Wykład ks. Isakowicza – Zaleskiego VIDEO

Opublikowano: 10  Lipca  2017

„Plusy i minusy relacji polsko-ukraińskich po 1991 roku” – to temat wykładu księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego, jaki zorganizowano w stalowowolskiej bibliotece. Spotkanie było częścią stalowowolskich obchodów 74. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu. 11 lipca o godzinie 18.00 w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej odbędzie się także msza święta w intencji pomordowanych.

11 lipca 2017 roku przypada 74. rocznica tzw. „krwawej niedzieli”, czyli zmasowanych mordów obywateli polskich na Wołyniu przez oprawców z OUN – UPA. Mordy te trwały już od dłuższego czasu, jednakże to właśnie wtedy - w niedzielę 11 lipca 1943 roku - doszło do kulminacji zbrodniczej akcji oddziałów OUN-UPA, które spacyfikowały 99 polskich wsi, mordując w bestialski sposób kilka tysięcy Polaków. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło nawet 160.000 Polaków w tym głównie kobiet, dzieci i starców. – To była zaplanowana akcja, a kierowali nią absolwenci chociażby Sorbony. Bestialstwo, z jakimi dokonywano tych mordów było niewyobrażalne. Propagandowo Ukraińscy chłopi mieli rozprawiać się z gnębiącymi ich polskimi panami. Mordowano jednak niewinnych chłopów… – mówił podczas spotkania w Stalowej Woli ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Próbował dociec także przyczyn mordu, posługując się chociażby ciekawymi danymi na temat rozmieszczenia ludności na kresach.

Kapłan odniósł się także do obecnych relacji polsko – ukraińskich. – Na Ukrainie gloryfikuje się UPA, dowódców i członków tej organizacji. I nie budzi to większego sprzeciwu. A to tak, jakby Niemcy stawiali pomniki Hitlerowi czy Himmlerowi. Nie popisał się także prezydent Komorowski, który podczas kampanii wyborczej zjawił się w ukraińskim parlamencie, a kiedy go opuścił, to niemal natychmiast ukraińscy deputowani przyjęli ustawę, która uznaje członków UPA za bojowników o wolność oraz pod groźbą kary zakazuje krytyki i negowania celowości ich walki – mówił ksiądz Isakowicz – Zaleski. Przyznał, że obawia się wzmożonego napływu Ukraińców do Polski. Jest ich u nas 1,5 miliona, a według szacunku w krótkim czasie pojawi się kolejne 5 milionów. Oni nie rozpuszczą się jak łyżka cukru w herbacie – stwierdził.

Na spotkaniu obecny był m.in. Andrzej Pityński twórca 14–metrowego pomnika rzezi wołyńskiej. Isakowicza – Zaleskiego boli, to że w imię poprawności politycznej, znalazły się miasta w Polsce, które odmówiły rzeźbiarzowi ulokowania monumentu, mimo że warte 240 tysięcy dolarów dzieło w całości finansowała amerykańska Polonia. Drastyczna forma – nabite na trójzębne widły dziecko (nawiązanie do ukraińskiego tryzuba) i obcięte dziecięce głowy na sztachetach płotu, niektórych porażają. Pierwotnie rzeźbę miano ustawić na Podkarpaciu, ale władze Rzeszowa nie chcą jej u siebie. – A w środku miasta mają inny pomnik, lecz pozwólcie państwo, że nie będę przytaczał jego obiegowej nazwy – mówił ks. Isakowicz – Zaleski.

Spotkanie w bibliotece było częścią stalowowolskich obchodów 74. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu, organizowanych pod pieczą Stowarzyszenia Stalowi Patrioci, Fundacji Przywróćmy Pamięć i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwodu Nisko – Stalowa Wola oraz miasta Stalowa Wola. W ramach obchodów, 11 lipca o godz. 18.00 w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej odprawiona zostanie także msza święta w intencji pomordowanych na kresach. Nastąpi także złożenie kwiatów pod krzyżem wołyńskim na cmentarzu komunalnym.
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Wołyń 1943
PiSowcy chcą znowu zdzierać z nas podatki tym razem na drogi gminne, ale 4 mld lekką ręką dali Ukrainie na której najwyższe władze wynoszą na narodowe ołtarze ludobójców z UPA.
Dodano: 14  Lipca  2017  15:47:40
~zbychu44
Dlaczego nagranie z wywiadu jest tak słabej jakości? Czy dziennikarka prowadząca wywiad jest ze stalowego miasta? Taki "szanujący" się portal powinien postarać się o lepsze nagranie! Czy to jest całość wywiadu czy jedynie fragment?
Dodano: 13  Lipca  2017  00:04:27
~emerytka
Do qqq takich informacji szukaj na stalowipatrioci.pl
Dodano: 11  Lipca  2017  18:25:00
Gdzie mogę znaleźć relację video z całego wykładu, bo niestety spóźniłem się?
Dodano: 11  Lipca  2017  17:59:53
~tandem
zwracam uwage na fakt ze pis planuje podniesc opłate paliwowa o 25 gr na kazdym litrze
co to ma byc
chyba nie po to ludzie was wybrali byscie im obciazenia i podatki i opłaty podnosili jak robiło to PO
gratuluje zaorania partii
Dodano: 11  Lipca  2017  16:53:07
~kasia27
Chciałabym zwrócić uwagę na minusy relacji polsko-polskich. Podzielmy Polskę na pół, zróbmy dwóch prezydentów, prawicowego i lewicowego, postawmy mur (Trump inspiruje) i nie zadawajmy się ze sobą nawzajem.
Dodano: 11  Lipca  2017  12:56:16
~Kargul
Prezydent Komorowski podczas kampanii wyborczej zjawił się w ukraińskim parlamencie, a kiedy go opuścił, to niemal natychmiast ukraińscy deputowani przyjęli ustawę, która uznaje członków UPA za bojowników o wolność oraz pod groźbą kary zakazuje krytyki i negowania celowości ich walki
Dodano: 11  Lipca  2017  12:05:41
~Wołyń 1943
Mam pytanie do czołowych polityków PiS w naszym mieście: Lucjusza Nadbereżnego i Rafała Webera. Dlaczego wywodzący się z PiS prezydent RP Andrzej Duda nie dał środowiskom kresowym honorowego patronatu nad obchodami Narodowego Dnia Pamięci o ludobójstwie na Wołyniu? Dlaczego poseł Weber i Lucjusz Nadbereżny nie interweniowali w tej sprawie u Pana prezydenta? Nie wstyd Wam za prezydenta Dudę? A może w tym szaleństwie jest metoda? Może właśnie o to chodzi, żeby z Polski uczynić zachodnią prowincję Ukrainy? Swoim skandalicznym zachowaniem prezydent Duda po raz kolejny obnażył prawdziwe oblicze PiS.
Dodano: 11  Lipca  2017  11:07:49
~Koad
@ qqq - zerknij sobie nawet na stalowemiasto w Imprezy czy Wydarzenia na dole strony - wszystko jest
Dodano: 11  Lipca  2017  09:03:01
~qqq
Kiedy był wykład?? Dlaczego nie mogę znaleźć info o tym wcześniej?? Taki człowiek w Stalowej,a ja nie byłam...rozpacz😞
Dodano: 11  Lipca  2017  08:53:09
~Kokarda
mądrego to i dobrze posłuchać...
Dodano: 11  Lipca  2017  07:26:48
~Dinx
Bardzo ciekawy wykład, musimy się mieć na baczności przed tymi sąsiadami...
Dodano: 11  Lipca  2017  06:59:26
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe