Są zarzuty dla dyrektora Budowlanki

Image

Prokuratura stawia kolejne zarzuty w sprawie wypadku, do którego doszło na strzelnicy w Budowlance. Dyrektorowi Włodzimierzowi S. grozi od 3 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

O sprawie pisaliśmy już dwukrotnie na łamach portalu stalowemiasto.pl. 23 maja 2016 roku, uczeń Budowlanki, podczas zajęć na szkolnej strzelnicy, stracił oko…


Zobacz również:

+ Stracił oko, nie ma winnych

+ Budowlanka odpiera ataki

Jako pierwszy zarzuty usłyszał nauczyciel szkoły, mjr Krzysztof Sz. który w dniu, gdy doszło do wypadku prowadził zajęcia z uczniami na szkolnej strzelnicy. 11 kwietnia 2017 roku w Prokuraturze Okręgowej w Tarnobrzegu zarzuty postawiono dyrektorowi placówki.

- W dniu dzisiejszym został przestawiony zarzut dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli Włodzimierzowi S. dotyczący umyślnego podjęcia decyzji o zaadaptowaniu pomieszczenia bibliotecznego na potrzeby strzelnicy, przy czym te roboty budowlane nie zostały poprzedzone dokonaniem stosownego zgłoszenia do odpowiednich organów nadzoru budowlanego i faktycznie stanowiły samowolę budowlaną, a ich zakres nie został uzgodniony kompetencyjnymi osobami w zakresie bezpieczeństwa strzeleń, co spowodowało niewłaściwe osłonięcie ścian oraz innych elementów materiałem przeciwrykoszetowym, a w następstwie czego dyrektor naraził uczniów szkoły na bezpośrednie niebezpieczeństwo wystąpienia uszczerbku na zdrowiu, w następstwie czego 23 maja 2016 nieumyślnie doprowadził do powstania u jednego z uczniów ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jest to powiązane z zarzutem nieumyślnego spowodowania ciężkiego obrażenia ciała- mówi Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Prokurator Andrzej Dubiel.

Włodzimierz S. nie przyznał się do winy i odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień w tej sprawie. To przestępstwo jest zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (dodatkowo Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu zastosowała wobec oskarżonego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 6 tys. zł). Również ten sam wymiar kary grozi majorowi Krzysztofowi. S.

- Na razie tylko te dwie osoby otrzymały zarzuty. Cały czas jest gromadzony materiał dowodowy. Na tym etapie postępowania jest jeszcze za wcześnie mówić, czy ktokolwiek jeszcze otrzyma jakiekolwiek zarzuty. Na razie skupiamy się na tych 2 osobach, które występują w charakterze podejrzanych- mówi Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Prokurator Andrzej Dubiel.

O dalszy los dyrektora i placówki spytaliśmy starostę powiatowego.

- Wiem, że dyrektor pojechał do prokuratury, ale nie wiem, czy zarzut mu jakiś postawiono. Mam nadzieję, że będzie tu u mnie i będziemy o tym rozmawiać. Muszę wiedzieć jaki to konkretnie zarzut. Jeśli chodzi o jakąkolwiek samowolę budowlaną, to za to jest przewidziana kara administracyjna. Na pewno decyzją pana inspektora nadzoru budowlanego strzelnica jest do usunięcia, czyli obiekt trzeba doprowadzić do stanu poprzedniego. Tu może być nałożona kara administracyjna- mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Czy wobec postawionych zarzutów dyrektor Włodzimierz S. zostanie zawieszony w czynnościach służbowych?

- Na pewno jeśli dostanie zarzuty, to rozważę temat zawieszenia go w czynnościach służbowych, to wszystko jest możliwe, takie są przepisy- wyjaśnia starosta.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~BHP w szkole

BHP w szkole warto by się rodzice zapoznali kto za co odpowiada bo przepisy są jasne tylko czy się do nich stosują.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 sierpnia 1992 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach publicznych. (Dz. U. 92 nr 65 poz. 331 z późniejszymi zmianami)



Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. O systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne

§ 1. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się do publicznych przedszkoli (w tym specjalnych), szkół podstawowych i ponadpodstawowych (w tym specjalnych i artystycznych oraz szkół bibliotekarskich i animatorów kultury), a także placówek wymienionych w art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254), zwanych dalej „szkołami”.
2. Przepisy rozporządzenia stosuje się również do zajęć organizowanych przez szkołę poza jej terenem.
§ 2. 1. Dyrektor szkoły jest zobowiązany do zapewnienia uczniom oraz pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i nauki w czasie ich pobytu w szkole, jak również podczas zajęć obowiązkowych i nieobowiązkowych, organizowanych przez szkołę poza jej terenem.

3. Dyrektor szkoły jest zobowiązany również do organizowania dla pracowników szkoły różnych form szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zapoznawania ich na bieżąco z nowymi przepisami, instrukcjami i wytycznymi w tym zakresie oraz do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem tych przepisów przez osoby prowadzące zajęcia z uczniami.
§ 3. 1. Budynki szkoły oraz przynależne do nich tereny i urządzenia powinny odpowiadać ogólnym warunkom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz posiadać urządzenia przeciwpożarowe – zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie.

3. Dyrektor szkoły za zgodą organu prowadzącego szkołę może również zawiesić czasowo zajęcia szkolne:
1) jeżeli temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21.00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15°C lub jest niższa,
2) w przypadku wystąpienia na danym terenie klęsk żywiołowych, epidemii lub innych zdarzeń zagrażających zdrowiu uczniów.
§ 10. Jeżeli miejsce, w którym mają być prowadzone zajęcia, lub stan
znajdujących się w nim urządzeń technicznych może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów, nauczyciel jest obowiązany nie dopuścić do zajęć lub przerwać je, wprowadzając uczniów z miejsca zagrożenia, oraz powiadomić o tym niezwłocznie dyrektora szkoły.
§ 11. 1. W pomieszczeniach szkolnych, a w szczególności w gabinecie lekarskim, pokoju nauczycielskim, laboratoriach, pracowniach i warsztatach szkolnych oraz pokoju nauczycieli wychowania fizycznego, kierownika internatu (bursy) oraz kuchni, powinny znajdować się apteczki wyposażone w niezbędne środki do udzielania pierwszej pomocy wraz z instrukcją o zasadach jej udzielania.
2. Nauczyciele, szczególnie prowadzący zajęcia w warsztatach, laboratoriach, pracowniach chemicznych lub fizycznych, a także zajęcia wychowania fizycznego, powinni być przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Rozdział 3
Wychowanie fizyczne, sport, turystyka

§ 30. 1. Strzelnice szkolne powinny być budowane zgodnie z wymogami określonymi w odrębnych przepisach.
2. Strzelanie podczas zajęć przewidzianych w programie przysposobienia obronnego oraz w ramach zawodów sportowych organizowanych przez szkoły może się odbywać wyłącznie na strzelnicach, na których używanie wyraziły zgodę komenda wojewódzka Policji i właściwy terenowy organ administracji rządowej lub – w odniesieniu do strzelnic wojskowych – władze wojskowe.
3. Przed dopuszczeniem uczniów do strzelania z broni sportowej należy zaznajomić ich z zasadami bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z bronią i zachowania się na strzelnicy.
4. Zasady posiadania, używania i przechowywania broni i amunicji sportowej w szkołach określają odrębne przepisy.
§ 31. Wydawanie uczniom sprzętu, którego użycie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia (np. dysk, kula, młot, oszczep, łuk, szpada, sportowa broń strzelecka itp.), jest zabronione, jeżeli szkoła nie ma możliwości zapewnienia uczniom odpowiedniego nadzoru osób dorosłych.

Rozdział 3a
Wypadki uczniów


§ 31a. 1. Dyrektor szkoły jest obowiązany:
1) poinformować uczniów oraz pracowników o konieczności natychmiastowego zawiadomienia dyrektora szkoły, pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społecznego inspektora pracy o wypadku, jaki zdarzył się na terenie szkoły lub podczas zajęć organizowanych przez szkołę poza jej terenem,
2) zapewnić natychmiastową pomoc lekarską i opiekę uczniowi, który uległ wypadkowi,
3) zawiadomić bezzwłocznie o wypadku rodziców (prawnych opiekunów) poszkodowanego ucznia lub osobę (placówkę) sprawującą nad nim opiekę oraz organ prowadzący szkołę, kuratora oświaty i radę rodziców,
4) o wypadku śmiertelnym, ciężkim, a także o wypadku zbiorowym zawiadomić bezzwłocznie właściwego prokuratora,
5) zawiadomić o wypadku właściwego państwowego inspektora sanitarnego w razie podejrzenia zatrucia pokarmowego,
6) zbadać okoliczności i przyczyny wypadku oraz sporządzić dokumentację powypadkową,
7) prowadzić rejestr wypadków uczniów,
8) po sporządzeniu sprawozdania, o którym mowa w § 31e, na najbliższym posiedzeniu rady pedagogicznej przedstawić wyniki analizy wypadków uczniów oraz podjętą działalność zapobiegawczą.
2. Wzór rejestru wypadków uczniów określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 31b. Nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik szkoły, który zauważył lub dowiedział się o wypadku, jest obowiązany udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu uczniowi i zawiadomić natychmiast o wypadku lekarza lub pielęgniarkę oraz dyrektora szkoły, pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społecznego inspektora pracy.
§ 31c. 1. Dyrektor szkoły jest obowiązany zabezpieczyć miejsce wypadku do czasu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.
2. W przypadku zajęć, o których mowa w § 1 ust. 2, obowiązek zabezpieczenia miejsca wypadku spoczywa na osobie prowadzącej zajęcia.
3. Dokonywanie zmian w miejscu wypadku jest dopuszczalne, jeżeli zachodzi konieczność ratowania osób lub mienia albo zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.
§ 31d. 1. Dyrektor szkoły jest obowiązany powołać zespół powypadkowy, którego zadaniem jest przeprowadzenie postępowania powypadkowego i sporządzenie dokumentacji wypadku.
2. W skład zespołu powypadkowego wchodzą:
1) pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy jako przewodniczący,
2) społeczny inspektor pracy, a w szkole, w której nie działa społeczna inspekcja pracy, pracownik szkoły wyznaczony przez dyrektora.
3. W pracach zespołu powypadkowego ma prawo uczestniczyć przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, kuratora oświaty oraz rady rodziców.
4. Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku ucznia, zwany dalej „protokołem powypadkowym”, zatwierdza dyrektor szkoły. W razie pełnienia przez dyrektora szkoły bezpośredniej opieki nad uczniem, który uległ wypadkowi, protokół powypadkowy zatwierdza organ prowadzący szkołę.
5. Po zatwierdzeniu protokołu powypadkowego dyrektor szkoły jest obowiązany omówić na najbliższym posiedzeniu rady pedagogicznej okoliczności i przyczyny wypadku oraz poinformować o zastosowanych środkach profilaktycznych.
6. Protokół powypadkowy sporządza się w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz protokołu powypadkowego pozostaje w dokumentacji szkoły, a drugi egzemplarz wraz z załącznikami szkoła ma obowiązek przekazać rodzicom (prawnym opiekunom) poszkodowanego ucznia lub osobie (placówce) sprawującej nad nim opiekę. Na żądanie organu prowadzącego szkołę lub kuratora oświaty dyrektor szkoły jest obowiązany przekazać im kopię protokołu powypadkowego.
7. W razie zastrzeżeń co do treści protokołu powypadkowego, rodzice (prawni opiekunowie) poszkodowanego ucznia lub osoba (placówka) sprawująca nad nim opiekę mogą wystąpić, w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania protokołu, do organu prowadzącego szkołę z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli przebiegu postępowania powypadkowego.
8. Organ prowadzący szkołę może zwrócić dyrektorowi szkoły protokół powypadkowy w celu jego uzupełnienia lub złożenia dodatkowych wyjaśnień albo powołać inny zespół powypadkowy w celu ponownego zbadania okoliczności i przyczyn wypadku.
9. Wzór protokołu powypadkowego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 31e. Zasady sporządzania oraz wzór sprawozdania z wypadków uczniów określają odrębne przepisy.
§ 31f. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozdziale stosuje się odpowiednio przepisy o ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

~leb

Widać, że jest organizowana nagonka na dyrektora.
Wcześniej wszyscy "ogrzewali się w promieniach chwały dyrektora", tak teraz (może Ci sami) "jadą" po nim równo.

Przecież nie kto inny, jak obecny starosta J.Z. wypowiadał słowa "to jest najlepszy dyrektor" i utwierdzał siebie (dyrektora również), że jest nieomylny.
Niech teraz "stanie" i broni dyrektora, a nie próbuje mu "dokopać".

~Matka

A dlaczego kuratorium oświaty w Rzeszowie nie zabiera głosu,przecież oni nadzoruja całe Podkarpacie!Straszne to jest,że nikt do tej p rzetelnie nie sprawdził co się w szkolepracy działo,zdarzył się wypadek a było wszystko jak trzeba? Kto uwierzy w takie bajki?

~rodzic

Czy aby organ nadzorujący szkołę nie powinien sprawdzić i spisać protokół czy utworzona przed laty strzelnica w bibliotece spełnia wymogi określone prawem zanim dopuszczono ją do użytku?
Czy fakt adaptacji takiego pomieszczenia nie powinien być zgłoszony i protokolarnie odebrany przez nadzór budowlany zanim dopuszczono ją do użytku?
Czy zakup broni nie powinien być kontrolowany przez organ nadzorujący szkołę pod kątem bezpieczeństwa i atestów zanim udostępniona została uczniom?

Z reportażu jasno wynika, że dyrektor z majorem mataczą w sprawie.
Wynika też, że organ nadzorujący szkołę nie skontrolował jej gdy utworzono w szkole klasę wojskową. Najwyraźniej w wydziale edukacji w Stalowej Woli panie tam siedzące nie wiedzą po co tam są i jakie są ich obowiązki.
Po tym jak opieszale traktowano sprawę w Stalowej Woli widać wyraźnie jakie są układziki w tym mieście.

Dyrektor próbuje się wymigać od odpowiedzialności również naciskając na radę rodziców choć dziwię się gdyż rada rodziców to organ niezależny od szkoły mający kontrolować szkołę gdy są jakieś nieprawidłowości - może i tu są układziki.

~petent

A w starostwie jaka napinka. Atmosfera grobowa.

~do infolinia

A to przypadkiem nie telefony tej pary szkolnych gejów?

stalwola

jestem w szoku, po oglądnięciu reportażu. Co to za układ, o którym mówią ?? Kto mi to wyjaśni ?? z jakiej opcji politycznej ?? To jest straszne. Polecam oglądnijcie sobie reportaż.

~infolinia

Których to łatwych dziewczyn telefony?????

799 977 914 i 736 943 561

~BUDO_HAKERS

Zastananawiamy sie kiedy spadniecie z rowerka, wy żałosne morony. Stalowe Miasto jest na takim niskim poziomie jak matki redaktorów pod moim biurkiem!

~TVP

Dla tych, którzy nie widzieli vod.tvp.pl/29598909/11042017-2150

~uważaj Janusz

Na odszkodowanie dla chłopaka i rentę, powinni się wszyscy z zarzutami składać i płacić solidarnie, a nie z naszych podatków starostwo.
Janusz pokaż że masz jaja i zrób porządek na własnym podwórku. Do prezesa już informacje dotarły. Sołtys już dawno powinien mieć na głowie edukację, a nie ty. Wstęgi tam przecinał nawet w ubiegłej kadencji wraz z Filą, którego też wyrolował.

~Układ

Panie Starosto pytam czy kolejny raz kosztem dziecka uratuje Pan d.... kolegi SW ?.
Jak wam nie wstyd

~xyz

Do odszkodowania jednorazowego koniecznie trzeba będzie dopisać stałe świadczenie w postaci dożywotniej renty i to nie małej. Rozważmy sytuację, gdy firma ubezpieczeniowa się wyłga od odpowiedzialności to wowczas obowiązek spadnie na... starostę, TO WIĘCEJ NIŻ PEWNE!

~fux

Tragiczna sytuacja młodego człowieka i obstrukcja różnego rodzaju urzędników. Więc po kolei, odszkodowanie na stratę oka to jakieś 300 tys. złotych. Kto taką kwotę wypłaci poszkodowanemu? Ubezpieczyciel szkoły powie, że on ubezpiecza legalne budowle, więc skoro strzelnica była samowolą budowlaną, więc? Bez sądu się nie obejdzie! Inspektor nadzoru budowlanego dopiero po wypadku stwierdza, że nie wydawał na tą strzelnicę żadnych dokumentów a więc potwierdza tezę, że najciemniej jest pod latarnią. Trzeba trafu, że jego siedziba mieści się nad starostą. Wyjaśnień wymaga(nie było tego w reportażu!) także stanowisko personelu szpitala w Stalowe Woli. Czy po przywiezieniu do szpitala ucznia z raną postrzałową oka zawiadomiona została policja czy też prokuratura? Następnie, zawiadomiony przez obrońcę i matkę ucznia starosta zachowuje się niczym struś. Uznaje, że nie ma żadnego problemu. Oj, otworzyła się puszka Pandory!
P.S. Odkrył się pan dyrektor przed reporterami wychodząc z wpiętym mikrofonem do innego pokoju w celu "umówienia" się z ...nauczycielem strzelania! Czysty dowód dla prokuratury.

Zbych86

w końcu coś drgnie może z tymi stalowolskimi układami ludzi ze świecznika z tymi konkursami będą kolejne zarzuty

~uwaga

Uważny widz mógł zauważyc jak pan dyrektor na ekranie tvp szedł w zaparte, o niczym nie wiedział a apteczka pierwszej pomocy której nie było wg. niego była! Pięknie. No to macie panowie Wielki Tydzień! Najważniejsze, że wiara w siebie was nie opuszcza.

~sowa

Rodzice zainteresujcie się tymi klasami " mundurowymi" , to jakaś paranoja jest! Takich przypadków na pewno będzie więcej.
Nad Sanem ( za Krokusem) też ktoś strzela....do czasu aż dojdzie do nieszczęścia.

~gugu

Panie Smutek blado pan wyszedł w TVP, niewiele mial pan do powiedzenia. Czy dalej będzie pan szpanowal i słał młodzież ze sztandarem do kościołów? Tak mi się wydaje, że pan pociągnie za sobą swojego mocodawcę. W sumie to nie ma pan nic do stracenia a winą można się podzielić. Daliście plamę na całą Polskę! Jak mawia prezes "pycha przed upadkiem kroczy"!

madras

Ale reklama tej Zielinko to juz przesada!

~POLSAT

Też oglądaliśmy program.
Ot cała PiSowa Wola.
Materiały o tym dziwnym mieście będą niebawem jeszcze ciekawsze.

~głupota

Widz- powinnaś się cieszyć, bo to było ku przestrodze, żeby więcej nieszczęść przez czyjeś niedbalstwo i chore ambicje nie było. Sąd ma swój rozum, nie obrażaj ludzi w nim zasiadających.




stalwola- może Zarzecznemu się uda jakoś wyłgać, ale Sołtysa najwyższa pora pogonić ze starostwa. Po jasną cholerę ta koalicja z regionalnym PSL i co na to PiSowa góra? Edukacje mu dać, niech nie ma czasu na prowokacje i listy wyborcze!

~Matka

A co na tę sytuację kuratorium oświaty w Rzeszowie? Szkoły są przecież co jakiś czas wizytowane przez wizytatorow.

~Fila & Sołtys

A czy to przypadkiem nie za czasów starosty Roberta Fili i Mariusza Sołtysa tą strzelnicę otwierano? Czy oni też nie wiedzieli nic o tym jak to funkcjonuje? Gdzie Longina? U nas w pizzerni słyszę jak u Sowy, nic się nie uchowa.

~telewidz

Powtórka programu ma być w nocy w TVP 2.

~widz

wzieli sobie nabotoksowaną panią adwokat,którą Jaworowicz usunęła ze swojego programu. ciekawe ile jeszcze telewizji będzie polowało na nasze dzieci i kto tu chce wpłynąć rozgłosem na decyzję sądu ?

stalowiak2

Ma ktoś nagranie z programu?

~siwy

Adam ja też. z ta samowolą budowlaną przesadzili. koń by się uśmiał

~Adam

Masakra!!! Samowola budowlana w szkole, która kształci przyszłych budowlańców. smiech2 Polałem się ze śmiechu hahahahaha smiech2

stalwola

Pan Starosta stalowowolski z PiS - DO ODWOŁANIA !! ale nie zrobią tego bo to SWÓJ

~brak honoru

Honoru chcieli uczyć nasze dzieci, honory przyjmowali (gratyfikacje, statuetki, wyróżnienia), a sami za grosz honoru nie maja żeby się przyznać do błędów, poddać i odpowiedzeć za swe czyny.