Powstanie nowoczesna instalacja spalania paliw alternatywnych

Image

TAURON zamierza wesprzeć Stalową Wolę. Miasto planuje zbudować nowoczesną instalację spalania paliwa alternatywnego (RDF). 9 sierpnia podpisano list intencyjny w tej sprawie.

- Chcemy, by nowa instalacja służyła mieszkańcom miasta, a ponadto stała się atrakcyjnym miejscem pracy w Stalowej Woli- mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.- Stalowa Wola to ważne miejsce na energetycznej mapie Polski. Cieszę się, że miasto zainteresowane jest budową nowoczesnej instalacji RDF. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie wykorzystanie zawodowego potencjału mieszkańców Stalowej Woli- podkreśla prezes TAURONA.

Paliwa alternatywne (RDF) to pełnowartościowe paliwo powstałe w wyniku przetworzenia starannie wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne, które są dopuszczone przez prawo do termicznego odzysku.

- Ten projekt pozwoli nam wykonać ruch w kierunku rozwoju w zakresie energetyki spełniającej najwyższe standardy. To także dowód, że TAURON jest otwarty na lokalne potrzeby mieszkańców Stalowej Woli, a dla miasta jest partnerem odpowiedzialnym społecznie– mówi Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Stalowej Woli.

Proces produkcji paliwa alternatywnego odbywa się w dedykowanych zakładach przetwórczych, skąd gotowy produkt dostarczany jest do jednostek wytwórczych. Produkcja energii elektrycznej i ciepła prowadzona jest przy wykorzystaniu urządzeń i instalacji spełniających najwyższe standardy jakości oraz uznawane za najlepsze dostępne techniki, co pozwala na dochowywanie znacznie ostrzejszych i szerzej określonych norm i wymagań środowiskowych niż w przypadku paliwa węglowego.

Ostatni etap budowy bloku 450 MW

W Stalowej Woli powstaje nowoczesna jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

Działania podjęte w ostatnich latach spowodowały, że na terenie budowy Elektrociepłowni Stalowa Wola trwają końcowe prace montażowe. Zgodnie z planem pierwsze uruchomienie turbiny gazowej nastąpi w listopadzie, a przewidywany termin pierwszej synchronizacji bloku z siecią wyznaczony został na koniec bieżącego roku.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. W kotłowni zostaną zainstalowane 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w I kwartale 2020 roku.

Inwestycje w fotowoltaikę

Grupa TAURON prowadzi program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach należących do Grupy. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy TAURON do 2025 r.

Obecnie program jest na etapie planowania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Obejmuje on pięć lokalizacji, a potencjał każdej z farm jest silnie uzależniony od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji.

Jedną z przygotowywanych w ramach programu lokalizacji jest Stalowa Wola, gdzie aktualnie trwa procedura uzyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Kolejne działania etapu planowania projektu to uzyskanie warunków zabudowy i odrolnienie gruntu, a następnie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Materiał video
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
starzec1

Zbigniew Ziobro który mieni się ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym ma krew na rękach Dawida Kosteckiego, który był świadkiem w aferze seksualnej z udziałem najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości w tym byłego marszałka Kuchcińskiego. W ten sposób ginie następny człowiek, który widział filmy z burdelu z udziałem Kuchcińskiego

starzec1

Zbigniew Ziobro który mieni się ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym ma krew na rękach Dawida Kosteckiego, który był świadkiem w aferze seksualnej z udziałem najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości w tym byłego marszałka Kuchcińskiego. W ten sposób ginie następny człowiek, który widział filmy z burdelu z udziałem Kuchcińskiego

starzec1

Zbigniew Ziobro który mieni się ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym ma krew na rękach Dawida Kosteckiego, który był świadkiem w aferze seksualnej z udziałem najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości w tym byłego marszałka Kuchcińskiego. W ten sposób ginie następny człowiek, który widział filmy z burdelu z udziałem Kuchcińskiego

~wola

do LOLA- A gdzie ten produkt zrobiony z odpadów będzie przerabiany? Na Grabskiego?

~Re SS or

Błagam opozycjo, nie kompromitujcie się komentarzami.
Może pora postawić park dla psów, jak obiecywaliscie?

~qwert

Czy miasto ma pieniądze na tę inwestycję? Jest uchwała rady, czy jakikolwiek plan?
To zwykła szopka polityczna dla najgłupszych obywateli , którzy uwierzą chyba we wszystko.
Taki list intencyjny jest wart tyle ile papier, na którym go spisano. Ma zamknąć usta bezrozumnej masie. O niczym nie przesądza, ani nikogo do niczego nie zobowiązuje .
Sytuacja finansowa miasta jest coraz gorsza, również z powodu zwolnień podatkowych do 26 roku życia, obniżenie podatku dochodowego z 18do 17 procent oraz reformy oświatowej.
Trzeba najpierw policzyć czy nas stać na dalsze uprawianie pisancjum.

~MottodlaElyty

Kasa misiu, kasa .. oczywiście dla kilku cwaniaczków podczepionych pod kudłatego a dla mieszkańców smród i toksyny w powietrzu. Nie wierzycie? Na Grabskiego jest już instalacja do produkcji RDF ze śmieci i odpadów po strzępieniu samochodów. Teraz te spalone gumy, plastiki, pianki, farby, kleje i szpachlę będziemy wdychać a kudłaty jeszcze się cieszy.

~Mobi

Jeszcze tylko spalarni śmieci, brakuje, w tej śmierdzącej mieścinie. :(

~mgozdi

Jestem za. Również przychylam się do powstania w mieście Stalowa Wola placówki AWF-u. To doskonały pomysł, którego realizacja byłaby świetną promocją na Podkarpaciu oraz w przybrzeżnych województwach, a nawet w całej Polsce. Jestem dumny z Pana Nadbrzeżnego a także Pana posła Rafała Webera z powodu godnego reprezentowania spraw Stalowej Woli. Proponujemy również zmniejszenie Długu publicznego, czyli oddłużenie krok po kroku miasta, a później całej Polski. Felgi i rozpuszczalniki są fe.

~Niesiołowski

Opozycja by dalej zaniepokojoną zgrywała, tak przez parę miesięcy, do wyborów, na szczęście mamy kogoś takiego jak Nadbereżny, wspólnie z Weberem załatwili ludziom robotę I ograniczyli degradację ESW.

~Kamil1

Spalarnia śmieci to dobry biznes smieci i zamordowanych dzików nie braknie a stołków w spółce przybędzie

~Farmaceuta

Skuteczne działanie odbydwu panów, co by nie powiedzieć. Opozycja może buty im czyścić, a nie wygłupiać się konferencjami i udawanym "zatroskaniem", bo tylko się ośmiesza

~Jaja

To ,,alternatywne paliwo" to nic innego jak oczyszczone śmieci (tektury kartony,resztki poprodukcyjne ,oczyszczone oleje silnikowe i spożywcze, wysuszone odpady zielone). To nam prezydent zrobił niedźwiedzią przysługę

maly29

Wez pan idź z tąd jeśli na Jelni będzie działo się źle nie przejedzie tędy żadna ciężarówka oś.hutnik to płuca naszego osiedla które zatrowają już PYLICA Z JELNI .ALUMINIUM Z OKREGU ALUMINIUM.ELEKTROWNI STALOWA WOLA I SYFU JAKIEGO MIASTO TYLKO POZWALA ROBIĆ CZYLI ODDYCHAC TABLICĄ MENDELEJEWA jeśli zrobicie coś przeciwko naszemu osiedlu poszukujecie sobie miejsca na oś.piaski tam wasze miejsce na ziemi Krettyni Z Pisu tam zagonicie swoje życie wraz z domkiem na swoje szczątki tu na oś .hutnik zobaczycie jak wygląda IRA po POLSKU

~Les Paul

Dziękuję prezydencie i pośle za skuteczne działanie, opozycja tylko ferment przed kamerami potrafi siać!

~zalamany

Oooo nie. tylko nie spalarnia spalarnia śmieci. nie można pozwolić na budowe tego czegoś

~kochaniutki

Czy słońce narodu kryptogej Jarosław Kaczyński też leciał z Kuchcińskim liniami Kuchciński airforceone ???

~kochaniutki

Czy słońce narodu kryptogej Jarosław Kaczyński też leciał z Kuchcińskim liniami Kuchciński airforceone ???

~Obserwator

Już Lucjusz budował Mieszkania Plus i szybko zrezygnował z projektu. A taki sam był lans prazy podpisywaniu listów intencyjnych i plucie na opozycję, która mówiła o wadach i nieprzygotowaniu programu.

~Ateista

Jeszcze tylko spalarni śmieci, brakuje w tym zatrutym, śmierdzącym miasteczku. Wszystkie inne miasta się przed takim czymś, bronią, a tu urzędasy nam to gówno fundują.

~sportowiec

należy wykorzystać potencjał sportowy który mamy doskonałe warunki a wychowanie fizyczne to bardzo popularny ostatnio kierunek

~sportowiec

uważam że AWF moglby ożywić Stalową Wolę a przy okazji były by kadry do rożnych drużyn np Siatkówki Piłki Noznej Koszykówki Pływanie Lekkoatletyka a w regionie taki studiów nie ma jest to ciekawy pomysł warty rozpatrzenia

~Pep

Naprawdę cieszycie się ze powstanie spalarnia śmieci? W Oźarowie jest coś takiego przy cementowni - samo spalanie może jest prowadzone ekologicznie, ale całe hałdy śmieci przy cementowni cuchną niesamowicie, nie mówiąc juź o robactwem i szczurach. Dodatkowo ile tirów z tym „paliwem” będzie przyjeżdżać dziennie?

~Ktostaki

Do sportowiec. Bardzo dobry pomysł. Baza w Stalowej Woli jest idealna pod takie studia

~komin

RDF- ładniejsza nazwa spalarni śmieci...

~Nasyp

Opozycja zaczęła się lansować na tym temacie, Lucek z Weberem w tydzień załatwili wszystko i koniec lansu opozycji.
Spokojnie, wynajdą sobie inny sposób na zbijanie politycznego kapitału

~tadek70

Pokazali ze maja gdzies mieszkancow.A Lucek to juz szczyt obłudy.

~Niewygodny

Świetna robota panie pośle i panie prezydencie! Opozycja niech ujada, wyszło teraz co oni "robią" dla Stalowej Woli.
Tylko przed kamerami troskę udają, ale żeby coś załatwić to nie...

~sportowiec

moim zdaniem ważnym krokiem i nie głupim dla Stalowej Woli jest utworzenie studiów AWF warunki mamy doskonałe bazę szkoleniowa uważam że nie byłby to głupi pomysł a wy co sadzicie ?

~KISS

W niedzielę do lasu wszystkie opozycyjnej WYJCE + ich kibole CIPA-Bohatery z za kompa....!!!