Polacy wygrali w dwóch klasach 20 Szybowcowych Mistrzostw Europy!

Image

25 maja zakończyły się 20 Szybowcowe Mistrzostwa Europy w Stalowej Woli. Podczas ceremonii rozdania nagród poznaliśmy zwycięzców tegorocznych mistrzostw.

Około 60 zawodników z 20 krajów brało udział w Szybowcowych Mistrzostwach Europy. Uczestnicy startowali w 3 klasach szybowcowych: klasie otwartej, 18 m i klasie dwumiejscowej.

- Kończymy 20 Szybowcowe Mistrzostwa Europy zorganizowane w Stalowej Woli. Mistrzostwa trwały 14 dni. Rozegraliśmy 5 konkurencji lotnych. W tym roku w Stalowej Woli spotkała nas trudna pogoda, dlatego zostało rozegranych tylko 5 konkurencji, które planowaliśmy w ciągu 14 dni. Niemniej jednak zawodnicy zadowoleni, atmosfera jest bardzo fajna. Myślę, że organizatorzy mogą myśleć o zawodach za kilka lat i ponawiać taką imprezę - mówi Andrzej Moskal z Aeroklubu Stalowowolskiego.

- Dzisiejsza konkurencja, ostatnia konkurencja Mistrzostw Europy, o mało nie poprzewracała wszystkich wyników do góry nogami, dlatego że była bardzo skomplikowana, bo po tylu deszczowych dniach od zachodu zbliżał się front. Na początku pogoda nie była też zbyt dobra i troszeczkę nam uciekli koledzy i mieli dużo szczęścia, bo warunki za nimi jak gdyby się zapadały. My lecieliśmy dosłownie 5-10 minut za nimi i ta przewaga się tylko zwiększała. Na szczęście wygrali z nami zawodnicy, którzy tylko przeskoczyli kolegów na miejscach od 3 do 5. Na szczęście my się obroniliśmy na pierwszym miejscu z Karolem Staryszakiem i jest to jednocześnie ogromny sukces dla nowego polskiego szybowca "Diana 3". Polska naprawę od 30 czy 40 lat nie miała długiego szybowca, który by się liczył w klasach powyżej 15- metrowej. Jest to naprawdę duże wydarzenie i miejmy nadzieję, że ten szybowiec będzie się rozwijał. Mamy ku tego ogromne tradycje i predyspozycje. Mamy najlepszego dynamika na świecie, pana Krzysztofa Kubryńskiego, który jest autorem szybowca "Diana 2", który jest najlepszym szybowcem w klasie 15- metrowej i teraz trzeba pójść za ciosem i rozwijać większe szybowce, czyli "Dianę 3" w klasie 18- metrowej. Miejmy nadzieję, że będzie "Diana 4", która zagrozi największym „Orchideom” w klasie otwartej- mówi Sebastian Kawa pilot szybowcowy, reprezentacja Polski.

- Jesteśmy właścicielami projektu dwóch szybowców. Szybowca wysokowyczynowego klasy 15-metrowej "Diana 2" oraz szybowca klasy 18- metrowej "Diana 3". Na szybowcu 18- metrowym, tutaj, w Stalowej Woli Sebastian Kawa zdobył po raz trzydziesty mistrzostwo. Jest to odniesione zwycięstwo na szybowcu polskim przez polskiego zawodnika, w klasie, w której nie starował jeszcze na polskim szybowcu- mówi Leszek Matuszek z firmy Avionic.

W sobotniej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminnych i powiatowych. Pod adresem organizatorów, czyli Aeroklubu Stalowowolskiego, padło wiele miłych słów. Wszyscy uczestnicy mistrzostw są zgodni, że w Turbi stanęli na wysokości zadania.

- Chciałam serdecznie państwu podziękować za uczestnictwo w zawodach. To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy państwa gościć. Bardzo się cieszymy, że zawody odbyły się szczęśliwie. Zapraszamy państwa na kolejne zawody- mówiła Renata Knap, wiceprezydent Stalowej Woli.

W klasie otwartej zwyciężył Petr Tichý z reprezentacji Czech. Drugi był Riccardo Brigliadori z reprezentacji Włoch. Trzecie miejsce zajął Markus Frank z niemieckiej reprezentacji.

W klasie 18- metrowej wygrał Sebastian Kawa z reprezentacji Polski. Drugie miejsce zajął Karol Staryszak, również reprezentant naszego kraju. Trzecie miejsce wywalczył Wolfgang Janowitsch z reprezentacji Austrii.

W klasie dwumiejscowej zwyciężyli Tomasz Rubaj i Christoph Matkowski z reprezentacji Polski. Drudzy byli Steve Jones i Garry Coppin, przedstawiciele Wielkiej Brytanii. Trzecie miejsce wywalczyli Uli Gmelin i Christine Grote z Niemiec.

Materiał video

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.