NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
Emerytura, kapitał początkowy.
Posty: 206
Dołączył: 28 Maja 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 21 Paź 2020r. 11:46  
Cytuj
Pytanie kieruje do osób, które przez to przechodziły lub w niedługim czasie będą. Czy ktoś z was mając ustalony kapitał początkowy w zusie starał się o jego ponowne przeliczenie i jak na tym wyszliście? Czy po niekorzystnym przeliczeniu można wrócić do stanu sprzed przeliczenia?
Jeżeli jest taka możliwość proszę o opisanie krok po kroku procedury.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Paź 2020r. 11:46  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 248
Dołączył: 18 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 22 Paź 2020r. 07:43  
Cytuj
nivea proponuje przejść się do ZUS-u przepisy się zmieniają.Nie ma problemu z uzyskaniem informacji w .Ostatnio byłam jako opiekun i emeryturę załatwiłam w 15 minut z uśmiechem!!!

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 52
Dołączył: 17 Maja 2011r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 22 Paź 2020r. 09:39  
Cytuj
nivea, nie wiem czy jesteś świadoma co to jest kapitał początkowy. Kapitał początkowy był wyliczany na koniec 1998 roku i w zasadzie on nie ulega zmianie, jest tylko corocznie waloryzowany. Jeśli w latach do 1998 roku byłaś na urlopie wychowawczym to warto ponownie przeliczyć kapitał początkowy ponieważ przepisy dotyczące wskaźnika przeliczeniowego uległy zmianie i na pewno na tym nie stracisz. Jeśli wyliczony wcześniej będzie wyższy to taki zostanie, nie może zostać obniżony, tak samo jest z wyliczoną emeryturą. Jeśli po przeliczeniu po nowemu będzie niższa, to zostanie przed przeliczeniem.Pozdrawiam.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »