NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Polityka i gospodarka »
Nowy Temat Odpowiedz
Siły Specjalne USA wylądowały na Podkarpaciu,
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 6 Lut 2022r. 19:01  
Cytuj

Dobry Wieczór.

Dzisiaj na lotnisku w Rzeszowie wylądował amerykański transportowiec wojskowy typu C-17, który przywiózł żołnierzy amerykańskich sił specjalnych aby... właśnie.
Przecież wiadomo że nie mając ze sobą ciężkiego sprzętu (pojazdów opancerzonych, helikopterów), nie będą walczyć.
Mogę ewentualnie szkolić polskich żołnierzy w zakresie zadań o charakterze powietrznodesantowym, a więc w zakresie:
1 - szybkiej mobilizacji (ubrania się i spakowania plecaka);
2 - desantu z helikoptera (zjechania po linie);
3 - okopania się w terenie (saperką);
4 - odpierania pojazdów opancerzonych nieprzyjaciela przy użyciu broni ręcznej (a więc granatników rakietowych).

Trzy dni temu Świat obiegła informacja o rajdzie amerykańskich sił specjalnych w syryjskiej prowincji Idlib, który miał na celu zlikwidowanie jakiegoś lokalnego watażki powiązanego z organizacją Państwa Islamskiego.
Wersja oficjalna jest taka:
Żołnierze amerykańskich sił specjalnych wylądowali w nocy w pod domem i podjęli próbę szturmu. Ewakuowali mieszkańców pierwszego piętra, wdali się w wymianę ognia z terrorystami na drugim piętrze, a w tym czasie watażka wysadził się w powietrze na trzecim piętrze w wyniku czego zginęło w sumie 13 osób.
Wersja nieoficjalna:
Dom miał tylko dwa piętra (co widać na nagraniach wideo z miejsca zdarzenia). Nie było żadnego desantu.
Dom został najpierw ostrzelany z 30-milimetrowego działka helikoptera AH-64, a potem pierwsze piętro zostało skasowane naprowadzaną laserem bombą kierowaną typu GBU-39 (110 kilogramów).
Zabito watażkę... i 12 cywili którzy z nim mieszkali.

A jakie jest zdanie Państwa w tej sprawie ?


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Lut 2022r. 19:01  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1971
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Lut 2022r. 19:12  
Cytuj
CYTAT
Mogę ewentualnie szkolić polskich żołnierzy w zakresie zadań o charakterze powietrznodesantowym, a więc w zakresie:

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/dane-kontaktowe

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 449
Dołączył: 22 Cze 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Lut 2022r. 19:23  
Cytuj
CYTAT


Mogę ewentualnie szkolić polskich żołnierzy w zakresie zadań o charakterze powietrznodesantowym, a więc w zakresie:
1 - szybkiej mobilizacji (ubrania się i spakowania plecaka);
2 - desantu z helikoptera (zjechania po linie);
3 - okopania się w terenie (saperką);
4 - odpierania pojazdów opancerzonych nieprzyjaciela przy użyciu broni ręcznej (a więc granatników rakietowych).



Nie uważam aby była potrzeba szkolić naszych żołnierzy. Mamy jednostki GROM, komandosów, którzy są wyszkoleni myślę równie dobrze co komandosi z USA. Jedynie czego nam brakuje to nowoczesnego sprzętu i mądrych przywódców.

Ten sam kraj, ten sam język, ta sama historia. INNE MARZENIA.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 6 Lut 2022r. 20:27  
Cytuj

@ piket

Napisałem "ewentualnie".
Bo co innego mieli by robić ?
A jeżeli o sprzęcie mowa, to przecież wiadomo że dla naszych żołnierzy nigdy nie będzie niemieckich karabinków szturmowych HK416 i googli noktowizyjnych za 2500 złotych sztuka.
A to jest standard w amerykańskich siłach specjalnych.
HK416 to ten sam kaliber co "Beryl" i "Grot", tylko że szybkostrzelność jest dużo większa:

https://www.youtu(...)GmlmyRkM

Cały magazynek (30 naboi), można wystrzelić w 2-3 sekundy, i broń się nie zacina. Przemysł obronny USA nie był w stanie skonstruować karabinka o takich wysokich osiągach i niezawodności, więc bronią podstawową amerykańskich komandosów został HK416.

Właśnie ustaliłem, że Wielka Brytania dostarczyła ukraińskiej armii około 2000 najnowocześniejszych, brytyjsko-szwedzkich granatników rakietowych MBT LAW będących tańszą alternatywą dla kierowanych rakiet przeciwczołgowych (ATGM).
MBT LAW wszedł do produkcji w 2009 roku i de facto strzela rakietą przeciwczołgową, a nie granatem rakietowym, tylko że rakieta jest naprowadzana inercyjnie przez żyroskop.
Nie posiada funkcji aktywnego naprowadzania na cel, więc formalnie broń jest "granatnikiem rakietowym", ale o zasięgu skutecznym aż 600 metrów:

https://www.youtu(...)HHTNxYe8


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Polityka i gospodarka »