NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Zwierzaki »
Nowy Temat Odpowiedz
Akwarium morskie,
roe
roe
roe
Posty: 85
Dołączył: 30 Sty 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Maja 2014r. 21:22  
Cytuj
Witam, zastanawiam się nad założeniem akwarium morskiego. Stąd pytanie do osób które mają w tym temacie większe pojęcie...Czy ktoś korzysta może z zestawu firmy Aquael: NanoReef lub też ReefMax? Macie jakieś doświaczenia? Jeśli ktoś chciałby się podzielić wiedzą to bedę wdzięczny...
Interesuje mnie akwarium do 100L...bez sumpa...pytam, bo w jednym zoologicznym dowiedziałem się, że w akwarium 400L mogą pływać 4 rybki, takie akwarium kosztuje 100 tys zł i w ogóle jakieś takie dziwne rzeczy...
Stąd pytanie do kogoś kto ma o tym pojęcie.uśmiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Maja 2014r. 21:22  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 837
Dołączył: 24 Kwie 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Maja 2014r. 21:51  
Cytuj
Witam, co prawda nie mam akwariow slonowodnych tylko slodkowodne (2100 i 3300l) z duzymi drapieznymi rybami ale jako takie pojecie o akwarystyce slonowodnej mam. Te 100tys zl to czysta abstrakcja ale okolice 10tys przy ponad 100l akwarium morskim to calkiem realna kwota. Przy tym litrazu mysle ze bez sumpa i co za tym idzie odpieniacza sie nie obejdzie. W jaki sposob mialo by byc wg Ciebie filtrowane akwarium? Za pomoca kubelkow wypchanych zywa skala? Zdajesz sobie wogole sprawe ze akwarium morskie i cala flora i fauna w nim zyjaca nie wybacza bledow? Wszelkie wieksze wahniecia temperatury, parametrow wody czy glupie kilkugodzinne wylaczenie pradu moze praktycznie wykonczyc Ci cale akwarium. Akwarium morskie to "wiekszy rarytas" od slodkowodnego ale to juz wyzsza szkola jazdy i spore naklady finansowe- pomijajac zalozenie i zakup potrzebnego osprzetu dochodza ci comiesieczne koszty chemii. Jezeli chcesz zalozyc takie akwarium to zdecydowanie polecam Ci kolege Tomka Zawoła z Aquaanetu na wojska polskiego. Podejdz do jego sklepu, podpytaj, obejrzyj jego sklepowy 200l morszczak i zastanow sie czy nie lepsze bedzue zwykle slodkowodne z ciekawymi gatunakim ryb. Pzdr

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5005
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Maja 2014r. 22:06  
Cytuj
My dlatego mieliśmy 400 l tanganike bo w 5 tysiącach się udało zamknąć z rybami.
Za to znajomi postawili akwarium morskie z opcją jakoś to będzie bo się naczytali mądrości w internecie. Padły rybki raz, drugi, wykosztowali się i kupili porządny filtr, sterownik, odpieniacz, zestaw akumulatorów na podtrzymanie 48 godzin w razie braku prądu. Akwarium ma 180 litrów, na starcie wydali 7 tysięcy, dołożyli ponad 10. Ale mają to co chcieli.

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 837
Dołączył: 24 Kwie 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Maja 2014r. 22:12  
Cytuj
Kurde Jacku 5tysi na 400litrowa tanganike to tez spora kasa, chyba ze poszedles w szklo opti white, jakies mega wypasione belki oswietleniowe, zabudowe akwarium i ryby f0-f1 z wyzszej polki. Nie jestem sobie w stanie wyobrazic wydania takiej kwoty na zbiornik o tym litrazu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
roe
roe
roe
Posty: 85
Dołączył: 30 Sty 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Maja 2014r. 22:34  
Cytuj
a jak sprawa wyglada z tymi nanoreefami? Bo zestaw tanszy, 30L...moze akurat na polkniecie bakcyla wystarczy?
Tylko zastanawiam sie jak to jest z tymi 'zestawiami' czasem sa G warte, a czasem moze i lepsze rozwiazanie jakby sie mialo cos odwidziec albo pasc...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 837
Dołączył: 24 Kwie 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Maja 2014r. 22:49  
Cytuj
Najwazniejsza sprawa jest to czy wogole miales juz stycznosc z akwarystyka? Jezeli nie to bezwzglednie zacznij od najnormalniejszego slodkowodnego akwarium i zobacz jak to wyglada w praktyce i ile z tym roboty. Zobaczysz jak zachowuja sie ryby, rosliny, ile czasu trzeba im poswiecic, jak wyglada chemia wody (czysta woda w akwarium nie oznacza ze jest ona dobra dla ryb- poziom azotanow, azotynow, amoniak, ph, twardosci weglanowe i ogolne itp itd) z takimi podstawami trzeba sie zapoznac. Nie wspominam o wydatkach. Przy akwarium filtry musza chodzic 24h/dobe plus oswietlenie, grzalki a to w zaleznosci od sprzetu zjada troche watow a co za tym idzie troche kasy i nagle moze okazac sie ze takie slodkowodne 100l akwarium to co miesieczny koszt w wysokosci ok 100zl nie wspominajac o slonowodnym ktorego utrzymanie bedzie sporo drozsze.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
HIV
HIV
Posty: 1488
Dołączył: 30 Cze 2011r.
Skąd: Rzeszów
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Maja 2014r. 23:01  
Cytuj
Ale te 3000 litrów to chyba w piwnicy? Wiele razy myślałem o takim dużym akwarium, ale podobno strop nie wytrzyma i budynek się zawali.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 837
Dołączył: 24 Kwie 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 6 Maja 2014r. 07:48  
Cytuj
Nie mam piwnicy, akwa stoi na parterze domu- podloga to 7cm chudziaka + 10cm steropianu + ok 7cm (jak dobrze pamietam) docelowej wylewki zazbrojonej wloknem. Nic sie nie wali, nic nie peka. Akwarium samo w sobie razem z woda i stelazem wazy ponad 4tony plus pod nim stoi akwarium filtrujace (sump) 750l takze na powierzchni 360x120cm stoi ponad 5ton i nic zlego sie nie dzieje. Dwa metry dalej jest drugie akwa tylko o ponad 1000l mniejsze ale tez wazy razem z zestawem ok 4tony- sumujac w pomieszczeniu 7,5x3,3m jest conajmniej 9ton obciazenia i podloga nie stekaumiech Oczywiscie wszystko zalezy od tego na czym stoi akwarium- w moim przypadku jest to stelaz ktory w podstawie opiera sie na podlodze cala rama po obwodzie wiec ciezar sie rozklada. Wiele osob stawia stelaze stojace na kilku nogach wiec nacisk jest punktowy i tu juz moze byc problem jezeli podloga nie jest zrobina odpowiednio solidnie. Poza tym mam znajomych ktorzy np podkladaja pod stelaze kilka plyt osb albo wylewaja betonowe plyty odpowiednio zazbrojone dzieki czemu ciezar rozklada sie na calej powierzchni. Z extremow moge przytoczyc przyklad mojego kolegi ktory ma 1000l akwarium wraz z ok 200l sumpem w bloku na 7pietrze. Akwarium stoi wzdluz sciany nosnej i nic sie zlego nie dzieje. Co do stawiania akwarium na pietrze to np jezeli rozstaw scian nosnych w pokoju nie iest zbyt duzy mozna podkuc je przy podlodze i obsadzic w nich np dwuteowniki (od sciany do sciany) i dopiero na tym robic podstawe pod akwarium. Innym sposobem (zrobil tak moj kolega ktory mieszka w starym domu z drewnianym stropem) jest zakolkowanie stelaza do sciany nosnej. Wtedy tez wiekszosc obciazenia bieze na siebie pionowa sciana i nawet przy drewnianej podlodze mozna postawic konkretny zbiornik

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5005
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2014r. 11:26  
Cytuj
Jaciek dobry filtr jbla z osprzetem: 800, ładne akwarium narożne z szafką: 1500, jakieś tło przestrzenne to 2x200zł, dobre napowietrzanie, karmik elektryczny, dobre świetlówki, dwie grzałki w dwóch rogach, lampa uv przepływowa do filtra, trochę kwarcu, parę roślin, kilkanaście tropheusów f0 i kwota zawrotna. Do tego spirulina, uzdatniacze itp

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 78
Dołączył: 6 Maja 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2014r. 12:34  
Cytuj
jaciek ,woww umiech może wrzucisz zdjęcia i pokażesz jak to wszystko wygląda umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1463
Dołączył: 17 Kwie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2014r. 13:18  
Cytuj
Też bym chętnie zobaczyła takie gigantyczne akwarium, musi robić niesamowite wrażenie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 837
Dołączył: 24 Kwie 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 6 Maja 2014r. 13:33  
Cytuj
"Niesamowite" to pojecie wzgledne. Jeden lubi roslinki i kolorowe rybki a inny duze konie ktore na jeden posilek zasysaja kilogram tilapi, krewetek czy malzy. Tutaj link do mojego kanalu. Kiedys bawilem sie w krecenie i wrzucanie filmikow, zeby miec jakas pamiatkeumiech bo zmieniam ryby jak rekawiczki (dlatego nie jestem akwarysta;). Na filmach sa tez moje stare akwaria 500, 900 i 1800l. Moge pochwalic sie jedynie tym ze prawdopodobnie jako pierwszy w polsce rozmnozylem cichle monoculus- powiedzmy ze na wspolke z kolega bo on odchowal drobnice. Obecnie wszystko wyglada inaczej, wrocilem do duzych plaszczek do ktorych zawsze mialem sentyment a w mniejszym akwa zrobilem zawalona korzeniami "amazonke". Zwroccie uwage na film gdzie moj syn drazni sie z cichlami pilnujacymi ikry- widac wielkosc ryb (50cm) a to i tak byly mlode osobniki.

https://www.youtu(...)4ZOJtmnY

https://www.youtu(...)s=public

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Zwierzaki »