NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Turystyka »
Nowy Temat Odpowiedz
Speleo weekend,
Posty: 199
Dołączył: 20 Cze 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Cze 2014r. 12:59  
Cytuj
Jaskinia ujawnia, to co jest w nas,
to, z czym do niej wchodzimy.
Zagłębiamy się w nią również po to,
by sprawdzić,
czy będzie miała co ujawnić.


Krótka relacja z weekendowego wypadu jezyk

Na Podkarpaciu wielu jaskiń nie mamy. A takich, do których można wejść i się wyprostować jeszcze mniej. Jedną z tych nielicznych jest jaskinia Słowiańska-Drwali koło Dukli. Długość wszystkich korytarzy to ponad 0,5 km, a deniwelacja 23,8m.

Znalezienie otworu wejściowego po raz pierwszy nie jest łatwe. Zwłaszcza bazując na opisach z Internetu, które to powstały 6-7 lat temu i nie zawierają nawet współrzędnych GPS. Teren wokół zmienił się dość mocno.

Współrzędne GPS
głównego otworu jaskini Słowiańskiej-Drwali: N 49°32'03.8" E 21°41'27.9" (49.534381, 21.691097). Wysokość otworu 420 m n.p.m.

Dojście. Otwór znajduje się na zboczu (od drogi) Kilanowskiej Góry. Sugerując się opisami z Internetu do dziury nie trafimy. Z drogi nie widać niegdyś skalistej ściany. Zarosła. Wędrówkę ku otworowi najlepiej zacząć z tej oto bocznej dróżki widocznej na panoramie. Dróżka zaczyna się jakieś 500-700m po lewej, idąc od przystanku PKS Lipownica-Kamieniołom (Uwaga, przystanek jest już za znakiem koniec Lipowicy) w kierunku Dukli.

Obrazek



Idziemy ostro w górę, przedzierając się przez chaszcze. Dojdziemy do skałek, nad które trzeba się wspiąć – np. omijając je z lewej. Teren zacznie się wypłaszczać. Tu właśnie, wśród krzaków, należy szukać otworu Słowiańskiej-Drwali. Na całej górze jest sporo wydeptanych ścieżek, jedna z nich zaprowadzi Was pod otwór ;)
Wejście zamyka stalowa, zielona krata. Teoretycznie powinna być zamknięta w okresie hibernacji nietoperzy.

Zejście głównym otworem wymaga użycia liny. Kolejna lina przydaje się na trawers i drugą studnię. Drugi otwór jaskini, niegdyś zamykała na stałe krata. Obecnie została częściowo wycięta i można tamtędy zejść. Jaskinia dosyć krucha i miejscami niebezpieczna. Ze stropu zwisają potężne wanty.
W dalszych partiach – jak w każdej jaskini tektonicznej – robi się ciasno. Miejscami sporo błota i pająków – w tym jadowitego Sieciarz jaskiniowego, czyli Meta Meinardi.

Zejściową studnię poręczujemy bezpośrednio z kraty. Przepinka (widoczna na szkicu) jest zbędna. Koło drugiej studni ubezpieczenie trawersu mocno przesadzone.
Ale jest to ponoć jaskinia szkoleniowa GOPRowców, co może usprawiedliwiać tak dużą liczbę punktów - potrzebnych do ratownictwa.

CYTAT
OPIS JASKINI: Otwór o średnicy ok 40 cm prowadzi do 4 metrowej Studni Niezgody pod którą znajduje się Błotna Sala. Z jej południowego krańca prowadzą dalej dwie szczeliny. Węższa z nich prowadzi do Korytarza Naciekowego (we wstępnej jego części znajduje się niedostępne dla człowieka połączenie z Jaskinią Stalaktytową). Kilka metrów dalej przed 2 metrowym progiem odgałezia się połączenie do kruchej, niebezpiecznej Szczeliny Piwowarka. Za progiem w dół, Korytarz Naciekowy zakręca o 180 stopni i wznosząc się doprowadza przez trudny zacisk do niewielkiej salki. Z Błotnej Sali w stronę północną prowadzi pochylnia doprowadzająca do Sali Wielbłądziej (Sali z Wantą) z charakterystyczna piaskowcową wantą na środku. Pod nią znajduje się Sala Obozowa. W miejscu połączenia pochylni z Salą Wielbłądzią znajduje się ciasne i kruche połączenie z drugim otworem jaskini: Schroniskiem L-11. Z sali Wielbłądziej odchodzą na północ ciasne Partie za 6 Zaciskami. Natomiast na południe kontynyuje się obszerny Słowiański Korytarz o szerokości 1,5-2 m i wysokości przekraczającej 2 m. Po ok 10 m docieramy do ciasnej Studzienki Podkowca (4,5m) sprowadzających do Błędnych Partii. Kolejną studnią w Słowiańskim Korytarzu jest obszerna Preszowska Studnia, do której pokonania przydatna jest lina. Za studnią Słowiański Korytarz kończy się po kilku metrach niedostępnymi szczelinami. Poniżej studni przez 2,5 metrowy próg dostać się można do obszernej Chłodnej Sali. W tej części jaskini zimą tworzy się bogata lodowa szata naciekowa utrudniająca poruszanie się. Wśród licznych odnóg w tej części jaskini w kierunku południowo zachodnim można zejść do systemu cianych korytarzyków zwanych Labiryntem w którym znajduje się najniższy punkt jaskini. Na północ od dna Preszowskiej Studni rozpoczynają się północno zachodnie partie jaskini zwane Błędnymi. Znajdują się tu między innymi duże sale (Sala Genowefy, Jadalnia) i obszerny Wietrzny Korytarz.


Jaskinia Słowiańska Drwali to największa jaskinia na zboczach Kilanowskiej Góry. Wśród tamtejszego lasu opisano jeszcze kilkanaście mniejszych obiektów. Ich współrzędne bez trudu znajdziemy w Internecie. Niektóre są przynajmniej częściowo zasypane i nie odpowiadają opisom.

Warto odwiedzić to miejsce. Ze Stalowej Woli to nieco ponad 2h drogi samochodem.
A w okolicy mamy np. muzeum w Bóbrce - warto zajrzeć.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Wkrótce opis dojśca do Bieszczadzkich jaskin w Nasicznym umiech

Są tutaj jacyś miłośnicy podziemnego świata jezyk ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Cze 2014r. 12:59  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 20 Cze 2014r. 13:11  
Cytuj
Piękna sprawa. Zupełnie inne obiekty, niż te typowe jurajskie, czy tatrzańskie umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 199
Dołączył: 20 Cze 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Sie 2016r. 23:04  
Cytuj
Aktualizacja umiech

Ponownie odwiedziliśmy Słowiańską-Drwali. Lepsze urządzenie GPS, pozwoliło pewniej określić koordynaty otworu: N 49°32'03.7" E 21°41'28.0"

Do otworu w dalszym ciągu prowadzi ścieżka.


W środku jak na Beskidzkie warunki Słowiańska-Drwali wciąż prezentuje się ciekawie. W końcowych partiach można spokojnie stracić orientację przeciskając się wśród ogromnych want ok


Studnia Podkowca:
Obrazek

Widok z Błotnej Sali, w kierunku Korytarza Słowiańskiego, płyta wygląda wyjątkowo niestabilnie:
Obrazek


Trawers nad Studnią Preszowską:
Obrazek


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Turystyka »