Niesteroidowe leki przeciwzapalne - czym są i kiedy je stosować?
Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w skrócie NLPZ, to szeroka gama leków dostępnych zarówno na receptę, jak i bez recepty. Zakupić można je nie tylko w aptekach, ale i w większości sklepów. To stosowane przy wielu dolegliwościach lekarstwa przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Co jednak trzeba o nich wiedzieć?
Czym są niesteroidowe leki przeciwzapalne?
Zadaniem aNLPZ jest hamowanie cyklooksygenaz, a więc enzymów, które odpowiadają za syntezę prostaglandyn - przekaźników aktywujących receptory bólowe. Niesteroidowe leki przeciwzapalne skutecznie osłabiają produkcję prostaglandyn w tkankach obwodowych. Tym samym łagodzą doznania bólowe. Przy okazji niwelują stany zapalne i obniżają gorączkę.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą mieć formę tabletek i być przeznaczone do użytku zewnętrznego, bądź maści odpowiedniej do stosowania miejscowego na skórę. Te pierwsze są bardziej uniwersalne, ale to te drugie powodują mniej skutków ubocznych.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne - wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania
Wskazania do stosowania NLPZ są różne. Na ogół są to bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym i umiarkowanym – bóle głowy, bóle mięśni, bóle kości i stawów, bóle mięśniowe czy bóle miesiączkowe. Sprawdzają się one w przypadku gorączki. Niekiedy są stosowane wspomagająco przy schorzeniach reumatoidalnych czy osteoporozie. Doraźnie podaje się je przy zawale serca.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne nie są jednak odpowiednie dla wszystkich. Nie zaleca się ich podawania dzieciom do trzeciego miesiąca życia, osobom cierpiącym na przewlekłe zapalenie jelit czy choroby układu pokarmowego. Przeciwwskazaniami do ich stosowania są także niewydolność wątroby i nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, toczeń rumieniowaty czy stosowanie już innych NLPZ. Najczęstsze skutki uboczne to zaburzenia ze strony układu pokarmowego o zróżnicowanym nasileniu.
Substancje czynne obecne w NLPZ
Niesteroidowe leki przeciwzapalne mają wiele grup, które związane są z substancjami aktywnymi w nich zawartymi. Nie musi być to tylko popularny ibuprofenum. Z uwagi na substancję aktywną NLPZ dzieli się na:
• pochodne kwasu fenylooctowego (diklofenak),• pochodne kwasu antranilowego,
• pochodne kwasu salicylowego,
• pochodne alifatyczne oraz heterocykliczne (tolmetyna, acemetacyjna),
• pochodne pirazolu,
• pochodne kwasu propionowego (ibuprofen, naproksen),
• pochodne nafytloketonów,
• pochodne benzotiazyny,
• koksyby.
Popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne
Najpopularniejszym NLPZ jest ibuprofen, którego działanie utrzymuje się do ośmiu godzin. Zalecany jest przy bólach o umiarkowanym nasileniu. Nie należy stosować go jednak z alkoholem czy lekami przeciwzakrzepowymi. Podobnie działa diklofenak, który zalecany jest przy ostrych stanach bólowych, ale tylko przez krótki czas. Naproksen działa dłużej, niż wymienione leki, bo aż do 12 godzin. Nie podaje się go dzieciom poniżej 12. roku życia. Silniej przeciwbólowo działa ketoprofen. Przy jego stosowaniu należy unikać słońca.
[p]Kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwpłytkowe. Nie jest odpowiedni dla osób z astmą i dną moczanową. Ostrożnie należy podchodzić do metamizolu. To lek, po który sięga się wówczas, gdy inne zawiodą. Na receptę dostępny jest ponadto nimesulid zaliczany do leków II generacji, podobnie jak meloksykam.
Źródła: Ketonal, Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/produkty/40049/ketonal-kapsulki/apteki)
Komentarze