Powstanie nowoczesna instalacja spalania paliw alternatywnych

Image

TAURON zamierza wesprzeć Stalową Wolę. Miasto planuje zbudować nowoczesną instalację spalania paliwa alternatywnego (RDF). 9 sierpnia podpisano list intencyjny w tej sprawie.

- Chcemy, by nowa instalacja służyła mieszkańcom miasta, a ponadto stała się atrakcyjnym miejscem pracy w Stalowej Woli- mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.- Stalowa Wola to ważne miejsce na energetycznej mapie Polski. Cieszę się, że miasto zainteresowane jest budową nowoczesnej instalacji RDF. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie wykorzystanie zawodowego potencjału mieszkańców Stalowej Woli- podkreśla prezes TAURONA.

Paliwa alternatywne (RDF) to pełnowartościowe paliwo powstałe w wyniku przetworzenia starannie wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne, które są dopuszczone przez prawo do termicznego odzysku.

- Ten projekt pozwoli nam wykonać ruch w kierunku rozwoju w zakresie energetyki spełniającej najwyższe standardy. To także dowód, że TAURON jest otwarty na lokalne potrzeby mieszkańców Stalowej Woli, a dla miasta jest partnerem odpowiedzialnym społecznie– mówi Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Stalowej Woli.

Proces produkcji paliwa alternatywnego odbywa się w dedykowanych zakładach przetwórczych, skąd gotowy produkt dostarczany jest do jednostek wytwórczych. Produkcja energii elektrycznej i ciepła prowadzona jest przy wykorzystaniu urządzeń i instalacji spełniających najwyższe standardy jakości oraz uznawane za najlepsze dostępne techniki, co pozwala na dochowywanie znacznie ostrzejszych i szerzej określonych norm i wymagań środowiskowych niż w przypadku paliwa węglowego.

Ostatni etap budowy bloku 450 MW

W Stalowej Woli powstaje nowoczesna jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

Działania podjęte w ostatnich latach spowodowały, że na terenie budowy Elektrociepłowni Stalowa Wola trwają końcowe prace montażowe. Zgodnie z planem pierwsze uruchomienie turbiny gazowej nastąpi w listopadzie, a przewidywany termin pierwszej synchronizacji bloku z siecią wyznaczony został na koniec bieżącego roku.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. W kotłowni zostaną zainstalowane 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w I kwartale 2020 roku.

Inwestycje w fotowoltaikę

Grupa TAURON prowadzi program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach należących do Grupy. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy TAURON do 2025 r.

Obecnie program jest na etapie planowania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Obejmuje on pięć lokalizacji, a potencjał każdej z farm jest silnie uzależniony od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji.

Jedną z przygotowywanych w ramach programu lokalizacji jest Stalowa Wola, gdzie aktualnie trwa procedura uzyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Kolejne działania etapu planowania projektu to uzyskanie warunków zabudowy i odrolnienie gruntu, a następnie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Materiał video
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~wola

do LOLA- A gdzie ten produkt zrobiony z odpadów będzie przerabiany? Na Grabskiego?

~Re SS or

Błagam opozycjo, nie kompromitujcie się komentarzami.
Może pora postawić park dla psów, jak obiecywaliscie?

~qwert

Czy miasto ma pieniądze na tę inwestycję? Jest uchwała rady, czy jakikolwiek plan?
To zwykła szopka polityczna dla najgłupszych obywateli , którzy uwierzą chyba we wszystko.
Taki list intencyjny jest wart tyle ile papier, na którym go spisano. Ma zamknąć usta bezrozumnej masie. O niczym nie przesądza, ani nikogo do niczego nie zobowiązuje .
Sytuacja finansowa miasta jest coraz gorsza, również z powodu zwolnień podatkowych do 26 roku życia, obniżenie podatku dochodowego z 18do 17 procent oraz reformy oświatowej.
Trzeba najpierw policzyć czy nas stać na dalsze uprawianie pisancjum.

~MottodlaElyty

Kasa misiu, kasa .. oczywiście dla kilku cwaniaczków podczepionych pod kudłatego a dla mieszkańców smród i toksyny w powietrzu. Nie wierzycie? Na Grabskiego jest już instalacja do produkcji RDF ze śmieci i odpadów po strzępieniu samochodów. Teraz te spalone gumy, plastiki, pianki, farby, kleje i szpachlę będziemy wdychać a kudłaty jeszcze się cieszy.

~Mobi

Jeszcze tylko spalarni śmieci, brakuje, w tej śmierdzącej mieścinie. :(

~mgozdi

Jestem za. Również przychylam się do powstania w mieście Stalowa Wola placówki AWF-u. To doskonały pomysł, którego realizacja byłaby świetną promocją na Podkarpaciu oraz w przybrzeżnych województwach, a nawet w całej Polsce. Jestem dumny z Pana Nadbrzeżnego a także Pana posła Rafała Webera z powodu godnego reprezentowania spraw Stalowej Woli. Proponujemy również zmniejszenie Długu publicznego, czyli oddłużenie krok po kroku miasta, a później całej Polski. Felgi i rozpuszczalniki są fe.

~Niesiołowski

Opozycja by dalej zaniepokojoną zgrywała, tak przez parę miesięcy, do wyborów, na szczęście mamy kogoś takiego jak Nadbereżny, wspólnie z Weberem załatwili ludziom robotę I ograniczyli degradację ESW.

