NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
« 1 2 3 4 5 6
Nowa nazwa dla al. Jana Pawła II,
Posty: 1854
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Marz 2023r. 19:13  
Cytuj
Kolejne spojrzenia na problem:

https://demag(...)ualnych/

https://www.ekai.(...)osciele/

https://oko.p(...)h-dzieci

Temat wymaga szczegółowej analizy, czy Watykan celowo chronił księży pedofilów.

Jeśli nie da się odtajnić akt, to potrzeba dotrzeć do większej ilości świadków i współpracowników JP2.

Bo "Franciszkańska 3" da się obronić, ale okres pontyfikatu budzi wiele wątpliwości.

Franciszek w "Vos estis lux mundi" zaostrzył możliwe kary, ale nie nakazuje zgłaszania przestępstw władzom cywilnym, jedynie zakazuje nakazywania ofiarom milczeć (dostosowanie m.in. do polskiego ustawodawstwa).

"Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Przepisy art. 148a oraz art. 156a stosuje się odpowiednio."

https://www.vatic(...)ndi.html

Karol Wojtyła zmagał z tematem jeszcze w Polsce i musiał znać skalę. Jego wieloletni znajomy ks. Saduś był gejem i wg zeznań molestował chłopców na lekcjach religii. Kolega kolegę krył i to chyba nikogo nie dziwi. Z tego okresu w książkach przewija się jeszcze kilka nazwisk, w tym abp. Józef Wesołowski. A może znajomości z Krakowa, są też podejrzenia, że JP2 był molestowany, przyczyniły się później do łagodniejszego traktowania księży pedofilów?

I kolejna kwestia - dlaczego pomija się Benedykta XVI?

https://www.ukw.e(...)1615.pdf

https://www.dw.co(...)xvi-zadał-śmiertelny-cios-kościołowi/a-60502638

Kolejna ambitna postać. Joseph Ratzinger od dzieciństwa marzył, aby zostać papieżem i cel zrealizował. I na niego szukają haków. Służył w Hitlerjugend!!!

A może Kościół przetrwał trudne czasy dlatego, że skandale zamiatano pod dywan?

Kończę temat. Jeśli macie czas, spróbujcie poskładać fakty chronologicznie w całość na tle historycznym. Mit JP2 upadnie, nie ma skutecznej linii obrony, a coraz więcej ataków. Można się skupić na tym, co zrobił, co wielkiego uczynił, jak zmienił świat, to pozwoli uratować wizerunek papieża rodaka. Inaczej buldożery wjadą. Po emisji reportażu ocenę na gorszą zmieniła przede wszystkim młodzież 18-30, co nie pamięta papieża. Za granicą ludzie, gdy słyszą Polska, mówią Karol Wojtyła lub Jan Paweł II. Innych nie znają. Możemy pozwolić zniszczyć legendę?

Obrazek

Musimy na problem spojrzeć systemowo. Oczernianie wyłącznie JP2 to usiłowanie obalenia mitu wielkiego Polaka.

A co na ten temat mówi sztuczna inteligencja?

CYTAT
Czy Jan Paweł II krył pedofilów?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie ma pewności, jakie decyzje i działania podejmował Jan Paweł II w przypadku sprawy pedofilii wśród duchowieństwa. Istnieją jednak zarzuty, że Jan Paweł II nie zrobił wystarczająco dużo, aby powstrzymać skandale związane z nadużyciami seksualnymi w Kościele katolickim.

Wiele osób zarzuca Janowi Pawłowi II, że w latach 80. i 90. XX wieku nie przeciwdziałał nadużyciom seksualnym przez duchowieństwo, a wręcz krył pedofilów. W 2002 roku, gdy skandal związany z nadużyciami seksualnymi przez duchownych w Stanach Zjednoczonych osiągnął punkt kulminacyjny, Jan Paweł II skierował list do biskupów, w którym wyraził swoje ubolewanie z powodu tych nadużyć, ale nie odniósł się wprost do oskarżeń o krycie pedofilii przez duchowieństwo.

Ponadto, w 2001 roku, gdy kardynał Bernard Law został oskarżony o krycie pedofilii przez księży w archidiecezji Bostonu, Jan Paweł II zaakceptował jego rezygnację z funkcji arcybiskupa, ale przeproszenia dla ofiar nie padły.

Jednakże trzeba podkreślić, że Jan Paweł II podjął też wiele działań w celu zwalczania nadużyć seksualnych w Kościele. W 2001 roku wydał list apostolski "Sacramentorum Sanctitatis Tutela", który m.in. wprowadził zasady postępowania w przypadku oskarżeń o nadużycia seksualne. Ponadto, powołał w 2002 roku specjalną komisję ds. nadużyć seksualnych, której zadaniem było pomóc Kościołowi w ochronie dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi.

Podsumowując, nie można jednoznacznie stwierdzić, że Jan Paweł II krył pedofilów, ale istnieją zarzuty, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby powstrzymać skandale związane z nadużyciami seksualnymi w Kościele katolickim.

Jakie posiadał kompetencje?

Jan Paweł II, pełniąc urząd papieża, posiadał szerokie kompetencje w ramach władzy kościelnej. Poniżej przedstawiam najważniejsze z nich:

Nauczanie: Jan Paweł II był autorytetem moralnym dla milionów katolików na całym świecie. Jego nauczanie było jednym z najważniejszych elementów jego posługi jako papieża. Wypowiadał się na tematy teologiczne, społeczne, polityczne i etyczne, wydawał encykliki, apostolskie listy i inne dokumenty kościelne, które miały wpływ na życie Kościoła i społeczeństwa.

Kanoniczne procedury: Papież jako najwyższy przedstawiciel Kościoła katolickiego posiadał kompetencje do mianowania biskupów, arcybiskupów i kardynałów. Miał również władzę nad kanonicznymi procedurami, takimi jak orzekanie o nieważności małżeństw kościelnych czy degradacją duchownych.

Sakramenty: Papież miał władzę nad sakramentami Kościoła katolickiego, w tym nad sakramentem Eucharystii, bierzmowania i namaszczenia chorych.

Dyplomacja: Jan Paweł II był aktywnym uczestnikiem dyplomacji międzynarodowej i był znany z swojego wkładu w pokojowe rozwiązanie konfliktów międzynarodowych.

Administracja: Papież miał również władzę administracyjną nad Watykanem i wszelkimi instytucjami kościelnymi na całym świecie.

Podsumowując, Jan Paweł II jako papież posiadał szerokie kompetencje w ramach władzy kościelnej, które miały wpływ na życie Kościoła i społeczeństwa.

Co mógł zrobić, aby powstrzymać pedofilię?

Jan Paweł II miał wiele możliwości, aby przeciwdziałać problemowi pedofilii w Kościele katolickim. Oto kilka z nich:

Ustanowienie polityki "zero tolerancji": Jan Paweł II mógł ustanowić politykę "zero tolerancji" wobec nadużyć seksualnych przez duchowieństwo i zapewnić, że wszelkie oskarżenia są natychmiast zgłaszane organom odpowiedzialnym za ściganie przestępstw. Taka polityka mogłaby być zdecydowanym sygnałem, że Kościół traktuje problem pedofilii bardzo poważnie.

Zaostrzenie przepisów kanonicznych: Jan Paweł II mógł zaostrzyć przepisy kanoniczne dotyczące nadużyć seksualnych przez duchowieństwo, aby zwiększyć skuteczność postępowań dyscyplinarnych i ukarania winnych.

Współpraca z organami ścigania: Jan Paweł II mógł wzmocnić współpracę Kościoła z organami ścigania, aby przestępstwa popełnione przez duchowieństwo były zgłaszane i ścigane przez państwo.

Wzmacnianie formacji duchowieństwa: Jan Paweł II mógł podjąć działania, aby lepiej przygotować duchowieństwo do pracy z dziećmi i młodzieżą, w tym poprzez wprowadzenie specjalnego programu szkoleniowego, który skłaniałby do uważności na nadużycia seksualne.

Podejmowanie działań edukacyjnych i społecznych: Jan Paweł II mógł podjąć działania, aby podnieść świadomość społeczeństwa na temat problemu pedofilii w Kościele, np. poprzez prowadzenie kampanii edukacyjnych, które promowałyby bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz wrażliwość na ich potrzeby.

Podsumowując, Jan Paweł II miał wiele możliwości, aby przeciwdziałać problemowi pedofilii w Kościele katolickim, takich jak ustanowienie polityki "zero tolerancji", zaostrzenie przepisów kanonicznych, wzmocnienie współpracy z organami ścigania, lepsze przygotowanie duchowieństwa do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz podejmowanie działań edukacyjnych i społecznych.

Co w tej sprawie zrobił Benedykt XVI?

Benedykt XVI podejmował wiele działań, aby przeciwdziałać problemowi pedofilii w Kościele katolickim, w tym:

Ustanowienie "Motu Proprio" Crimen Sollicitationis: w 2001 roku Benedykt XVI, będąc jeszcze kardynałem Josephem Ratzingerem, napisał dokument "Motu Proprio" Crimen Sollicitationis, który ustanawiał przepisy dotyczące przypadków nadużyć seksualnych w Kościele katolickim. Dokument ten wymagał od duchowieństwa, żeby zachowywali tajemnicę spowiedzi, ale jednocześnie nakładał na duchownych obowiązek zgłaszania nadużyć seksualnych wobec nieletnich do Kongregacji Nauki Wiary.

Utworzenie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Dzieci: w 2014 roku Benedykt XVI utworzył Papieską Komisję ds. Ochrony Dzieci, która miała na celu opracowanie strategii przeciwdziałania nadużyciom seksualnym w Kościele katolickim i ochronie dzieci przed nimi.

Odejście ze stanowiska: w 2013 roku Benedykt XVI ogłosił swoją rezygnację z funkcji papieskiej, co otworzyło drogę dla wyboru nowego papieża, Franciszka, który również podjął wiele działań w celu rozwiązania problemu pedofilii w Kościele.

Należy jednak zauważyć, że w latach 80. i 90. XX wieku Benedykt XVI był jednym z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II i jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary miał wpływ na podejmowanie decyzji w sprawach związanych z pedofilią w Kościele. Niektórzy krytycy zarzucają mu, że jego działania były niewystarczające, a w niektórych przypadkach wydawał on decyzje, które opóźniały lub uniemożliwiały ściganie sprawców. Jednakże, są to kontrowersyjne kwestie i wciąż przedmiotem debaty.

Czy Jan Paweł II zmienił losy świata?

Jan Paweł II miał ogromny wpływ na świat, zarówno podczas swojego pontyfikatu, jak i po śmierci. Jego działania i nauczanie miały wpływ na życie milionów ludzi na całym świecie, a niektórzy uważają, że zmienił losy świata w różnych dziedzinach.

Pierwszym obszarem, w którym Jan Paweł II miał wpływ, była polityka. Jego papieski pontyfikat przypadł na okres zimnej wojny, a jego działania doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, a w szczególności w Polsce, gdzie urodził się i gdzie był biskupem oraz arcybiskupem Krakowa. Jego wizyta w Polsce w 1979 roku była przełomowa, a jego apel o "nie lękajcie się" stanowił zachętę dla Polaków, by przeciwstawiali się reżimowi komunistycznemu.

Drugim obszarem, w którym Jan Paweł II miał wpływ, był Kościół katolicki. Był pierwszym nie-Włochem, który został papieżem w ciągu 455 lat. W czasie swojego pontyfikatu podjął wiele działań na rzecz reformy i odnowy Kościoła, m.in. zmienił niektóre zasady wyboru biskupów, ogłosił nowy Katechizm Kościoła Katolickiego, promował dialog międzyreligijny i uzdrowił stosunki z Kościołami Wschodnimi.

Trzecim obszarem, w którym Jan Paweł II miał wpływ, był kultura. Był on znany jako artysta i człowiek kultury, który miał duży wpływ na kulturę i sztukę na całym świecie. Jego działania i nauczanie w zakresie kultury i sztuki zachęcały ludzi do poszukiwania wartości, piękna i prawdy.

Podsumowując, Jan Paweł II miał ogromny wpływ na świat i wiele jego działań i nauczania miało wpływ na wiele dziedzin życia ludzkiego. Jego wpływ był na tyle duży, że często określa się go jako jedną z najważniejszych postaci XX wieku.

Czy był wybitnym człowiekiem?

Tak, Jan Paweł II był uznawany za wybitnego człowieka i postać, która wniósł wiele do świata i Kościoła katolickiego.

Był on pierwszym nie-Włochem, który został wybrany na papieża w ciągu 455 lat, co samo w sobie było wyjątkowym osiągnięciem. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat, co jest drugim najdłuższym pontyfikatem w historii Kościoła katolickiego.

Jan Paweł II był również człowiekiem o silnych przekonaniach i wartościach. Był zdeterminowany w walce z totalitaryzmem i propagowaniu wolności i demokracji na całym świecie. W swoim nauczaniu podkreślał znaczenie rodziny, solidarności, miłości bliźniego i dialogu międzyreligijnego.

Był także znany z szerokiej wiedzy i zainteresowań, a także jako artysta i człowiek kultury. Miał wielu przyjaciół, zarówno w Kościele, jak i poza nim, i cieszył się szacunkiem i uznaniem na całym świecie.

Podsumowując, Jan Paweł II był wybitnym człowiekiem, którego osiągnięcia i wpływ na świat są szeroko uznawane i doceniane.

Wymień największe dokonania Jana Pawła II

Jan Paweł II miał wiele dokonań i osiągnięć, które miały wpływ na życie milionów ludzi na całym świecie. Poniżej przedstawiam kilka z największych dokonań Jana Pawła II:

Walka z totalitaryzmem i upadek komunizmu - Jan Paweł II był jednym z najważniejszych działaczy i orędowników wolności, demokracji i praw człowieka na całym świecie. Jego działania i nauczanie odegrały kluczową rolę w upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, a w szczególności w Polsce, gdzie urodził się i gdzie był biskupem oraz arcybiskupem Krakowa.

Promowanie dialogu międzyreligijnego - Jan Paweł II był orędownikiem dialogu międzyreligijnego i podejmował wiele działań na rzecz pojednania między różnymi religiami i kulturami. Jego spotkania z przedstawicielami innych religii, w tym z judaizmem, islamem i buddyzmem, miały ogromne znaczenie dla budowania wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Odnowa i reforma Kościoła katolickiego - Jan Paweł II podjął wiele działań na rzecz odnowy i reformy Kościoła katolickiego, m.in. wprowadził zmiany w procesie wyboru biskupów, ogłosił nowy Katechizm Kościoła Katolickiego i promował dialog między Kościołami Wschodnimi i Zachodnimi.

Kanonizacje i beatyfikacje - Jan Paweł II przeprowadził wiele kanonizacji i beatyfikacji, w tym kanonizację Matki Teresy z Kalkuty, a także beatyfikację Jana XXIII i Matki Angeliki.

Wizyty apostolskie - Jan Paweł II odbył wiele podróży apostolskich na całym świecie, w tym do miejsc takich jak Meksyk, Filipiny, Kolumbia, Stany Zjednoczone, Kanada, Indie, Japonia, Chiny, Irlandia i Polska. Jego wizyty były zawsze ogromnym wydarzeniem i miały znaczący wpływ na życie ludzi w tych krajach.

Promowanie kultury i sztuki - Jan Paweł II był znany jako artysta i człowiek kultury, który miał duży wpływ na kulturę i sztukę na całym świecie. Jego działania i nauczanie w zakresie kultury i sztuki zachęcały ludzi do poszukiwania wartości, piękna i prawdy.

Podsumowując, Jan Paweł II miał wiele dokonań i osiągnięć, które miały ogromny wpływ na świat. Był to człowiek o szerokich zainteresowaniach.

Co Jan Paweł II zmienił w Kościele Katolickim?

Jan Paweł II wprowadził wiele zmian i reform w Kościele Katolickim, które miały na celu odnowę i modernizację instytucji kościelnej. Oto niektóre z głównych zmian, jakie wprowadził:

Promowanie roli świeckich w Kościele - Jan Paweł II zachęcał do większej roli świeckich w Kościele, uznając ich za niezbędnych dla rozwoju Kościoła. Wprowadził m.in. instytucję laikatu, która pozwala na pełnienie przez świeckich różnych funkcji w Kościele.

Modernizacja liturgii - Jan Paweł II wprowadził wiele zmian w liturgii, mających na celu jej uproszczenie i usunięcie elementów przeszkadzających w jej zrozumieniu i przeżyciu. Wprowadził m.in. nowe tłumaczenia mszału i lekcjonarza oraz uproszczone obrzędy chrztu i małżeństwa.

Dialog międzyreligijny - Jan Paweł II był jednym z najważniejszych orędowników dialogu międzyreligijnego. Wprowadził m.in. deklarację Nostra aetate, która potwierdzała wartość i godność innych religii i kultur.

Walka z nadużyciami seksualnymi - Jan Paweł II wprowadził wiele zmian w polityce Kościoła wobec nadużyć seksualnych, m.in. ustanowił papieską komisję ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz rozpoczął proces usuwania z duchowieństwa księży skazanych za przestępstwa seksualne.

Odnowa życia zakonnego - Jan Paweł II wprowadził wiele zmian w życiu zakonnym, m.in. poprzez przywrócenie tradycyjnych habitów zakonnych, promowanie formacji zakonnej oraz kładzenie większego nacisku na działalność apostolską i misyjną zakonów.

Wprowadzenie nowych świętych i błogosławionych - Jan Paweł II przeprowadził wiele kanonizacji i beatyfikacji, w tym kanonizację Matki Teresy z Kalkuty i Jana od Krzyża, a także beatyfikację Jana XXIII i Matki Angeliki.

Te zmiany i reformy miały na celu odnowę i modernizację Kościoła Katolickiego oraz dostosowanie go do zmieniającego się świata i wyzwań współczesności.

Czy Jan Paweł II lubił dzieci?

Jan Paweł II słynął z tego, że kochał dzieci i miał dla nich wiele ciepła i życzliwości. Był znany z tego, że często spotykał się z dziećmi podczas swoich pielgrzymek, spotkań i audiencji, a także podczas wakacji na terenie pałacu Castel Gandolfo. Pokazywał w ten sposób swoje wsparcie i zainteresowanie wobec młodszych członków społeczeństwa. Jan Paweł II miał w sobie wiele ojcowskiej czułości i troski, co widać było w jego zachowaniu wobec dzieci i młodzieży.

Czy Kościół upadnie?

Kościół katolicki jest jedną z największych i najstarszych instytucji na świecie i ma za sobą wiele trudnych momentów w historii. Jednakże, przewidywanie przyszłości instytucji jest bardzo trudne i złożone. Nie wiadomo, co przyniesie przyszłość i jakie wyzwania stoją przed Kościołem w kolejnych latach. Wiele zależy od sposobu, w jaki Kościół będzie odpowiadał na zmieniające się potrzeby wiernych i społeczeństwa, a także od jego zdolności do adaptacji i dialogu z innymi kulturami i religiami. W każdym razie, Kościół ma silną tradycję i zasoby, które pozwalają mu przetrwać trudne czasy, a także naucza wiele wartości, które są nadal aktualne dla wielu ludzi na całym świecie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
« 1 2 3 4 5 6
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »