7 trendów w nowoczesnej aranżacji wnętrz
Aranżowanie nowego domu lub mieszkania czy remontowanie starych pomieszczeń to często źródło radości. Urządzanie salonu, kuchni i łazienki to wyzwanie, ale pozwala wyrazić swój styl i stworzyć stylowe wnętrze. W aranżacji pomieszczeń, jak i w wielu innych dziedzinach, obecne są zmieniające się trendy, które warto znać. Kilka z nich, szczególnie dotyczących nowoczesnych wnętrz, znajdziesz w tym artykule.
1. Naturalne kolory zamiast szarościNowoczesny styl kojarzy się nam z odcieniami szarości obecnymi niemal wszędzie, od podłogi po sufit i meble. Monochromatyczne wnętrza przestają być jednak modne. Widoczną w każdym pomieszczeniu szarość zastępują naturalne kolory. W nowoczesnych pomieszczeniach coraz częściej wykorzystywana jest biel, ale także beż oraz delikatne odcienie zieleni, pomarańczowego czy niebieskiego oraz kolory ziemi — przytłumiona czerwień i brąz. Szarość nie zniknie jednak całkiem ze współczesnych wnętrz. Wciąż pojawia się w pojedynczych elementach, już nie dominuje w przestrzeni. Szare meble warto przełamać innymi, pasującymi do wnętrza kolorami. Elementy wyposażenia do swojego nowoczesnego mieszkania znajdziesz na stronie internetowej https://mojewygodnewnetrze.pl.
2. Naturalne elementy
Kojarzące się dotychczas z nowoczesnością elementy, czyli metal, fronty szafek wykończone na wysoki połysk i niemal sterylne wnętrza, stają się rzadkością. Obecnie coraz popularniejszym trendem w aranżacji są naturalne dodatki. Nowoczesne wnętrza były niemal zimne, całe w bieli lub szarości, często spotykany był także styl industrialny z rozbiórkową cegłą na ścianach. Teraz jednak częściej pojawiają się w nich naturalne elementy, przede wszystkim drewno. Pomieszczenia zbliżają się swoim wystrojem do natury, czerpią z niej inspirację i korzystają z odpowiednich materiałów. Prawdziwe drewno pojawia się na meblach, a w zamożniejszych domach również na podłodze. Oprócz niego we wnętrzach coraz częściej wykorzystuje się elementy rattanowe, skórzane lub wełniane. Na ścianach zamiast cegły pojawia się kamień.
3. Delikatne linie
W nowoczesnych wnętrzach modne są teraz obłe kształty i delikatne linie. Unika się ostrych kantów i prostokątnych form. Krągłości na meblach i dekoracjach wprowadzają przytulną atmosferę, a także pozwalają stworzyć stylowe wnętrze. Wszystkie elementy wyposażenia mają delikatniejsze kształty — zarówno lustra, fotele, jak i lampy oraz stoliki. We wnętrzach pojawiają się półokrągłe łuki, plastyczne formy i przytulne rozwiązania. Popularne stają się ulepszone wersje tradycyjnych uszaków, tak zwane otulaki. Są to fotele z wydłużonym, lekko zaokrąglonym zagłówkiem i oparciem wyprofilowanym w taki sposób, że siedząca na siedzisku osoba czuła się otulona tapicerowanym meblem.
4. Uwaga zwrócona na detale
Aranżując wnętrze nie można zapominać o detalach, które mogą zostać łatwo przeoczone. Gniazdka, przełączniki, parapety, wszystkie te elementy wydają się nie odgrywać ważnej roli w wystroju wnętrza. Nowoczesne pomieszczenia powinny jednak być dobrze dopracowane. Oznacza to więc zwrócenie uwagi na detale i dopasowanie ich do całego wystroju. Wybierając poszczególne elementy, poświęć im swoją uwagę, dostosuj ich wygląd do wnętrza. Nie zapominaj jednak także o ich funkcjonalności. Gniazdka czy włączniki nie mogą być tylko ładne, muszą być także praktyczne.
5. Mocne wzory na ścianach
Podkreślenie jednej ściany mocnym kolorem to trend z poprzednich lat. Obecnie jego miejsce zajmuje mocny akcent na ścianach, ale tym razem w postaci wzorzystej tapety. Ściana nie jest już tylko tłem w pomieszczeniu, ale przyciąga wzrok i staje się niemal głównym elementem całego wystroju. Najpopularniejsze są motywy kwiatowe i zwierzęce, ale również tapety z geometrycznymi wzorami w stylu art deco. Do takich pomieszczeń, jak kuchnia lub łazienka można wybrać wyraziste płytki w stylu rybiej łuski, lub marokańskiej koniczyny.
6. Styl japandi
Modne, nowoczesne wnętrza łączą w sobie dwa style, tworząc nowy trend — japandi. To elementy stylu skandynawskiego i japońskiego w jednej aranżacji. W takich pomieszczeniach dominuje przede wszystkim minimalizm. Przestrzeń powinna pozostać jednak przytulna i funkcjonalna, dlatego nie można przesadzać z ograniczaniem elementów wystroju. W stylu japandi przeważa neutralna paleta barw — głównie szarości, beże i delikatny, przygaszony odcień zieleni. Do aranżacji łączącej dwa minimalistyczne style dobrze pasują rośliny. Lepiej jednak zdecydować się na kilku większych kwiatów doniczkowych niż liczne małe roślinki.
7. Wielofunkcyjność przestrzeni
Modne nowoczesne wnętrza mają być wielofunkcyjne. Jedno pomieszczenie powinno odgrywać więcej niż jedną rolę. Dlatego znowu modne stają się aneksy kuchenne otwarte na salon czy połączenie strefy wypoczynku z domowym biurem. Przestrzenie warto otworzyć, nie oddzielać je ścianami. Jeśli poszukujesz większej prywatności, na przykład podczas pracy, możesz zdecydować się na delikatny ażurowy parawan lub duży regał, rozdzielający dwie strefy. W jednym pomieszczeniu można stworzyć kilka kącików o innym przeznaczeniu za pomocą mebli i elementów wyposażenia. Dywaniki, konsole, fotele, wszystko można wykorzystać do rozdzielania poszczególnych stref. Nowoczesne rozwiązania pozwolą Ci stworzyć funkcjonalną łazienkę ze strefą SPA, salon z oddzielną bawialnią dla dzieci czy biuro lub toaletkę w salonie. W takim domu warto wykorzystać lekkie meble, które można dowolnie przenosić i zmieniać ich aranżację. Dzięki temu mieszkanie będzie zawsze dopasowane do aktualnych potrzeb domowników.
Komentarze