NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 »
Halloween,
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2013r. 14:12  
Cytuj
Jak uważacie, halloween to "fajna nowa tradycja" warta propagowania czy to raczej zachowania niestosowne w dniu kiedy wspominamy ludzi, którzy od nas odeszli?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2013r. 14:12  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 553
Dołączył: 5 Gru 2011r.
Skąd: Pysznica
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2013r. 14:43  
Cytuj
Halloween jest dzisiaj nie jutro, więc nie rozumiem, nawet jakby chciała z tego podowu zrobić jakąś imprezę dla przyjaciół, w jaki sposób miałabym obrazić pamięć o bliskich. A zresztą dla mnie to tak jak z odkurzaniem w niedziele jeden się skrzywi, że obraza, a drugi machnie ręką, bo to nie powód do jakiś dywagacji. Moje zdanie jest takie: mamy swoją tradycję i pielęgnujmy ją, ale jeśli ktoś chce, to mamy w końcu wolny kraj. Ja nie bronię i nie potępiam, w szczególności, że to nie odbywa się jednego dnia i ja nie muszę wybierać pomiędzy ty albo tym. Co więcej idąc na taką imprezę dzisiaj czy w sobote nie czułabym się wcale złym człowiekiem, bo pamięć o moich bliskich noszę każdego dnia w sercu, a nie tylko 1 listopada.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 449
Dołączył: 22 Cze 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2013r. 15:51  
Cytuj
ja też jestem za.jak ktoś chce to niech weźmie siekierkę w dłoń.wbije w łeb i chodzi po mieście.potluczonybędzie taaki autentyczny.a na serio to nie wiem co w tym fajnego,przebierać się za trupy i upioryzaklopotany

Ten sam kraj, ten sam język, ta sama historia. INNE MARZENIA.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1263
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 31 Paź 2013r. 16:57  
Cytuj
Jeśli ktos mów ( i nie ważne czy wierzący czy nie wierzący , ksiądz czy osoba świecka ) że Halloween to propagowanie kultu śmierci czy satanizmu jak to ostatnio sie gada bez sensu to znaczy że jest kompletnym idiotą i ignorantem .
Przykładem niech będzie święto Día de los Muertos obchodzone w Meksyku .
A czy ktoś chce u nas sie bawić w taką zabawe czy nie to jest jego osobista sprawa .
A że moda z ameryki przyszła..no cóż ...z ameryki przyszła coca cola , rock , internet i jakoś nikt tego nie bojkotuje

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2013r. 21:13  
Cytuj
No wlasnie z Ameryki przychodzą rozne mody, czy to slabosc polskiej kultury czy co, ze my przyjmujemy ich wzory a oni naszych nie. a przecież nasze państwo istnieje ponad 1000 lat, czyli sporo dluzej niż USA. Może to chodzi o kase, sprzedawanie jakiś pamiątek, gadzetow itp. W końcu do zarabiania pieniędzy oni maja dużo wieksza smykalke niż my. Ale tak malpowac po kims cos to takie ponizajace trochę.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 40
Dołączył: 17 Gru 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 07:58  
Cytuj
Osobiście za nic w świecie nie skorzystałbym z zaproszenia na tego typu imprezę. Czułbym się tam co najmniej dziwnie. Kompletnie nie rozumiem ludzi, którzy chcą sobie w taki sposób urozmaicać spotkania z przyjaciółmi (bo ciężko w tym przypadku mówić o wspominaniu tych, którzy odeszli). Mam ochotę wpaść na jakąś domówkę, to idę do sklepu po flaszkę albo dwie i wbijam do znajomych. Czy już na prawdę niektórzy ludzie muszą na siłę ściągać wzorce z innych krajów?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 10:26  
Cytuj
CYTAT
Halloween to propagowanie kultu śmierci

Tak, a najgłośniej mówią o tym katolicy i ich kapłani, ludzie, którzy padają na twarz przed martwym człowiekiem wiszących na krzyżu. Dla których śmierć jest jednym z fundamentów wiary, a śmierć samego Jezusa jest dla nich najważniejszym wydarzeniem w historii.

Ja też nie widzę problemu, by dorośli, którzy są już dojrzali, w tym okresie wspominali bliskich, a dzieciaki bawiły się w przebieranki. Jak się każe kilkuletnim dzieciom łazić po cmentarzach, leje się je w łeb, kiedy są niegrzeczne i skaczą po grobach albo zdmuchują świeczki (zabawa woskiem była za moich czasów, teraz już ciężko). Jak się tym dzieciom tłumaczy, że mają grzecznie iść do kościoła, na spotkanie z Jezusem synem Boga w Trójcy jedynym (tak, logika właśnie popełniła samobójstwo), a jak nie będą grzeczne i duchowo nie będą przeżywały tego, czego nie są w stanie pojąć, to w domu dostaną taki wpie**l, że tydzień na dupie nie usiądą, albo będzie kara na TV, komputer i wyjście do kolegów, to ja wolę im pozwolić pobawić się w duchy.

Skoro 1047 lat temu mogliśmy przyjąć szereg obcych nam tradycji, które z powodzeniem zniszczyły wspaniałą religię, którą nasi przodkowie kultywowali, nie widzę problemu, by i teraz sięgnąć po jeszcze jedną, ciekawą "tradycyjkę".

Jeszcze kończąc kwestię Halloween, czyli "powracania duchów i odwiedzania przez nie domów", a tradycji polskiej przytoczę cytat z pewnej strony:
"ŚWIĘTO ZMARŁYCH
Dziwnym zbiegiem okoliczności, święto to zbiegło się z pogańskim świętem ku czci zmarłych. Zapewne zetknąłeś się kiedyś z książką "Dziady" A. Mickiewicza. Opisano tam zwyczaje ludów słowiańskich.
Nazywano je Dziadami. Między innymi zapalano świece, które symbolizowały szczególną pomoc dla cierpiących dusz. Pomagały im również odnaleźć drogę do miejsca spoczynku. W The Encyclopaedia
Britannica czytamy: "Zaduszki (...) ustanowiono w Kościele rzymskokatolickim ku pamięci zmarłych w wierze.
To święto opiera się na nauce, że dusze wiernych, którzy przed śmiercią nie zostali oczyszczeni z grzechów powszednich lub nie odpokutowali za dawne wykroczenia, nie mogą oglądać Boga, ale można im pomóc przez modlitwę i ofiarowanie mszy. (...) Niektóre popularne wierzenia związane z Dniem Zadusznym wywodzą
się z pogaństwa i sięgają zamierzchłej przeszłości. Dlatego w wielu krajach katolickich mieszkańcy wsi wierzą, że w noc poprzedzającą Zaduszki zmarli wracają do swych dawnych domów i spożywają potrawy przygotowane przez żywych" (1910, t. I, s. 790).
The Encyclopaedia Americana podaje, że: "Ślady zwyczajów związanych z dniem Wszystkich Świętych można znaleźć w ceremoniach druidów z czasów przedchrześcijańskich. Celtowie obchodzili święta ku czci dwóch głównych bóstw: boga słońca i boga zmarłych (zwano go Samhain), którego święto przypadało na
dzień 1 listopada, początek celtyckiego nowego roku. Święto zmarłych stopniowo włączono do rytuałów chrześcijańskich" (1997, t. 13, s. 725)."

Dodam jeszcze, że coś takiego jak "tradycja katolicka" to jedna z największych bzdur. Katolicyzm, szczególnie z Polsce, nie ma żadnej tradycji. To w głównej mierze przejęcie pogańskich zwyczajów, sukcesywna wymiana bożków na świętych (tak, tak, wielobóstwo w nowoczesnym wydaniu, niby jeden Bóg, a świętych jak u pogan). Wszystko to, począwszy właśnie od monoteizmu poprzez wszelkie kulty, święta, święto zmarłych, choinkę, zmartwychwstania to nic innego, jak wyrwane innym kulturom wierzenia, które następnie przerobiono tak, by Watykan trzepał z tego talary. Pozdrawiam.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 501
Dołączył: 30 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 10:40  
Cytuj
Szopen boli Cię że Watykan robi kasę a nie widzisz tego, iż to właśnie dni typu Halloween lub walentynki. wymyślone są przez przemysł dla trzepania kasy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 10:44  
Cytuj
Mnie to wali, a nie boli, stwierdzam jedynie fakt. I jedno i drugie ma w zamyśle przynosić zyski. To chyba logiczne.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 670
Dołączył: 7 Gru 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 11:12  
Cytuj
Halloween to akurat irlandzkie święto, a nie wymyślone przez amerykańskich przedsiębiorców.

frank dlaczego uważasz, że ktoś na siłę ściąga wzorce z innych krajów? Przecież nikt nikogo nie zmusza do obchodzenia Halloween. Na siłę to chrześcijaństwo wtargnęło do Polski :]

Szkoda, że tak wiele osób wspomina zmarłych tylko we Wszystkich Świętych.

Dorastając w tym kraju trzeźwiejemy z marzeń - K.Ś.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 501
Dołączył: 30 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 12:41  
Cytuj
CYTAT
Halloween to akurat irlandzkie święto, a nie wymyślone przez amerykańskich przedsiębiorców.

frank dlaczego uważasz, że ktoś na siłę ściąga wzorce z innych krajów? Przecież nikt nikogo nie zmusza do obchodzenia Halloween. Na siłę to chrześcijaństwo wtargnęło do Polski :]

Szkoda, że tak wiele osób wspomina zmarłych tylko we Wszystkich Świętych.


Naprawdę jesteśmy na tyle zaślepieni, że nie widzimy tego co się dzieje z roku na rok?
Kilkanaście lat temu w tv były wzmianki na temat głupot które wyprawiali amerykanie - tak myślała większość ludzi w Polsce. Kilka lat temu więcej materiałów o Haloween - pojawiały się głosy, że to w sumie fajna zabawa, że dlaczego nie. W tym roku - mnóstwo imprez w Polsce (w dużych miastach, po wsiach).
Nie widać tego, że wzorce amerykańskie zagościły na dobre w Polsce ?
Z drugiej strony jak dzieci i młodzież ma twierdzić inaczej skoro treści o haloween przekazywane miały przez "nowoczesne kanały bajkowe" od małego.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 13:21  
Cytuj
Czestmir, uważaj, bo internet też "przyszedł" do nas z USA.

CYTAT
W tym roku - mnóstwo imprez w Polsce (w dużych miastach, po wsiach)

Cóż, niektórzy lubią imprezy. Ja wiem, że polska tradycja to zamartwianie się przy każdej okazji, wieczna żałoba, narzekanie, bicie się w piersi, kościelne modły i śpiewy, pielgrzymki na kolanach do Częstochowy i wiele innych atrakcji. Ale musisz się pogodzić z tym, że świat się zmienia. Może żałujesz, ale od kiedy komuna upadła mamy dostęp do telewizji, internetu i stąd czerpiemy różne wzorce. Dla cywilizowanego świata to rzecz normalna, dla ludzi, którzy dopiero powoli wychylają nosa z PRLowskiej rzeczywistości to może być szok, ale tak się dzieje. Moda na komórki, internet, jogging itp. też przychodzi do nas z zachodu. Proponuję żebyś przestał się jej bać. A że Halloween dla Ciebie jest głupie, cóż, dla mnie jest głupie łażenie jak buractwo po cmentarzu, nawalanie ton zniczy na grobach, wpier..nie kiełbasek z przycmentarnej kiełbasiarni i inne atrakcje. Jeżeli boisz się diabła to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. On istnieje tylko w Twojej głowie. Pozdrawiam.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 501
Dołączył: 30 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 14:08  
Cytuj
Szopen wyobraź sobie, że nie jestem na tyle stary abym dobrze pamiętał PRL. A co do Ciebie - Tobie także ta dobra telewizja i internet pomogła ustawić światopogląd. Jesteś aktualnie w mainstreamie czyli wśród tych którzy za punkt honoru postawili sobie opluwanie chrześcijaństwa. Ateiści są super umiech
Napisz na jeszcze,że aktualnie geje są prześladowani w Polsce a w Kościele są tylko księża którzy molestują dzieci...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 14:15  
Cytuj
Gówno o mnie wiesz, więc nie prorokuj. Głupie teksty typu "napisz jeszcze to czy tamto" zostaw ludziom Twojego pokroju, którzy piszą to, co się im każe. Ja napisałem co uważam i nie mam zamiaru dopisywać nic, bo Ty tak sobie życzysz. Jeżeli zaś nie potrafisz pojąć, że ktoś może mieć WŁASNE ZDANIE i że nie kieruje nim jakaś szara sieć, to pewnie też wnioskujesz po własnym przykładzie. Masz coś do dodania, to się wypowiedz, a takie bezproduktywne gówienka jakie wyklepałeś w poprzednim poście odpuść sobie, bo niczego do dysputy nie wnoszą. I jeszcze jedno, ja nie opluwam chrześcijaństwa, po prostu piszę jak jest, a że odbierasz to jako wiadro pomyj, to tylko świadczy o tym, JAK JEST. Pozdrawiam.

ps. zboczyliśmy z tematu. Jak chcesz pogawędzić to lepiej wróć do meritum.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 501
Dołączył: 30 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 14:22  
Cytuj
Mam do dodania. Wyobraź sobie, że ja mam także własne zdanie. I ogólnie temat był o Haloween a Ty "szczekasz" na Kościół/Watykan.
Wyobraź sobie że nie siedzi za mną "ten czany w sutannie" i nie mówi co mam pisać. Pozdro

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 14:39  
Cytuj
Temat nie jest stricte o Halloween, tylko o relacji Halloween -> wspominanie zmarłych, jak zakładam chodzi tu o Święto Zmarłych (święto kościelne przypominam Ci). Została poruszona kwestia podnoszona przez kościół, więc się do tego odniosłem. Została poruszona kwestia zalewania tradycjami, to przypomniałem, że święto zmarłych (bardziej dzień zaduszny) nie jest tradycją czysto chrześcijańską, a mimo to, to chrześcijanie głównie protestują, podnosząc kwestie właśnie religijne. Samo Halloween jest w pewnym sensie bardzo podobne do rytuałów opisywanych przez Mickiewicza w Dziadach. Można by rzec, że w pewnych aspektach Halloween jest nam bliższe niż obrządki katolickie (nie nam de facto, ale nam jako Słowianom w odniesieniu do naszych przodków). Jeżeli zaś dla Ciebie stwierdzenia, że chrześcijaństwo przyjęło i zmodyfikowało wiele praktyk pogańskich, że w tradycji chrześcijańskiej najweselszym świętem jest Wielkanoc, a weselenie się polega na radosnej modlitwie i to wszystko, że kościół robi kasę na wiernych są "wylewaniem wiadra pomyj" to masz coś nie tak z percepcją. Wyobraź sobie, że podczas Halloween dzieciaki proszą o cukierki, a wczoraj księża na cmentarzu prosili o pieniądze. Takie to wymowne.

CYTAT
Wyobraź sobie że nie siedzi za mną "ten czany w sutannie" i nie mówi co mam pisać.

I tego byłem pewien. Czyli jesteś sobie w stanie wyobrazić, że za mną też żaden szatan nie stoi? Pozdrawiam ok

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 64
Dołączył: 29 Marz 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 140%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 15:13  
Cytuj
Szopen,nie wiesz na czym polega chrześcijaństwo to nie wypowiadaj siè.Nie wiesz czego symbolem jest Jezus na krzyżu to po co siè oddzywasz.Płyń dalej z duchem czasu i cywilizacji i poświęć swoje dzieci różnego maści zboczeńcom

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 15:46  
Cytuj
CYTAT
Szopen,nie wiesz na czym polega chrześcijaństwo to nie wypowiadaj siè.Nie wiesz czego symbolem jest Jezus na krzyżu to po co siè oddzywasz.

Hahaha, ubawiłeś mnie umiech
Oh Wiedzący, spełnij dwie prośby biednego, głupiego człowieka:
1. Wyjaśnij mi, tak logicznie, podając argumenty, na jakiej podstawie stwierdzasz, że nie wiem na czym polega chrześcijaństwo (nawiasem mówiąc ciekawe określenie, "chrześcijaństwo polega na...") i na jakiej podstawie stwierdzasz, że nie wiem czego symbolem jest Jezus na krzyżu.
2. Wyjaśnij mi, czymże jest chrześcijaństwo i czego symbolem jest Jezus na krzyżu.
Obstawiam, że nie podołasz żadnemu z tych zadań.

CYTAT
Płyń dalej z duchem czasu i cywilizacji i poświęć swoje dzieci różnego maści zboczeńcom

Uważałbym z określeniem "zboczeńcy" w dyskusji, w której przewija się krk umiech

I ponawiam apel, nie piszcie do mnie "nie wypowiadaj się" albo "to się nie odzywaj", bo Wasze nakazy, rozkazy i zakazy wiszą mi i powiewają, więc po co się tak poświęcacie? smiech2

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 16:00  
Cytuj
Osobiscie nie jestem gorliwym katolikiem i często zdarza mi się krytykować Kosciol, ale zycie uczy ze nic nie jest calkiem czarne lub calkiem biale.
Przed pojawieniem się chrzescijanstwa za czasów tych tradycji poganskich" jedna z najfajniejszych rozrywek w stolicy owczesnego swiata Rzymie, było zabijanie ludzi i zwierzat w Koloseum. W czasie jednych igrzysk zginelo ok 2000 lwow sprowadzonych do tego celu statkami z kolonii w Afryce Pln. Ile ludzi to nie wiem, ale zabawa zdaje się była przednia.
Slawny wodz natomiast Juliusz Cezar znany do dziś wslawil się nie tylko tym, ze został cesarzem ale prowadzac wojny ofensywne w Galii obrocil w niewole ok 2 mln owczesnych Galow zbijając na tym spory majatek bo potem ich sprzedawal na targach niewolnikow. Kosciol ma sporo grzechow na sumieniu i często odnoszę wrazenie ze bardziej mu zależy na umacnianiu swoich instytucji doczesnych niż zbawieniu wiernych ale pojmując chcrzescijanstwo jako pewien nurt filozoficzno ideologiczny, bo nie każdy musi wierzyc ze Jezus był synem Boga, to sadze, ze popchnelo ono ludzkość w pewnym dobrym pozytywnym kierunku.
Gdy ponad polowa mieszkancow Rzymu była niewolnikami mowienie ze ludzie sa rowni było dość spora herezja i takich ludzi zwykle się eliminowalo aby nie podburzali ludu. Przebaczanie zas było oznaka slabosci, szanujący się obywatel wyciagal miecz i zalatwial sprawę jak przystalo na mezczyzne.
Zarówno państwa jak i religie tworza ludzie i robia to dobrze ale i popelniaja bledy. mowienie jednak ze religia chrzescijanska jest zla to raczej jest mijanie się z prawda.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 16:25  
Cytuj
Mówienie, że religia chrześcijańska jest zła, to raczej bardzo ogólne ujęcie i w takiej kategorii nie można jej oceniać. Sama religia to temat rzeka, wielowątkowy i nad każdym wątkiem należałoby się pochylić i rozpatrywać indywidualnie. Sam też nie pisałem, że jest zła. Bo napisać, że chrześcijaństwo jest złe to tak, jakby napisać, że chrześcijaństwo polega na... czyli bez sensu, bo religia to nie poker, że można w jednym zdaniu określić, na czym polega. Chrześcijaństwo jest raczej niedoskonałe. Abstrahując już od kwestii wiary. Jednak niedoskonałe jak i wszystko inne, stworzone przez człowieka, bo i sam człowiek, mimo, że podobnoż stworzony na wzór Boga, jest niedoskonały. To co pisałem o przejmowaniu praktyk pogańskich jest z jednej strony zarzutem, ale z drugiej strony czymś pozytywnym. Kościół ułatwił ludziom przejście na chrześcijaństwo poprzez dostosowanie się do ich już panujących zwyczajów. Dzięki temu nie wyplenił do cna praktyk i wierzeń ludności na ziemiach, na które wkraczał. Oczywiście nie robił tego z dobrego serca. Wiadomym było, że narzucenie ludziom całkowicie odmiennych postaw i tradycji spotkało by się ze sprzeciwem, a nie o to kościołowi chodziło. Chodziło o poszerzenie wpływów.
Jeżeli chodzi o samą doktrynę kościoła katolickiego, bo na nim się skupmy, jest w porządku. Prawa i nakazy, które głosi są słuszne i to nie z punktu widzenia katolika, ale po prostu cywilizowanego człowieka. Zapewne jak piszesz kościół uspokoił nieco Europę, niestety nie oszukujmy się, problemem w kościele jest szeroko zakrojona hipokryzja. Od zawsze dygnitarze kościelni nawołują do ubóstwa opływając w bogactwa, nawołują do pokoju wprowadzając chrześcijaństwo nie tak jak nakazał Jezus słowem, a mieczem. Wyznacza normy jak ma wyglądać rodzina, jednocześnie zakazując swoim kapłanom posiadania rodzin. To nie są błędy, przypadki, wypadki przy pracy. To jest hipokryzja.

W sytuacji jaką mamy w chwili obecnej, kibicuję chrześcijaństwu. Zasmuca mnie wręcz fakt, że kościół sam się niszczy, szczególnie w chwili, gdy na progach kościołów stają muzułmanie z pochodniami w ręku, by te kościoły spalić. I niezależnie od wiary, doktryna kościoła katolickiego, jego przykazania i ideologia jest najbliższa nam wszystkim. Dziś jesteśmy w podobnej sytuacji jak poganie, którym przyszło się zmierzyć w chrześcijaństwem. Z tą jednak różnicą, że kościołowi katolickiemu zależało na tym, żeby rozszerzyć swe wpływy na ludność europejską, islamowi zaś zależy na tym, by tę ludność "wymienić".

Totalny OT. Jak coś niech leci w kanał. Pozdrawiam.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 19:44  
Cytuj
Ciesze się Szopen, ze wplynalem nieco na ton twojej wypowiedzi i skrajny antyklerykalizm zastapiles bardziej wyważonym zdaniem, które z pewnoscia jest bliższe prawdy. Już nie będę Ci mowil ile tych misjonarzy i to bez mieczy siedzi w Afryce, Ameryce Pld. i na co sa narażeni, bo pewnie to nikogo nie interesuje, ale ksiądz Gil to jak najbardziejumiech
Biorac pod uwagę islam to chrześcijanie to wręcz baraniatka, przynajmniej teraz, choć tez można by się spierać, czy piewcy dżihadu poprawnie interpretują Koran.
Generalizowanie to taka bron przeciwko jakiejs grupie ludzi, gdy się chce z nia walczyc, Za granica jak zobaczą paru polskich urwisow to mowia, ze wszyscy Polacy to holota. Coz, taki los i trza brac to na klate:/

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2857
Dołączył: 17 Maja 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 19:45  
Cytuj
CYTAT
Jak uważacie, halloween to "fajna nowa tradycja" warta propagowania czy to raczej zachowania niestosowne w dniu kiedy wspominamy ludzi, którzy od nas odeszli?

ja wiem ze zrobilem fajna dynie :] wlozylem w nia podgrzewacz, zgasilem swiatlo, zrobilem zdjecie, a dzien pozniej przeczytalem, ze to grzech :] z kutasami na glowy sie niektorzy czarni zamienili

Sprzedam
iPhone 6 64GB Gold
nowka sztuka w zafoliowanym pudelku, cena 2700 do negocjacji- wiadomosc pw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 540
Dołączył: 14 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 19:48  
Cytuj
proponuje by skopiować jeszcze od Amerykanów święto dziękczynienia i zacząć piec indyka

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 22:33  
Cytuj
Marku, moj ewentualny antyklerykalizm odnosi sie jak nazwa wskazuje do kleru i zmienic go moze jedynie sam kler, a w to nie wierze. Do samego chrzescijanstwa nic nie mam, choc nie da sie ukryc, ze nie praktykuje, a nawet nie podzielam. Podobnie jak nie obchodze halloween. Co do wojowania na miecze, mialem oczywiscie na mysli zamierzchle czasy. Temar Gilow to juz inna bajka. Niestety zachowanie kolegow klerykow w takich sytuacjach wystawia swiadectwo calemu kosciolowi, ale to juz zupelnie inny temat, nie ma co poruszac.
A swieto dziekczynienia to my juz jedno mamy, wystarczy.
Pozdrawiam

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 370
Dołączył: 6 Marz 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lis 2013r. 23:48  
Cytuj
CYTAT
proponuje by skopiować jeszcze od Amerykanów święto dziękczynienia i zacząć piec indyka


POLAĆ MU- dobrze gada
a dodatkowo 11 listopada to wywieśmy flage USA

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »