Jak długo składniki tabletki "dzień po" zostają w naszym organizmie?

Materiał zewnętrzny Image

Tradycyjne metody antykoncepcji jak prezerwatywa czy wkładka domaciczna chronią nas przed ciążą w prawie 100%. Istnieją jednak sytuacje, kiedy zapomnimy się zabezpieczyć podczas stosunku albo kiedy dana metoda antykoncepcji nie zadziała. Wtedy pozostaje nam antykoncepcja awaryjna. Tzw. tabletki „dzień po” mogą nas uratować w przypadku kiedy prezerwatywa zsunęła się podczas stosunku albo pękła, lub kiedy zapomniałyśmy wziąć jednej z tabletek antykoncepcyjnych. Antykoncepcja awaryjna działa jednak dzięki zawartości hormonów syntetycznych. Jak długo utrzymują się one w naszym organizmie?

Jak działa tabletka antykoncepcji awaryjnej?

Tzw. pigułki „dzień po” albo „plan B” działają dzięki zawartej w nich substancji czynnej. W zależności od wybranej tabletki będzie to lewonorgestrel (np. Escapelle) albo octan uliprystalu (EllaOne). W zależności od wybranej tabletki może ona albo opóźnić owulację, utrudnić plemnikowi dotarcie do komórki jajowej albo uniemożliwić zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Często dokładne działanie zależne jest od fazy cyklu miesiączkowego.

Warto dodać, że jeżeli doszło już do zapłodnienia i zagnieżdżenia komórki jajowej, to antykoncepcja awaryjna w żaden sposób nie wpłynie na płód albo matkę.

Kto może stosować pigułkę „dzień po”?

Antykoncepcję awaryjną mogą zażywać kobiety, które są aktywne seksualnie i które nie chcą zajść w ciążę. Oczywiście nie dotyczy to kobiet, które nie mogą zajść w ciążę – dziewczyn, które nie rozpoczęły jeszcze miesiączkowania albo kobiet po menopauzie. Pigułki „dzień po” wchodzą też w różne interakcje z lekami, więc ich zażycie powinnyśmy skonsultować z lekarzem.

Kiedy zażyć tabletkę antykoncepcji awaryjnej?

Im szybciej po stosunku ją zażyjemy, tym większa szansa, że plan B zadziała. Tabletki najlepiej działają w ciągu 24 godzin, ale niektóre z nich można stosować nawet do 5 doby po stosunku bez zabezpieczenia. Z każdą dobą szansa, że tabletka przeciwdziała ciąży, jest mniejsza.

Oczywiście musimy wziąć też pod uwagę fazę naszego cyklu. Jeżeli do stosunku doszło w czasie owulacji, to istnieje na pewno duża szansa, że zajdziemy w ciążę. Jeżeli jednak do stosunku doszło zaraz po zakończeniu miesiączki, to istnieje mała szansa zapłodnienia. Warto wziąć to pod uwagę podczas decydowania się na antykoncepcję awaryjną.

Jak długo składniki „dzień po” pozostają w organizmie?

W zależności od zażytej tabletki, hormony w niej zawarte utrzymują się w naszym ciele od 3 do 5 dni. 5 dni to również czas, w którym plemnik może przetrwać w ciele kobiety. Po tym czasie stężenie substancji czynnej zawartej w tabletkach spada w naszym organizmie do znikomych poziomów. Po tym czasie, jeżeli nie chcemy zajść w ciążę, musimy stosować tradycyjne metody antykoncepcji.

Jak często można stosować antykoncepcję awaryjną?

Warto kolejny raz podkreślić, że nie może to być nasza standardowa metoda ochrony przed ciążą. Składniki tabletek wpływają na nasz poziom hormonów i fazy cyklu, dlatego powinny być stosowane tylko w sytuacjach awaryjnych. Na pewno nie można ich stosować 2 razy podczas jednego cyklu. Częste stosowanie może oznaczać też większe zagrożenie efektami ubocznymi.

Antykoncepcja online – jak uzyskać receptę na tabletkę „dzień po”?

Teraz, żeby uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną, nie musimy już udawać się do lekarza. Wystarczy skorzystać z konsultacji online. Antykoncepcja online to wygodne rozwiązanie, które pozwala nam uzyskać potrzebną receptę przy pomocy laptopa czy smartfona i bez wychodzenia z domu.

Wystarczy wejść na stronę internetową jak Telemedyk i wybrać opcję antykoncepcja awaryjna. Po opisaniu sytuacji i opłaceniu usługi przy pomocy kamerki albo połączenia telefonicznego albo e-maila połączy się z nami medyk online. E-recepta, którą nam wystawi, może być zrealizowana w każdej aptece – nie potrzebny nam jest tutaj ginekolog. Recepta online zostanie wystawiona przez lekarza dopiero po dokładnym wywiadzie, podczas którego lekarz zapyta nas o datę ostatniej miesiączki i stosowaną na co dzień metodę antykoncepcji. Na podstawie tych informacji lekarz dobierze dla nas najlepszą metodę antykoncepcji awaryjnej.

Taka recepta i antykoncepcja online pozwolą nam na szybkie uzyskanie pigułki, co zwiększy szansę jej zadziałania. Tabletka po stosunku może być zażyta nawet w ciągu kilku godzin.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =