NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » O najmłodszych »
Nowy Temat Odpowiedz
Chrzest w Bazylice, opłaty, możliwość chrztu w sobotę
Posty: 43
Dołączył: 19 Lis 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 13:51  
Cytuj
Jak w temacie umiech

Ktoś w ostatnim czasie chrzcił może swoje maleństwo w Bazylice w Stalowej? Interesuje mnie głównie ile wynosi w tym Kościele tzw. "co łaska" - wiadomo, że każdy daje tyle, na ile go stać, ale zawsze istnieją jakieś zwyczajowo przyjęte kwoty, które większość osób ofiaruje.

I chciałabym jeszcze wiedzieć czy istnieje możliwość ochrzczenia dziecka w sobotę? Bo słyszałam, że tak, ale byłoby miło jakby ktoś mi to potwierdził umiech W końcu w soboty są śluby więc jakoś wydaje mi się to trochę mało prawdopodobne...

Z góry dziękuję za informacje umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 13:51  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 491
Dołączył: 30 Lis 2011r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 14:04  
Cytuj
Jak nie dasz nic "co laska" to w bazylice nikt ci nic nie powie,chyba jedyny fajny proboszcz w miescie,nie dosc ze nie robi problemu z ochrzczeniem dziecka nieslubnego to jeszcze za darmo.
Co sobota w bazylice sa chrzty dzieci "nieslubnych" rano o 9.
Ale pytaj tez u Floriana tam i po południu ochrzcisz ,ale nie wiem jak jest z "co łaska".

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 72
Dołączył: 14 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 14:13  
Cytuj
Potwierdzam to co napisała wega.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 31
Dołączył: 24 Sty 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 14:26  
Cytuj
CYTAT
Jak nie dasz nic "co laska" to w bazylice nikt ci nic nie powie,chyba jedyny fajny proboszcz w miescie,nie dosc ze nie robi problemu z ochrzczeniem dziecka nieslubnego to jeszcze za darmo.
Co sobota w bazylice sa chrzty dzieci "nieslubnych" rano o 9.
Ale pytaj tez u Floriana tam i po południu ochrzcisz ,ale nie wiem jak jest z "co łaska".


W klasztorze nie ma rozdziału na ślubne i nieślubne dzieci. Wszystkie są traktowane tak samo.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 14:34  
Cytuj
Jak chrzciliśmy starsze dziecko, ja i żona byliśmy jeszcze na studiach. W klasztorze, pomimo naszych chęci, nie wzięto od nas pieniędzy. Dlatego przy drugim dziecku daliśmy z nawiązkąumiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 382
Dołączył: 30 Lis 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 15:15  
Cytuj
W Opatrzności Bożej można ochrzcić w sobotę bez problemu, a chrzest jest przed wieczorna msza tak o 17:45 umiech a co łaska to naprawde co łaska umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 67
Dołączył: 16 Paź 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 15:24  
Cytuj
Ja mam pytanie czy nawet jak jestem po ślubie mogę ochrzcić dziecko w sobotę?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 390
Dołączył: 26 Lip 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 15:40  
Cytuj
O matko, a dlaczego nie mogłabyś ochrzcić dziecka w sobotę? Serio chrzest w sobotę czy niedzielę jest warunkowany czy dziecko jest ślubne czy nie? Bo z tego co piszecie dzieci nieślubne są traktowane jak jakieś gorszej kategorii. Ochrzcić gdzieś na zapleczu żeby nikt nie widział nikt nie słyszałmlotek

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 491
Dołączył: 30 Lis 2011r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 16:59  
Cytuj
CYTAT
O matko, a dlaczego nie mogłabyś ochrzcić dziecka w sobotę? Serio chrzest w sobotę czy niedzielę jest warunkowany czy dziecko jest ślubne czy nie? Bo z tego co piszecie dzieci nieślubne są traktowane jak jakieś gorszej kategorii. Ochrzcić gdzieś na zapleczu żeby nikt nie widział nikt nie słyszałmlotek


Wyobraź sobie ze tak ! dzieci rodziów bez slubu koscielnego nie moga byc chrzczone w niedziele na mszy bo.... zyjac bez slubu GRZESZĄ i ksiadz nie da im rozgrzeszenia,a tym samym nie moga przyjac komunii na mszy niedzielnej.W sobote o 9 jest msza,rodzice z dzieckiem i chrzestnymi moga byc na mszy ale nie musza,bo chrzest odbywa sie po mszy.Jak chrzcilismy dzieci to pierwszym razem bylo 7 chrztów a drugim razem 5.dzieci nieslubne to gorszy sort nie wiem

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 491
Dołączył: 30 Lis 2011r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 17:01  
Cytuj
CYTAT
Jak chrzciliśmy starsze dziecko, ja i żona byliśmy jeszcze na studiach. W klasztorze, pomimo naszych chęci, nie wzięto od nas pieniędzy. Dlatego przy drugim dziecku daliśmy z nawiązkąumiech


teraz w klasztorze juz nie jest tak jak kiedys i słyszalam ze nie chca chrzcic dzieci nieslubnych,kolezanki syn chcial ochrzcic dziecko w klasztorze i nie zgodzil sie kapucyn.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 390
Dołączył: 26 Lip 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 17:13  
Cytuj
Ok, ja rozumiem, że jeśli w niedzielę będzie chrzest podczas mszy to rodzice nie pójdą do komunii, ale co to ma do chrztu? Jeśli ja jako rodzic nie pójdę do komunii podczas mszy to on się nie liczy? Przecież to chrzest a nie pierwsza komunia święta. Jakoś ten sam chrzest w sobotę może być ważny (tak samo bez komunii), a w niedzielę już nie? Masakra...placze

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 491
Dołączył: 30 Lis 2011r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 18:03  
Cytuj
CYTAT
Ok, ja rozumiem, że jeśli w niedzielę będzie chrzest podczas mszy to rodzice nie pójdą do komunii, ale co to ma do chrztu? Jeśli ja jako rodzic nie pójdę do komunii podczas mszy to on się nie liczy? Przecież to chrzest a nie pierwsza komunia święta. Jakoś ten sam chrzest w sobotę może być ważny (tak samo bez komunii), a w niedzielę już nie? Masakra...placze


No dokładnie,czy to nie obłuda i hipokryzja?
moze ta roznica ze w sobote chrzest po mszy ,a nie w czasie?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 33
Dołączył: 30 Wrz 2010r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 19:02  
Cytuj
Moi znajomi bez najmniejszego problemu chrzcili w Klasztorze swoje dziecko (nieślubne). Były problemy z chrztem małej na niedzielnej mszy( z początku była wersja "po mszy"), ale w końcu wszystko się udało.
Niestety jest ograniczenie- tylko pierwsze nieślubne dziecko zostanie ochrzczone. Drugie i kolejne już nie - życie w grzechu i takie tam ;)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 390
Dołączył: 26 Lip 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 19:03  
Cytuj
Masakra, nigdzie nie ma zapisu, że chrzest ma moc prawną tylko kiedy rodzice przystępują do komunii. Zawsze myślałam, że chrzty, które są w soboty to tylko wola rodziców bo tak im po prostu pasuje, a tu widzę, że dzieci są podzielone na kategorie. Rozumiem, że wierni nie powinni patrzeć jak takie szkaradne dziecko przyjmuje sakrament bo by się zgorszyli.

A swoją drogą był już przypadek, że na mszy ksiądz "umówił" sobie na jedną msze kilka chrztów w tym jeden nieślubny. Wszystko p to, aby na końcu tego jednego nieślubnego dziecka nie ochrzcić... Ominął dziecko podczas mszy szerokim łukiem, a ochrzcił pozostałe...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 49
Dołączył: 3 Maja 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 19:11  
Cytuj
kilka lat temu mojemu koledze ksiądz powiedział że od brzydkich dzieci nie biorą nicuśmiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 993
Dołączył: 6 Maja 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 19:35  
Cytuj
Może to bardzo dosadne, ale skoro dziecko jest nie ślubne i rodzice żyją nie zgodnie z wiarą to po co ta cała szopka z chrztem. Pod publike. Założycielka tematu inna sprawa, bo pisze że dziecko ślubne więc ok.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 249
Dołączył: 14 Wrz 2015r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 20:00  
Cytuj
CYTAT
Może to bardzo dosadne, ale skoro dziecko jest nie ślubne i rodzice żyją nie zgodnie z wiarą to po co ta cała szopka z chrztem. Pod publike. Założycielka tematu inna sprawa, bo pisze że dziecko ślubne więc ok.


Jezeli rodzice dziecka maja wszystkie sakramenty oprocz slubu bo..np nie stac ich na ślub i wesele.Lub uwazaja ze do niczego nie jest im ten slub potrzebny,a robienie wesela zeby zrobic przyjemnosc babci i ciotkom uwazaja za strate kasy,to czy takie pietnowanie jest na miejscu?Czesto sa to ludzie wierzacy ale nie praktykujacy i w wielu przypadkach sa to ludzie bardziej uczciwi bardziej prawi jak katolicy ktorzy biegaja do kosciola,a po wyjsciu "nóz w plecy drugiemu".kosciół przez takie podzialy duzo straci mlodych wiernych.Kiedys aby dostac rozwod koscielny czekalo sie latami a teraz zalezy ile dasz tym szybciej masz.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 993
Dołączył: 6 Maja 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 20:33  
Cytuj
Skoro nie mają ślubu to nie żyją w wierze. A do ślubu wesele nie jest niezbędne. Nie mówię że wszyscy co chodzą do kościoła to święci od razu. Księża też nie są idealni, ale wiara nie każe nam wierzyć w księdza czy w kościół.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 187
Dołączył: 5 Marz 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 21:04  
Cytuj
CYTAT
Może to bardzo dosadne, ale skoro dziecko jest nie ślubne i rodzice żyją nie zgodnie z wiarą to po co ta cała szopka z chrztem. Pod publike. Założycielka tematu inna sprawa, bo pisze że dziecko ślubne więc ok.


A co z osobami pokrzywdzonymi przez innych? Tacy bywają. Jeżeli chcą sobie ułożyć życie i dzieci wychować w wierze, mimo, że nie mogą zawrzeć ślubu. Wg mnie nie powinno się obarczać dzieci "błędami dorosłych".

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 993
Dołączył: 6 Maja 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2016r. 21:29  
Cytuj
No i tu właśnie można ochrzcić, tyle w sobotę. Dziecko chrzest ma i na tym rodzicom powinno zależeć.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 655
Dołączył: 10 Paź 2009r.
Skąd: STALOWA WOLA
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 4 Lut 2016r. 12:04  
Cytuj
CYTAT
Jak w temacie umiech

Ktoś w ostatnim czasie chrzcił może swoje maleństwo w Bazylice w Stalowej? Interesuje mnie głównie ile wynosi w tym Kościele tzw. "co łaska" - wiadomo, że każdy daje tyle, na ile go stać, ale zawsze istnieją jakieś zwyczajowo przyjęte kwoty, które większość osób ofiaruje.

I chciałabym jeszcze wiedzieć czy istnieje możliwość ochrzczenia dziecka w sobotę? Bo słyszałam, że tak, ale byłoby miło jakby ktoś mi to potwierdził umiech W końcu w soboty są śluby więc jakoś wydaje mi się to trochę mało prawdopodobne...

Z góry dziękuję za informacje umiech


Naszą córę chrzciliśmy tam i nikt ie robił problemu pomimo ,że nie mamy ślubu kościelnego a cywilny. Co łaska.. hym od nas dostał 100zł w kopercie po chrzcie i byłam mile zaskoczona bo była przed nami rodzina- widać było ,że uboga i ksiądz nie wziął od nich pieniędzy. Córa była chrzczona w sobotę i to o 13 ;) Wszystko do 'dogadania' ;) Pozdrawiam

Dużo wiesz, skoro mówisz.. ŻYCIE JEST SUKĄ !
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 390
Dołączył: 26 Lip 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2016r. 13:55  
Cytuj
CYTAT
No i tu właśnie można ochrzcić, tyle w sobotę. Dziecko chrzest ma i na tym rodzicom powinno zależeć.


A dlaczego tylko w sobotę? Podaj mi jeden argument dlaczego dziecko nieślubne nie może być ochrzczone w niedzielę? Jest jakieś gorsze?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 993
Dołączył: 6 Maja 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2016r. 14:07  
Cytuj
Tak uważam, to nie musi być argument a zasada. Wszyscy są katolikami dopóki wiara nie przestaje być wygodna. Jak stwierdzenie wierzacy nie praktykujacy. Dziecko nie musi być gorsze tylko skoro rodzice nie praktykują zasad kościoła to niech nie wymagają takiego samego traktowania. Tak jak pisałem chrzest dziecko bedzie mieć. A że musi być w niedziele to dla kogo, rodziców, rodziny czy sąsiadów. Wstyd się przyznać...w niedziele nikt nie zwróci uwagi

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 43
Dołączył: 19 Lis 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2016r. 15:14  
Cytuj
CYTAT
Może to bardzo dosadne, ale skoro dziecko jest nie ślubne i rodzice żyją nie zgodnie z wiarą to po co ta cała szopka z chrztem. Pod publike. Założycielka tematu inna sprawa, bo pisze że dziecko ślubne więc ok.


Hehehe, tak - dziecko ślubne ;) Tak się tylko zastanawiamy co z tą sobotą... Wiadomo, że niedziela jest bardziej uroczysta, ale akurat nam bardziej by ten dzień tygodnia pasował z uwagi na sporą ilość przyjezdnych gości. Tylko jeżeli zasada jest taka, że sobota zarezerwowana jest na dzieci nieślubne i w chodzi w grę tylko szybki chrzest po mszy a nie na mszy to troszkę niefajnie zdegustowany

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2790
Dołączył: 3 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2016r. 18:33  
Cytuj
Ale robicie problem.
Najlepiej iść do księdza i się spytać, a nie wypisywać jakieś przypuszczenia...

Wg mnie każde dziecko może być ochrzczone, ślubne i nieślubne.
Nic nie wiem co do tego, że jedne chrzci się w sobotę, a inne w niedzielę. Pierwsze słyszę.
No chyba, że miałoby to być jakieś zgorszeniem wiernych.

"Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła" (1 Tes 5, 22)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » O najmłodszych »