomnik mistrza Pityńskiego Rzeź Wołyńska mógł być postawiony w Stalowej Woli. Niestety nie było zgody. Wielka szkoda i żal.