Letnia apteczka – czyli co warto zabrać ze sobą w podróż?

Image

Trudno przewidzieć wszystko, co może zdarzyć się w czasie wakacyjnego wyjazdu, szczególnie gdy podróżuje się z dzieckiem. Zanim wyruszy się w drogę, warto zatem skompletować letnią apteczkę przygotowaną na każdą ewentualność. Co powinno znaleźć się w wakacyjnym niezbędniku? Sprawdź, co zabrać ze sobą na wczasy, by uniknąć szukania lokalnej apteki i móc szybko poradzić sobie ze zdrowotnymi problemami.

Zestaw pierwszej pomocy

Niezależnie od celu podróży zawsze warto mieć przy sobie zestaw pozwalający sprawnie udzielić pierwszej pomocy. W letniej apteczce koniecznie muszą znaleźć się materiały opatrunkowe oraz środki do odkażania ran takie jak spray na bazie oktenidyny czy maść na rany chroniąca przed wdaniem się zakażenia. Do zabezpieczenia uszkodzonej skóry czy głębszych ran przydadzą się plastry, gazy oraz przylepce. Udzielenie pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach umożliwią również opaski i bandaże elastyczne, a także opaski i bandaże dziane. Podczas wykonywania opatrunków czy usztywnień pomocne będą też jednorazowe rękawiczki czy nożyczki. Ponadto w podróżnej apteczce powinna znaleźć się maseczka z ustnikiem do RKO.

Środki przeciwbólowe

Na wakacjach mogą przydarzyć się nam stłuczenia, bóle zębów, bóle menstruacyjne i inne dolegliwości pogarszające samopoczucie. W apteczce zabieranej w podróż koniecznie muszą znaleźć się więc leki przeciwbólowe. Warto spakować leki doustne w tabletkach takie jak paracetamol czy ibuprofen, a także żel łagodzący ból przy stłuczeniach i obrzękach. Dla dzieci należy zabrać specjalnie przeznaczone dla nich preparaty przeciwbólowe. Ponadto przed zagranicznym wyjazdem warto upewnić się, czy posiadanie przy sobie określonych leków jest w danym kraju legalne.

Preparaty na objawy przeziębienia

Wirusy nie mają wakacji. Również na wczasach jesteśmy narażeni na przeziębienie czy inną infekcję o mniej lub bardziej nasilonych objawach. Warto zatem, by w apteczce znalazły się leki łagodzące symptomy takie jak ból gardła, kaszel czy katar. Można spakować saszetki z wieloskładnikowymi preparatami na przeziębienie albo środki na poszczególne objawy – tabletki do ssania na gardło, krople do nosa i lek przeciwkaszlowy.

Leki na biegunkę, elektrolity i probiotyki

W czasie podróży, szczególnie do tropikalnych krajów, możemy zmagać się z biegunką. Przyczyną dolegliwości bywają złe warunki sanitarne sprzyjające rozwojowi patogenów albo stres. Aby móc łatwo poradzić sobie z problemem, trzeba zabrać ze sobą leki na biegunkę: preparaty zawierające loperamid, nifuroksazyd czy węgiel leczniczy. Ponadto warto wyposażyć apteczkę w elektrolity zapobiegające odwodnieniu oraz probiotyki pozwalające przywrócić prawidłową florę bakteryjną jelit po biegunce.

Ochrona przeciwsłoneczna

W czasie upalnej pogody jesteśmy narażeni na powstawanie oparzeń słonecznych. Kluczowym elementem wyposażenia letniej apteczki powinny być więc kosmetyki pozwalające zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV takie jak kremy z filtrem SPF. Stopień ochrony należy dopasować do swojej karnacji. Ponadto w ciepłych krajach sprawdzą się wyłącznie kremy z wysokim filtrem SPF. W apteczce nie może zabraknąć też łagodzącego balsamu po opalaniu czy kojącej pianki z panthenolem.

Leki na chorobę lokomocyjną

Część podróżujących cierpi na chorobę lokomocyjną. Jeżeli wiemy, że wspomniana dolegliwość nas dotyczy, musimy zabrać ze sobą odpowiednie preparaty pozwalające lepiej znieść drogę do celu wyjazdu. Warto sprawdzić, czy spakowany środek na chorobę lokomocyjną można podawać dzieciom i czy wywołuje jakieś działania niepożądane.

Repelenty i środki na ukąszenia owadów

W letniej apteczce niezbędne są również preparaty odstraszające komary i kleszcze. Repelenty mogą zawierać DEET, ikarydynę, IR3535 albo olejki eteryczne. Jeżeli podróżujemy z rodziną, należy sprawdzić, czy stosowanie określonych środków przez dzieci będzie bezpieczne. Warto, by w podróżnej apteczce znalazł się również zestaw do bezpiecznego wyciągania kleszczy. Ponadto w czasie wyjazdu mogą przydać się środki na ukąszenia owadów łagodzące świąd i obrzęk skóry.

Plastry na odciski i oparzenia

Gdy podczas urlopu planujemy zwiedzanie miast, piesze wędrówki albo częste spacery, powinniśmy zabrać ze sobą plastry na odciski i otarcia. Dzięki nim uda się zabezpieczyć bolesny obszar skóry i ograniczyć dyskomfort towarzyszący chodzeniu. Plastry z kwasem salicylowym zintensyfikują również proces zmiękczania i złuszczania się odcisku twardego.

W czasie grillowania i rozpalania ogniska mogą przytrafić się oparzenia. Warto być przygotowanym na ewentualność ich wystąpienia i spakować do apteczki specjalne materiały opatrunkowe. Na lekkie oparzenia sprawdzą się plastry hydrożelowe. Mają one kojące i chłodzące właściwości.

Bez względu na to, dokąd podróżujemy, pakując bagaże, powinniśmy przewidzieć miejsce na dobrze wyposażoną apteczkę. Jeżeli zabierzemy ze sobą wyżej omówione środki, dolegliwości takie jak ból gardła, biegunka czy oparzenia słoneczne nie będą psuć wakacyjnego wyjazdu. Warto być przygotowanym na losowe sytuacje i móc szybko zareagować na pierwsze symptomy infekcji czy sprawnie udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =