NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
Powiat Stalowowolski zyskał nowe miasto ,
Posty: 190
Dołączył: 29 Paź 2010r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 1 Sty 2014r. 14:59  
Cytuj
Jak pewnie wszyscy słyszeliście, od 1 Stycznia 2014 roku Zaklików ponownie stał się miastem. Obecnie - licząc 3 tys. mieszkańców - jest drugą po Stalowej Woli metropolią w Powiecie Stalowowolskim, i największym ośrodkiem miejskim na północnych kresach Powiatu Stalowowolskiego. Jednocześnie wzrosła ranga całej Gminy Zaklików - niegdyś (tzn. wczoraj) wiejskiej, a dzisiaj już miejsko-wiejskiej.
Ale coś mnie zastanawia. Dlaczego np. wieś Gorzyce (ta przy drodze na Sandomierz), licząca 10 tys. mieszkańców, jest wsią, a Zaklików mając 3 tys. mieszkańców uzyskał prawa miejskie ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Sty 2014r. 14:59  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 566
Dołączył: 15 Marz 2011r.
Skąd: STW
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 1 Sty 2014r. 16:07  
Cytuj
1. Zaklików, Modliborzyce są miastami, a NIE miejsko-wiejskie - co to takiego-
2. Gorzyce sie o to nie staraja, bo prócz bloków, to co tam jest niby związanego z miastem. Zero Rynku, Jakiegokolwiek wizerunku miejskiego, prócz tego, nie staraja sie o to.
A co do liczby mieszkańców, to trochu przegieli, bo miasto nie musi mieć 3000 mieszkańców. Najmniejszym miestem w polsce jest... Wyśmierzyce są najmniejszym pod względem ludności miastem Polski; 31 grudnia 2008 liczyły 858 mieszkańców[3]
Takich miast w polsce jest kilka...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 270
Dołączył: 15 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Sty 2014r. 16:56  
Cytuj
CYTAT
1. Zaklików, Modliborzyce są miastami, a NIE miejsko-wiejskie - co to takiego-


nie wiesz co to gmina miejsko-wiejska? No to współczuję, dobrze byloby znac jednostki samorządu terytorialnego "Jednocześnie wzrosła ranga całej Gminy Zaklików - niegdyś (tzn. wczoraj) wiejskiej, a dzisiaj już miejsko-wiejskiej"

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 190
Dołączył: 29 Paź 2010r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 2 Sty 2014r. 10:05  
Cytuj
Pilecki - znasz się umiech

Trick - pewnie że są i mniejsze miasta. Chociażby w sąsiednim Powiecie Niżańskim (prawdopodobnie o największym bezrobociu na całym Podkarpaciu) jest miasto Ulanów, liczące 1,5 tysiąca mieszkańców.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 566
Dołączył: 15 Marz 2011r.
Skąd: STW
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 2 Sty 2014r. 16:45  
Cytuj
Miasto to miasto, wieś to wieś, nie ma czegoś takiego jak miasto-wies, czy tam cos w rodzaju na prawach miejsko-=wiejskich.Są gminy jak stalowowolska, czyli miejkska, lub jak gmina ulanowska, miejsko-wiejska, ale to co innego jak typ miasto - wieś.
Poza tym, to np. Nisko, jak pamietam z mlodych lat, to miało byc osiedlem - dzielnica Stalowej Woli, a poczatkiem tego było wybudowanie osiedla 1000 Lecia. Przeciez tam mieszkają sami kolejarze z rozdziadowa i huciaki.
Co do Ulanowa, to fajna, ale zaniedbana miescina.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Sty 2014r. 17:09  
Cytuj
Przypominam, że Nisko uzyskało prawa miejskie w 1933 roku:

"Prawa miejskie otrzymało Nisko 20 października 1933r. do tego czasu było jedną z dwu wsi, w których mieściły się siedziby powiatów. W 1932r. Nisko zyskało herb przedstawiający jodłę i biegnącą z góry na dół wstęgę rzeki San."

Natomiast Huta Stalowa Wola powstała w Niskuumiech (no bo STW jeszcze nie było...)

"19 stycznia 1937r. w kancelarii notariusza Karola Hettlingera w Warszawie podpisano umowę o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Zakłady Południowe - Sp. z o.o. w Nisku. 20 marca 1937r. ścięto pierwsze sosny w lasach wsi Pławo, należące uprzednio do Frankego, przygotowując teren pod inwestycje Centralnego Okręgu Przemysłowego."

A miasta się nie zmienia w osiedle przez wybudowanie bloków.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 566
Dołączył: 15 Marz 2011r.
Skąd: STW
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 2 Sty 2014r. 17:54  
Cytuj
Moderowano przez: panna_pina
Nie na temat. +20

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7
Dołączył: 3 Maja 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Sty 2014r. 08:14  
Cytuj
Trick...poczytaj co pisze Marek 370. Na zrozumienie tekstu nie liczę.Czytając co tu piszesz jesteś wyjątkowym głąbem...umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 566
Dołączył: 15 Marz 2011r.
Skąd: STW
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 3 Sty 2014r. 17:45  
Cytuj
Marek, w sumie może nie zrozumiałem tekstu, bo mam prawo do tego, ale np ty nazywając mnie wyjatkowym głabem, to masz bardzo słabe o sobie mniemanie, ponieważ zazwyczaj na forum tak sie wyzywaja NAPRAWDĘ PRAWDZIWI GŁĄBY bardziej głabiaste odemnie.... ale ci dowaliłem, co!!! Mam nadzieję, że nie jestes moim kolegą... WIRTUAKNY MARKU... pozdrowienia od WYJĄTKOWEGO GŁĄBA... JAKBY NIE BYŁO wyjatkowy... A TO COS...HEHEHE

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 190
Dołączył: 29 Paź 2010r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 4 Sty 2014r. 13:10  
Cytuj
Panowie, ale proszę bez obrażania.
Trick, jako autor tematu przepraszam za Marka24.
Chodziło jedynie o podkreślenie różnicy między miejscowością (miejską lub wiejską) a gminą (która może być miejska, wiejska lub miejsko-wiejska).
Gmina miejsko-wiejska to gmina w której mieszka duży odsetek ludności zarówno miejskiej jak i wiejskiej, np. Gmina Nisko.
Co ciekawe, w całym Powiecie Niżańskim stopień urbanizacji wynosi tylko 36%.
W Powiecie Stalowowolskim jest to 61%.
Na szczeblu powiatu nie ma już jednak rozróżnienia na miejskie / wiejskie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Sty 2014r. 14:03  
Cytuj
Słusznie piszesz. Przeproś jeszcze tylko mnie za Trickaumiech
E no, gość jesteś, graba i miłej soboty.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7
Dołączył: 3 Maja 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Sty 2014r. 14:21  
Cytuj
Marek370 i Florek...nie musicie Panowie za mnie przepraszać, zrobię to sam. Trick jest mi przykro, że mnie tak poniosło. Proszę przyjmij moje szczere przeprosiny. Życzę miłego popołudnia Panom.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 566
Dołączył: 15 Marz 2011r.
Skąd: STW
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 4 Sty 2014r. 15:34  
Cytuj
heee, dobre ale i miłe...heee

pozdrawiam. umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 38
Dołączył: 27 Gru 2006r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Sty 2014r. 15:58  
Cytuj
CYTAT
1. Zaklików, Modliborzyce są miastami, a NIE miejsko-wiejskie - co to takiego-



Już Ci pędzę z wytłumaczeniem tego "zawiłego" tematu, chociaż wątpie, że zrozumiesz. Autorowi chodziło o gminę, a nie daną miejscowość samą w sobie. Gmina miejska to gmina na której obszarze znajduje się same miasto, miejsko-wiejska to gmina na terenie której jest zarówno miasto jak i wieś, a gmina wiejska to obszar, na którym znajduje się sama wieś/wsie.


P.S.
Napisałem najprościej jak mogłem. Pozdrawiam.
P.S. 2
Jak nie wiesz co to jest gmina odsyłam do wujka google.

Take Up The Sword Of Justice
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 566
Dołączył: 15 Marz 2011r.
Skąd: STW
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 5 Sty 2014r. 20:00  
Cytuj
mój wujek ma na imie Karol, a ty skąd wiesz jak ma niby mój wujek na imię??

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 190
Dołączył: 29 Paź 2010r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 6 Sty 2014r. 11:57  
Cytuj
Tak czy inaczej wypada pogratulować mieszkańcom Zaklikowa awansu w ramach samorządu terytorialnego umiech

P.S. Moderator może zamknąć temat.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »