NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie,
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 8 Kwie 2021r. 13:03  
Cytuj

Dzień Dobry Państwu;

W połowie 2021 roku w Nowej Dębie zakończy się formowanie nowego, 18 Pułku Artylerii.
Oczywiście oznacza to więcej żołnierzy mieszkających w Nowej Dębie (a więc więcej względnie dobrze sytuowanych klientów w sklepach) i intensywniejsze wykorzystanie lokalnego poligonu.
Wiem o czym Państwo myślą i dlatego założyłem ten temat.
Wszyscy zastanawiacie się, jaki nowy sprzęt artyleryjski będzie można zobaczyć na poligonie w Nowej Dębie ?
Prawdopodobnie najciekawszym sprzętem będą izraelskie wyrzutnie kierowanych telewizyjnie rakiet przeciwczołgowych Spike LR, o zasięgu 4 kilometrów.
Polska swojego czasu kupiła 264 takie wyrzutnie.
Dotychczas na poligonie w Nowej Dębie takiego sprzętu jednak nie było, a teraz będzie.
Być może wojsko od czasu do czasu będzie zapraszało mieszkańców na dynamiczne pokazy możliwości rakiet Spike LR.
Rakieta leci z prędkością 200 metrów na sekundę i wyposażona jest w kamerę z której obraz przesyłany jest za pośrednictwem ciągniętego przez rakietę kabla na ekran w wyrzutni z której żołnierz rakietę odpalił.
Oczywiście żołnierz musi wykazać się zręcznością, by naprowadzić rakietę na cel w który chce trafić (zwykle jest to wrak starego czołgu).

A jakie jest zdanie Państwa na temat rakiet Spike LR ?

P.S. Oczywiście kamera w rakiecie ma funkcję zoom'a, więc z tych 4 kilometrów żołnierz już w momencie odpalenie rakiety widzi cel jakby był w odległości na przykład 400 metrów.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Kwie 2021r. 13:03  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10486
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 8 Kwie 2021r. 16:39  
Cytuj
WOT powinien to dostać i mieć przećwiczone na wszystkich rogatkach miast żeby trochę po utrudniać +

To zasięg prawie do Charzewic :szok: Taki kabel :szok:

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 8 Kwie 2021r. 17:02  
Cytuj

@ Art

To jest światłowód rozwijany ze szpulki.
Tak jak żyłka z kołowrotka wędki.

Oczywiście, Spike-LR ma też swoje słabe strony:
1. Gdy wystrzelona rakieta nabiera wysokości, operator nie widzi celu.
Jeżeli zbyt szybko zacznie skręcać rakietą ku ziemi, rakieta zaryje w ziemię zanim doleci do celu.
Jeżeli zbyt późno zacznie skręcać rakietą ku ziemi, rakieta przeleci ponad domniemanym celem.
2. Kamera zainstalowana w rakiecie pracuje nie w trybie światła widzialnego, tylko w trybie podczerwieni (termowizji), dzięki czemu broni można używać zarówno w dzień jak i w nocy.
Tylko że producent zastosował względnie prymitywny, 2-kolorowy (a więc czarno-biały) czujnik podczerwieni.
Jeżeli dzień jest słoneczny, system naprowadzania łatwo gubi cel, ponieważ wszystko jest zbyt jaskrawe (zarówno cel jak i otoczenie celu).


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 36
Dołączył: 13 Sty 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Kwie 2021r. 17:12  
Cytuj
Kiedy ostatni raz kontaktowałeś się ze swoim psychiatrą?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 8 Kwie 2021r. 17:21  
Cytuj

@ Zbibi

Dlatego wymyślono bardziej zaawansowane czujniki 3-kolorowe (niebiesko-żółto-czerwone), które różnicują obiekty "zimne", "ciepłe" i "gorące".
Są zainstalowane w nowoczesnych rakietach przeciwlotniczych krótkiego zasięgu takich jak amerykański "Stinger", rosyjska "Verba", czy polski "Piorun".
Ale "Spike" z założenia miał być tanią kierowaną rakietą przeciwczołgową, tańszą niż inne współczesne kierowane rakiety przeciwczołgowe, więc producent pożałował pieniędzy i dał czujnik czarno-biały.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 9 Kwie 2021r. 10:41  
Cytuj

Dzień Dobry;

Nowa jednostka w Nowej Dębie będzie również wyposażona w haubice samobieżne "Krab" (kaliber 155 mm) i wyrzutnie rakiet ziemia-ziemia WR-40 "Langusta" (kaliber 122 mm).
Ale to już jest sprzęt technologicznie mniej ciekawy - artyleria niekierowana, o skutecznym zasięgu 20 kilometrów (na większych odległościach rozrzut spadających pocisków jest zbyt duży).
Ukraińska armia stara się wspomagać celność takiej artylerii poprzez obserwowanie ostrzeliwanej strefy przy użyciu drona, i w ten sposób bieżące korygowanie celności ognia ale efekty są średnie.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 15 Kwie 2021r. 18:34  
Cytuj

Dobry Wieczór;

Zachodnie sankcje gospodarcze nie pozostają bez wpływu na finansowanie rosyjskiej armii.
Produkcja nowych czołgów - jakiegokolwiek typu - stała się zbyt droga, a stare czołgi z demobilu po dawnej Armii Czerwonej zaczynają się kończyć.
W tej sytuacji rosyjski wywiad wojskowy - wspierając działające na wschodzie Ukrainy pro-rosyjskie milicje ludowe* - zdecydował się polegać na bojowych wozach piechoty BMP-3, przerobionych na "niszczyciele czołgów".
Przeróbka polega na zainstalowaniu wyrzutni kierowanych rakiet przeciwczołgowych typu 9M123 "Chryzantema" o zasięgu 6 kilometrów i przebijalności 118 centymetrów (1180 mm) monolitycznej stali (najwięcej na Świecie):

https://www.youtu(...)dE-Gun4Y

"Chryzantema" jest w stanie przebić nawet czołowy pancerz wieżyczki czołgu Leopard 2 w dopancerzonej wersji A5/A6/A7. Aktualnie jest to kierowana rakieta przeciwczołgowa o największej przebijalności na Świecie.

* - tak naprawdę, są to wynajęci przez rosyjski wywiad wojskowy najemnicy rekrutowani spośród bezrobotnych, były żołnierzy chcący trochę zarobić. Udają lokalne milicje ludowe, a po np. 6 miesiącach wracają do Rosji i na ich miejsce przyjeżdżają nowi "lokalni patrioci".
Ci którzy polegną w walce z ukraińską armią, są paleni w mobilnych krematoriach gazowych na "pace" ciężarówki.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2021r. 13:57  
Cytuj

Dzień Dobry;

Chcę dodać - bo to ważne - że rosyjski wywiad wojskowy nie zezwolił ekipie telewizyjnej na sfilmowanie momentu trafienia "Chryzantemy" przy użyciu kamery filmującej w super zwolnionym tempie, a sama rakieta ma podejrzanie dużą długość (ponad 2 metry):

https://uploa(...)tema.JPG

Sugeruje to, że producent - firma Kolomna - prawdopodobnie zastosował potrójną głowicę kumulacyjną (trzy ładunki kumulacyjne ustawione w rzędzie). Jeden mniejszy z przodu i dwa główne za nim.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1905
Dołączył: 16 Paź 2020r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2021r. 14:23  
Cytuj
Dzień Dobry,

Jeśli to nie jest tylko "kopiuj"-"wklej" i faktycznie masz jakieś pojęcie o tym o czym tu piszesz (nie chce mi się weryfikować) to załóż konto na youtube i zacznij robić filmiki na ten temat.


Tutaj masz wstępny projekt nazwy kanału:

ZnanyPolitolog


Jak zrobisz tego wystarczająco dużo to za jakiś czas zaczniesz na tym zarabiać.

I nie będziesz musiał narzekać na brak kasy i roboty.


Nie ma za co.




P.S. Inna sprawa, że w sumie nawet nie musisz się znać. Nawet, jeśli to co piszesz to bzdury to jeśli to ładnie zapakujesz to znajdziesz odbiorców.

Czego jak czego, ale foliarzy w tym kraju nie brakuje.

art2deco: "Miłe wspomnienia, łza się w oku kreci gdy wspomnę lato z dziennymi liczbami rzędu 300 pozytywnych i 15 zmarłych."
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2021r. 14:30  
Cytuj

@ Polak

W stopce jest adres mojego kanału na YouTube, a tam numer konta bankowego na które można wysyłać pieniądze.

https://www.youtu(...)ZA/about

Dla porówniania, kupione przez Polskę izraelskie kierowane rakiety przeciwczołgowe Spike LR - o których wspomniałem - mają przebijalność 70 centymetrów monolitycznej stali.
Ruska "Chryzantema" przebija 118 cm.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1905
Dołączył: 16 Paź 2020r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2021r. 14:34  
Cytuj
@Nacht

"a tam numer konta bankowego na które można wysyłać pieniądze."

Wiem, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Ale z ciekawości zapytam: da się wyżyć z tych wpłat?

art2deco: "Miłe wspomnienia, łza się w oku kreci gdy wspomnę lato z dziennymi liczbami rzędu 300 pozytywnych i 15 zmarłych."
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2021r. 14:38  
Cytuj

@ Polak

To zależy ile wyślesz.
Im więcej wyślesz, tym więcej mam.
Moja działalność wywiadowcza jest finansowana wyłącznie z darowizn dobrych ludzi.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1905
Dołączył: 16 Paź 2020r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2021r. 14:49  
Cytuj
@Nacht

Na tym kanale nie ma żadnych treści.


"Moja działalność wywiadowcza jest finansowana wyłącznie z darowizn dobrych ludzi."

Jestem pewien, że wiesz co robisz.

Pozdrawiam.

art2deco: "Miłe wspomnienia, łza się w oku kreci gdy wspomnę lato z dziennymi liczbami rzędu 300 pozytywnych i 15 zmarłych."
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2021r. 14:55  
Cytuj

@ Polak

Ja na tym kanale nie zamieszczam żadnych filmów.
Używam go wyłącznie w celu zamieszczania komentarzy będących dla mnie platformą wymiany informacji.
Terroryści z organizacji Państwa Islamskiego komunikowali się ze sobą za pośrednictwem chatu w grach komputerowych typu multiplayer.
Ja terrorystą nie jestem, ale nic nie stoi na przeszkodzie abym wymieniał się informacjami z innymi ludźmi na Świecie za pośrednictwem sekcji komentarzy pod filmami na YouTube.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 947
Dołączył: 13 Marz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 17 Kwie 2021r. 20:14  
Cytuj

W sytuacji gdy rosyjski wywiad wojskowy rozmieścił wzdłuż linii demarkacyjnej na wschodzie Ukrainy bojowe wozy piechoty BMP-3 wyposażone w wyrzutnie rakiet 9M123 "Chryzantema", ukraińskie jednostki pancerne są bez żadnych szans.
Zwłaszcza że podstawowym czołgiem ukraińskiej armii jest T-64BV, a więc konstrukcja bardzo stara, sprzed 50 lat.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »