NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
Jednostka Wojskowa w Nisku,
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 13 Maja 2017r. 12:04  
Cytuj

Jak zapewnie wiecie, w Nisku stacjonuje 16 Batalion Saperów należący do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Na wyposażeniu jednostki jest głównie broń lekka: karabiny "Beryl" (5.56 x 45 mm) i UKM-2000 (7.62 x 51 mm).

Jeżeli chodzi o pojazdy, jednostka wyposażona jest w ciężarówki STAR, amfibie PTS, transportery opancerzone MT-LB i bojowe wozy piechoty BMP-1 (dzisiaj jednego widziałem, jak jechał na lawecie, zapewne na poligon w Nowej Dębie).

Poniżej rozwinięcia skrótów:

UKM - uniwersalny karabin maszynowy;
PTS - Pławuszczyj Transporter Średni - Pływający Transporter Średni;
MT-LB - Mnogocelowy Tragacz Lekko Bronowany - Wielozadaniowy Ciągnik Lekko Opancerzony;
BMP - Bojowa Maszyna Piechoty - Bojowy Wóz Piechoty.

Warto jednak zauważyć, że BMP-1 jest cienko opancerzony i bardzo wrażliwy na trafienia granatami rakietowymi:

https://www.youtu(...)Tdcju-aQ

Celem ataku były dwa BMP-1 wojsk Al-Assad'a, a atakującymi rebelianci z Wolnej Armii Syrii (umiarkowanej frakcji syryjskiej zbrojnej opozycji).

Co myślicie o tej jednostce ?


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Maja 2017r. 12:04  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 392
Dołączył: 15 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Maja 2017r. 13:37  
Cytuj
Nacht, czyżbyś wrócił, tylko pod innym nickiem? Coś jak przemiana Gustawa w Konrada z "Dziadów"

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 13 Maja 2017r. 14:55  
Cytuj

Tak, to ja. Wróciłem.

Pancerz burtowy BMP-1 ma grubość zaledwie 2 cm, i stąd taka wrażliwość na trafienia granatami rakietowymi (RPG).

Właściwie, to można by go załatwić nawet panzerfaustem 60 z 1944 roku, mającym przebijalność 20 cm monolitycznej stali. Była to najpopularniejsza wersja panzerfausta'a - wyprodukowano około 400 tysięcy sztuk. Zasięg: 60 metrów.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 455
Dołączył: 9 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Maja 2017r. 15:52  
Cytuj
W hamburgu maja fajne muzeum wojskowe , weź tam pojedź i się zatrudnij

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 276
Dołączył: 10 Kwie 2017r.
Skąd: STALOWA WOLA
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 13 Maja 2017r. 15:59  
Cytuj
CYTAT

Tak, to ja. Wróciłem.

Pancerz burtowy BMP-1 ma grubość zaledwie 2 cm, i stąd taka wrażliwość na trafienia granatami rakietowymi (RPG).

Właściwie, to można by go załatwić nawet panzerfaustem 60 z 1944 roku, mającym przebijalność 20 cm monolitycznej stali. Była to najpopularniejsza wersja panzerfausta'a - wyprodukowano około 400 tysięcy sztuk. Zasięg: 60 metrów.

Nacht!Skąd takie zainteresowanie wojskiem?Przecież Ty nawet w OTK nie byłeś.

Jeszcze nigdy tak nie było,żeby jakoś nie było/Jozef Szwejk/
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 20
Dołączył: 11 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 13 Maja 2017r. 16:49  
Cytuj
[mlotekJak byłem mały to biegałem za wojskową orkiestrą.Stad moje zainteresowanie.mlotek

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 13 Maja 2017r. 19:21  
Cytuj

Ogółem, Wojsko Polskie ma na stanie około 800 BMP-1.
To najpopularniejszy pojazd opancerzony we współczesnym Wojsku Polskim.
2-centymetrowy pancerz jest oczywiście dużo lepszy niż 1-centymetrowy pancerz na kołowych transporterach opancerzonych serii BTR(-60/70/80), nie mniej trafienie granatem rakietowym ma katastrofalne skutki.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 20
Dołączył: 11 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 13 Maja 2017r. 19:29  
Cytuj
Chyba mnie kiedyś granat trafił.Nie pamiętam już w co,bo mnie zawsze głowa boli:szok:

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 13 Maja 2017r. 21:10  
Cytuj

Dla porównania, burtowy pancerz czołgu T-72 ma grubość 8 cm.
Jednak taki pancerz jest również łatwy do przebicia przez głowicę kumulacyjną granatu rakietowego, o ile nie jest pokryty kostkami pancerza reaktywnego*, a czołgi T-72M1 będące na wyposażeniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nie są takimi kostkami nie pokryte.

* - kostkami pancerza reaktywnego są pokryte np. czołgi PT-91, będące polską modernizacją T-72M1.
Kostka składa się z dwóch stalowych płytek, między którymi jest warstwa trotylu (TNT).
Gdy strumień energii wygenerowanej przez głowicę kumulacyjną pocisku trafia w trotyl, ten wybucha, powodując rozproszenie strumienia.
Ktoś mógłby powiedzieć:
- Jakie te głupie. Przecież wtedy ogólna siła wybuchu jest jeszcze większa, bo na wybuch pocisku nakłada się wybuch kostki pancerza reaktywnego.
- Tak, to prawda. Ale efekt kumulacji zostaje zniesiony i siła wybuchu zostaje rozłożona na tak dużą powierzchnię pancerza głównego, że nie zostaje on przebity.

Poniżej T-72B3 - ostatnia i zarazem najlepsza wersja czołgu T-72:
https://uploa(...)N-40.jpg
Wieżyczka osłonięta jest kostkami pancerza reaktywnego "Kontakt-5" z dużą porcją ładunku reaktywnego w kostce.
Tak samo zabezpieczona jest wieżyczka czołgu T-90A.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 19 Maja 2017r. 11:01  
Cytuj

Słyszeliście o wczorajszym wypadku na poligonie* w Nowej Dębie ?
Załoga jednego z czołgów T-72M1 należących do 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, struła się oparami paliwa.
30-letni czołg miał prawdopodobnie nieszczelną instalację paliwową. Moim zdaniem to skandal, że ta jednostka nie otrzymała dotychczas nowszych czołgów typu PT-91.
Bo skoro 1 Warszawska Brygada Pancerna dostała czołgi typu Leopard 2A5 należące poprzednio do 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, to na Podkarpacie mogli by wysłać z Warszawy starsze czołgi typu PT-91.

* - formalnie to się nazywa "Ośrodek Szkolenia Wojsk Lądowych".

Wyjaśnienia:
T-72M1 to eksportowa wersja radzieckiego T-72A, produkowana w Polsce w latach 1982-1995.
PT-91 to polska modernizacja T-72M1, produkowana w Polsce w latach 1995-2002. Wyprodukowano 230 sztuk.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 19 Maja 2017r. 16:40  
Cytuj
Pitolisz jak zwykle farmazony nachcik . Zatruli się owszem ale nie oparami paliwa tylko innymi wyziewami . Nażarli się jak zwykle grochówy, potem w ramach wojskowej fali zamknęli najmłodszych w czołgu na kilka godzin . Skutek jaki był tu było...czuć smiech2

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 19 Maja 2017r. 16:45  
Cytuj

Tu nie ma nic śmiesznego.

Pamiętam jak na poligonie zajął się ogniem jeden z ex-niemieckich Leopardów 2A4 nabytych przez Polskę.
Cała załoga została poparzona - trzech przeżyło, ale czwarty zmarł w szpitalu.
Potem mówiono że to przez wadliwą amunicję ćwiczebną, ale przecież to nie amunicja się zapaliła, tylko opary paliwa.
Wystrzał jedynie spowodował iskrę.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 288
Dołączył: 23 Paź 2012r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 19 Maja 2017r. 17:05  
Cytuj
Ty Nacht nie miałeś być w Hamburgu? Czy oszołomów nie wpuszczają?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 3
Dołączył: 18 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 19 Maja 2017r. 17:07  
Cytuj
Nie wpuścili z przyczyn psychicznych

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 19 Maja 2017r. 17:19  
Cytuj
nahcik pojechał do niemiec i szybko wrócił...jako jeden z pierwszych przyjętych przez Polskę uchodźców potluczony

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 3
Dołączył: 18 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 19 Maja 2017r. 18:16  
Cytuj
Czyżby ktoś z Grenschtzu widział go jak sika?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 19 Maja 2017r. 18:18  
Cytuj

Do Hamburga planuję jechać 5 czerwca.
Mam jeszcze czas, żeby popisać na forum.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 288
Dołączył: 23 Paź 2012r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 19 Maja 2017r. 18:32  
Cytuj
CYTAT

Do Hamburga planuję jechać 5 czerwca.
Mam jeszcze czas, żeby popisać na forum.



5 czerwiec to będzie piękny dzień

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 20 Maja 2017r. 11:57  
Cytuj

Niemcy bazują na czołgach Leopard 2 A6/7, ale nie mają ich dużo - w sumie 244 czołgi podzielone na dwie dywizje pancerne (1 i 10 Panzer Division).

Największą różnicą między użytkowaną przez Polskę wersją A5, a późniejszymi A6/A7, jest dłuższa lufa armaty (wydłużona z 44 do 55 kalibrów*). Armata ma większy zasięg i lepszą przebijalność.

* - kaliber 120 mm, czyli 12 cm.
Czyli że lufa ma długość 12 cm x 55 = 6,6 metra.

Sztuczka polega na tym, że im dłuższy jest przewód lufy, tym pocisk dłużej podlega działaniu gazów prochowych, dłużej się rozpędza, i wylatuje z większą prędkością.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 455
Dołączył: 9 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Maja 2017r. 15:39  
Cytuj
Szkoda ze nie 1 czerwca w dzień dziecka... ale coś 5 czerwca to i słońce bardziej zaświeci 🤓
On napisał "planuje" czyli nic z tego nie wyjdzie z "planów"
Bo ja tez mam plany ale przeciągają się one w czasie a to już 5 rok mija

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 11:19  
Cytuj

Szacuję że aby zniszczyć rosyjskiego T-72B3 lub T-90A - zakładając trafienie w wieżyczkę - polski Leopard 2A5 musiałby podjechać na odległość 500 metrów.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »