NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Opinie »
Nowy Temat Odpowiedz
rehorowska i Brzechwa,
~~ffbb
ff
Wysłany: 5 Marz 2009r. 09:40  
Cytuj
Po Tuwimie rozwadowska radna zajęła się Brzechwą,a kto zajmie się życiorysem naszej radnej?Piewczyni komunizmu sprzed lat powinna być dziś radną?

 
 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Marz 2009r. 09:40  
Cytuj

 
 
 
 
~~Antek Emigrant
ff
Wysłany: 5 Marz 2009r. 10:02  
Cytuj
Pamiętam jak kilka lat temu walczyła o wyrzucenie ŚP księdza Stanisława Czerepaka z parafii w Rozwadowie tylko dlatego, że był ciężko chory. Chodziła po domach i zachęcała ludzi do podpisania listy z poparciem jej petycji o wyrzucenia tego księdza.

 
 
 
 
~~obserwator
ff
Wysłany: 5 Marz 2009r. 12:02  
Cytuj
komentarz ze strony internetowej radnego Dariusza P

01-03-2009 r. Tuwim był Żydem, Brzechwa pisał wiersze dla komunistów – Radna Rehorowska.


Pani radna Maria Rechorowska sama zgłosiła swoją kandydaturę do komisji, która miałaby powstać. Chodzi o Komisje do nazewnictwa ulic, aż strach pomyśleć, jakie pomysły czyhają w głowie radnej, czeka nas inwigilacja poetów, malarzy, architektów, polityków przez radną Marię Rechorowską, która na ostatniej sesji Rady Miejskiej zanegowała patrona przedszkola im. Jana Brzechwy w Stalowej Woli, gdyż w swoich wierszach zachwalał oprócz kaczek, hipopotama, jeża, koziołka także i komunizm.


Ta sama radna, kilkanaście lat temu uczyła mojego tatę w szkole w Rozwadowie języka polskiego i wówczas nie sprzeciwiała się, że musi uczyć dzieci wierszy poety, na których wierszach dzieci uczą się mówić i czytać. Radny nie może decydować za ogół rady pedagogicznej. Już niebawem za pewnie radna odbędzie delegację do IPNu i przeglądnie teczki wszystkich patronów ulic, placów, szkół i przedszkoli zanim zasiądzie do komisji ds. nazewnictwa ulic i instytucji.

Trzeba wspomnieć, że nie minęły jeszcze echa rasistowskiego przemówienia radnej Rechorowskiej o Julianie Tuwimie gdzie radna sprzeciwiała się nadaniu przedszkolu patrona w osobie poety, gdyż był Żydem. O rasistowskim przemówieniu pisała ogólnokrajowa prasa, oraz wypowiedział się instytut żydowski i potępił wystąpienie radnej co nie daje dobrego zdania o naszym mieście i Radzie Miasta.
Radna jednocześnie zwróciła się do mnie abym nie pisał o niej, chcę zaznaczyć, radnej, że jest osobą publiczną i każdy ma prawo do wypowiedzi (w granicach prawa i prawdy), mamy wolność słowa, o który jak to sama radna mówiła sama walczyła w czasie stanu wojennego. Teraz radna chce zamykać usta radnym czy mieszkańcom nawet jak wypowiadają się przez internet o niej samej lecz powtarzam w granicach prawa i prawdy.

Radnej dedykuję wiersz Jana Brzechwy „Kaczka dziwaczka”, wiersza którego uczyła mojego tatę.

Nad rzeczką opodal krzaczka

Mieszkała kaczka-dziwaczka,

Lecz zamiast trzymać się rzeczki Robiła piesze wycieczki.

Raz poszła więc do fryzjera: "Poproszę o kilo sera!"

Tuż obok była apteka: "Poproszę mleka pięć deka."

Z apteki poszła do praczki Kupować pocztowe znaczki.

Gryzły się kaczki okropnie: "A niech tę kaczkę gęś kopnie!"

Znosiła jaja na twardo I miała czubek z kokardą,

A przy tym, na przekór kaczkom, Czesała się wykałaczką.

Kupiła raz maczku paczkę, By pisać list drobnym maczkiem.

Zjadając tasiemkę starą Mówiła, że to makaron,

A gdy połknęła dwa złote, Mówiła, że odda potem.

Martwiły się inne kaczki: "Co będzie z takiej dziwaczki?"

Aż wreszcie znalazł się kupiec: "Na obiad można ją upiec!"

Pan kucharz kaczkę starannie Piekł, jak należy, w brytfannie,

Lecz zdębiał obiad podając, Bo z kaczki zrobił się zając,

W dodatku cały w buraczkach. Taka to była dziwaczka!

 
 
 
 
~~gość
ff
Wysłany: 8 Marz 2009r. 18:43  
Cytuj
ta osoba jest skompromitowana,nie powinna pełnić żadnych funkcji

 
 
 
 
~~do rozwadowiakó
ff
Wysłany: 8 Marz 2009r. 18:51  
Cytuj
To po kiego ch... na nią głosujecie!

 
 
 
 
~~ten co dużo wie
ff
Wysłany: 8 Marz 2009r. 23:13  
Cytuj
ten przytuła to jakiś osioł, pisze o tuwimie ze wyzywała go od żydów i nazywa to rasizmem, a może jeszce nazwiesz ją homofobem

 
 
 
 
~~kuba
ff
Wysłany: 9 Marz 2009r. 05:42  
Cytuj
stara pierdolnięta sklerotyczka. tyle w temacie retchorowskiej.

 
 
 
 
~~redból
ff
Wysłany: 9 Marz 2009r. 06:47  
Cytuj
dla: ten co dużo wie

www.sztafeta.pl

http://www.sztafeta.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3453

Radna nie chce Tuwima, bo był Żydem



Na sesji stalowowolskiej Rady Miejskiej powiało antysemityzmem. Radna Maria Rehorowska zaprotestowała przeciw nadawaniu jednemu z przedszkoli imienia Juliana Tuwima, ponieważ słynny poeta miał... żydowskie korzenie. – Patronami naszych szkół, przedszkoli i uczelni powinni być ludzie nieskazitelnej opinii i powinni nimi być Polacy i jeszcze raz Polacy – ogłosiła radna, wywołując oburzenie pozostałych rajców.

Zgorszenia postawą radnej nie kryją przede wszystkim pracownicy i dyrekcja Przedszkola nr 5 w Rozwadowie, które to właśnie wybrało sobie Tuwima na patrona. – Dla mnie to, co mówi radna Rehorowska, to po prostu żenada. Nas nie interesuje, że Julian Tuwim pochodził z żydowskiej rodziny, bo to żaden wyznacznik. Najważniejsze jest to, co zrobił dla dzieci, a na jego wspaniałej twórczości wychowywały się przecież całe pokolenia. „Pan Hilary”, „Idzie Grześ”, „Lokomotywa” – wszyscy znają te wiersze. A pomysł nadania naszej placówce jego imienia konsultowaliśmy z rodzicami maluchów i spotkał się z pozytywnym odbiorem – mówi Teresa Kochan, dyrektor Przedszkola nr 5.

Stoi i sapie, dyszy i dmucha

Temat nadania tej placówce imienia Juliana Tuwima, pojawił się 16 maja, podczas sesji stalowowolskiej Rady Miejskiej. Chyba nikt nie spodziewał się, że wywoła taką burzę. A jednak. Wbrew dyrekcji przedszkola, radna Rehorowska postanowiła przekonać pozostałych rajców, żeby nie zgodzili się na takiego patrona dla przedszkolaków. – Mam informacje z Internetu. Na jednej ze stron przeczytałam, że Tuwim urodził się w mieszczańskiej rodzinie zasymilowanych Żydów – zaczęła swoje wystąpienie. – A po wojnie był krytykowany przez wielu dawnych przyjaciół za nadmierną służalczość względem komunistycznych władz i jest autorem kilku tekstów gloryfikujących Stalina. Patron placówki oświatowej musi być poza wszelkimi podejrzeniami, więc ja głosuję przeciwko. I podpowiadam: obyśmy nie musieli kiedyś podejmować uchwały zmieniającej patrona tej placówki na innego – zaapelowała do radnych.

Występ Rehorowskiej wywołał na sali oburzenie. A niektórych dotknął wręcz do żywego. – Proponuję w tym miejscu wezwać prokuratora, bo uważam, że radna dokonała przestępstwa, dyskryminując postać Tuwima za żydowskie pochodzenie – replikowała radna Ewa Kosak. I zaznaczyła, że dla niej Tuwim był piewcą polskości, a Maria Rehorowska potraktowała jego biografię wybiórczo, zapominając np. o tym, że w czasie wojny polsko-bolszewickiej pracował w biurze naczelnika Piłsudskiego.

Ale to nie przekonało radnej Rehorowskiej. Stwierdziła, że nie rozumie oburzenia jej wypowiedzią. – Przecież nic złego nie zrobiłam. Wyjęłam z Internetu informacje i podałam publicznie do wiadomości. Chyba wolno powiedzieć mi jako radnej to, co wiem o danej postaci?


I kręci się, kręci koło za kołem

Radna nie rozumiała oburzenia pozostałych radnych, a oni nie rozumieli jej. Tuwima jako patrona dla przedszkolaków bronili jeszcze Maciej Bielówka, Jerzy Majgier i Zbigniew Paszkiewicz. Ten ostatni przekonywał, że wbrew temu, co mówi Maria Rehorowska, poeta był prawdziwym patriotą. – Ja nie rozróżniam, że Żyd czy nie Żyd, ważne, że pisał wspaniałe utwory w języku polskim. Gdyby położyć je na szali z tymi napisanymi 2-3 wierszykami na cześć Stalina, to są to rzeczy nieporównywalne. Powinniśmy też wiedzieć, że po powrocie do kraju wiele razy interweniował u Bieruta, żeby zwalniać z więzień polskich patriotów z AK. I czasami robił to skutecznie. To było szczęście narodu polskiego, że był taki Tuwim – mówił Paszkiewicz.

Podobnego zdania byli też chyba pozostali radni, bo gdy przyszło do głosowania, to za nadaniem imienia Juliana Tuwima Przedszkolu nr 5, zagłosowali wszyscy. Oprócz Marii Rehorowskiej.


To para gorąca wprawiła to w ruch?

Uchwała przeszła, ale niesmak pozostał. Bo zdaniem świadków wystąpienia radnej Marii Rehorowskiej, nie powinno ono mieć miejsca. – To były hasła o antysemickim i nacjonalistycznym charakterze. Jestem głęboko oburzona wygłaszaniem ich, a już zwłaszcza przez radną, której nie przystoi takie zachowanie – komentuje radna Ewa Kosak.

Podobnego zdania jest też inna radna, Joanna Grobel-Proszowska. – To porażka całej Rady Miejskiej, że na jej forum padają antysemickie hasła. Niestety, ale wystąpienie radnej Rehorowskiej było zaściankowe i nijak mające się do tego, czego staramy się uczyć dzieci i młodzież, czyli tolerancji.

TOMASZ WOSK

 
 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Opinie »