NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Budowa i remonty »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 »
Blachodachówka czy dachówka ceramiczna?,
Posty: 135
Dołączył: 18 Marz 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 13:22  
Cytuj
co polecacie na dom parterowy powierzchnia dachu 170m dach dwuspadowy ??

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 13:22  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 254
Dołączył: 12 Cze 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 13:29  
Cytuj
Oczywiście dachówka.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 475
Dołączył: 9 Lut 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 14:43  
Cytuj
My wybraliśmy blachodachówkę.
Koszty dużo niższe a dobra blacha ma gwarancję na dłuuuugie lata. Jak nam się znudzi i już się odkujemy, to można zmienić, ale czy warto?
Dachówka ładna, ale i ciężka, więc więźba musi być przy tym bardzo mocna.
Wizualnie też jest nieźle.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 837
Dołączył: 24 Kwie 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 15:39  
Cytuj
Wiezba w obu przypadkach taka sama (poza ukladem łat) chyba ze ktos nie buduje zgodnie z projektem? Ja mam dach dwuspadowy podobnej wielkosci- mam plaska ciemno grafitowa dachowke- super to wyglada (oczywiscie kwestia gustu) zapraszam do niska obejrzecumiech Jakby nie bylo przy blachodachowce mozna pokryc domek o polowe taniej.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 16:10  
Cytuj
CYTAT
Wiezba w obu przypadkach taka sama (poza ukladem łat) chyba ze ktos nie buduje zgodnie z projektem?


Możesz rozwinąć ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 305
Dołączył: 1 Kwie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 16:31  
Cytuj
moje osobiste zdanie:

Blacho-dachówka to imitacja dachu, imitacja dachówki, podróbka.
Skuteczna owszem ale wygląd jak dla mnie nie bardzo. Jestem przeciwnikiem tego rozwiązania. Nie jest to tanie a brzydkie. No chyba, że mamy do czynienia z dachem w obiektach sakralnych itp. czyli dach z miedzi

Dachówka - ceramiczna jest wyborem najlepszym o ile cena nie przeraża.

Gonty drewniane - chyba najładniejsza opcja (ale i najdroższa)

Gonty bitumiczne - Jeśli chodzi o tanie rozwiązania to wybór tzw. "gontów bitumicznych" też jest dobrym wyborem. Jest to ładne rozwiązanie i tanie. dobrze zrobiony dach posłuży na lata.

Obrazek

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 837
Dołączył: 24 Kwie 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 16:42  
Cytuj
@czortunio w sumie juz nie pamietam, musial bym luknac do swojego projektu ale nie przypominam sobie zeby projekt mojego domu zawieral wersje wiezby "lajt" pod blachodachowke i "hard" pod dachowke. W obu przypadkach konstrukcja wiezby jest taka sama- tj zgodna z zakupionym projektem. Jezeli dobrze kojarze to jedynie laty pod blache bije sie rzadziej a pod dachowke gesciej. Ja przynajmniej nie slyszalem o czyms takim zeby pod dachowke konstrukcja wiezby musiala byc bardziej pancerna- kupujesz projekt i tam juz masz raczej z gory narzucone jak ma to wygladac, oczywiscie abstrachujac od tego ze mozna sobie wprowadzic jakies zmiany po uzgodnieniu z np. kierownikiem budowy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1816
Dołączył: 6 Lut 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 19:38  
Cytuj
CYTAT
moje osobiste zdanie:

Blacho-dachówka to imitacja dachu, imitacja dachówki, podróbka.
Skuteczna owszem ale wygląd jak dla mnie nie bardzo. Jestem przeciwnikiem tego rozwiązania. Nie jest to tanie a brzydkie. No chyba, że mamy do czynienia z dachem w obiektach sakralnych itp. czyli dach z miedzi

Dachówka - ceramiczna jest wyborem najlepszym o ile cena nie przeraża.

Gonty drewniane - chyba najładniejsza opcja (ale i najdroższa)

Gonty bitumiczne - Jeśli chodzi o tanie rozwiązania to wybór tzw. "gontów bitumicznych" też jest dobrym wyborem. Jest to ładne rozwiązanie i tanie. dobrze zrobiony dach posłuży na lata.


Blacho-dachówka nie jest imitacją dachu, prędzej dachówki. Wygląd to tylko kwestia gustu, a następny rok po założeniu nie patrzy się już na dach, ważne aby całość była prawidłowo wykonana.
Dachówka ceramiczna jest trwalsza, a zarazem droższa - materiał, robocizna. Ciężar obu materiałów różni się znacznie, więc przekroje krokwi zapewne nie muszą być jednakowe.

Co do gontu bitumicznego - na pewno nie będzie tanio, bo pod gont trzeba wykonać pełne deskowanie z podkładem, dochodzi dodatkowa robota i materiał.

Na dachu dwuspadowym przy blacho-dachówce nie będzie dużo odpadów, jest to jedna z najtańszych opcji.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 129
Dołączył: 13 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 19:56  
Cytuj
I ja zdecydowałem się na blacho dachówkę. Pozostaje wybór producenta. Czy ktoś z was ma doświadczenia z firmą REGAMET http://www.regamet.pl mają przedstawiciela w drodze na Nisko po prawej stronie przed BP?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 135
Dołączył: 18 Marz 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Kwie 2014r. 21:21  
Cytuj
jaciek - ta dachowka ciemna plaska - rewelacja umiech, wlasnie nad nia myslalam, ale cena tez niezla :/ a z blachodachowek takie jakies lepszej jakosci co polecacie?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 3 Kwie 2014r. 00:40  
Cytuj
CYTAT
@czortunio w sumie juz nie pamietam, musial bym luknac do swojego projektu ale nie przypominam sobie zeby projekt mojego domu zawieral wersje wiezby "lajt" pod blachodachowke i "hard" pod dachowke. W obu przypadkach konstrukcja wiezby jest taka sama- tj zgodna z zakupionym projektem. Jezeli dobrze kojarze to jedynie laty pod blache bije sie rzadziej a pod dachowke gesciej. Ja przynajmniej nie slyszalem o czyms takim zeby pod dachowke konstrukcja wiezby musiala byc bardziej pancerna- kupujesz projekt i tam juz masz raczej z gory narzucone jak ma to wygladac, oczywiscie abstrachujac od tego ze mozna sobie wprowadzic jakies zmiany po uzgodnieniu z np. kierownikiem budowy.


Kupno projektu jest szczególnym przypadkiem. Nie mówiącym nic o zasadach projektowania, a tym bardziej o wytrzymałości konstrukcji w funkcji różnych przekryć. Kupno projektu, to kupienie gotowca, który zawiera jakieś przyjęte założenia - mniej lub bardziej odpowiadające inwestorowi.

Standardowo konstrukcję dachu się projektuje. W fazie projektowania uwzględnia się ciężar przekrycia.
Ciężar dachówki to ok 0,8-0,9 kN/m^, ciężar blachy 10x mniej.

I tak zakładając blachodachówkę, można zrobić więźbę oszczędniejszą.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 374
Dołączył: 2 Cze 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Kwie 2014r. 07:40  
Cytuj
jeśli to nowoczesny dom ja wybrałabym blachodachówkę a jesli dachówkę, tylko płaską, ja położyłam w domu partwerowym dachówkę braas- amber i na domu w miarę nowoczesnym wygląda zbyt ciężko i klasycznie

Uwielbiam dzieci!!! zwłaszcza te płci męskiej pomiędzy 20 a 40 rokiem życia
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 135
Dołączył: 18 Marz 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Kwie 2014r. 07:45  
Cytuj
ilumi - tak wlasnie elewacja planowana jest w stylu nowoczesnym, wiec tez tak mi sie podobnie wydaje ze blachodachowka nie byla by zla opcja, albo plaska dachowka, musze jeszcze przemyslec, dzieki za wszystkie podpowiedzi

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
tur
tur
tur
Posty: 28
Dołączył: 19 Lut 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Kwie 2014r. 08:29  
Cytuj
Jaciek, nie lubie jak ludzie na forach nie skupiaja sie na meritum tylko punktuja innych wypowiadajacych, ale do tego co piszesz musze sie przyczepic. Przeczysz sam sobie,
piszesz: nie przypominam sobie zeby projekt mojego domu zawieral wersje wiezby "lajt" pod blachodachowke i "hard" pod dachowke. W obu przypadkach konstrukcja wiezby jest taka sama- tj zgodna z zakupionym projektem

tak konstrukcja wiezby zgodna jest z zakupionym projektem bo projekt zawiera tez sposob pokrycia dachu, i do tego wiezba jest dopasowana.

i dalej:
Ja przynajmniej nie slyszalem o czyms takim zeby pod dachowke konstrukcja wiezby musiala byc bardziej pancerna- kupujesz projekt i tam juz masz raczej z gory narzucone

tak masz z gory narzucony przekroj krokwi (konstrukcja), i pokryie dachu.

Wiezba pod dachowke musi byc grubsza, bo ciezar takiego dachu jest wielokrotnie wiekszy. Mozesz porozmawiac z konstruktorami.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 837
Dołączył: 24 Kwie 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 3 Kwie 2014r. 09:22  
Cytuj
@tur chyba wstales lewa noga. Nikogo nie punktuje i odnioslem sie w swojej wypowiedzi do tematu postu piszac ze rowniez mam dach dwuspadowy o podobnych gabarytach i pokrylem go plaska dachowka. Nie rozumiem tez twojego stwierdzenia ze przecze samemu sobie?! Wybierajac projekt domu przegladnalem mysle ze nawet i kilkaset dostepnych na internecie- moze mnie pamiec zawodzi- ale nie przypominam sobie zeby byly to projekty podzielone na takie ktore kryje sie dachowka a takie ktore trzeba kryc blacha ze wzgledu na konstrukcje wiezby. WYDAJE mi sie ze w zdecydowanej wiekszosci projektow konstrukcja wiezby przygotowana jest pod obciazenia dachowka, a przynajmniej na logike powinno tak byc bo przy takiej konstrukcji masz dowolnosc wyboru pomiedzy dachowka, gontem a blacha bo dach przyjmie kazde obciazenie (z wymienionych). Nie jestem architektem, moge sie mylic aczkolwiek pisze na podstawie wlasnego doswiadczenia wynikajacego z zapoznania sie ze spora iloscia projektow (w trakcie poszukiwan swojego). Nie probowalem byc zlosliwy, udzielilem tylko odpowiedzi na prosbe czortunio wiec nie rozumiem czego ty teraz szukasz dziury w calym tym bardziej odbijajac od meritum sprawy bo jakos nie widze w twoim poscie odpowiedzi na pytanie autora.

Edit: przeczytalem jeszcze raz swoja uprzednia wypowiedz i rzeczywiscie mozna zrozumiec ja dwojakoumiech Chodzi mi caly czas o to ze logiczna rzecza jest to ze dachowka jest sporo ciezsza a co za tym idzie wiezba musi byc mocnoejsza- co do tego nie ma zadnej dyskusji. Nie mniej wg mnie tak jak pisalem gdy kupuje sie projekt to masz juz z gory narzucona konstrukcje wiezby dachowej ktora wg mnie jest zaprojektowana tak ze wytrzyma i obciazenia z blachy i z dachowki. Oczywiscie moze byc inaczej i zapewne w takim projekcie bedzie to zaznaczone iz dom nalezy pokryc tylko i wylacznie blacha bo konstrukcja nie wytrzyma ciezaru dachowki- ja osobiscie z takimi projektami sie noe spotkami- aczkolwiek napewno takie saumiech Tyle ode mnie, przepraszam za zamieszanie. Autorke zapraszam do niska rzucic okiem jak wyglada to w praktyce bo przy plaskiej dachowce niestety wszystkie wypuklosci (chocby przy oknach) dosc mocno rzucaja sie w oczy- na falach mozna to zgubic a tutaj niestety nie

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 3 Kwie 2014r. 11:23  
Cytuj
CYTAT
Nie mniej wg mnie tak jak pisalem gdy kupuje sie projekt to masz juz z gory narzucona konstrukcje wiezby dachowej ktora wg mnie jest zaprojektowana tak ze wytrzyma i obciazenia z blachy i z dachowki. O


Czasami tak się zdarzyć może. Ale nie jest to żadną regułą. Nie należy z tego wyciągać żadnych dalej idących wniosków.
Zmiana pokrycia z blachy na dachówkę, wymaga ponownego sprawdzenia nośności konstrukcji, o ile w projekcie nie ma adnotacji o zapaśie nośności, umożliwiającym swobodny wybór pokrycia.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 475
Dołączył: 9 Lut 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Kwie 2014r. 14:09  
Cytuj
A ja znalazłam coś takiego jak blachodachówka z posypką mineralną.
Problem mchu (jak przy dachówce czy goncie) odpada a hałas podczas opadów jest znacznie mniejszy. I do złudzenia przypomina dachówkę.
Ciekawa propozycja. ok

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 40
Dołączył: 4 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Kwie 2014r. 14:48  
Cytuj
Co do kwestii technicznych wypowiadał się nie będę, bo nie jestem specjalistą. Mogę za to powiedzieć co nieco o swoich odczuciach. Mieszkałem zarówno w domu krytym blachodachówką, zaś obecnie zaś nad głową mam dachówkę ceramiczną. Dla mnie, poza kosztami, różnica leży w codziennym użytkowaniu. Obydwa domy charakteryzowały się użytkowym poddaszem - pokoje, łazienka, garderoba. Pod blachodachówką było przede wszystkim dużo gorącej i duszniej niż przy dachówce (oczywiście latem) i dużo głośniej podczas deszczu (pomimo wygłuszenia - ocieplenia watą mineralną). Co zaś do dachówki to mam tylko jedno zastrzeżenie - podczas ubiegłorocznej burzy grad uszkodził mi dwa tzw. gąsiory. Niestety, nie miałem zapasowych. A dokupienie nowych w idealnym odcieniu okazało się niemożliwe. Różnica nie jest wielka, ale jednak jest. Moim zdaniem - bierz porządną dachówkę.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 17
Dołączył: 23 Lut 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Kwie 2014r. 19:46  
Cytuj
dachówka jest lepsza tak jak porównać poloneza do mercedesa czy innej marki

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 837
Dołączył: 24 Kwie 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 3 Kwie 2014r. 20:35  
Cytuj
W dzisiejszych czasach mercedesem jezdzi sie..ale od serwisu do serwisuumiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 135
Dołączył: 18 Marz 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Paź 2014r. 15:35  
Cytuj
A którą z dachówek płaskich ceramicznych polecacie? Brassa czy Creatona, a może jeszcze jakaś z jakiejś innej firmy?? Proszę cos doradzcie umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 737
Dołączył: 15 Lut 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 3 Sie 2016r. 10:07  
Cytuj
Witam
Jeśli ma być nowocześnie to polecam blachę modułową Murano http://budma(...)produkt/

Występuje w 3 powłokach z gwarancją 20, 30 i 50 lat.

Można obejrzeć w Daszek SC na Przemysłowej lub Aquapipe na Handlowej.

Pozdrawiam

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 349
Dołączył: 8 Wrz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Sie 2016r. 15:40  
Cytuj
Pracowałem przez kilka lat na dachach jako pomocnik cieśli. Krokwiliśmy więźby zarówno pod dachówkę jak i pod blachodachówkę. W projekcie masz zaznaczone czym możesz pokryć. Jeżeli chcesz zmian to musi tego dokonać biuro projektowe lub projektant. Pod blachodachowke więźba jest lżejsza. Jak masz pieniądze to pokryj dachówką. Dzisiaj blachodachówka jest cienka jak papier i jak wejdzie ktoś na dach co nie uważa to Ci ją pozagina (szczególnie przy instalowaniu instalacji odgromowej). Przy kryciu płaską dachówką trzeba latać z "łatą" gdyż jak łaty nie będą równo przybite (chodzi o powierzchnię na której będzie układana dachówka) to dachówka będzie krzywo leżeć tzw. "wyć". To samo ma się do łacenia kalenicy i krawężnicy. Jak łata będzie krzywo przybita to będzie widać "fale dunaju". Przypilnuj obsadzenia dachówki w "koszach". Często "fachowcy" uciętą dachówkę która leży na blasze koszowej przyciskają dachówką wyżej położoną co skutkuje ty, że po duzych deszczach lub wiatrach wypada. Rynny bierz metalowe powlekane, a jak chcesz plastiki to nie z Gamra...u bo z czasem płowieją.

A najważniejsze to weź porządnego fachowca! Szwagier miał kierownika budowy który załatwiał wszystko, nie słuchał mnie, potem jak pojechałem na oględziny wykonanej roboty i wypisałem mu wszystkie błędy to dach był rozbierany (dachówka z łaceniem) a za całą ponowną robotę (rozebranie, zniszczony i nowy materiał oraz krycie) nic nie płacił. Jak budujecie się to warto dać jakiemuś fachowcowi kasę za oględziny wykonanej roboty (oczywiście trzeba go wezwać przed zapłatą wykonawcy aby usunął niedociągnięcia lub rażące zaniedbania).

Co do blachodachówki modułowej to powiem szczerze, że nie kładłem. Ale podejrzewam, że krycie wychodzi drożej od krycia zwykłą dlachodachówką (dekarz musi bardziej uważaćżeby mu blacha "nie uciekała")

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 737
Dołączył: 15 Lut 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 3 Sie 2016r. 17:05  
Cytuj
@drobny81 - nic nie ucieka, bo w rogach masz już fabryczne otwory, aby skręcić ze sobą 4 arkusze i nie wysilać się, ani nie zostawiać opiłków na powierzchni przewiercając samemu. Oczywiście więźba musi być równa i trzymać przekątne, bo tej blachy nie naciągniesz umiechumiechumiech Jak krzywo zaczniesz, to już tak pójdzie umiechumiechumiech Fachowiec powinien to kłaść, a nie pan Józek spod sklepu....
Pozdrawiam

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 31
Dołączył: 5 Lut 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Sie 2016r. 07:09  
Cytuj
Ja kładłem dachówkę firmy Roben i wyszła taniej niż dobra blachodachówka, jeżeli masz dach skomplikowany, to z blachodachówki będziesz miał dużo odpadów, co przełoży się na większe koszty pokrycia dachu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Budowa i remonty »