NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Psycholog dyżurny - czynne 24 godziny na dobę »
Nowy Temat Odpowiedz
Pij kawę, bądź zdrowy,
~~Zosia
ff
Wysłany: 19 Lip 2008r. 16:24  
Cytuj
Okazuje się, że wypijana codziennie filiżanka kawy obniża ryzyko choroby Alzheimera związane z tłustą dietą. Wynika tak z pracy opublikowanej na łamach renomowanego pisma, "Journal of Neuroinflammation". Naukowcy przypominają, że tłusta dieta prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi, a ten jest uważany za czynnik ryzyka choroby Alzheimera - choroby neurologicznej,która niszczy pamięć i osobowość. Prawdopodobnie jest to związane z tym, że cholesterol osłabia tzw. barierę krew-mózg, która chroni ośrodkowy układ nerwowy przed kontaktem z toksycznymi związkami, mikroorganizmami czy też lekami i - co za tym idzie - przed jego uszkodzeniem.

Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Dakoty przeprowadzili badania na królikach, którym podawali dziennie 3 mg kofeiny. Odpowiada to jednej filiżance kawy dla osoby o średniej masie ciała (tj. 70-80 kg). W czasie doświadczenia dietę zwierząt wzbogacano w cholesterol. Testy wykonane po 12 tygodniach ujawniły, że bariera krew-mózg była znacznie mocniejsza u królików, którym podawano kofeinę. Biorący udział w badaniach Jonathan Geiger komentuje, że po raz pierwszy udało się wykazać, że regularne przyjmowanie kofeiny chroni barierę krew-mózg przed szkodliwym wpływem cholesterolu.

 
 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Lip 2008r. 16:24  
Cytuj

 
 
 
 
~~ja30
ff
Wysłany: 20 Lip 2008r. 15:47  
Cytuj
no tak ale..
zamiast pić kawę, to można też nie jeść tłusto. no i tak by było zdrowiej, bo i kawa ma przecież skutki uboczne ;-)

 
 
 
 
~~NoToFrugo
ff
Wysłany: 20 Lip 2008r. 18:13  
Cytuj
Kawa wypłukuje magnez, a brak magnezu powoduje zmęczenie, senność i nerwowość. Dziwna teoria "Pij kawę, bądz zdrowy" ta teoria jest do obalenia.

 
 
 
 
~~Zosia
ff
Wysłany: 20 Lip 2008r. 22:32  
Cytuj
Sięgasz po kolejną filiżankę kawy i masz wyrzuty sumienia? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Otóż hiszpańscy naukowcy wykazali, że picie kawy nie tylko nie zwiększa ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, ale nawet może być istotnym czynnikiem w zapobieganiu tym chorobom.

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, kawa podnosząc ciśnienie krwi, może szkodzić naszemu sercu. Działa pobudzająco, uzależnia, prowdzi do bezsenności. Jednak z badań hiszpańskich naukowców wynika, że miłośnicy kawy wcale nie chorują częściej. U kobiet wypijających kilka filiżanek kawy dziennie ryzyko chorób układu krążenia było o 34% mniejsze, u mężczyzn natomiast aż o 44% mniejsze.

Czy kawa więc jest środkiem chroniącym przed zwałami mięśnia sercowego, arytmiami i udarami? Naukowcy są zdania, że kawa może nawet nieznacznie przedłużyć życie, bowiem wywiera korzystne działanie na nasze zdrowie. Mechanizm tego działania nie jest jeszcze do końca wyjaśniony. Część naukowców ostrzega więc przed nadmiernym optymizmem. Dopóki nie ma wyjaśnienia dobroczynnego działania kawy zalecają dystans.

 
 
 
 
~~
ff
Wysłany: 20 Lip 2008r. 22:36  
Cytuj
Kilka słów o kawie...
Owoce kawowca odpowiednio przetworzone, przygotowane i podane nie tylko posiadają wyjątkowy aromat i walory smakowe, ale przede wszystkim pobudzają organizm fizycznie i psychicznie, przyspieszają przemianę materii. Po kawę sięgamy najczęścciej rano - na rozbudzenie lub gdy odczuwamy senność i zmęczenie.

Ta popularna używka pita z umiarem dotlenia organizm, pobudza przemianę materii, pełni również funkcję skutecznego przeciwutleniacza. Kofeina wykorzystywana jest w zabiegach redukujących tkankę tłuszczową i zwalczających cellulit. Ułatwia również wydalanie z organizmu wody i nagromadzonych toksyn.

Jak to jednak często bywa - nadmiar szkodzi. Picie zbyt dużych ilości kawy obniża wchłanianie żelaza, potasu i cynku, może przyczynić się do rozwoju niektórych dolegliwości układu krążenia, a także wpływa na estetykę zębów (kawa po prostu powoduje ich żółknięcie). Kofeina w zbyt dużych ilościach wywołuje również problemy z zaśnięciem, podniesienie ciśnienia, rozdrażnienie, a czasem uczucie niepokoju.

 
 
 
 
~~Serafin
ff
Wysłany: 21 Lip 2008r. 20:02  
Cytuj
Często można spotkać się z opinia ze kawa wypłukuje magnez z organizmu, wynika to z wlasciwosci moczopędnych kofeiny znajdującej się w kawie (magnez miałby być wydalany z nadmiarem moczu). Natomiast liczne badanie nie potwierdzają tego zjawiska, wsrod badanych spozywających kawe nie stwierdzono, niższego stęzenie magnezu w organizmie. Informacje uslyszałem od jednego ze swoich wykladowców z uczelni ze prowadzili badania na szczurach i nie zaobserwowano takich zmian i podobne badania byly prowadzone na ludziach w innych jednostkach naukowych. Tutaj cos znalazlem http://www.pam.s(...)roll=393
Aczkolwiek po rozejrzeniu się zauważyłem że istnieją badania potwierdzające tę regułę. Wniosek: nadmiar prawie każdej substancji działa negatywnie na organizm, więc tak samo z kawą nie należy przesadzać

 
 
 
 
~~Adaś
ff
Wysłany: 22 Lip 2008r. 07:16  
Cytuj
No to właśnie teraz idęna poranną kawę

 
 
 
 
~~Olek
ff
Wysłany: 9 Sie 2008r. 07:44  
Cytuj
No to przerwa teraz na kawe

 
 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Psycholog dyżurny - czynne 24 godziny na dobę »