3 Maja w Rozwadowie

Image

Corocznie część trzeciomajowych uroczystości odbywa się w Rozwadowie. Mieszkańcy tego osiedla chętnie uczestniczą w tego typu obchodach.

W Rozwadowie, który niedługo będzie rewitalizowany, ostatnimi laty odbywa się wiele imprez patriotyczno- rozrywkowych. Mieszkańcy licznie biorą udział w świętowaniu. Nie inaczej było i tym razem. W dzielnicy Stalowej Woli odbył się dziś najpierw Patriotyczny przemarsz. Parada inspirowana była dawnymi tradycjami Rozwadowa. Złożono kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego.

Przybyli mogli też obejrzeć „Żywy obraz” według Jana Matejki (młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli), a także „Tajemnice 3 Maja” w wykonaniu Teatru Poławiacze Pereł. Widowisko składa się z kilkunastu etiud komediowych w luźny sposób nawiązujących do tematyki okresu końca wieku XVIII. Jest to przedstawienie z ramą scenariuszową, wypełnione improwizowanymi historiami, dialogami oraz postaciami zaproponowanymi przez widzów. To podróż w przeszłość, nienaruszająca podstawowych faktów, wypełniająca niedopowiedzenia historyczne.

Tradycyjnie odtańczono również poloneza, tzw. chodzonego („Poloneza czas zacząć!”).

Wspólne śpiewano także piosenki patriotyczne z Grupą Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” Jastkowice pod kier. Edwarda Horoszko. Uczestnicy spotkania otrzymają śpiewnik piosenek patriotycznych.

Nad całością uroczystości czuwali pracownicy Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, niezmiennie zaangażowani w uroczystości z okazji Konstytucji 3 Maja w Rozwadowie.

Materiał video


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
vjm

Reprezentowal antypostepowe i antypolskie poczynania Watykanu.

Nowy nuncjusz apostolski Archetii zostal wyslany do Rzeczypospolitej w 1776 roku aby bronic stanu posiadania kk i przeciwdzialac reforma prawa sadowego w Rzeczypospolitej.

Archetti walczac z postępowym prawodawstwem mial nie tylko wykazywac sie ciasnota umyslowa, ale tez skandalicznie siegac w tym celu po pomoc zaborcow Rzeczypospolitej.

Przekupil poslow aby obalic najabrdziej postepowy kodeks praw cywilnych regulujacy stosunki spoleczne i polityczne tzn. Kodeks Zamoyskiego, ktory powaznie ograniczal jurysdykcje Watykanu na ziemiach Rzeczypospolitej.

Archetii dodatkowa walczyl z tolerancja religijna, ktora zagrazala jednowladztwu kosciola kaltolickego.

Wszystko sie powtarza tak jak dzisiaj.

Upadku Rzeczypospolitej trzeba szukac w Watykanie a na scenie powinno czytac sie listy nuncjusza apostolskiego do papieza opisujace wywrotowe jego dzialania, ktore doprowadzily do ostatecznego rozbioru Rzeczypospolitej.

Targowica byla koniecznoscia i ostatnim aktem obrony przed ostateczna utrata niepodleglosci wiedzieli o tym Potocki, Branicki, Rzewuski i krol Stanislaw Poniatowski niestety nie udalo sie - popeieram ten akt jako koniecznosc. Czartoryski marnie skonczyl opuszczony przez austryjakow.

Wiec co z ta historia i faktami.

~wicek

Ja nikomu nic nie zazdroszczę ani stopni wojskowych mieliśmy w rodzinie Porucznika w wojnę zdobywał mur Berliński ma zrobioną fotografie na nim .Ani zawodu mieliśmy w rodzinie pielęgniarkę teraz mamy farmaceutke ani kwiatów dostawałam miliardy kwiatów

~Rozwadowiak

Dla nas mieszkańców Rozwadowa to bardzo ważne wydarzenie. Piękne śpiewy, szkoda tylko ze pogoda kiepska.
A pod MDK to dopiero była garstka ludzi.

~Patriotka

Byłam pierwszy raz i śpiewałam razem z mężem. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Chodzi przecież o wspólne radowanie się i przeżywanie.

~Kasia

Szkoda ze wypowiadają się ludzie których nie było. Impreza udana mimo pogody. Świetny klimat i kapitalny teatr!

~uczestnik

Widac ze wypowiadają sie ludzie którzy nie uczestniczyli w imprezie..siedząc na fotelu łatwo przychodzi krytyka..nie macie pojęcia ile przygotowań wymaga taka impreza.Moim zdaniem wszystko wyszło super ..padał deszcz, ale było ciepło i program był na prawdę dobry..wszystko mi sie podobało, a Poławiacze pereł - rewelacja..jak zawsze rozbawili towarzystwoumiech

~mfw

Bardzo ubogie to wszystko.

~Uli

Wpisy polityczne są tutaj haniebne. Uważam, że te uroczystości to piękna sprawa. Szkoda że pogoda nie dopisała.

~Fabia

Takie imprezy to Patriotyzm według PIS.
Kretyni głosujący na PIS niczego nie zrozumieją, mają wyprane mózgi propagandą TVPiS. Tylko od nas zależy przyszłość

go123

Jeżeli już jesteśmy w temacie wojska, to obecnie na Świecie robi furorę rosyjska kierowana rakieta przeciwczołgowa typu 9M133 "Kornet". Jest na nią duże zapotrzebowanie.
Ma zasięg skuteczny 3 kilometrów i przebijalność w pancerzu o równoważniku 1 metra monolitycznej stali.
Naprowadzana na cel wiązką 4-kolorowego lasera, dzięki czemu każda ćwiartka sylwetki celu jest podświetlana promieniem lasera o innym kolorze.
Procesor rakiety, za pośrednictwem czujnika elektro-optycznego, naprowadza pocisk na punkt w którym kolorki się stykają. Czy na środek sylwetki celu.
Jeżeli ktoś nie jest w temacie, może zapytać: Jaki czołg ma pancerz o grubości 1 metra ?
Oczywiście żaden, ale jeżeli pancerz o grubości 20 centymetrów zostanie trafiony pod niskim kątem rzędu 30 stopni, to głowica rakiety ma do przebicia 60 cm. Oprócz tego, czołg może być pokryty kostkami pancerza reaktywnego, które redukują przebijalność głowicy kumulacyjnej o 30-50%.

vjm

@TEODORS
Dopiero w tym w roku widać biedę jaka nastała .Brak mieszkanców i pogoda słaba

A co ma bieda i pogoda do patriotyzmu, na uroczystosci nie chodzi sie po to, ze wyzerka za darmo.
Oprawa scenicza i choreografia jest ta sama od paru lat.
Robilem zdjecia i filmowalem uroczystosc w 2015 roku i tlumow nie bylo.
Gdyby sami radni miejscy i urzednicy oplacani przez Miasto z publicznych pieniedzy przyszli by z rodzinami - to w Rynku Rozwadowskim by miejsca zabrako.
Im to sie nawet d. nie chce ruszyc za darmo, moze im trzeba placic za udzial w uroczystosciach?

~TEODORS

Dopiero w tym w roku widać biedę jaka nastała .Brak mieszkanców i pogoda słaba.

go123

W Warszawie puścili przez miasto czołg typu Leopard 2A5*, a u nas na Podkarpaciu mogli by puścić co najwyżej radzieckiego T-72M1** ze wsi Żurawica pod Przemyślem.

* - Polska nabyła 105 ex-niemieckich czołgów typu Leopard 2A5 w 2014 roku.
Zostały wyprodukowane w 1995 roku.
Sami Niemcy bazują obecnie na wersji A6, z lufą armaty wydłużoną o 20%, co daje większą prędkość początkową pocisku. Polska wersji A6 nigdy nie nabyła.

** - T-72M1 to polskie oznaczenie radzieckiego T-72A, zastąpionego już w Rosji i na Białorusi przez wersję T-72B (czyli wersję pokrytą kostkami pancerza reaktywnego i z trochę mocniejszym silnikiem - coś jak polskie czołgi typu PT-91).
Ostatnia wersja czołgu T-72, czyli T-72B3 (znana też jako T-72BM), po wyposażeniu w jeszcze mocniejszy silnik o mocy 950 koni mechanicznych stała się czołgiem T-90A.

~Reklama

A ja zapraszam na Dni Funduszy Europejskich 11 mają będą pokazy lotnicze orlikow wstęp za darmo

~Destylator

Najlepsi są ci kolesie w mundurach . Ciekawe kto daje im dotacje na te zabawy w żołnierzyków wrześniowych ? Ogólnie zgadzam się z poprzednikiem , ludzie z łapanki i przymusu ( szkoły ) reszta to opłacane gnojarstwo . Dopiero w tym w roku widać biedę jaka nastała w RM . Oczywiście nie mówię tutaj o dietach i zakupach np w starostwie . Dno totalne PiS inwestuje teraz w śpiewniki i modlitewniki . A ten portal to wiadomo ci pisze i jakich zatrudnia pismaków , bez szkół dziennikarskich Wiec poziom tego artykułu i innych to padło

vjm

W przyszlym roku niech szanowne Stalowe Miasto pokaze te tlumy uczstnikow i licznych mieszkancow.

Bo na zdejciach to ci z listy plac i troche z przymusowej lapanki.

Dodam tylko, ze beszczelnosc urzednikow i radnych miejskich jest niewyobrazalna bo powinni chociaz z przyzwoitosci uczestniczyc w tej imprezie chocby z powodu, ze ogromne srodki publiczne loza na tego pasozyta jakim jest MR.

W przyszlym roku jazda na obchody 3 Maja albo zredukowac dotacje na MR do minimum egzystencji.

~kibic

falkonetil chrzciny dzisiaj miał po raz 3 został ojcem

~falkonetii

no no no , a gdzie jest na fotkach wódz naczelny przemian w Stalowej Woli ?

~no nie wiem

show must go one ,,,nic dodać ,nic ująć! a gdzieżże to Lucjan i Rafał ?

~olek

Wy się nie nadajecie do żadnego towarzystwa

~wicek

To macie na co zasłużycie

~zak

Impreza fajna.Szkoda że pogoda nie dopisała.