NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
Obóz koncentracyjny w Stalowej Woli,
Posty: 527
Dołączył: 15 Cze 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Paź 2010r. 17:14  
Cytuj
CYTAT
W sierpniu 1942 roku powstał na górze Kokoszej obóz koncentracyjny. Początkowo więził 70 Żydów, ale po likwidacji obozu w Wieliczce, część więźniów przywieziono właśnie tu. We wrześniu obóz liczył już 1160 więźniów, pracujących dla Stahlwerke Werk Stalowa Wola (Zakłady Południowe, późniejsza Huta Stalowa Wola). Żydzi codziennie przemierzali drogę z Młodynia do Zakładów i z powrotem, znacząc ją trupami.


źródło: e- stalowa.pl
Czy jest jakiś ślad, tablica, pomnik? cokolwiek?
Nigdy o tym miejscu nie słyszałam.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Paź 2010r. 17:14  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2373
Dołączył: 12 Paź 2008r.
Skąd: z miasta chyba ;)
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 25 Paź 2010r. 17:40  
Cytuj
http://www.historia.org.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=263&Itemid=851
- to tylko podstawy -

wśród starszych mieszkańców Rozwadowamożesz dowiedzieć się więcej ale to niestety wymaga i chęci i czasu - trzeba pochodzić i popytać....w tym temacie też powinna orientować się osoba o nicku wojgal o ile dobrze kojarzę - też musiałabyś ją odszukać

" Kiedy zapada zmrok....pojawiają się strażnicy ... "
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 673
Dołączył: 13 Sie 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Paź 2010r. 19:23  
Cytuj
oboz koncentracyjny to nie był - raczej obóz pracy. Gdzie był obóz -zgodnie z relacją 100 kroków od cmentarza - w tej chwili stoją tam domki jednorodzinne . Pomnika żadnego nie ma no bo i kto miał by go postawić -władze Ludowe ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 186
Dołączył: 4 Marz 2010r.
Skąd: Mów mi Elwis
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Paź 2010r. 15:18  
Cytuj
Wiem gdzie to jest. Na górce. Teren jest zabudowany , ani tablicy, ani wzmianki... I świadków coraz mniej.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 673
Dołączył: 13 Sie 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Paź 2010r. 17:28  
Cytuj
z tego co kiedyś słyszałem to podczas marszów żydów do huty i z powrotem niemcy unicestwiali tych wolniej idących - pochówek miał sie odbywać na miejscu czyli w zdłuż torów . Mozna powiedzieć że dzisiaj sobotni handel odbywa się na grobach .Ogólnie górka rozwadowska to trochę pechowe miejsce - w czasie pierwszej wojny były tam toczone drobne potyczki między austryjakami a rosjanami , w czasie drugiej wojny był ten obóż dla żydów , a w 1944 roku rosjanie ostrzelali wycofujących się niemców nader skutecznie tak że przynajmniej około 30-40 zostało tam na wieczny spoczynek.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5002
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Paź 2010r. 17:56  
Cytuj
Dawno temu słyszałem od cioci, że mój dziadek był świadkiem rozstrzeliwań i kilku naszych też dostało za bycie świadkiem. Ale szczegółów mało bo ludzie nie mówili o tym zbyt wiele. Jest jeden pomnik na dole koło kuliga i tam chyba kiedyś była wzmianka o tym.

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 181
Dołączył: 22 Maja 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Paź 2010r. 19:38  
Cytuj
Mój dziadzio przyjechał do Rozwadowa z kresów dokładnie w ten dzień, wktórym było to rozstrzeliwanie troche mi o tym opowiadał ;)

I\'d rather be hated for who I am, than loved for who I am not.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2
Dołączył: 7 Kwie 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2010r. 22:22  
Cytuj
pomnik jest, jak najbardziej. trzeba tylko umieć szukać ; )

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 151
Dołączył: 24 Lip 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lis 2010r. 13:58  
Cytuj
Wydaje mi się, że Pomnik jest naprzeciwko nowego pawilonu z kosiarkami przed Biedronką w Rozwadowie, idąc w stronę ronda po lewej stronie ulicy jakieś 50 metrów od ulicy, przy skarpie drogi biegnącej od północnej strony cmentarza .... chyba że to nie o ten pomnik chodzi - to zwracam honor...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 527
Dołączył: 15 Cze 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lis 2010r. 17:24  
Cytuj
CYTAT
Wydaje mi się, że Pomnik jest naprzeciwko nowego pawilonu z kosiarkami przed Biedronką w Rozwadowie, idąc w stronę ronda po lewej stronie ulicy jakieś 50 metrów od ulicy, przy skarpie drogi biegnącej od północnej strony cmentarza .... chyba że to nie o ten pomnik chodzi - to zwracam honor...

Zobaczę. Bardzo dziękuję. Wcześniejszym forumowiczom również. Czekam na dalsze info.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5002
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lis 2010r. 20:22  
Cytuj
hmm nie jestem pewien. We wszystkich świetych byłem na tym grobie i jednak on dotyczy chyba 69 osób pomordowanych ale dosyć późno jak na obóz więc nie wiem czy to aby napewno dotyczy tej akurat sprawy

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 186
Dołączył: 4 Marz 2010r.
Skąd: Mów mi Elwis
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 18 Lis 2012r. 18:31  
Cytuj
Ten pomnik obok Kuliga (kominki) nie jest poświęcony pamięci ofiar obozu pracy.
To miejsce rozstrzelania 69 zakładników.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 18 Lis 2012r. 20:31  
Cytuj
Dokładnie . Ci ludzie zostali rozstrzelani w zemście za zabicie przez AK faszysty o nazwisku Fuldner . Ta menda była odpowiedzialna za mord na rodzinie Horodyńskich . Podobny pomnik upamietniajacy taki sam mord stoi przy obwodnicy przy ulicy Ogrodowej

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 32
Dołączył: 14 Lip 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Sie 2017r. 11:57  
Cytuj
CYTAT
Dokładnie . Ci ludzie zostali rozstrzelani w zemście za zabicie przez AK faszysty o nazwisku Fuldner . Ta menda była odpowiedzialna za mord na rodzinie Horodyńskich . Podobny pomnik upamietniajacy taki sam mord stoi przy obwodnicy przy ulicy Ogrodowej

I niestety nie ma do niego dojścia :( Kiedyś było.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 657
Dołączył: 9 Paź 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 28 Sie 2017r. 15:41  
Cytuj
Władza ludowa nie lubiała żydów,wiec nie ma pomnika ani tablicy o tym obozie.Tak samo nie oddali terenu kirkutu żydom.Teraz są tam tory.Pewnie w czasie wojny niemcy je polozyli,a władza ludowa korzystala z tych torow.Tez tam nie ma pomnika i tablicysciana

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 157
Dołączył: 26 Lis 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Sie 2017r. 16:15  
Cytuj
Wczoraj Pan Marek Wiatrowicz podczas oprowadzania na Pikniku Militarnym, również poruszył temat tablicy. Może Prezydent coś ruszy w tym temacie?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 849
Dołączył: 5 Lip 2017r.
Skąd: STALOWA WOLA
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 28 Sie 2017r. 16:24  
Cytuj
Wydaje mi się,że kto jak kto ale Żydzi bardzo dbaja o pamięć swoich Rodaków i gdyby było coś na rzeczy na pewno zmobilizowaliby się do upamiętnienia ich męczeństwa

Kocham Jedrule i jego kulture
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 173
Dołączył: 19 Lut 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Sie 2017r. 17:12  
Cytuj
Mariusz77: To nie jest ten sam mord. Na ulicy Rozwadowskiej Niemcy zamordowali 65 lub 80. Polaków zwiezionych z różnych więzień, w ramach odwetu za atak na posterunek we Wrzawach. Na ulicy Ogrodowej rozstrzelano 25 osób, mieszkańców Rozwadowa, w odwecie za zamach na Fuldnerze, który brał udział w mordzie w Zaleszanach na gościach weselnych i rodzinie Horodyńskich. Ocaleni dwaj bracia Horodyńscy przebrani za niemieckich oficerów, świetnie władający niemieckim, zajechali pod dwór w Charzewicach gdzie urzędował Fuldner, przeczytali mu wyrok i go zastrzelili. Niestety bracia Horodyńscy nie przeżyli wojny, jeden zginął w jakiejś akcji, a drugi w powstaniu warszawskim.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »