NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » O najmłodszych »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 3 »
Czy szczepić dziecko?, Za i przeciw.
Posty: 108
Dołączył: 12 Wrz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 05:26  
Cytuj
CZY SZCZEPIĆ DZIECKO? Jakie macie opinie??

Brytyjscy naukowcy dr Andrew Wakefield i prof. John Walker-Smith wykryli autyzm u dzieci szczepionych szczepionką przeciw MMR (odra-świnka-różyczka). Robert Kennedy Junior ujawnił spisek z 2000 r. fałszowania i ukrywania wyników badań, które wykazały, że szczepionki zawierające rtęć powodują autyzm. Z neurobiologiem, prof. Marią Dorotą Majewską, rozmawia Beata Falkowska.

W jaki sposób zainteresowała się Pani naukowo tematyką szczepień?

– Impulsem było ukazanie się pionierskiej publikacji wybitnego brytyjskiego gastroenterologa-pediatry dr. Andrew Wakefielda. Zdiagnozował on zapalenie i owrzodzenie jelit u dzieci, które zapadły na autyzm po szczepieniach MMR (przeciw odrze, śwince, różyczce) i znalazł odszczepienne wirusy odry w ich jelitach. Po publikacji tego odkrycia wielu rodziców zrezygnowało ze szczepień. To zapoczątkowało brutalną nagonkę koncernów farmaceutycznych na dr. Wakefielda.

Współautor tej pracy, prof. J.A. Walker-Smith, który też był atakowany, pozwał do sądu brytyjski General Medical Council i wygrał proces o zniesławienie.

Dodatkowym bodźcem była dla mnie publikacja Roberta Kennedy’ego Juniora. Ujawnił on spisek z 2000 r. fałszowania i ukrywania wyników badań, które wykazały, że
szczepionki zawierające rtęć powodują autyzm
i inne choroby neurorozwojowe.


Sama też badała Pani wpływ szczepień na schorzenia neurologiczne.

– W 2006 r. wygrałam europejski konkurs na projekt badawczo-edukacyjny i otrzymałam grant Katedry Marii Curie (UE) na przeprowadzenie badań nad biologią autyzmu. Prowadziłam je razem z kolegami z Zakładu Farmakologii oraz z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Interesowaliśmy się badaniem udziału rtęciowego związku tiomersalu (thimerosalu), dodawanego do szczepionek w charakterze konserwantu, w etiologii autyzmu. Prowadziliśmy badania kliniczne na dzieciach i przedkliniczne na zwierzętach. Podanie oseskom szczurów iniekcji różnych dawek tiomersalu (z których jedna odpowiadała dawkom stosowanym u dzieci w szczepieniach) powodowało wiele anomalii neurorozwojowych: niewydolność ruchową, upośledzenie reakcji bólowych, nasilenie reakcji lękowych, zaburzenia interakcji społecznych, oraz istotne zmiany biochemiczne i neuropatologiczne w mózgu. Uszkodzenia mózgu u szczurów przypominały zmiany obserwowane u dzieci autystycznych; niektóre były wywoływane przez dawki stosowane w szczepionkach. Szczury są mniej wrażliwe od ludzi na działanie toksyn, to znaczy, że tiomersal powoduje większe spustoszenia w mózgach dzieci niż u szczurów.

Badania przeprowadzone na dzieciach autystycznych wykazały pośrednio, że mają one niewydolne mechanizmy eliminowania rtęci z tkanek, dzięki czemu ten toksyczny metal dłużej utrzymuje się w ich organizmach i silniej je zatruwa niż dzieci zdrowe; podobne były obserwacje innych naukowców. Nasze badania wykazały też, że dzieci autystyczne mają naruszoną gospodarkę hormonalną i produkują nadmierne ilości sterydowych hormonów androgenów, co może być skutkiem ich zatrucia szczepionkową rtęcią. Wysoki poziom androgenów przyczynia się do zaburzeń zachowania u tych dzieci.

W innych krajach wyciągnięto podobne wnioski?

– Analiza częstości zachorowań dzieci na autyzm wskazuje na korelację z liczbą stosowanych szczepień. Od 1975 do 2012 r. wprowadzono do kalendarza szczepień dla niemowląt w USA co najmniej 10 nowych szczepionek i w tym czasie zachorowalność na autyzm wzrosła 100-krotnie. W 1975 r. chorowało 1 dziecko na 5 tys., a w 2012 już 1 na 50.
Oponenci zarzucają Pani nierzetelność, mylenie hipotez z dowodami etc.

– O hipotezie związku szczepień z autyzmem można było mówić 20 lat temu. Dziś została ona potwierdzona na wiele sposobów. Tylko w USA sądy przyznały prawie 3 miliardy dolarów odszkodowań za NOP-y (niepożądane odczyny poszczepienne) włączające encefalopatię poszczepienną, czyli autyzm. Jak ujawniają dane z VAERS (amerykańskiej bazy powikłań poszczepiennych),

nie ma szczepionek bezpiecznych,

każda może powodować NOP-y i zgony,

choć niektóre wyróżniają się szczególną toksycznością.

Dlatego Sąd Najwyższy USA zawyrokował, że „szczepienia są nieuchronnie niebezpieczne”.

Jak wygląda debata wokół szczepień w krajach anglosaskich, w USA?

– W USA szczepienia są dobrowolne, szantażuje się jednak rodziców, że dzieci nie będą przyjęte do szkół publicznych, jeśli nie będą zaszczepione. Świadomi rodzice, którzy chcą uchronić swe dzieci przed NOP-ami, nie szczepią ich, choć nierzadko muszą toczyć walki ze skorumpowanymi urzędami.

Na Zachodzie informacje o NOP-ach, tak jak w Polsce, są zwykle ukrywane, by stwarzać pozory, że szczepienia są bezpieczne.

Dyskutuje się kwestię racjonalności masowych szczepień. Ich zwolennicy straszą, że dzieci będą nagminnie chorować i umierać, jeśli nie będą szczepione. Dalekie jest to od prawdy. W USA i w Polsce w latach 1950-1960 po wprowadzeniu masowych szczepień przeciw polio szczepionkami zawierającymi żywe wirusy tysiące dzieci zostało sparaliżowanych, dziś to samo dzieje się w krajach Azji i Afryki.

polioParaliż i deformacje po szczepionce przeciw polio w Indiach (fot. book-med.info)
Paraliż i deformacje po szczepionce przeciw polio w Afryce (fot. globalplusnews.com)
Współczesne statystyki z Niemiec, Holandii i innych krajów Europy Zachodniej, gdzie stosuje się 2-3 razy mniej szczepień niż w USA czy w Polsce i gdzie są one dobrowolne (a znaczny odsetek rodziców wcale nie szczepi), pokazują, że wskaźniki umieralności niemowląt są tam co najmniej 2 razy niższe niż w krajach intensywnie szczepiących. Badania pokazują też, że dzieci nieszczepione znacznie rzadziej chorują na różne choroby chroniczne, neurologiczne i neurorozwojowe.

Famke Janssen i Taylor Richardson w filmie "Jack of the Red Hearts" (2015), reż. Janet Grillo (fot. nytimes.com)
Opisuje Pani przeróżne machlojki z udziałem koncernów farmaceutycznych walczących o rynek szczepień.

– Informacje o systemowej korupcji koncernów farmaceutycznych coraz częściej pojawiają się w mediach. Szacuje się, że około 20 proc. przestępstw korporacyjnych jest popełnianych przez te firmy.

Mamy tu do czynienia z fałszowaniem wyników badań,

wydawaniem sfabrykowanych, kłamliwych publikacji,

często z badań, które nie zostały wykonane,

z przekupywaniem lekarzy i urzędników medycznych.

W ciągu 10 lat firmy te zapłaciły ok. 17 mld dolarów kar za spowodowane szkody. Ostatnio firma GSK została skazana w Chinach na zapłacenie 297 milionów funtów kary za przekupstwo.

Doktor Diane Harper, która prowadziła badania kliniczne ze szczepionką HPV (przeciw wirusowi brodawczaka), ujawniła korupcyjny skandal związany z wypuszczeniem jej na rynek i agresywnym promowaniem stosowania jej u dziewcząt.

hpv-vaccine-creator-dr-diane-harperDr Diane Harper – twórczyni „słynnej” szczepionki Silgard/Gardasil przeciwko HPV (fot. yournewswire.com)
Od 2007 r. do października 2014 r. do VAERS zgłoszono 171 zgonów, 1188 przypadków trwałych okaleczeń, 11 885 wizyt w pogotowiu i ok. 100 przypadków raka szyjki macicy u dziewcząt i młodych kobiet po szczepieniach HPV.


Wszystko kręci się wokół zysku, a nie pod sztandarem ochrony przed chorobami?

– Oskarżenia wysuwane przeciw osobom nieszczepionym, że one rzekomo zagrażają zdrowiu szczepionych, roznosząc choroby zakaźne, są nielogiczne i fałszywe. Jeśli szczepienia są cokolwiek warte i chronią przed chorobami (na co nie ma dowodów), to szczepieni nie powinni się obawiać, że się zarażą. Skoro się boją, to okazują, że sami nie wierzą w skuteczność szczepień. Po co się w takim razie szczepią? Statystyki i badania wykazują, że szczepieni równie często lub częściej zapadają na choroby zakaźne niż nieszczepieni i że przeciwciała wyprodukowane pod wpływem szczepień utrzymują się w organizmie najwyżej kilka lat.

USA są jednym z nielicznych państw posiadających w miarę rzetelną bazę NOP.

– Na żądanie Kongresu stworzono w USA bazę danych VAERS, w której rejestruje się NOP-y od 1990 roku. Zgłaszanych jest nie więcej niż 5 proc. przypadków powikłań, więc liczbę zarejestrowanych NOP-ów należy pomnożyć przez mniej więcej 20, by otrzymać przybliżone liczby wszystkich prawdopodobnych przypadków.

Ogólny wgląd w dane VAERS ukazuje prawdziwe pobojowisko poszczepienne. Od 1990 r. zgłoszono 471 242 NOP-y, co znaczy, że było ich prawdopodobnie ponad 9 milionów; 5723 zgony (x 20 = ok. 100 tys.); 10 800 trwałych okaleczeń (x 20 = ponad 200 tys.); 50 029 hospitalizacji (x 20 = rzędu miliona); 162 182 wizyty w pogotowiu (x 20 = przeszło 3 miliony). Najwięcej zgonów poszczepiennych zanotowano wśród niemowląt do 6. miesiąca życia i osób po 65. roku życia.

Ian Larsen Gromowski (25.06.2007-10.08.2007) – przeżył 47 dni, ofiara szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B, hepatitis B). Fot. iansvoice.org
Jakie są główne wady programu szczepień w Polsce?

– Głównym problemem tego programu jest

nadmiar i zbyt wczesne podawanie szczepień.

Groźne jest też stosowanie archaicznych szczepionek,

takich jak pełnokomórkowa szczepionka DTP z rtęcią

i doustna przeciw polio (OPV) zawierająca żywe wirusy.

Nie stosuje się ich już nigdzie w UE.

Pełnokomórkowa szczepionka DTP nierzadko zawiera aktywne bakterie i powoduje krztusiec u zaszczepionych dzieci oraz ich rodzin. Jest ona prawdopodobnie odpowiedzialna za tysiące zachorowań na tę chorobę w Polsce i za wiele przypadków śmierci łóżeczkowej. Szczepionka OPV spowodowała setki tysięcy przypadków paraliżu na świecie. Ile ich było w Polsce? Nie wiadomo, bo te dane są ukrywane. Jest ona groźna nie tylko dla szczepionych dzieci, ale i dla ich otoczenia, bo zaszczepieni rozsiewają wokół wirusy polio.

Ryzyko poważnych powikłań lub zgonu po szczepieniach jest obecnie dużo większe niż ryzyko zachorowania na którąś z łagodnych i łatwo uleczalnych chorób zakaźnych. Sama dziś niczym bym nie szczepiła własnego dziecka, najwyżej szczepionką WZW B przed pójściem do szkoły. Nie udzielam rodzicom porad: szczepić czy nie. Jeśli chcą szczepić, proponuję im rozważyć opóźnienie szczepień i stosowanie stosunkowo bezpieczniejszych szczepionek bez rtęci i adiuwantów.

Z prof. Marią Dorotą Majewską, neurobiologiem, rozmawiała Beata Falkowska

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 05:26  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 276
Dołączył: 24 Paź 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 05:30  
Cytuj
nie szczepić.
Koncerny produkujące małe trumienki też chcą zarobić.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 86
Dołączył: 27 Gru 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 07:23  
Cytuj
ja tez jestem za tym zeby nie szczepic umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 181
Dołączył: 7 Sie 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 07:31  
Cytuj
Nie szczepić. Branża pogrzebowa potrzebuje wzrostu zysków good

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 725
Dołączył: 11 Lis 2012r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 08:12  
Cytuj
Oczywiście ze szczepić.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1147
Dołączył: 6 Lut 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 08:25  
Cytuj
jak dorośnie to samo zdecyduje czy chce być szczepione czy nie good

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10711
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 08:45  
Cytuj
o ile dorośnie potluczony

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 116
Dołączył: 23 Lut 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 09:32  
Cytuj
Nowoczesna retoryka dla tępej masy ludzi. Małe dziecko - niech samo wybierze jaką chce mieć płeć jak dorośnie. Małe dziecko - niech samo zdecyduje czy chce być ochrzczony jak podrośnie. Małe dziecko - ale koniecznie trzeba szczepić od razu i na wszystko. To dla jego dobra. Bez pozdrowień dla wszystkich wyborców sekty i tych od tęczowych.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 644
Dołączył: 21 Gru 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 10:00  
Cytuj
Jak dziecko nie ma przeciwskazań do szczepienia i rodzice nie szczepią, powinny być im odbierane wszelakie przywileje. Takie jakie dany rodzic otrzymuję od Państwa (czyli de facto od innych mieszkańców płacących podatki) darmowe żlobki/przedszkola/szkoła, 500+. Sorry, ale albo się żyje w społeczeństwie albo w swojej sekcie płasko-ziemców, czy innej antyszczepionkowej.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 55
Dołączył: 24 Maja 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 11:40  
Cytuj
a Ty Pepsi myslisz polsatem,czy tvn-em?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 644
Dołączył: 21 Gru 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 12:17  
Cytuj
CYTAT
a Ty Pepsi myslisz polsatem,czy tvn-em?


Potrafię czytać, zrozumieć to co przeczytałem i krytycznie myśleć to wszystko.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 116
Dołączył: 23 Lut 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 12:23  
Cytuj
Na te wszystkie tzw przywileje składają się wszyscy po kolei z podatków i innych obciążeń. Jakim prawem mówisz komuś co ma robić. Wasza retoryka- tylko wy macie rację. Kto się z wami nie zgadza ten od razu debil i idiota a tymczasem sam się zachowujesz jak głąb. Ale spokojnie dojna zmiana się wami zaopiekuję i wszystko nakreśli jak macie żyć i co myśleć. Już nawet dzieciom do 18 roku życia nie będzie wolno odbierać świadectw szkolnych i legitymacji. Nowe przepisy w drodze.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10711
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 12:49  
Cytuj
Obrazek

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 725
Dołączył: 11 Lis 2012r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 13:29  
Cytuj
Stalowa(nie)omega nie mieszaj polityki do sczepień. Szczepić trzeba bez dyskusji i tu nie chodzi o to kto ma rację tylko o to co może się stać. Epidemia wśród osób które nie chcą się szczepić to minimum, ale co z dziećmi które chcą a nie mogę z różnych przyczyn być zaszczepione ?? Staną się ofiarą madek którym nic nie można powiedzieć bo one wiedzą najlepiej. Powinien być zakaz dla dzieci nie szczepionych już w przedszkolu. I nie dla tego że ktoś ci każe żyć wg jego zasad ale dla bezpieczeństwa innych.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 108
Dołączył: 12 Wrz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 13:39  
Cytuj
Wiekszosc szczepionek dziala tylko rok lub do kilku lat to czy w takim razie jak rodzice sie nie szczepia to sens szczepic dzieci??

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 644
Dołączył: 21 Gru 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 13:55  
Cytuj
CYTAT
Wiekszosc szczepionek dziala tylko rok lub do kilku lat to czy w takim razie jak rodzice sie nie szczepia to sens szczepic dzieci??


Poczytaj o dziecięcym układzie odpornościowym, a najlepiej porozmawiaj z lekarzem jak masz wątpliwości.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 108
Dołączył: 12 Wrz 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 14:54  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
Wiekszosc szczepionek dziala tylko rok lub do kilku lat to czy w takim razie jak rodzice sie nie szczepia to sens szczepic dzieci??


Poczytaj o dziecięcym układzie odpornościowym, a najlepiej porozmawiaj z lekarzem jak masz wątpliwości.


Jakis czas temu rozmawialem z Polkom lekarzem w USA. Powiedziala mi pewna historie o tym jak z 25 lat temu przeprowadzana byla akcja szczepienia Indian w rezerwatach na gruzlice. Liczba zachorowan i zgonow nie zmalala , a o jakis procent nawet wzrosla. To wlasnie ta historia dala mi do myslenia.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 682
Dołączył: 4 Lip 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 15:36  
Cytuj
Antyszczepionkowcy = niebezpieczni debile. Tyle w temacie.

***** ***
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 644
Dołączył: 21 Gru 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 15:39  
Cytuj
CYTAT
Jakis czas temu rozmawialem z Polkom lekarzem w USA. Powiedziala mi pewna historie o tym jak z 25 lat temu przeprowadzana byla akcja szczepienia Indian w rezerwatach na gruzlice. Liczba zachorowan i zgonow nie zmalala , a o jakis procent nawet wzrosla. To wlasnie ta historia dala mi do myslenia.


Pozwolisz, że nie skomentuję.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 213
Dołączył: 27 Gru 2014r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 15:51  
Cytuj
https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrew_Wakefield

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 213
Dołączył: 27 Gru 2014r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 15:53  
Cytuj
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Walker-Smith

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 781
Dołączył: 17 Sie 2010r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2019r. 16:14  
Cytuj
CYTAT (obcy38)
CZY SZCZEPIĆ DZIECKO?Zamykać drzwi na klucz? Czy to zmowa koncenrów i firm metalurgicznych że mogą okraść mi mieszkanie?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 165
Dołączył: 2 Lut 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2019r. 10:22  
Cytuj
Jestem za rozwiązaniem które obowiązuje w Szwecji - kto nie szczepi nie dostaje od Państwa pieniędzy czyli odpowiednik 500 +, jak kobiety nie chodzą na profilaktyczne badania (cytologia,mammografia) to "placa"kary czyli z ubezpieczenia są im potrącenie odpowiednie należności. Popieram taka filozofię państwa

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10711
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2019r. 10:36  
Cytuj
Zgadzam się z tym pod trzema warunkami:

- obowiązkowe szczepienia 100% bezpłatne
- szczepienia, gdzie istnieje ryzyko poważnych powikłań stwierdzone naukowo - a nie przez internety i szarlatanów - nie są obowiązkowe
- w prawie zawarto klauzulę, że prawa tego nie wolno rozszerzyć na edukację i prawo rodziców do wychowania dziecka wg własnych przekonań.

Chodzi o to, żeby nie stworzyć furtki prawnej.

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 553
Dołączył: 5 Gru 2011r.
Skąd: Pysznica
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2019r. 11:46  
Cytuj
Mirek, ja zaszczepiłam dziecko i nie zapłaciłam ani grosza. Także obowiązkowe są za darmo, chyba że chcesz jakieś 6w1 albo 5w1. No ale to już twój wybór. Moje dziecko dobrze zniosło cały ten proceder. Ja się ogólnie nie wtrącam, to jest wybór każdego rodzica. Mam kolezanke co ma 3 dzieci. Dwoje mlodszych szczepiła, starszy nie był. Dzieci są już dorosłe, nie zauważyła jakiś różnicy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 3 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » O najmłodszych »