Laptopy nie tylko do pracy – przyglądamy się popularnym modelom

Materiał zewnętrzny Image

Choć komputery stacjonarne wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony konsumentów, to niekwestionowanym numerem jeden stały się laptopy. Są tańsze i przenośne, a więc dużo wygodniejsze od dowolnego peceta – a na tym ich zalety się nie kończą! Przyjrzeliśmy się popularnym modelom laptopów, które nadadzą się nie tylko do pracy, ale też do rozrywki oraz gier. Który z nich warto wybrać?

Obrazek

Laptopy ze średniej półki cenowej – co wybrać?

W średniej półce cenowej znajdziemy dobry sprzęt, który wystarczy nam na długie lata intensywnego użytkowania. Trzeba jednak wiedzieć, co wybrać, by nie przepłacić i otrzymać sprzęt odpowiedniej jakości. Jednym z ciekawszych i popularniejszych modeli w optymalnej cenie jest HP Pavilion 14: https://www.komputronik.pl/product/774263/hp-pavilion-14-dv1411nw-68t15ea-bialy.html. Jakie są jego parametry techniczne? Czy faktycznie opłaca się go kupić?

HP Pavilion 14 jest wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Core i5-1155G7 o częstotliwości taktowania 2,5 GHz (4,5 GHz w trybie Turbo). Ten model CPU został zaprojektowany na bazie najnowszej dostępnej architektury – to dobry i szybki procesor. Ponadto laptop ma 8 GB pamięci RAM, zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Matryca w ekranie została wykonana w technologii IPS i pokryta powłoką antyrefleksyjną, dzięki czemu HP Pavilion 14 gwarantuje wysoką jakość obrazu. To solidny laptop i jedna z lepszych propozycji w tej półce cenowej.

Obrazek

Tani laptop do pracy i nie tylko

Jeśli szukamy czegoś dużo tańszego, ale wciąż prezentującego sensowny poziom, to koniecznie trzeba rozważyć zakup Lenovo Ideapad 3-15. To bardzo udana seria budżetowych laptopów, które można kupić w kilku różnych konfiguracjach. Najtańsza z nich zawiera procesor Intel Core i3-1115G4, ale warto trochę dopłacić i zdecydować się na model z Intel Core i5-1135G7: https://www.komputronik.pl/product/744599/lenovo-ideapad-3-15itl-82h801qspb-.html. To bardzo dobry, budżetowy procesor z częstotliwością taktowania, wynoszącą 2,4 GHz (4,2 GHz w trybie Turbo).

Co istotne, Lenovo Ideapad 3-15 są sprzedawane w wersjach wyposażonych w procesory AMD Ryzen 3 5425U (2,7 GHz) oraz AMD Ryzen 5 5500U (2,1 GHz). Wybór między Intelem a AMD powinien zależeć głównie od preferencji, choć wymienione wyżej procesory „czerwonych” osiągają nieco lepsze wyniki od produktów „niebieskich”. Różnice nie są jednak znaczące.

8 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 512 GB oraz zintegrowana karta graficzna wystarczą do większości zastosowań, choć dobrym pomysłem jest wybór wersji z 12 GB lub 16 GB pamięci RAM. Istnieje też możliwość zwiększenia pojemności dysku SSD do 1 TB, lub dołożenie dodatkowego HDD o wielkości 1 TB. Możemy jednak z tego zrezygnować, jeśli zależy nam na niskiej cenie – nadmiarowe pliki warto wówczas trzymać w chmurze lub na przenośnych magazynach pamięci. Lenovo Ideapad 3-15 to świetna seria tanich laptopów, które doskonale sprawdzają się w niemal każdej sytuacji!

Obrazek

A może komputer stacjonarny?

Z laptopa możemy korzystać wszędzie, bez konieczności dostępu do monitora, źródła prądu oraz peryferii takich jak myszka i klawiatura. Mimo to warto zastanowić się nad zakupem peceta. Dobry komputer stacjonarny to inwestycja na lata. Jeśli złożymy go samodzielnie i dobierzemy tanie, ale porządne części, to wydamy mniej, niż na zakup laptopa, nawet licząc wydatki na ekran oraz pozostałe peryferia.

W przypadku komputerów stacjonarnych z niskiej i średniej półki warto wybrać CPU o dużej szybkości taktowania. W tej roli świetnie sprawdzi się procesor Intel Core i3-10100F na komputronik.pl. To bardzo dobre CPU oparte na najnowszej architekturze Intela. Oferuje częstotliwość taktowania wynoszącą aż 3,6 GHz (4,3 GHz w trybie Turbo), czym przebija bezpośrednią konkurencję od AMD.

Poza procesorem istotny jest też wybór przyszłościowej płyty głównej z dużą liczbą dodatkowych złączy, a także zaopatrzenie się w markowy zasilacz z certyfikatem 80Plus na poziomie brązowym lub wyższym. Jeśli marzy nam się komputer gamingowy, to warto pomyśleć o dobrej karcie graficznej oraz co najmniej 16 GB pamięci RAM. To absolutne minimum zapewniające komfortową i płynną rozgrywkę.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~inżynier

Nie ma lepszych laptopów jak ASUS.

~aaa

Ten ideapad3 jest spoko, mam podobny. Jak na razie działa całkiem okej.