NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Inwestycje, zmiany, polityka i gospodarka »
Nowy Temat Odpowiedz
« 1 2 3 4 »
13 stki dla nauczycieli,
Posty: 1463
Dołączył: 17 Kwie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2011r. 20:46  
Cytuj
nie będę oceniać, czy wysiłek, wykształcenie i odpowiedzialność nauczycieli zasługuje na takie wynagrodzenie, jakie otrzymują, ale myślę, że warto wspomnieć, że podane powyżej kwoty to wynagrodzenie brutto.

bardzo bym była szczęśliwa, gdyby mój mąż przynosił takie pensje, o jakich piszecie. bo na razie to ja utrzymuję dom.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2011r. 20:46  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 324
Dołączył: 10 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Lut 2011r. 21:37  
Cytuj
CYTAT
Andrzejek


Posty: 1977
Artykuły: 0
Dołączył: 29 Lip 2009r.
Skąd: Stalowa Wola

Wysłany: 3 Luty 2011r. 17:46

CYTAT

Normalny człowiek pracuje na etacie 35h tygodniowo. Widzisz konspekt pewnie jak duża część nauczycieli napiszesz raz i będziesz miała do czasu reformy. No widzisz masz ferie, wakacje wolne, a co ma powiedzieć człowiek który dziennie przerzuci kilka ton w robocie i ma 3 tygodnie rocznie wolnego? i robi za całe 1200?



Nie porównuj robola do nauczyciela. Pracuje się po 40 godz w tygodniu 8x5=40. Jak byś uważał na lekcjach matematyki to może nie musiał byś przerzucać kilku ton w robocie.



Do Andrzejka



Obrazek



Panie Marcinie1678 teraz niestety liczą się tylko plecy, dobre układy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7810
Dołączył: 29 Lip 2009r.
Skąd: PiSlamabad
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 17:34  
Cytuj
Widzę, że zabolało:-)))))

"Jednym z podstawowych zadań programowych jakie sobie stawiam za cel w kadencji 2014-2018 jest obniżenie kosztów życia mieszkańców Stalowej Woli" Lucjusz Nadbereżny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 307
Dołączył: 29 Lis 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 19:42  
Cytuj
Andrzejek pochwal się gdzie pracujesz albo jako kto? Skoro jestes taki ynteligentumiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7810
Dołączył: 29 Lip 2009r.
Skąd: PiSlamabad
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 20:07  
Cytuj
Akurat ja mam taką pracę, że pracuję głową i czasem rękami. Wystarczy?

A Ty się pochwalisz jaką pracę wykonujesz?


PS. Czasem muszę jeszcze pojeździć samochodem.

"Jednym z podstawowych zadań programowych jakie sobie stawiam za cel w kadencji 2014-2018 jest obniżenie kosztów życia mieszkańców Stalowej Woli" Lucjusz Nadbereżny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 307
Dołączył: 29 Lis 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 21:04  
Cytuj
W 80% pracuje głową ale jak trzeba to zrobie coś rękoma i nie przeszkadza mi mgr i inż. przed nazwiskiem ale w przeciwieństwie do Ciebie mam szacunek do ludzi którzy muszą fizycznie pracować w dzisiejszych czasach.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7810
Dołączył: 29 Lip 2009r.
Skąd: PiSlamabad
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 21:35  
Cytuj
Bo napisałem robol? To uznałeś za brak szacunku do ludzi pracujących fizycznie? Dobre:-))) A może zabolało stwierdzenie, że trzeba było uważać na lekcjach matematyki? świetne:-))))

Sam mam mgr przed nazwiskiem i nigdy mi nie uciekam od wykonywania pracy fizycznej. Moja wypowiedź odnosiła się do porównania nauczyciela do robotnika. Zrównanie tych zawodów to przesada. Jak czytam te komentarze przeciwne zarobkom nauczycieli i stwierdzenia, że oni nic nie robią. Mają kilka godzin w tygodniu, dużo wolnego i biorą pieniądze za nic, to nie dziwi mnie rozwydrzenie młodzieży i brak szacunku do nauczycieli. Przykład idzie z domu.
Generalnie widzę brak szacunku do zawodu nauczyciela. Mi to przeszkadza, dziwię się że innym myślącym to nie przeszkadza. Nie pisz więc o szacunku tylko do jednej strony skoro nie widzisz tego po drugiej stronie.

"Jednym z podstawowych zadań programowych jakie sobie stawiam za cel w kadencji 2014-2018 jest obniżenie kosztów życia mieszkańców Stalowej Woli" Lucjusz Nadbereżny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 331
Dołączył: 18 Sie 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 21:43  
Cytuj
CYTAT
Czy uważacie że należą się 13stki nauczycielom?( zresztą nie tylko im) Nie dośc że pracują po 18 h tygodniowo, maja płacone za ferie i za wakacje to jeszcze 13. Mimo to dalej skomlą ze im mało. Przecież to jakieś uprzywilejowania rodem z głebokiej komuny. Jak mają dobrze stać finanse publiczne jak takie darmozjady mają 3 pensje za free. Proszę o nie wpisywanie tekstów typu" było być nauczycielem".



zacznijmy od tego, że poziom nauczania w szkołach srednich i niżej jest żaden. Szkolnictwo leci na łeb na szyje. Jest taki przysłowie z czasów końca komuny, że jak ktoś się do niczego nie nadawał to szedł na nauczyciela. Tymczasem na zawód nauczyciela powinny być ciężkie egzaminy państwowe.
Może zamiast podnosić VAT, wystarczyło by zabrać 13 naucyciela ?. Skandal. Nauczyciele w większości to nieroby. Troszke lepiej sytuacja ma się w szkolnictwie wyższym - ale niestety z roku na rok coraz gorzej.

Nauczyciel to jeden z wazniejszych zaowdów. Nauczyciel kształtuje człowieka. Musi mieć odpowiednie podejscie, predyspozycje. Dzisiaj przeraża jak łatwo można zostać "nauczycielem". Skonczyć "studia" w hebzi dolnej i już wielki nauczyciel ... . Nauczyciel nie może być tylko od przedmiotu. nauczyciel musi zachęcić młodego człowieka, pokazać mu, że to jest ciekawe i PRZYDATNE w życiu. Nauczyciel to jak kierowca rajdowy. Jedzie waska kreta droga. Z boku ma pasazera - ucznia. Tak latwo jest na ktoryms zakrecie wypasc z drogi ... i ucznia stracic - czyli stracic czlowieka. Dobrych nauczycieli jest tylu ile dobrych kierowców rajdowych.

Nauczanie to raczej misja niż zawód.

CYTAT
Generalnie widzę brak szacunku do zawodu nauczyciela.


bo nie ma nauczycieli. Szmatławców nikt nie szanuje, słabeuszy którzy mają miano NAUCZYCIELA, a nie potrafią stworzyć szacunku dla własnej osoby.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 307
Dołączył: 29 Lis 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 21:57  
Cytuj
Mnie nie denerwują zarobki nauczycieli tylko to że dostają 13stki i nie tylko oni - bo niby za co?. Przecież to przejadanie naszych czytaj podatników pieniędzy. A po co nauczyciele mają się starać w szkole? Nie nauczą w szkole to nauczą na korkach nie za taką kaseumiech
Proponuję wszystkim fachowcą którzy bedą świadczyli jakies usługi u belfrów doliczac za free np co 13 położoną płytkęumiech połozyc 12 a liczyc za 13umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1396
Dołączył: 7 Sie 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 21:58  
Cytuj
Oczywiście, należy szanować nauczycieli, bo oni są wyrocznią i mądrością, smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2


Krzysztof Kolumb wielkim polskim uczonym był, wieloryb to ryba, a nurkowiec to zawód związany z wodą. Kto nie przyswajał tych mądrości, nazywany był gamoniem, nieukiem, ciemnogrodem. A to wszystko zdarzyło się w szkole, w XXI w. Jak to możliwe?!

http://archi(...)2&id=420


To pogrubione, jakbym już gdzieś na forach czytał smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2smiech2

PZPR przy obecnej PO to jak uniwersytet obok przedszkola. A miało być tak pięknie.....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 95
Dołączył: 7 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 22:31  
Cytuj
Ja już nie wiem, ile razy próbowałam tłumaczyc, że nauczyciel wcale tak różowo nie ma, i teraz nie będę.

Ja tylko co do jakości kształcenia - wszystko zrzuca się na nauczycieli: że Franeczek nie zdał, że Kasia źle napisała. To nauczyciel odpowiada oczywiście za to, że Franeczek i Kasia to wolą po lekcjach (a niekiedy i w trakcie) nawalic się tanim winem, albo czymś nacpac. Nie ważne, że Kasia to zamiast jakąkolwiek książkę przeczytac, to głowi się nad wymyśleniem demota czy innego komixxa... Nie ważne, że Franeczek nauczycielkę matematyki wita co dzien słowami: "pier... się, ty stara kur..". To oczywiście są grzeczne i zdolne dzieci, tylko ten nauczyciel to taki do dupy jest. Nie potrafi zapanowac na indywidualnością młodzieży. Tylko czy on w szkole, czy w poprawczaku pracuje?

Mam znajomych nauczycieli, młodszych i starszych, i większośc z nich mówi, że najchętniej by rzeczywiście zgodzili się na 40-godzinny tydzień pracy, z miłą chęcią - ale na wakacje i urlopy to jeżdżą, kiedy oni chcą, wychodzą ze szkoły i już nic ich nie interesuje, wszystkie przygotowania akademii, gazetek i innych konkursów po godzinach płatne. I proszę bardzo, niech ich oceniają z "wyników".

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 331
Dołączył: 18 Sie 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 22:43  
Cytuj
CYTAT
To nauczyciel odpowiada oczywiście za to, że Franeczek i Kasia to wolą po lekcjach (a niekiedy i w trakcie) nawalic się tanim winem, albo czymś nacpac.


zart ? w trakcie ? to wlasnie jest ta slabosc pseudo nauczycieli

CYTAT
Nie ważne, że Kasia to zamiast jakąkolwiek książkę przeczytac, to głowi się nad wymyśleniem demota czy innego komixxa...

gpseudo nauczyciel nie potrafi zachecic do nauki matematyki - wymysla demoty.

CYTAT
Nie ważne, że Franeczek nauczycielkę matematyki wita co dzien słowami: \"pier... się, ty stara kur..\".

jak sobie na to pozwala to ja wita. Ale nie jest to nauczycielka tylko szmatlawiec.

CYTAT
Tylko czy on w szkole, czy w poprawczaku pracuje?

on jest nauczycielem - nie pracuje - spelnia misje nauki i wychowania. Nie wazne czy to szkola poprawczak, czy ulica. On ma swoja misje wypelnic WSZEDZIE.


CYTAT
Mam znajomych nauczycieli, młodszych i starszych, i większośc z nich mówi, że najchętniej by rzeczywiście zgodzili się na 40-godzinny tydzień pracy, z miłą chęcią - ale na wakacje i urlopy to jeżdżą, kiedy oni chcą, wychodzą ze szkoły i już nic ich nie interesuje, wszystkie przygotowania akademii, gazetek i innych konkursów po godzinach płatne. I proszę bardzo, niech ich oceniają z \"wyników\".

wiekszosc z nich to jednak nie sa nauczyciele. A ta reszta może jednak ?

to co napisalas po czesi zakrawa wlasnie o obnizenie jakosci ksztalcenia. Kiedys nauka byla elitarna. Dzisiaj ksztalci sie masowo. Powinna byc wieksza segregacja. Nauka dla wybranych.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7810
Dołączył: 29 Lip 2009r.
Skąd: PiSlamabad
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 4 Lut 2011r. 23:08  
Cytuj
rcdcd, czym ty się zajmujesz? Pracujesz, uczysz się? Co konkretnie robisz?

"Jednym z podstawowych zadań programowych jakie sobie stawiam za cel w kadencji 2014-2018 jest obniżenie kosztów życia mieszkańców Stalowej Woli" Lucjusz Nadbereżny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 324
Dołączył: 10 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 11:14  
Cytuj
CYTAT
Widzę, że zabolało:-)))))


Nie kolego, zasmuciło.
Andrzejku żałosne to było co napisałeś, pokazałeś kim jesteś na prawdę.
Może smutnym nauczycielem?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2857
Dołączył: 17 Maja 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 11:27  
Cytuj
mozna zapytac dlaczego moj post zostal wywalony a nie wymoderowany ?:] byly tam raptem 3 przeklenstwa :]

Sprzedam
iPhone 6 64GB Gold
nowka sztuka w zafoliowanym pudelku, cena 2700 do negocjacji- wiadomosc pw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1100
Dołączył: 2 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 11:53  
Cytuj
Dlaczego mój post został skasowany? Był na temat i bez przekleństw.

*Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów* /Stanisław Lem
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2857
Dołączył: 17 Maja 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 12:00  
Cytuj
jezeli tak to pewnie cos sie z baza stalo i trza bylo wgrac wczorajsza ;p do tego sie nikt nie przyzna wiec pozostaje nam wersja ze przynajmniej jeden osobnik ktory tu sprzata ma leb od noszenia czapki :]

Sprzedam
iPhone 6 64GB Gold
nowka sztuka w zafoliowanym pudelku, cena 2700 do negocjacji- wiadomosc pw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1100
Dołączył: 2 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 12:58  
Cytuj
CYTAT
jezeli tak to pewnie cos sie z baza stalo i trza bylo wgrac wczorajsza ;p do tego sie nikt nie przyzna wiec pozostaje nam wersja ze przynajmniej jeden osobnik ktory tu sprzata ma leb od noszenia czapki :]


W tym przypadku węszę jakiś spisek chytry Wszystkie posty i tematy związane z użytkownikiem rcdcd i jego myjnią DUEL znikają. Wystarczy wspomnieć o tym i już post znika jak kamfora. To nie może być przypadek chytry

*Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów* /Stanisław Lem
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7810
Dołączył: 29 Lip 2009r.
Skąd: PiSlamabad
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 13:51  
Cytuj
CYTAT

Nie kolego, zasmuciło.
Andrzejku żałosne to było co napisałeś, pokazałeś kim jesteś na prawdę.
Może smutnym nauczycielem?


Nie jestem nauczycielem. Szokuje mnie, że nie przeszkadza nikomu poniewieranie nauczycielami. Ale jak ktoś powie coś złego na temat robotnika to zaraz wielkie halo się robi. Jak za komuny, najważniejszy był niewykwalifikowany robotnik.

"Jednym z podstawowych zadań programowych jakie sobie stawiam za cel w kadencji 2014-2018 jest obniżenie kosztów życia mieszkańców Stalowej Woli" Lucjusz Nadbereżny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 14
Dołączył: 16 Cze 2009r.
Skąd: Malce
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 13:59  
Cytuj
fractal i ifeelgood Wasze posty znikają bo mieliście odwagę na wypowiedź w temacie "Co sądzicie"Tak przynajmniej sadze bo akurat tyko wy się wypowiedzielście

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2857
Dołączył: 17 Maja 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 14:24  
Cytuj
nie wierze w to ale akby to okazalo sie prawda to do tworek na wakacje a nie do egiptu ;]

Sprzedam
iPhone 6 64GB Gold
nowka sztuka w zafoliowanym pudelku, cena 2700 do negocjacji- wiadomosc pw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 307
Dołączył: 29 Lis 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 14:46  
Cytuj
Andrzejku myślisz że każdy nayczyciel to mega inteligent z powołaniem po najlepszych uczelniach? Jak tak myślisz to Cię rozczaruje bo znam kilka przypadków gdzie mamusia wsadziła córeczke na posadke a córeczka z bida w miedzyczasie kończyła jakies studia zaoczne w pscinie wielkiej...
Niestety znam równiez osoby po polibudach które pracuja jak robol bo niemieli pleców i kto wg Ciebie jest inteligentem?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1396
Dołączył: 7 Sie 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 14:57  
Cytuj
A co to za walka klas? W cywilizowanym społeczeństwie i nauczyciel i niewykwalifikowany robotnik jest potrzebny i obaj za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie pozwalające godnie przeżyć. To, że dziś nie ma prawdziwych nauczycieli lub jest bardzo mało, to akurat prawda. Jeśli nauczyciel ma charyzmę to z przyjemnością słucha się jego lekcji. Pedagog taki potrafi zaszczepić zainteresowanie do swojego przedmiotu. Niestety, nawet za moich czasów, a zaczynałem szkołę w pierwszej połowie lat 80 tych, na palcach jednej ręki mogę wyliczyć nauczycieli z charyzmą i takim dałbym podwójną wypłatę. W szkole średniej było jeszcze gorzej. Same miernoty, którym wydawało się, że są bogami (np. polonistka mówiąca w cudzysłowiu zamiast w cudzysłowie lub tą zamiast tę); inna historyczka mówiąca możno zamiast można itd.
Zbyt wiele osób przypadkowych trafia do tego zawodu i to wpływa na krzywdę dla młodych ludzi. Jeśli młody człowiek nie może być zainteresowany lekcją to szuka rozrywek gdzie indziej. I ja się mu nie dziwię. To też z drugiej strony wymaga reformy całościowej programu nauczania. Ale od tego są politycy. Efekty miernego nauczania widać wśród młodego pokolenia. Mam znajomego wykładowcę w Rzeszowie na UR i mówi, że to co wypuszczają licea to tragedia.

PS. Tu jeszcze mały kamyczek do naszej telewizji miejskiej. Pani Ania, która ponoć jest polonistką, też gada głupoty. Kiedyś, w materiale o muzyce poważnej mówiła, że zostanie wykonane coś tam coś tam opus dwudziesty trzeci. Nie Pani Aniu, mówi się opus dwudzieste trzecie.

PZPR przy obecnej PO to jak uniwersytet obok przedszkola. A miało być tak pięknie.....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
m87
m87
m87
Posty: 689
Dołączył: 25 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 15:41  
Cytuj
przepraszam ,ze spytam ale skad wiadomo o prestizu uczelni ? ilosc studentow , ktorzy zostali oblani czy ilosci i jakosci publikowanych prac w magazynach naukowych ? . Pracownicy KGHM dostaja 13,14,15 i ciagle chca wiecej . Jak wspomnial Wyborca , w kazdym cywilizowanym kraju jest miejsce dla nauczycieli jak i pracownikow fizycznych , widac w Polsce jest inaczej , bo najlepsi i najzdolniejsi pracownicy fizyczni juz dawno wyemigrowali z tego panstwa , na nauczycieli czekaja juz Niemcy i Norwegowie . W Polsce pozostana jedynie narzekacze i garstka emerytow ;) . Z lezka w oku wspominam zajecia prowadzone przez pania Jaskowska , Wegielek i pozostale grono pedagogiczne a szlag mnie trafia gdy trafiam na buble techniczne tworzone przez wyksztalciuchow z wielce prestirzowyh óczelni lansu i pijanstwa z wielkiej 4

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7810
Dołączył: 29 Lip 2009r.
Skąd: PiSlamabad
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 5 Lut 2011r. 17:47  
Cytuj
CYTAT
Andrzejku myślisz że każdy nayczyciel to mega inteligent z powołaniem po najlepszych uczelniach? Jak tak myślisz to Cię rozczaruje bo znam kilka przypadków gdzie mamusia wsadziła córeczke na posadke a córeczka z bida w miedzyczasie kończyła jakies studia zaoczne w pscinie wielkiej...
Niestety znam równiez osoby po polibudach które pracuja jak robol bo niemieli pleców i kto wg Ciebie jest inteligentem?


Pokaż mi gdzie ja napisałem, że każdy nauczyciel to mega inteligent. Co za pieprzenie. Wszystkich nauczycieli wrzucasz do jednego worka. Przeczytaj jeszcze raz to co ja napisałem.
Nie dziwię się młodzieży, że nie mają szacunku do swoich nauczycieli skoro taki przykład wynoszą z domu. To przerażające ale sami sobie robimy zajebistą krzywdę.
Bleyd, dodam jeszcze tylko, że nauczyciel kończy studia ale to nie koniec jego nauki. Aby pracować nadal musi się doszkalać i robi to w swoim prywatnym czasie.

"Jednym z podstawowych zadań programowych jakie sobie stawiam za cel w kadencji 2014-2018 jest obniżenie kosztów życia mieszkańców Stalowej Woli" Lucjusz Nadbereżny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
« 1 2 3 4 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Inwestycje, zmiany, polityka i gospodarka »