Turki w Radomyślu nad Sanem

Image

W Radomyślu nad Sanem świętowanie Wielkanocy ma nieco inny wymiar niż gdziekolwiek. Przy Grobie Pańskim straż pełnią Turki...

Historia Armii Tureckiej sięga czasów króla Jana III Sobieskiego. Wówczas to mieszkańcy Radomyśla walczyli pod Wiedniem. Po wygranej powrócili do swych domów dopiero w Wielki Piątek. Paradnie ubrani mężczyźni wkroczyli wówczas do kościoła, gdzie odbywało się nabożeństwo i zaciągnęli wartę u Grobu Pańskiego. To właśnie od tamtej pory corocznie już pilnują Grobu Chrystusa. Po latach stroje zmieniano i dodano do nich nowe elementy. Metamorfozie uległ też sztandar, czapki, bluzy. Nie mieniła się obrzędowość i świętowanie.

Współcześni Turcy kultywują tradycję. Uczestniczą w Triduum Paschalnym oraz są obecni podczas nabożeństw Wielkiej Niedzieli i Poniedziałku Wielkanocnego. Po raz pierwszy Turki wkraczają do kościoła w Wielki Piątek podczas nabożeństwa. Po przeniesieniu Pana Jezusa do Bożego Grobu zostaje zaciągnięta warta. I tak aż do sobotniej nocy. Po pierwszym Alleluja zrzucają kir ze sztandaru i maszerują z kościoła na rynek. Wtedy też orkiestra gra marsze, słychać petardy i huk ogni. Zaczyna się radość i świętowanie. Pan Zmartwychwstał!

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~IZA

KTO SIE TAM WYCHOWAL W RODZINIE GDZIE Z POKOLEN CHLOPCY SZLI W SZEREGU MAMA SZYLA CZAPKI PRASOWALA KOSZULKI BABCIA PRALA REKAWICZKI DZIADIO CZYSCIL SZABELKE DLA WNUSIA CZY TO W RADOMYSLU CZY W WOLI RZECZYCKIEJ TO I TAK MOZEMY MOWIC ZE TO PIEKNE WSZYSCY WSZYSTKIM CHLOPCOM WIELKIE PODZIEKOWANIA RODZICOM OGLADAMY FILMIKI W USA JAK KTOS MOZE WIENCEJ NAGRAN

~ALICJA

TURKI W WOLI RZECZYCKIEJ OGLADAMY NA DRUGIM KONTYNENCIE PIEKNA TRADYCJA

~JAŚ

Fajnie Fajnie, a co do Rzeczyckich turków, to takie takie jak krasnoludki wyglądają.

~Zebi05

Zdecydowanie Turki w Woli Rzeczyckiej wyglądają ładniej i są lepiej zorganizowani. Różnorodność umundurowania (różne specjalności poszczególnych członków oddziału), wszystko perfekcyjne poukładane - dowódca, poczet sztandarowy, Basza z adjutantami, zwidowcy, lekarze, i pozostali. Wszyscy wyposażeni w szable.
Adjutanci Baszy robią wrażenie swoim solidnym umundurowaniem i postawą - czarne mundury z kolorowymi czapami oraz podkutymi butami "oficerkami".
Podczas przemarszu trzymają zwarty równy szyk i nikt się im tam nie pląta między nogami tak jak w Radaomyślu.
Polecam zobaczyć tradycję w Woli Rzeczyckiej.

~arek

Przegląd grobowych straży odbędzie się w dniu 11 maja br. w Radomyślu nad Sanem od godziny 11.00 Uczestnictwo zapowiedziało kilkanaście straży z całej Polski bo bedzie to XI tego typu impreza. Każdy z gości będzie mile widziany na tej plenerowej, bajecznie kolorowej imprezie. P R Y B Y W A J C I E !!!!

~ala

lilianna8: Według tego co czytałam(http://www.radomysl.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=4&menu=35&strona=1) to jest napisane, że tradycja Turków w Radomyślu sięga 1683 r. Natomiast "Oddział „turecki” w Woli Rzeczyckiej powstał w 1924 roku. Jest on „pochodną” radomskich Turków."

~Gosc

Radomysl najlepszy! ;))

~Decus

Zabobon

lilianna8

Ekipo Stalówki żałujcie że nie byliście na Woli Rzeczyckiej tam są dopiero prawdziwe turki, a nie jak tutaj bibuła ://

ajwona

chyba Turcy

~alicja

Też byłam, bardzo fajna tradycja. Podziwiam za wytrwałość radomyską Armię i Orkiestrę. 11 maja będzie w Radomyślu Ogólnopolska Parada Straży Wielkanocnych, być może też się wybiorę ;)

~honky tonk

każdego roku dyskretnie towarzyszę im wraz z dziećmi,pomimo iż mieszkam daleko od radomyśla to ta odległość nie przeszkadza mi w uczestniczeniu i kontynuacji tak pięknej tradycji,jestem szczerze zadowolony z tego że w tych czasach są ludzie (czyt. chłopcy)którzy potrafią niezmiennie z roku na rok upiększać swoją utradycjoną obecnoscią obchody tak wielkiego święta.chylę czoła przed każdym z nich.