NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Opinie »
Nowy Temat Odpowiedz
« 1 2 3 4 5 ... » »»
Ukraina - fakty,
Posty: 2212
Dołączył: 7 Kwie 2010r.
Skąd: z 2irlandii:-) tuska
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 19 Wrz 2023r. 15:01  
Cytuj

"Naród, który zabija(abortuje)własne dzieci, jest narodem bez przyszłości"
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Wrz 2023r. 15:01  
Cytuj

"Naród, który zabija(abortuje)własne dzieci, jest narodem bez przyszłości"
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10598
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 19 Wrz 2023r. 15:30  
Cytuj
,,,bo nawet w piaskownicy można zauważyć „panoszenie” się dzieci ukraińskich, a ich rodzicom wydaje się, że im wszystko wolno, bo pochodzą z kraju owładniętego wojną, a w Polsce stali się narodem uprzywilejowanym.


Szreku w tym towarzystwie zupełnie stracił nadzieje ze ruskie onuce będą decydowały o przyszłości Polski.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2212
Dołączył: 7 Kwie 2010r.
Skąd: z 2irlandii:-) tuska
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 19 Wrz 2023r. 23:12  
Cytuj

"Naród, który zabija(abortuje)własne dzieci, jest narodem bez przyszłości"
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10598
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 20 Wrz 2023r. 23:11  
Cytuj
Każdy ma swoich obrotnych szmalcowników.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11751
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Wrz 2023r. 07:17  
Cytuj
Obrazek

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10598
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 21 Wrz 2023r. 20:01  
Cytuj
https://www.oaklandinstitute.org/blog/who-owns-agricultural-land-ukraine

Dla ciekawych kto dzierżawi ziemie na Ukrainie i dlaczego naciskają żeby wpuścić ich produkty na europejski rynek i puścić z torbami naszych farmerów.

Potencjalna upadłość tych korporacji i zaangażowanie zachodnich inwestorów w zarządzanie kryzysowe rodzi pytania o los posiadanych przez nie gruntów rolnych. Na razie nie jest jasne, w jaki sposób zostanie rozwiązana kontrola nad przedmiotowymi gruntami rolnymi i jaka będzie rola zagranicznych firm i funduszy, które w te spółki zainwestowały. Jeśli jednak sprawy potoczą się podobnie jak w sąsiedniej Rumunii, może nastąpić kontrola zagraniczna nad tym krajem.


Wszystko już było,,,, czas spłacać ale kto?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5009
Dołączył: 5 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 22 Wrz 2023r. 01:46  
Cytuj
Hasło"Tylko świnie siedzą w kinie",ma sens.good
Anżej"Prosiaczek"Duda...chrum,chrum.potluczony
Nie powiem o płezydęcie"świnia",ale on o sobie, może to zrobić.jezyk
I zrobił.sciana
Gratulacje za autoryzowaną opinię.mlotek



https://demot(...)-w-kinie

SPRZEDAM BOEING 747 WERSJA SPEC, GARAŻOWANY. MAŁY PRZEBIEG 22,9 MLN.KM. PO PRZEGLĄDZIE WAŻNYM DO 2030 ROKU, WYMIENIONE ZAWIESZENIE, ROZRZĄD SILNIKÓW, KLIMATYZACJA 10-CIO STREFOWA, PRZYCIEMNIANE SZYBY, AIRBAG. NIE BITY. KOLOR BIAŁO- NIEBIESKI Z LOGO "PRESIDENT USA". CENA DO NEGOCJACJI.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 3187
Dołączył: 20 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Wrz 2023r. 06:28  
Cytuj
CYTAT
Obrazek


Z tym przyjmowaniem uchodźców i okradaniem Polaków z pieniędzy na socjal a oddaniem Ukraińcom to było na szkodę Ukrainy. Ukraina się wyludnia a PiS kradnie im ludzi rozdając darmo socjal na który Polacy pracują całe życie.
Zlodzje z PiSdu.

socjalizm totalitarny zmienił się w koncesyjno-etatystyczny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8436
Dołączył: 17 Kwie 2016r.
Skąd: PiSLamaBad
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 22 Wrz 2023r. 10:18  
Cytuj
Trzeba przyznać pisowi, że skutecznie rozwija w Polsce nastroje anty ukraińskie. Skutecznie realizuje swój plan.

Na świecie są dwa rodzaje ludzi: tacy którzy myślą, że rząd stara się działać w ich najlepszym interesie oraz tacy, którzy myślą - Nathan Fraser
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2212
Dołączył: 7 Kwie 2010r.
Skąd: z 2irlandii:-) tuska
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 22 Wrz 2023r. 15:28  
Cytuj

"Naród, który zabija(abortuje)własne dzieci, jest narodem bez przyszłości"
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 3187
Dołączył: 20 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Wrz 2023r. 15:32  
Cytuj
CYTAT
Trzeba przyznać pisowi, że skutecznie rozwija w Polsce nastroje anty ukraińskie. Skutecznie realizuje swój plan.


Zmieniają kurs jak chorągiewka na wietrze. Podobnie jak za covidu.

Socjalizm nepotyczno sondażowy. Zero logiki i strategii. 100% populizmu. W imię zachowania koryta.

socjalizm totalitarny zmienił się w koncesyjno-etatystyczny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2212
Dołączył: 7 Kwie 2010r.
Skąd: z 2irlandii:-) tuska
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 25 Wrz 2023r. 08:54  
Cytuj

"Naród, który zabija(abortuje)własne dzieci, jest narodem bez przyszłości"
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 69
Dołączył: 5 Sie 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Wrz 2023r. 08:59  
Cytuj
Słyszeliście o tym jak Ukrainiec wrócił do domu z wojny bez nóg i jednej ręki i dostał w przeliczeniu 100zł renty? Mnie to się wydaje że jeszcze trochę i większość że wschodniej Ukrainy będzie chciała mieć u siebie Federację Rosyjską

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2212
Dołączył: 7 Kwie 2010r.
Skąd: z 2irlandii:-) tuska
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 25 Wrz 2023r. 16:13  
Cytuj

"Naród, który zabija(abortuje)własne dzieci, jest narodem bez przyszłości"
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10598
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 25 Wrz 2023r. 16:37  
Cytuj
CYTAT
Słyszeliście o tym jak Ukrainiec wrócił do domu z wojny bez nóg i jednej ręki i dostał w przeliczeniu 100zł renty? Mnie to się wydaje że jeszcze trochę i większość że wschodniej Ukrainy będzie chciała mieć u siebie Federację Rosyjską


Powiadam Wam ze Larios się myli. Nikt niczego nie dostał po zsyłce. Najwyżej garba.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10598
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 25 Wrz 2023r. 16:40  
Cytuj
CYTAT
Hasło"Tylko świnie siedzą w kinie", ma sens.good

Gratulacje za autoryzowaną opinię.mlotek



O tej suczy @jusek zawsze cool girl

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2212
Dołączył: 7 Kwie 2010r.
Skąd: z 2irlandii:-) tuska
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 26 Wrz 2023r. 22:38  
Cytuj

"Naród, który zabija(abortuje)własne dzieci, jest narodem bez przyszłości"
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 865
Dołączył: 13 Marz 2022r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 27 Wrz 2023r. 05:28  
Cytuj
Kanadyjski parlament uhonorował owacją na stojąco żołnierza SS Galizien

W piątek parlament kanadyjski złożył hołd 98-letniemu ukraińskiemu imigrantowi Jarosławowi Hunce, który walczył z Armią Czerwoną u boku Wehrmachtu podczas II wojny światowej.

Hunka ​​walczył u boku nazistów w ramach 14. Waffen, znanej również jako SS Galizien. SS Galizien brał udział w brutalnych akcjach i okrucieństwach wobec ludności cywilnej, takich jak:
▪️Udział w operacjach antypartyzanckich, przyczyniając się do licznych ofiar wśród ludności cywilnej.
▪️Udział w masowym mordowaniu ludności cywilnej polskiej i żydowskiej.
▪️Zniszczenie i unicestwienie całych wsi, skutkujące wysiedleniem tysięcy.
▪️Współpraca w wysiłkach represyjnego reżimu nazistowskiego zmierzających do unicestwienia społeczności żydowskich.
▪️Egzekwowanie brutalnej polityki czystości rasowej i aryjskiej supremacji propagowanej przez ideologię nazistowską.

Owacja na stojąco pod adresem osoby walczącej u boku hitlerowców w Kanadyjskim parlamencie to chichot historii.

Hunka był gościem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Justina Trudeau. W swoim przemówieniu do parlamentu Zełenski podziękował Kanadzie za ciągłe wsparcie dla wojny z Rosją i zasugerował, że Kanadyjczycy zawsze byli po „jasnej stronie historii”.

Spiker Izby Gmin Anthony Rota był zachwycony obecnością Hunki i powiedział członkom parlamentu (parlamentarzom), że Hunk jest „weteranem drugiej wojny światowej, który walczył o niepodległość Ukrainy przeciwko Rosjanom i nadal wspiera żołnierzy nawet w wieku swoich lat”. 98.”

Rota nie próbował wyjaśnić, dlaczego wojowanie Hunki przeciwko Rosji miało służyć celom Kanady podczas II wojny światowej. Kanada nie walczyła z Sowietami podczas drugiej wojny światowej, ale wraz z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i wieloma innymi narodami była sojusznikiem Rosji, czyli Związku Radzieckiego.

Niemniej jednak wszyscy parlamentarzyści wstali, aby nagrodzić Hunkę owacją na stojąco. Takie wielopartyjne demonstracje są niezwykle rzadkie w kanadyjskiej Izbie Gmin. Hunka był zachwycony.

Kanada wpuściła tysiące byłych członków Waffen-SS do Kanady po drugiej wojnie światowej.

Jak zauważył Ezra Levant z Rebel News : „W zeszłym roku Chrystia Freeland trzymała szalik promujący skrajnie prawicowy ukraiński ruch nacjonalistyczny powiązany z neonazistami, upamiętniający Stefana Banderę, nazistowskiego zbrodniarza. Freeland usunęła swoje posty w mediach społecznościowych”

Dziadek Freeland pracował jako nazistowski propagandysta redaktor ukraińskiego pisma wydawanego podczas okupacji w Krakowie, czemu zaprzeczała przez lata.

Levant zauważył również: „Google podaje 738 000 trafienia dla hasła „nazista w konwoju ciężarówek”, wszystkie historie odnoszą się do jednego fałszywego zdjęcia agenta prowokatora z flagą ze swastyką, którego nikt inny nie widział. 738 000 trafień. Trudeau zaprosił do parlamentu prawdziwego weterana nazistowskiego SS i jak dotąd ani jednej wiadomości z reżimowych mediów.”

Lider opozycji Pierre Poilievre napisał w tej sprawie na twitterze:

Dziś wyszło na jaw, że Justin Trudeau osobiście spotkał się z weteranem 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS (dywizji nazistowskiej) i uhonorował go. Następnie liberałowie zorganizowali uhonorowanie tego nazistowskiego weterana w Izbie Gmin podczas wizyty prezydenta Ukrainy. Jest to przerażający błąd w ocenie ze strony Justina Trudeau, którego osobiste biuro protokolarne jest odpowiedzialne za organizację i weryfikację wszystkich gości oraz program tego rodzaju wizyt państwowych. Żaden parlamentarzysta (poza Justinem Trudeau) nie miał możliwości sprawdzenia przeszłości tej osoby, zanim została ona przedstawiona i uhonorowana na sali Izby Gmin. Bez ostrzeżenia i kontekstu żaden parlamentarzysta na sali (poza panem Trudeau) nie mógł poznać tej mrocznej przeszłości.

https://m.you(...)5hemk%3D

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 865
Dołączył: 13 Marz 2022r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 27 Wrz 2023r. 05:37  
Cytuj
Prokuratorzy IPN sprawdzają, czy fetowany esesman brał udział w zbrodni w Hucie Pieniackiej

Bezpośrednio po uzyskaniu informacji o Jarosławie Hunce i powitaniu go owacjami przez parlament Kanady i prezydenta Zełenskiego prokurator rozpoczął analizę tomów akt dotyczących zbrodni w Hucie Pieniackiej – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz.

Hunka prowadzi bloga kombatanckiego, jego wpisy można przeczytać tutaj w tłumaczeniu na angielski:

https://komb-(...)pto=wapp

Prokuratorzy IPN analizują posiadane dokumenty sprawdzając czy zamieszkały w Kanadzie ukraiński funkcjonariusz SS brał udział w zbrodni na Polakach. Ukraińcy z SS Galizien uczestniczyli w lutym 1944 r. w zbrodni w Hucie Pieniackiej, gdzie wymordowali ludność cywilną.

Rzecznik IPN przypomniał, że pion śledczy IPN prowadzi śledztwo w sprawie zamordowania około 800 obywateli polskich w Hucie Pieniackiej. „To śledztwo prowadzi Oddziałowa Komisja Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Zbrodnia z 28 lutego 1944 roku była największą zbrodnią dokonaną przez SS Galizien” – podkreślił dr Rafał Leśkiewicz. Żołnierze formacji w której służył Hunka podejrzewani są również o dokonanie zbrodni w Iwoniczu, Chodaczkowie Wielkim, Prehoryłe i Smoligowie. Dodał, że celem analizy kilkudziesięciu tomów akt jest sprawdzenie czy pojawia się w nich nazwisko Hunki. Dr Leśkiewicz podkreślił, że działania te podjęto „bezpośrednio po uzyskaniu informacji o Jarosławie Hunce i powitaniu go owacjami przez parlament Kanady i prezydenta Zełenskiego”.

„Niezależnie od tych analiz prokurator podejmie działania związane z uzyskaniem zagranicznej pomocy prawnej w celu uzyskania informacji dotyczących Hunki” – powiedział rzecznik IPN. Wniosek ma zostać skierowany do władz Kanady. Przypomniał, że bez wątpienia Hunka, w momencie wjazdu do Kanady musiał podać informacje na swój temat władzom imigracyjnym. Leśkiewicz dodał, że sprawa Hunki przypomina sprawę Iwana Demjaniuka, ukraińskiego strażnika w niemieckich obozach w Treblince, Sobiborze, Flossenburgu i Majdanku, który po wojnie uciekł do USA i został deportowany do Niemiec, a następnie osądzony i skazany.

Rzecznik IPN dodał, że analizowane są również inne kierunki poszukiwań archiwalnych dotyczących Hunki. „Być może informacje na jego temat znajdują się w archiwach ukraińskich. Niedawno w ramach pomocy prawnej Ukraińcy przekazali nam dokumenty dotyczące zbrodni w Hucie Pieniackiej. Dokumenty śledztwa zostały już uzupełnione o te materiały” – powiedział dr Rafał Leśkiewicz.

Podczas piątkowego przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w kanadyjskim parlamencie, spiker Izby Gmin Anthony Rota uhonorował 98-letniego Jarosława Hunkę, który podczas II wojny światowej służył w szeregach 14. Dywizji Grenadierów SS, nazywając go „bohaterem Ukrainy i Kanady”. W niedzielę przeprosił za swoje zachowanie. Waffen SS, w strukturach której znajdowała się jednostka Hunki, było odpowiedzialne za mordowanie m.in. Żydów i Polaków.

Na działania władz ukraińskich i kanadyjskich zareagował ambasador RP w Ottawie Witold Dzielski. Na platformie X napisał: „W piątek kanadyjscy i ukraińscy liderzy uhonorowali członka Waffen SS Galizien, osławionej ukraińskiej formacji z czasów II wojny światowej, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów. Polska jest najlepszym sojusznikiem, jakiego ma Ukraina, nigdy nie zgodzimy się na wybielanie takich złoczyńców! Jako ambasador RP w Kanadzie oczekuję przeprosin”.

We wtorek rano minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zamieścił w portalu X list adresowany do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego, w którym zwraca się o pilne zbadanie w dokumentach, czy Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie na Narodzie Polskim oraz na Polakach pochodzenia żydowskiego. „Kanadyjski parlament uhonorował Jarosława Hunkę, członka zbrodniczej, hitlerowskiej formacji SS Galizien. Podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski” – napisał szef resortu edukacji.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 865
Dołączył: 13 Marz 2022r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 27 Wrz 2023r. 05:44  
Cytuj
WIADOMOŚCI KOMBATANTA
WERSJA INTERNETOWA KWARTALNIKA STOWARZYSZENIA BYŁYCH ŻOŁNIERZY UKRAIŃCZYKÓW W AMERYCE, BRATERSTWA ŻOŁNIERZY 1. UD UNA

MOJE POKOLENIE
Wspomnienia

Yaroslav HUNKA
Kanada

Moje pokolenie połączyły dwie wielkie siły: wiara w Boga i miłość do Ukrainy. Dorastaliśmy na chwalebnej i dumnej ziemi Berezhansk. Deptaliśmy tę ziemię bosymi stopami i tchnęliśmy w dusze i serca jej magiczne aromaty, a nasze oczy na zawsze zapisały na taśmach pamięci piękno miast, wsi i krajobrazów naszej ojczystej ziemi.

Moje pokolenie stało się dziedzicem chwalebnych synów tej ziemi, naszych poprzedników. Jej chwalebni synowie i goście zasiali ziemię Berezhan swoimi potężnymi słowami: Ks. M. Szaszkiewicz, Andrij Czajkowski, ks. Sylwester Lepky, Lew Lepky, Roman Kupczyński, Bohdan Lepky...

Kto z nas nie śpiewał od przedszkola piosenek strzeleckich Romana Kupczyńskiego, Lwa i Bohdana Lepkiego? Pieśń „Jak z Berezhanu do kadry” śpiewała zapewne nad kołyską nasze matki. Pola bitew SSS w pobliżu wsi Koniukha, Kuropatniki, Posukhaw, Wiłchowiec, Potutory uchwyciły nasze młode fantazje o bohaterach naszego ludu. Góra Łysonia była dla nas, nastolatków miejscem świętym, nie tylko chodziliśmy do niej „boso”, ale deptaliśmy ją bosymi stopami w poczuciu świętości i bezgranicznej dumy. Duch tej góry niczym dziwne promieniowanie przeniknął moją duszę i wszystkie zmysły. Miałem też rodzimego bohatera, z którego byłem bardzo dumny – jest to starszy brat mojego ojca, Hryhorij Hunka, który walczył w szeregach SSS.

Wydawało mi się wtedy, że moja rodzinna wieś Urman jest najbardziej świadomą narodowo wsią w powiecie. Płomień odrodzenia narodowego w latach międzywojennych jaśniejał nad wsią. Kościół i czytelnia „Proswita" stały się centralnym motorem życia narodowego wsi pod kierunkiem rodziców księży: ojców Omeliana Hawryszki i Stiepana Horodeckiego. We wsi znajdował się „spółdzielczy" sklep spożywczy, biblioteka, chór, chór. Towarzystwo Młodzieżowe „Ług”, przedszkole i kółko teatralne. Ostatnia grupa organizowała 4-5 przedstawień rocznie w czytelni.

Wszyscy (Dorist) wiedzieliśmy, że we wsi działała też podziemna organizacja nacjonalistów – OUN, ale nie wiedzieliśmy, kto do niej należał, ale wyobrażaliśmy sobie, że wszyscy starsi chłopcy i niektóre dziewczęta muszą tam należeć, bo często szeptaliśmy między sobą.OUN

miała znaczący wpływ na zachowanie ludzi i ogólne życie wsi. Kiedy wydano zarządzenie OUN, aby nie kupować ani alkoholu, ani wyrobów tytoniowych, bo to monopol państwa polskiego, nikt z młodych ludzi nie palił i nie pił alkoholu (czy dzisiejszy obywatel Ukrainy osiągnąłby taki obowiązek?). Nawet mój dziadek, który palił całe życie, rzucił palenie.

Nigdy nie widziałem alkoholu w naszym domu, ani w domu krewnych mojej matki (Jakimów), ani na wsi - nigdy osoby pijanej.

Wrzesień 1939 – Mam czternaście lat.

Wojsko polskie i ludność cywilna uciekają drogą w kierunku Bereżana w ciągłym toku, a co jakiś czas doganiają ich samoloty niemieckie. Codziennie z niecierpliwością spoglądaliśmy w stronę Pomorzan z nadzieją, że przyjdą ci mistyczni niemieccy rycerze, którzy dają takie „kule” znienawidzonym tchórzom. Któregoś dnia zamiast nich pojawi się kolumna jeźdźców z czerwonymi gwiazdami na czapki przyjechały z Bereżana.

Nauka w szkole w Bereżanach stała się bezpłatna i ojciec posłał mnie do szkoły w Bereżanach. Zostałam w polskiej bursie i zaczęłam chodzić do piątej klasy. Zdecydowana większość młodzieży uczęszczającej do szkoły pochodziła, podobnie jak ja, ze wsi powiatu. Językiem wykładowym w szkole był ukraiński. Wykłady z języka rosyjskiego prowadził Polak. Był stary, wysoki, miał szlachetny charakter i nosił się dumnie. Traktował nas jak dobrego dziadka i wkrótce się w nim zakochaliśmy. Nie był z nami długo. Pewnego zimowego dnia w styczniu 1940 roku wezwano go wraz z chłopcem i jedną dziewczyną z klasy i dwóch enkawedystów poprowadziło ich „pod eskortą” bezpośrednio na stację kolejową, gdzie przewieziono ich rodziny, przywiezione nocą ze wsi. już załadowane do wagonów.Nie wiedziałam, że w tym pociągu są też moja ukochana ciocia i wujek Kobryń z Koniuchów z dziećmi Stefą i Wołodymyrem (Stefa, mój wiek,

Był to pierwszy pokaz opieki „ojca” Stalina nad nami – pierwszymi elewacjami „wrogów ludu” na Syberię. Po nich pojawiało się coraz więcej nowych.

Na kolejny rok szkolny zamieszkałem w ukraińskiej Bursie przy ulicy Raiskiej, gdzie kierownikiem był profesor Mychajło Rebrik. W mojej szóstej klasie na czterdziestu uczniów było sześciu Ukraińców, dwóch Polaków, a reszta to żydowskie dzieci uchodźców z Polski. Zastanawialiśmy się, dlaczego uciekali przed tak cywilizowanym narodem zachodnim, jak Niemcy.

W mieście i na wsiach trwały aresztowania, a ludzi – „wrogów ludu” – wywożono na Syberię. Nie przeszło to zarówno przez szkoły, jak i bursę. Pewnej soboty dyrektor szkoły w Tkaczuku zadzwonił do trzech dziesiątych – uczniów klas z bursy i nikt ich więcej nie widział.

Strach przed nieznanym ogarnął nas i cały naród. Terror moskiewskiego komunizmu szalał nad ziemią bereżańską. NKWD miało oczy i uszy wszędzie. Przyjaciel do przyjaciela i brat do brata nie mogli szczerze rozmawiać ze strachu przed zdradą. Najgorsze jest to, że terroryzująca nas żmija mówiła w naszym ojczystym języku. Za każdym razem większa część społeczeństwa stawała się „wrogami ludu”.
W szkole musieliśmy śpiewać pieśni pochwalne naszym katom, a miesięczniki ścienne, które każda klasa musiała wydawać, wychwalały ojca Stalina i Partię Komunistyczną niebiosa. W lipcu 1941 r. wojska niemieckie zajęły

Bereżany. Z radością powitaliśmy żołnierzy niemieckich. Narid poczuł odwilż, wiedząc, że nie będzie już tego strasznego pukania do drzwi w środku nocy, a przynajmniej będzie można teraz spać spokojnie.

Po wkroczeniu do Bereżana Niemcy zajęli nową salę gimnastyczną pod budynkiem administracyjnym, a nasze zajęcia przeniesiono do starego, tradycyjnego miejsca – drugiego piętra ratusza.

Na ziemi bereżeńskiej panował nowy „wyzwoliciel” narodu ukraińskiego – Führer Hitler. Portrety Hitlera w długim płaszczu z podwyższonym kołnierzem zakrywającym jego groźną twarz z małymi, jakby sztucznie przyczepionymi wąsami pod ostrym nosem i z w każdej klasie wisiał napis „Hitler-wyzwoliciel”. Führer natychmiast ujawnił swoje plany wobec Ukrainy, likwidując tymczasowy rząd ukraiński we Lwowie i osadzając ukraińskich przywódców w obozach koncentracyjnych.

Nastąpiła nowa fala aresztowań. Z nowym wrogiem łatwiej było skonfrontować się, ponieważ: a) był łatwy do rozpoznania, b) mówił do nas w obcym języku, c) nie przenikał naszego społeczeństwa seksosem, jak to zrobił Moskal.

W gimnazjum nauka odbywała się w duchu narodowym z wykładami o religii. Mogliśmy bez obaw swobodnie rozmawiać ze sobą na różne tematy, także polityczne. Teraz najbardziej rygorystyczny stał się profesor Mychajło Rebrik, który postanowił wychować nas wszystkich na doskonałych dżentelmenów, co było niemożliwe!

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) zorganizowała swoje cele w gimnazjum i zrzeszała wielu młodych ludzi.

Właśnie skończyłam 16 lat i kolejne dwa lata były najszczęśliwszymi w moim życiu. Nie miałam pojęcia, że ​​to, czego doświadczyłam przez te dwa lata, napełni mnie miłością do rodzinnego miasta w taki sposób, że wystarczy mi to na całe życie. Nie wiedziałam wtedy, że marzenia o tych dwóch latach, o towarzystwie uroczych dziewcząt, o beztrosko wesołych przyjaciołach, o pachnących wieczorach w luksusowym zamkowym parku i spacerach po mieście pomogą mi przetrwać niespokojne czasy kolejnych lat . Aby wspomnienia Gimnazjum w Bereżańsku w starym ratuszu, z jego profesorami i coraz bardziej wesołymi i hałaśliwymi uczniami, będą wspierać moje serce i duszę w obcym kraju w nadchodzących dziesięcioleciach.

Nadszedł czterdziesty trzeci rok. „Zaplanowane" armie niemieckie wycofały się na zachód. Myśl o przekształceniu tych bestii w ludzką postać z czerwoną gwiazdą na czole stała się rzeczywistością. Czas i wydarzenia pokazały, że przyszła kolej mojego pokolenia, aby pójść w ślady swoich poprzedników. I poszło to w imię idei Katedry Ukrainy. Nasze drogi były inne – bo taki był los naszych bezpaństwowców. Na wezwanie OUN wielu wstąpiło w szeregi UPA. Inni na wezwanie Ukraińskiego Komitetu Centralnego, jako ochotnicy udali się do oddziału „Galiczyna”. W ciągu dwóch tygodni do oddziału zgłosiło się ochotniczo osiemdziesiąt tysięcy ochotników, w tym wielu uczniów Gimnazjum Berezhan. Nikt z nas nie pytał, jaka będzie nasza nagroda, jakie będzie nasze zaopatrzenie ani nawet jakie będzie nasze jutro. Poczuliśmy swój obowiązek wobec ojczyzny - i wyjechaliśmy!

Wielu uczniów Gimnazjum w Bereżańsku zginęło bohaterską śmiercią w szeregach UPA, w oddziale „Galiczyna”. Nie chcę, żeby czytelnik zrozumiał, że całe moje pokolenie kierowało się ideologiami i świadomością duchową. „W worku zdrowych jabłek”. , są też zgniłe.” Będzie to zależeć od relacji pomiędzy tymi dwiema cechami jabłek w ciągu danego pokolenia.

W ostatnim dniu wojny dywizja „Galiczyna” zerwała kontakt z Republiką Czechosłowacką w Styrii (Austria) i poddała się armii brytyjskiej.

W obozie jenieckim we Włoszech spotkałem wielu chłopców z różnych wsi obwodu bereżeńskiego.Pamiętam, że był tam Jarosław Babuniak z gimnazjum w Bereżańsku, Stiepan Kukuruza, Jarosław Lototski, Lew Bagłaj, Wołodymyr Bilyk, Ostap Sokolski, Lew Babii, Jarosław Iwachów.

Myślę, że wolą Bożą było, abyśmy jak plemię Izraela podróżowali po świecie, opowiadali światu o Ukrainie, a czterdzieści pięć lat później przyszli jej z pomocą. Nasza misja była trudna, bo świat wiedział o nas bardzo mało, a to, co wiedział, fałszywie przedstawiali nasi sąsiedzi. Dla człowieka Zachodu cała droga na wschód od Warszawy do Japonii była samotną „Rosją”. Powoli, dzięki ciężkiej pracy, kontaktom osobistym i zachowaniom kulturowym, przeciągnęliśmy ogólną opinię narodów Zachodu na „naszą stronę”.

Prawie pół wieku oddzielenia żelazną kurtyną od ojczyzny to bardzo długi okres w życiu człowieka. Cudzoziemka, choć jest przyjazna, bogata i ludzka, ma wielką siłę przyciągania. Można by nawet wybaczyć tym, którzy w takich okolicznościach stracili tożsamość i „zagubili się". Przejechała Europę Zachodnią, Anglię i Kanadę. Moja pierwsza podróż na Ukrainę odbyła się we wrześniu 1989. Nikt i nic nie jest w stanie przygotować człowieka na te emocjonalnie szokujące doświadczenia, które musi przetrwać, gdy po tak długim czasie rozłąki staje twarzą w twarz z ojczystą ziemią.

„Bereżany – jesteście najlepszym miastem na świecie! „- dla wielu, którzy spędzili tam swoją młodość. - „Byłeś ich marzeniem przez lata w odległych obcych krajach. Kto doprowadził Cię do takiego upadku i ruiny? Kto zniszczył nasze marzenia?”

Ścieżki naszego dzieciństwa zarosły chwastami i chwastami - drogi stały się nieprzejezdne. Zamek będący przez wiele pokoleń dumą miasta i wabikiem zakochanych, leży opuszczony w ruinie. Ze słynnego stawu Berezhansky pozostała duża śmierdząca calabania. Ten sam los spotkał mój ukochany staw Urmański. Z desperacji chciałem udać się na Górę Storożesko i płakać na całe gardło nad zrujnowanymi wieloletnimi marzeniami i nad ruinami „Najlepszego miasta na świecie” Lepkowa. Jaka zła siła tu chodziła od dawna pół wieku?!

Ta oczywista ruina środowiska blednie jednak w porównaniu z duchowym rozkładem ludzi. Nakaz bezbożnego systemu komunistycznego wpędzał człowieka w beznadziejną sytuację i było to widać w jej smutnych oczach. Osoba „radziecka" poddała się swojemu losowi, wierząc, że nie ma siły mieć żadnego wpływu na swoje życie. W tak bezradnej sytuacji osoba ta poddała się skrajnej obojętności. Obojętność ta była obserwowana na każdym kroku życia. Człowiek stał się obojętny na swego otoczenia, na potrzeby i cierpienia bliźniego – „swego bliźniego”.

Nie było mi łatwo opuścić Ukrainę, zarówno po mojej pierwszej wizycie w ojczyźnie w 1989 roku z najstarszym synem Martynem i synową Teresą, jak i po drugiej wizycie z młodszym synem Piotrem w 1991 roku. Dochodowe i dostatnie życie w Kanadzie stało się mało atrakcyjne. Dusza ciągnęła się do własnego, choć zubożałego, rodzimego gniazda, do swojej ziemi.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11751
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2023r. 07:18  
Cytuj
Obrazek

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10598
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2023r. 21:36  
Cytuj
Teraz to ludzie zaczną czytać o osiągnięciach umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2212
Dołączył: 7 Kwie 2010r.
Skąd: z 2irlandii:-) tuska
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 29 Wrz 2023r. 22:50  
Cytuj

"Naród, który zabija(abortuje)własne dzieci, jest narodem bez przyszłości"
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10598
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 2 Paź 2023r. 18:34  
Cytuj
Ukraina ma tylko jedna drogę w przyszłość, z nami. Historia to potwierdziła.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 69
Dołączył: 5 Sie 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Paź 2023r. 15:13  
Cytuj
CYTAT
Ukraina ma tylko jedna drogę w przyszłość, z nami. Historia to potwierdziła.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
« 1 2 3 4 5 ... » »»
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Opinie »