Stalowe Miasto- Stalowy Hufiec czyli 80 lat harcerstwa w mieście

Image

W ten weekend w Stalowej Woli odbywa się Zlot Lasowiackiego Hufca ZHP im. Powstańców Styczniowych z okazji 80- lecia harcerstwa w Stalowej Woli.

Początki harcerska w mieście sięgają 1938 roku. 80- lecie w tym roku obchodzi również Miasto Stalowa Wola. W 2018 przypada także setna rocznica odzyskania niepodległości i Związku Harcerstwa Polskiego.

- W całym hufcu ZHP mamy około 350 harcerzy. Nasz hufiec zbudowany jest ze szczepów środowiskowych największe z nich to szczepy: Szczep Harcerski ZHP "Feniks", Szczep ZHP "Bieszczadnicy", Szczep Harcerski ZHP "Brzask". Są to największe szczepy, które stanowią 3/4 stanu osobowego naszego hufca- mówi komendant Lasowiackiego Hufca harcmistrz Marek Wójcik.

Jak podkreśla harcmistrz niezmiennie od początków harcerstwa w Polsce wartości młodych ludzi, którzy przyodziewają mundur pozostają wciąż takie same.

- Nasze wartości dotyczą przede wszystkim służby Bogu, Ojczyźnie, innymi i sobie nawzajem. W ramach tych trzech pól służb nasi harcerze kształtują swój system wartości. Mamy to szczęście, że w ramach naszych drużyn harcerskich, gromad zuchowych spotykamy dzieci i młodzież, która jest wyjątkowo aktywna na tle dzieci niezrzeszonych, to też stanowią o sile środowiska- mówi harcmistrz Marek Wójcik.

Bycie harcerzem to służba przez całe życie, niesienie pewnych uniwersalnych wartości w dorosły świat.

- Według założenia do 21 roku życia każdy jest harcerzem. Później jesteśmy już dorosłymi ludźmi i podejmujemy decyzję: wracamy do naszego społeczeństwa, jesteśmy dorośli, pracujemy, żyjemy w rodzinach. Możemy też zostać instruktorami, a zdobyte doświadczenie i umiejętności przekazać młodemu pokoleniu harcerzy i zuchów, więc jeśli ktoś po całym wychowaniu harcerskim zdecyduje się na to, żeby zostać wychowawcą- instruktorem, to wówczas zostaje tym harcerzem- instruktorem już do końca życia- mówi harcmistrz Marek Wójcik.

Harcerze świętują 80- lecie istnienie hufca przez kilka dni.

- Nasz program rozłożony jest na 3 dni: piątek, sobota, niedziela. Dzisiaj rozpoczynamy uroczystym apelem, podczas którego rozpaliliśmy prawdziwe, harcerskie ognisko. Uhonorujemy naszych partnerów społecznych: pana prezydenta, parafie, które wspierają nasze środowiska harcerskie. Wieczorem mamy też dancing w stylu lat 20- 30, okresu międzywojennego. Kolejnego dnia nasi harcerze będą pełnili służbę na rzecz miasta i mieszkańców. Od 9:00 do 14:00 będzie harcerzy widzieć w całym mieście. Później mamy zawody o puchar prezydenta, zawody pływackie: 80 basenów na 80- lecie miasta i 80- lecie harcerstwa w Stalowej Woli- mówi harcmistrz Marek Wójcik.

W sobotę o 20:00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert zespołu „Wszyscy byliśmy harcerzami”, na który zaproszeni są mieszkańcy. W niedzielę harcerze wezmą udział w Mszy Świętej dziękczynnej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, po której odbędzie się apel kończący zlot. Zostaną też wręczone nagrody i podziękowania.

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~.....

~LAS to w koncu las czy opuszczone groby sprzątaliście?

~LAS

~123 mylisz się własnie w sobotę część z nich sprzątała las umiech

cdn..

Brawo harcerze :-)

~mik

Po wyborach, to i "krótka ławka" stalowowolskich VIP-ów.
Zresztą, ONI już nie harcerze.

~fox

Przestaniesz opłacać składki i zapominają o instruktorze smutne po tylu latach służby

~Bóg

Kaaabum!

KRZYSIU

Nindzuu przypominam iż taki jegomość jak Zbyszko z Bogdańca w tak zwanych rurkach chadzał i o zgrozo różnokolorowych nogawicach.Co się tyczy tradycyji wpierwej zdobyć sprawność ze sprzątania i rozpalania ognia[czytaj podpalenia znicza na wietrze]nie okazjonalnie ino przez cały rok.

Nindzuu

PIekna tradycja,w swiecie smartfonów i chłopaków w rurkach..mysle ze warto zapisywac tam swoje pociechy napewno wyniasą cos pożytecznego sam załuje ze nie byłem zapisany...chociaz jeden obóz z harcerzami wspominam bardzo przyjemnie..umiechJak to teraz wyglada nie wiem...umiech

~123

~..... nigdy ich nie znajdziesz w lesie te harcerzyki mają zbiórki w salkach katechetycznych

~123

~..... nigdy ich nie znajdziesz w lesie te harcerzyki mają zbiórki w salkach katechetycznych

~Harcerz

Dzisiaj jesteśmy właśnie na mogiłach i porządkujemy m.in.groby bohaterów czy opuszczone groby.

~.....

Ponad 300 a jak uroczystości państwowe to z 5. Gdzie was szukać w lesie? Za moich czasów to o tej porze szlo się porządkować mogiły poległych a nie bawiło