Osiedle Leśna. Jesteście gotowi na własne mieszkanie?

Image

Ruszył nabór wniosków w ramach nowoczesnego Osiedla Leśna. Już teraz można zapisywać się na nowe mieszkania. Doskonała lokalizacja, świetna jakość, nowoczesność, komfort i wysokie standardy! O niuanse pytamy prezesa MZB Tomasza Gunię.

Budową Osiedla Leśna zajmuje się Miejski Zakład Budynków, który ma już na koncie 3 bloki na ul. Orzeszkowej. Nowe Osiedle powstaje w ramach Programu „Nowa Perspektywa”, który jest kontynuacją Stalowowolskiego Programu Budownictwa Wielorodzinnego „Z Perspektywą w Stalowej Woli”. Miejski Zakład Budynków jest sprawdzonym partnerem, jeśli chodzi o budownictwo rodzinne. Mieszkania powstaną w stanie deweloperskim pod długoterminowy wynajem z dojściem do własności oraz możliwością wcześniejszego wykupu. Osiedle o dźwięcznej nazwie „Leśna” będzie tworzyć kompleks mieszkalno- usługowy, na który składać się ma 6 budynków sześciokondygnacyjnych z garażami podziemnymi, naziemnymi miejscami postojowymi, a także z elementami małej architektury, placem zabaw i zielonymi terenami rekreacyjnymi. Na terenie Stalowej Woli mieszkań brakuje. Teraz dodatkowo powstaje Strategiczny Park Inwestycyjnym co będzie wiązać się z budową nowych zakładów pracy, a to z kolei wpłynie na większy popyt na rynku nieruchomości. Inwestycja wychodzi więc naprzeciw oczekiwaniom. Dzięki temu Stalowa Wola będzie mogła z powodzeniem konkurować z innymi miastami.

SM: Czym będzie wyróżniać się osiedle Leśna?

TG: To nie będzie takie zwyczajne osiedle. Zależało nam żeby zaprojektować miejsce wyjątkowe, nowoczesne, spełniające wymogi i oczekiwania współczesności. Nie mamy intencji tworzenia kolejnego miejskiego osiedla bez dynamiki społecznej. Takich nie brakuje wokół. Teraz osiedla nie są jedynie sypialnią, muszą spełniać pewne warunki, by człowiek czuł się dobrze, by mógł nie tylko wygodnie mieszkać, ale i wypocząć, by miał poczucie, że dom jest jego azylem, by otoczenie cieszyło jego oczy. On musi tam chętnie przebywać i wracać do domu z przyjemnością. Tutaj nowoczesność musi zetrzeć się z funkcjonalnością, bezpieczeństwem i zielonością. Stąd obecność lokali handlowych i usługowych, bogate i zielone zagospodarowanie terenu, a także infrastruktura rekreacyjna dla dzieci oraz dorosłych. Ważną informacją jest również to, że po sąsiedzku na ul. Leśnej powstanie żłobko-przedszkole. To osiedle będzie kompleksowe i maksymalnie dostosowane do potrzeb. Czas na nowoczesność i my tą nowoczesność sprowadzamy właśnie do Stalowej Woli, bo tego oczekują przyszli mieszkańcy. My tylko wsłuchujemy się pilnie w ich głosy.

SM: Jeśli mowa o nowoczesności, na jakie rozwiązania postawiono?

TG: Bloki jakie powstaną na Osiedlu Leśna będą spełniały najwyższe wymogi i wyśrubowane normy, będą bardzo oszczędne, wyposażone we wszystkie nowe technologie, będą wprost nimi nafaszerowane. A więc pojawią się panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, będzie retencja wody z nawadnianiem terenów. Postawiliśmy na zieloność i ekologię. Elewacja bloków, jak również ich wystrój wewnętrzny, nawiązywać będzie do nazwy osiedla. Dominować będzie biel, szarości oraz drewniane elementy skąpane w zieleni. Nie zabraknie również ładowarek dla samochodów elektrycznych. W trosce o ekologię zostały zaprojektowane ścieżki rowerowe. Wielkim atutem osiedla jest jego lokalizacja, która gwarantuje szybkie dotarcie m.in. do urzędu miasta, placówek oświatowych, szpitala, restauracji, sklepów wielkopowierzchniowych, stadionu lekkoatletycznego, Parku Miejskiego i Parku Zimnej Wody. Z osiedla możemy w krótkim czasie dotrzeć do przystanku komunikacji publicznej i stacji kolejowej.

SM: Osiedle Leśna ma być zieloną enklawą w centrum miasta. Co to oznacza?

TG: Od samego początku było takie założenie, że zrobimy bardzo zielone osiedle. W związku z tym, że na działce jest skarpa, konieczne będzie wyrównanie terenu i postawienie muru oporowego, powstaną swoiste trawersy i my to wykorzystamy do stworzenia pięknego ogrodu. Na tyle na ile jest to możliwe będziemy się starać aby pozostało jak najwięcej drzew, które rosną na tej działce. Oczywiście planujemy dużo nowych nasadzeń, zarówno drzew, krzewów jak i kwiatów, tak by miejsce to było wyjątkowe, zielone, przyjazne dla mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę z tego, że tak bogata zieleń jest trudna do utrzymania, ale będziemy mieć obejmujący teren naszej inwestycji system nawadniania ze zbiorników retencyjnych, który umożliwi roślinności wzrost, rozkwit i zachowanie wszelkich walorów nawet w upalne letnie dni.

SM: Ile mieszkań powstanie w ramach I etapu inwestycji?

TG: Pierwszy etap, którym objęty jest proces naboru obejmuje budowę 3 sześciokondygnacyjnych budynków mieszkaniowych wielorodzinnych. Do dyspozycji mieszkańców oddajemy 108 mieszkań 2,3 i 4- pokojowych o rozpiętości metrażu od 34 do 79 m2. Układ pomieszczeń pozwoli na wyodrębnienie przedpokoju, sypialni, pokoi, salonu z aneksem kuchennym, garderoby i łazienki. Wysoka jakość materiałów zapewni trwałość i estetykę użytkowania na lata. Lokale mieszkalne wyposażone będą w balkony, w przypadku parterów będą to obszerne, piękne tarasy. Mieszkania oferowane są wyłącznie w zestawie z miejscem parkingowym. Powstaną w sumie 132 miejsca postojowe, w tym 60 w garażach podziemnych.

SM: Do kogo skierowana jest oferta MZB?

TG: Budujemy mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności. Program jest dedykowany dla osób fizycznych i podmiotów prywatnych. Wprowadziliśmy ograniczenie wiekowe do 45 lat. Jest to podyktowane aktywnością zawodową, która zakładana jest do 65 roku życia. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w Programie „Nowa Perspektywa” jest posiadanie zdolności płatniczej. Po odliczeniu zobowiązań związanych z zakupem, bieżącym użytkowaniem lokalu oraz innych zobowiązań finansowych wnioskujący powinien dysponować minimalnym dochodem dla gospodarstwa jednoosobowego w kwocie 1200 złotych, a w przypadku gospodarstw wieloosobowych- 800 złotych miesięcznie na każdego członka rodziny. Zaprojektowaliśmy nasz program na 25 lat, ale po 5 latach jest już możliwość wykupu mieszkania na własność. Wykupujemy mieszkania- co nie jest bez znaczenia- za cenę, która jest zagwarantowana w umowie notarialnej. Wszystkie raty, które będą wpłacane w ciągu tych 5 lat, po odjęciu kosztów odsetek, waloryzacji, będą zaliczone na poczet ceny wartości wykupu mieszkania. Spodziewamy się, że wiele mieszkań będzie wykupionych między 5 a 10 rokiem funkcjonowania osiedla. Wtedy z mocy prawa powstanie wspólnota.

SM: Do kiedy potrwa nabór wniosków?

TG: Nabór będziemy prowadzić do 31 stycznia 2024 r. Na koniec I kwartału przyszłego roku planujemy opublikować listę osób zakwalifikowanych. Chcemy rozpocząć inwestycję w II kwartale 2024 roku. Jej zakończenie zakładamy w IV kwartale 2025 roku.

SM: Co przewiduje II etap tworzenia Osiedla Leśna?

TG: Drugi etap zakłada budowę jeszcze 3 budynków mieszkalnych z garażami podziemnymi, lokalami usługowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą. W tym etapie zaplanowano wybudowanie 102 lokali mieszkalnych, 76 podziemnych miejsc garażowych, 63 naziemnie miejsca postojowe oraz ponad 800 metrów kwadratowych powierzchni handlowo- usługowej do podziału w dowolnej aranżacji. Etap II zamknie budowę osiedla.

Więcej informacji dotyczących Osiedla Leśna, z dokładnym opisem poszczególnych lokali mieszkalnych, znajduje się na stronie internetowej https://www.osiedlelesna.com.pl/. Informację można uzyskać również telefonicznie dzwoniąc pod numer 15 643 36 93.

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.