3 Maja w Rozwadowie

Image

Corocznie część trzeciomajowych uroczystości odbywa się w Rozwadowie. Mieszkańcy tego osiedla chętnie uczestniczą w tego typu obchodach.

W Rozwadowie, który niedługo będzie rewitalizowany, ostatnimi laty odbywa się wiele imprez patriotyczno- rozrywkowych. Mieszkańcy licznie biorą udział w świętowaniu. Nie inaczej było i tym razem. W dzielnicy Stalowej Woli odbył się dziś najpierw Patriotyczny przemarsz. Parada inspirowana była dawnymi tradycjami Rozwadowa. Złożono kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego.

Przybyli mogli też obejrzeć „Żywy obraz” według Jana Matejki (młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli), a także „Tajemnice 3 Maja” w wykonaniu Teatru Poławiacze Pereł. Widowisko składa się z kilkunastu etiud komediowych w luźny sposób nawiązujących do tematyki okresu końca wieku XVIII. Jest to przedstawienie z ramą scenariuszową, wypełnione improwizowanymi historiami, dialogami oraz postaciami zaproponowanymi przez widzów. To podróż w przeszłość, nienaruszająca podstawowych faktów, wypełniająca niedopowiedzenia historyczne.

Tradycyjnie odtańczono również poloneza, tzw. chodzonego („Poloneza czas zacząć!”).

Wspólne śpiewano także piosenki patriotyczne z Grupą Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” Jastkowice pod kier. Edwarda Horoszko. Uczestnicy spotkania otrzymają śpiewnik piosenek patriotycznych.

Nad całością uroczystości czuwali pracownicy Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, niezmiennie zaangażowani w uroczystości z okazji Konstytucji 3 Maja w Rozwadowie.

Materiał video

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.