~Kamil1

Spalarnia śmieci to dobry biznes smieci i zamordowanych dzików nie braknie a stołków w spółce przybędzie

~Farmaceuta

Skuteczne działanie odbydwu panów, co by nie powiedzieć. Opozycja może buty im czyścić, a nie wygłupiać się konferencjami i udawanym "zatroskaniem", bo tylko się ośmiesza

~Jaja

To ,,alternatywne paliwo" to nic innego jak oczyszczone śmieci (tektury kartony,resztki poprodukcyjne ,oczyszczone oleje silnikowe i spożywcze, wysuszone odpady zielone). To nam prezydent zrobił niedźwiedzią przysługę

maly29

Wez pan idź z tąd jeśli na Jelni będzie działo się źle nie przejedzie tędy żadna ciężarówka oś.hutnik to płuca naszego osiedla które zatrowają już PYLICA Z JELNI .ALUMINIUM Z OKREGU ALUMINIUM.ELEKTROWNI STALOWA WOLA I SYFU JAKIEGO MIASTO TYLKO POZWALA ROBIĆ CZYLI ODDYCHAC TABLICĄ MENDELEJEWA jeśli zrobicie coś przeciwko naszemu osiedlu poszukujecie sobie miejsca na oś.piaski tam wasze miejsce na ziemi Krettyni Z Pisu tam zagonicie swoje życie wraz z domkiem na swoje szczątki tu na oś .hutnik zobaczycie jak wygląda IRA po POLSKU

~Les Paul

Dziękuję prezydencie i pośle za skuteczne działanie, opozycja tylko ferment przed kamerami potrafi siać!

~zalamany

Oooo nie. tylko nie spalarnia spalarnia śmieci. nie można pozwolić na budowe tego czegoś

~Obserwator

Już Lucjusz budował Mieszkania Plus i szybko zrezygnował z projektu. A taki sam był lans prazy podpisywaniu listów intencyjnych i plucie na opozycję, która mówiła o wadach i nieprzygotowaniu programu.

~Ateista

Jeszcze tylko spalarni śmieci, brakuje w tym zatrutym, śmierdzącym miasteczku. Wszystkie inne miasta się przed takim czymś, bronią, a tu urzędasy nam to gówno fundują.

~sportowiec

należy wykorzystać potencjał sportowy który mamy doskonałe warunki a wychowanie fizyczne to bardzo popularny ostatnio kierunek

~sportowiec

uważam że AWF moglby ożywić Stalową Wolę a przy okazji były by kadry do rożnych drużyn np Siatkówki Piłki Noznej Koszykówki Pływanie Lekkoatletyka a w regionie taki studiów nie ma jest to ciekawy pomysł warty rozpatrzenia

~Pep

Naprawdę cieszycie się ze powstanie spalarnia śmieci? W Oźarowie jest coś takiego przy cementowni - samo spalanie może jest prowadzone ekologicznie, ale całe hałdy śmieci przy cementowni cuchną niesamowicie, nie mówiąc juź o robactwem i szczurach. Dodatkowo ile tirów z tym „paliwem” będzie przyjeżdżać dziennie?

~Ktostaki

Do sportowiec. Bardzo dobry pomysł. Baza w Stalowej Woli jest idealna pod takie studia

~komin

RDF- ładniejsza nazwa spalarni śmieci...

~Nasyp

Opozycja zaczęła się lansować na tym temacie, Lucek z Weberem w tydzień załatwili wszystko i koniec lansu opozycji.
Spokojnie, wynajdą sobie inny sposób na zbijanie politycznego kapitału

~tadek70

Pokazali ze maja gdzies mieszkancow.A Lucek to juz szczyt obłudy.

~Niewygodny

Świetna robota panie pośle i panie prezydencie! Opozycja niech ujada, wyszło teraz co oni "robią" dla Stalowej Woli.
Tylko przed kamerami troskę udają, ale żeby coś załatwić to nie...

~sportowiec

moim zdaniem ważnym krokiem i nie głupim dla Stalowej Woli jest utworzenie studiów AWF warunki mamy doskonałe bazę szkoleniowa uważam że nie byłby to głupi pomysł a wy co sadzicie ?

kabi

polkui co, masz obsesje? Może wyjedź z miasta w tym dniu, dobrze ci zrobi a mózg.

~Lola

Do ~Mieszkaniec . Jak nie wiesz czym jest paliwo alternatywne to się nie odzywaj bo aż oczy bolą od tych głupot co wypisujesz. Wyjaśnię ze paliwo alternatywne to nie są śmieci tylko już przerobione odpady właśnie na to paliwo. Nikt nie bedzie tam zwozil odpadów tylko najpierw bedzie musial to przerobić na paliwo alt. a potem bedzie mogl tam oddać. Zeby sie wypowiadać trzeba miec pojęcie. Paliwo alternatywne to juz produkt zrobiony z odpadów. Takowe paliwo musi spełniać okreslone standardy i musi przejść szereg badan żeby się nim nazywać. Nikt sobie nie przywiezie tam odpadów komunalnych czy gabarytów.

~Lodzia

Kota to ja pilnuje juz drugi raz z kolei. Nawet mu mleko kupuje.

art2deco

Co teraz zrobią Zieloni :-)

~otanguts

Czy ktos tez tak mysli ze ten Nadberezny na wszystko sie zgodzi,byle by tylko szedl w gore po drabinie karierowicza.Chca nam urzadzic spalarnie odpadow szpitanych i innych trucizn.A nadberezny ogłasza to jako sukces i wszyscy maja bic brawo i skakac jak małpy.

~Wyborca PO

Chylę czoła przed Nadbereżnym i Weberem