Noc Muzeów w Stalowej Woli

Image

Kolejny rok z rzędu nasze miasto bierze udział w Nocy Muzeów. Dziś wszędzie tam, gdzie znajdują się wystawy, dzieła sztuki, można za darmo wejść i zachwycać się przeszłością.

18 maja 2019 roku instytucje kultury i sztuki w Polsce i Europie, również w Stalowej Woli, ponownie otwarły swe podwoje dla miłośników nocnego zwiedzania. Udostępnianiu wystaw tego dnia towarzyszą także wyjątkowe programy artystyczne dla wszystkich zwiedzających. W naszym mieście z roku na rok nie słabnie zainteresowanie tym wydarzeniem. Dziś, tradycyjnie już dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Było coś i dla dużych, i dla małych, dla miłośników historii, muzyki, sztuki. Jednym słowem było czym nakarmić duszę.

Jak zwykle wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny. Była więc okazja do naładowania akumulatorów kultury do pełna. W sobotę można było wziąć udział w wycieczce śladami historii Stalowej Woli oraz wysłuchać plenerowych koncertów, których główną gwiazda jest zespół LAO CHE.

Odwiedzić można było: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli na Sandomierskiej (wystawy: Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem, Galeria przez Dotyk- dziedziniec Muzeum, Secesja, Koncerty na dziedzińcu Muzeum, Orkiestra Dęta MDK, Z pasją i zadęciem, Nadsańska Orkiestra Kameralna oraz Pałacyk Michla- Miejski Dom Kultury, Chór Dworski- Stalowowolskie Stowarzyszenie Artystyczne– STOWART oraz zaproszeni goście). Wydarzeniem towarzyszącym był Spacer kulturalny– wycieczka śladami sztuk wszelakich w Stalowej Woli. Chętni mogli też zajrzeć do Muzeum Regionalnego na Rozwadowskiej by obejrzeć dzieła Alfonsa Karpińskiego. Tam też odbywały się różnego rodzaju warsztaty i interaktywne zabawy dla dzieci.

A kto ceni sobie odpoczynek na świeżym powietrzu mógł obejrzeć dodatkowo wystawy plenerowe (Wspomnienia ze sportowych kronik. ZKS Stal Stalowa Wola 1938–2018 – plac przed budynkiem Biblioteki Międzyuczelnianej przy Popiełuszki, 80 lat Stalowej Woli – Zawsze z Rozwadowem, Rynek w Stalowej Woli- Rozwadowie). Czynne było również Muzeum Jana Pawła II przy Konkatedrze.

Materiał video


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
vjm

Sam sobie znalazlem cene katalogowa bo tajemnica ogromna w MR

Lot 17: Alfons Karpinski (1875 - 1961) Pilgrims ("Pardon”, "Procession”), 1907
Estimate: PLN100,000 - PLN200,000

Description: oil and tempera on canvas, 117 x 196 cm

okolo 150 tys zl? wyglada, ze nowa zabawka powstala dla niedowartosciowanych za publiczne pieniadze - bedzie czym placic weksle.

vjm

/.../Ten wyjątkowy obraz z krakowskiego okresu twórczości Alfonsa Karpińskiego przedstawia grupę ludzi idących na Kalwarię. Artysta w 1907 roku sam wybrał się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i wykonał serię szkiców, które posłużyły mu później do stworzenia tego wielkoformatowego dzieła /.../ cyt. to u konkurencji stalowkanet

Juz wiadomo co to jest za obraz mala pomyllka nie "Na zebry" ale "Pielgrzymi" a co to za roznica - dalej nie wiadomo ile zaplacono za tego bohomaza.

Z pewnoscia Alfons przebywajac w Kalwari Zebrzydowskiej w Sanktuarium widzial innego bohomaza na ktorym namalowano tekst:

Sprosni turcy (nie wiem dlaczego z malej litery?) brzydcy Zydzi (tutaj z duzej litery)
Jak sie wami smierc nie brzydzi
Na zydowskie niedba smrody
Zdzikiemi skacze narody.

Co kolwiek mialo by to znaczyc w polityce zagranicznej kk blednie to z obrzydliwosciami nakreconymi przez Braci Sekielskich

~siwy

a co z muzeum copu??? było otwarte? coś cicho o nim

vjm

@Jolan
Tyle wspaniałości nam fundują włodarze, wszystko "za darmo": nowe mieszkania, żłobki, rowery, muzea, wielkie imprezy, a niewdzięczna młodzież ucieka ze Stalowej w Polskę i za granicę /../

Keep smiling!!! na trzecim, czwartym zdjeciu od gory masz obraz pt. chyba "Na zebry" - to nie jset ten nowy nabytek MR o ktorym nie wiadomo ile kosztowal i kto za to placil - ogladanie za to za darmo. "Bedom" - dywagowac lokalni znawcy sztuki z lampka darmowego wina coz to artysta mial na mysli - co by to byli ostatni z miasta wychodzacy ? kurde jeden idzie na bosaka, po lewej jedno drzewo, po prawej chyba skarpa bo drzew brak, w prawym gornym rogu jest podpis "StaloweMisto" - nie moze byc-czysta prawda to prorok nie artysta!!!

~Hobo

Głosuję na Konfederację, bo reszta nas sprzeda. Albo Izraelowi, albo Niemcom.

~Jolan

Tyle wspaniałości nam fundują włodarze, wszystko "za darmo": nowe mieszkania, żłobki, rowery, muzea, wielkie imprezy, a niewdzięczna młodzież ucieka ze Stalowej w Polskę i za granicę. Kolejny rok rządów Nadbereżnego w którym populacja spadła. Może jak powstanie lotnisko i aquapark (oczywiście "za darmo", nie dość że "za darmo" to jeszcze dodatkowo z funduszy unijnych, więc podwójnie "za darmo") to się coś poprawi.

~Rhotax

Zgodzisz się chyba, że bardziej polskie niż Kornhauser albo Róża Gräfin von Thun und Hohenstein. Nazwiska można zmieniać, ze Singera na Śpiewaka, z Szechtera na Michnika i z powrotem, nawet z Bermana na Borowskiego. Są jednak ważniejsze sprawy niż nazwiska.

~Paweł

Stalowa Wola umiera, kwestia maksymalnie 10 lat, gdy odejdzie starsze pokolenie, miasto bardzo się wyludni a w następstwie tego i pokłosia dzisiejszej polityki będzie bankrutem.

delta

Głupoty piszecie..... Noc Muzeów, jak i koncert Lao Che - rewelacja...... Czekam już na przyszły rok umiech

~PIS4YOU

a ten braun to skad jest w koncu z pomorza kujaw czy z malopolski bo nazwisko wskazuje na zachód

~Rhotax

Więcej można skorzystać wybierając się dzisiaj na spotkanie w hotelu Hutnik z Grzegorzem Braunem. Bez wydawania milionów, a dokładniej - nie wydając ani złotówki.

~Jolan

Szału nie ma. Kto uważa, że warto wydawać miliony na utrzymanie tak niskiego poziom ekspozycji to niech płaci z własnej kieszeni.

~antek

dość już tego huku co roku cało noc nie idzie spać porażka dla garstki ludzi nie adykwatne to do przedsiewzięcia