20 Szybowcowe Mistrzostwa Europy- wreszcie dzień pełen słońca

Image

W czwartek 16 maja 2019 roku odwiedziliśmy lotnisko w Turbi, gdzie odbywają się 20 Szybowcowe Mistrzostwa Europy. Choć przez kilka wcześniejszych dni pogoda nie sprzyjała lataniu, tego dnia szybowce wzbiły się w powietrze bez przeszkód.

Aeroklub Stalowowolski, który jest organizatorem mistrzostw gości załogi z 20 krajów europejskich. Najliczniejsze z nich to załogi z: Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Francji. Prawdopodobnie wśród pilotów pochodzących z tych krajów możemy poszukiwać przyszłych Mistrzów Europy.

- W niedzielę rozegraliśmy pierwszą konkurencję lotną w bardzo ładnej pogodzie i z bardzo dobrymi prędkościami. Pierwszą konkurencję wygrali zawodnicy z Polski oraz zawodnik z Wielkiej Brytanii. W klasie otwartej wygrał Łukasz Wójcik. W klasie 18- metrowej wygrał zawodnik z Wielkiej Brytanii Philip Jones. W klasie 2- miejscowej polska załoga: Tomasz Rubaj, Christoph Matkowski- mówi Andrzej Moskal z Aeroklubu Stalowowolskiego.

Największą bolączką organizatorów jest deszczowa pogoda, która przeszkodziła w startach szybowców przez wcześniejsze 3 dni.

- Na razie wszystko przebiega spokojnie, choć aura- niestety- nie dopisuje. Wspólnie z Aeroklubem znajdujemy rozwiązania takie żeby umilić czas zawodnikom poprzez m.in. zwiedzanie okolic, zajęcia na kręgielni. Zawodnicy są na razie zadowoleni. Miejmy nadzieję, że w tym dobrym duchu, takiej przyjaznej atmosfery, te zawody dalej będą kontynuowane- mówi Paweł Gardy, wójt gminy Zaleszany.

Wielu pilotów, nie po raz pierwszy, bierze udział w zawodach rozgrywanych na lotnisku w Turbi.

- Widać wiele zmian na tym lotnisku, nawet w samym mieście też zauważyliśmy parę takich nowych rzeczy, a tu, na lotnisku można w samych superlatywach wypowiadać się o organizatorach. Wszystko jest na swoim miejscu- podkreśla Łukasz Wójcik, pilot szybowcowy z Aeroklubu Włocławskiego.

Więcej na temat Szybowcowych Mistrzostw Europy w materiale VIDEO.

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.