Starzejemy się!
I co dalej?

Image

W dniu 14 lipca 2013 r. w ramach „Weekendu dla zdrowia” odbył się plenerowy panel dyskusyjny, którego myślą przewodnią było zagadnienie opieki nad osobami starszymi.

„Nie jest to temat medialny. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zasygnalizowała problem, ale sam sygnał nie wystarczy. W Powiecie temat opieki nad osobami starszymi „żyje" cały czas, chociażby poprzez działalność zakładu pielęgnacyjno – opiekuńczego. Dzięki temu znamy realia i wiemy, że w kwestii opieki długoterminowej musi się wiele zmienić. Trzeba poszerzyć system opieki, zintegrować…stąd dzisiejsze spotkanie. – mówi Robert Fila, starosta stalowowolski, inicjator panelu dyskusyjnego. Starzejemy się, rozwój placówek opieki długoterminowej jest konieczny

Jako pierwsza wypowiedziała się Pani Małgorzata Stańczak, Dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego w Stalowej Woli, która wielokrotnie podkreśliła, że najlepiej było by gdybyśmy mieli możliwość aktywnego starzenia się i zachowania zdrowia na dwóch płaszczyznach - fizycznej i psychicznej. Zwróciła również uwagę na niewydolność opiekuńczą współczesnej rodziny – dzieci emigrują w poszukiwaniu pracy po całym świecie, rodzice w podeszłym wieku pozostawieni są sami sobie. W związku z tym konieczny jest rozwój opieki długoterminowej w każdym kierunku.

Kolejni mówcy byli tego samego zdania:

„Nasza placówka zapewnia całodobową opiekę i pielęgnację osób przewlekle chorych. Spełniamy wszelkie wymogi. W naszym domu przebywają osoby dotknięte chorobami somatycznymi uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie. Nawet jeśli dysponujemy nowym miejscem brakuje pieniędzy...”- stwierdza Jan Gorczyca, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.

O perspektywie powstania nowej placówki – hospicjum dla osób starszych, chorych mówił Wojciech Korkowski, Dyrektor Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Ambulatorium”:

„Projekt hospicjum jest gotowy i koncepcja jego funkcjonowania też. Potrzebne są środki finansowe na realizację. Wiele osób w ramach domu nie może zapewnić należytej opieki starszym, schorowanym, niepełnosprawnym, choćby z racji warunków lokalowych. W naszych mieszkaniach są liczne bariery architektoniczne. W przypadku osób przewlekle chorych opieka w oddziałach stacjonarnych jest zdecydowanie lepsza niż w warunkach domowych”.

Niejednokrotnie podkreślano, że osiągnęliśmy poziom starości demograficznej:

Nasze społeczeństwo się starzeje. Co 4 Polak w 2030 r. będzie miał ponad 60 lat. Ponad 80% pacjentów na Oddziale Chorób Wewnętrznych to ludzie w wieku podeszłym. Często osoby te są w tak zaawansowanym stadium choroby, że rodzina nie ma możliwości zapewnienia im opieki. Spotykamy się również wiele razy z sytuacją, kiedy to osoby 80 letnie nie mają nikogo bliskiego. Brakuje łóżek opieki długoterminowej…- mówi Barbara Floras – Suduł lekarz kierujący Oddziałem Chorób Wewnętrznych Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. To kolejny głos za koniecznością poszerzenia i zintegrowania opieki nad osobanu starszymi. Na przekór problemom starości – pogodnie i barwnie…

Zwieńczeniem panelu dyskusyjnego było wystąpienie Przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Uniwersyteckich Srebrnych Lat, którzy pokazali barwną stronę starości. Członkowie UTW uczą się, bawią, wędrują, poznając ciekawe miejsca, ale przede wszystkim dbają o siebie nawzajem i się wspierają nadając starości pogodny ton. Kluczem do zdrowia słuchacze Uniwersytetu czynią aktywność, ruch, pozytywne nastawienie do świata i drugiego człowieka. Postawa godna naśladowania.

BU VIDEO Siwy Zobacz również: + Turniej Siatkówki Plażowej + Krew - dar życia + Starzejemy się! I co dalej? + W niedzielę pobiegła cała Europa + Za nami „Weekend dla zdrowia”

Materiał video

Przewiń do komentarzy






Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~TVN

Fajne VIDEOumiech

~romcia

Brawo, Rutek, mam takie samo zdanie.

~rutek

Młodzi wyjeżdżają a starszymi nie ma się kto zajmować... ale z drugiej strony starsi nie chcą iść na emeryturę ... trzymają się rękami i nogami etatów. skoro dla młodych nie ma pracy to czemu się dziwić że jadą za granicę... Tusk i obecna władza zrobiła krzywdę zarówno młodzieży jak również emerytom pozwalając pracować do momentu do którego chcą. Młodzież nie ma pracy a Dziadki nie mają wnuków bo wnuki są w Anglii Irlandii ale to też zasługa dziadków.
Szanuję ludzi Starszych ale w życiu jest wiosna lato i jesień... jest stary rok i nowy i niestety stary nie może trwać wiecznie musi zrobić miejsce nowemu

~Warszawianka

A kogo stać na to aby płacić za pobyt w Domu Opieki Społecznej ok.2700 zł? Gminy nie chcą dopłacać ,bo też mają mało funduszy a rodziny też cienko z reguły przędą i nie stać ich na uskładanie takiej kwoty.To po prostu chore w tym kraju!Poza tym opieka nad starszą ,schorowaną osobą,jeszcze na dodatek leżącą w domu i niesamodzielną to dla rodzin zbyt duże obciążenie,nie tylko finansowe ale przede wszystkim "czasowe"bo nie da się pracować i równocześnie zapewnić całodobową opiekę starszej osobie.To jest straszne ale prawdziwe...

~Warszawianka

A kogo stać na to aby płacić za pobyt w Domu Opieki Społecznej ok.2700 zł? Gminy nie chcą dopłacać ,bo też mają mało funduszy a rodziny też cienko z reguły przędą i nie stać ich na uskładanie takiej kwoty.To po prostu chore w tym kraju!Poza tym opieka nad starszą ,schorowaną osobą,jeszcze na dodatek leżącą w domu i niesamodzielną to dla rodzin zbyt duże obciążenie,nie tylko finansowe ale przede wszystkim "czasowe"bo nie da się pracować i równocześnie zapewnić całodobową opiekę starszej osobie.To jest straszne ale prawdziwe...

~dxyz

Bardzo mądry, ciekawy i na czasie temat. Wszyscy będziemy STARZY.
Dobrze, że sa ludzie którzy sie tym zajmują.