NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »
Nowy Temat Odpowiedz
Brak zerowania w gniazku el.,
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 13:09  
Cytuj
Ostatnio byli u mnie jacys panowie ze spoldzielni i dokonali pomiarow elektrycznych w calym mieszkaniu. Nastepnie przyslala mi spoldzielnia pismo ze w kuchni mam brak zerowania w niazdkach el. i że musze to usunac i ich o tym pisemnie poinformowac.
Czy maja prawo ode mnie tego wymagac? Pzreciez mieszkanie wybudowala spoldzielnia mieszkaniowa i ona dokonywala odbioru wszystkich instalacji w mieszkaniu, a ja to mieszkanie kupilem i nic w instalacji el. nie modyfikowalem.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 13:09  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 13:11  
Cytuj
Napisali Ci dokładnie tak, że masz "brak zerowania w gniazdkach"?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 13:16  
Cytuj
Dokladnie to, ze nie podbiete bolce uziemnienia w kuchni. Tylko ze odkrecilem gniazdkach a tam nie ma jakis luznych kabli do podlaczenia do tych bolców, wiec nie wiem nawet co tu podlaczyc.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 423
Dołączył: 3 Paź 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 13:23  
Cytuj
To jest bardzo rozległy i poważny problem. Poczytaj o tym na forum elektroda.pl tam się wypowiadają specjaliści. Problem był tam poruszany wielokrotnie.

STOP gwałcicielom mechaniki ! Klucz dynamometryczny podstawowym narzędziem pracy.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
LOP
LOP
Posty: 160
Dołączył: 3 Lut 2010r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 13:28  
Cytuj
CYTAT
Ostatnio byli u mnie jacys panowie ze spoldzielni i dokonali pomiarow elektrycznych w calym mieszkaniu. Nastepnie przyslala mi spoldzielnia pismo ze w kuchni mam brak zerowania w niazdkach el. i że musze to usunac i ich o tym pisemnie poinformowac.
Czy maja prawo ode mnie tego wymagac? Pzreciez mieszkanie wybudowala spoldzielnia mieszkaniowa i ona dokonywala odbioru wszystkich instalacji w mieszkaniu, a ja to mieszkanie kupilem i nic w instalacji el. nie modyfikowalem.


Chlopie a nie prosciej jest tam po prostu zadzwonic i sie zapytac?

Nigdy nie prowadź dyskusji z debilem... najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 13:31  
Cytuj
A w innych pomieszczeniach masz trzy przewody w gniazdach? Zostaje opcja mostkowania, możesz poczytać o tym np. tu: http://www.elekt(...)135.html

Jest dużo tematów na elektrodzie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 13:33  
Cytuj
Dzieki Syrena, a do chlopu-lopu powiem, ze zapytanie sie tutaj nie jest takie trudne.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 423
Dołączył: 3 Paź 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 13:44  
Cytuj
Zapewne ma starą instalację dwu-przewodową i stąd cały problem. Nie można sobie ot tak tak bezkrytycznie zmostkować bolec z N. Trzeba wyjść od istniejącego układu sieci.

STOP gwałcicielom mechaniki ! Klucz dynamometryczny podstawowym narzędziem pracy.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1863
Dołączył: 9 Sty 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 13:48  
Cytuj
Bolec na masę i gitara, nie ma się co szczypać, pół Polski tak ma. Swoją drogą nie ma się co spinać na spółdzielnie, uziemienie jest potrzebne dla bezpieczeństwa domowników.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 14:03  
Cytuj
Zgadza sie, tylko czy oni maja prawo żądać, żebym ja to robił na włąsny koszt? W koncu blok nie jest stary i ciekawe kto i jak dokonal odbioru instalacji po jego budowie? Czy wtedy uziemnienie bylo a teraz sie zbyło?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1863
Dołączył: 9 Sty 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 14:21  
Cytuj
Nie, jak nie ma to raczej nie było. Co do roboty na własny koszt... z metr grubego kabla jednożyłowego (nie linka, tylko drut) to parę zł, a zrobisz tym z 15 gniazdek umiech Jak się boisz to na pewno masz znajomego, który trochę bardziej będzie ogarnięty w tym temacie. Za 2 piwa pewnie to zrobi.
Parę zł to niewiele, a bezpieczeństwo jest najważniejsze. Poza tym wiesz... bez tego to żadna listwa antyprzepięciowa nie ma sensu umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1759
Dołączył: 17 Kwie 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 16:28  
Cytuj
Dokladnie u mnie w lokalu to samo stwierdzili, z tym ze lolak wynajmuje i nie bede komus elektryki robil.
Irkuck nie wiesz cos TY napisal... zaraz wywolasz wojne, syrena udzieli Ci reprymendy ze koledzy i tutejsi elektrycy to "gwalciciele"cool aha i gniazdko tez ma byc momentem dokreconemlotek

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 44
Dołączył: 5 Gru 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 17:43  
Cytuj
CYTAT
Zapewne ma starą instalację dwu-przewodową i stąd cały problem. Nie można sobie ot tak tak bezkrytycznie zmostkować bolec z N. Trzeba wyjść od istniejącego układu sieci.

Widzę syrena że jak najbardziej się na wszystkim znasz, nawet na układach sieci, jeśli instalacja jest dwuprzewodowa to masz stary układ sieci TN-C, teraz się stosuje układ sieci TN-S i instalacja jest trójprzewodowa, można zrobić w gniazdku układ TN-C-S i zmostkować przewód neutralny(N) z ochronnym (PE tzw. bolec).
Warto zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Szczególnie nowe pralki i zmywarki potrafią dobrze potrząsnąć :szok: bez ochrony.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 44
Dołączył: 2 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 17:56  
Cytuj
Hm w układzie TN-S nie możemy mostkować zera z bolcem. To mniej więcej tak jak byśmy chcieli wejść do wanny pełnej wody z włączoną suszarką w ręce smiech2

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 44
Dołączył: 5 Gru 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 17:58  
Cytuj
Zgadza się nie możemy, ale z TN-C możemy zrobić TN-C-S i możemy zmostkować

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 44
Dołączył: 2 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 18:04  
Cytuj
Układu TN-C nie stosuje się już długi czas. W przypadku o którym mowa układ TN-C jest tylko w domu... za licznikiem mamy zapewne TN-S umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 44
Dołączył: 5 Gru 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 18:11  
Cytuj
CYTAT
Układu TN-C nie stosuje się już długi czas. W przypadku o którym mowa układ TN-C jest tylko w domu... za licznikiem mamy zapewne TN-S umiech

Zapewnesmiech2, może i tak, tylko dlaczego 2 przewody?? Jeśli instalator założył gniazdko z bolcem i go nie podłączył to jest przestępstwo wg.prawa

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 44
Dołączył: 2 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 18:21  
Cytuj
Jeszcze większym przestępstwem było by podłączenie tego bolca do zera umiech A dlaczego w mieszkaniu są dwa przewody? Może dlatego że spółdzielnie nie interesuje co Ty masz w domu;)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 44
Dołączył: 5 Gru 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Cze 2013r. 19:35  
Cytuj
CYTAT
Jeszcze większym przestępstwem było by podłączenie tego bolca do zera umiech)

Pierdo....sz Pan zdrowoumiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 44
Dołączył: 2 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Cze 2013r. 10:03  
Cytuj
gibon o co Ci chodzi? Nie rozumie z czym masz problem?
Ps. Marek370 warto sprawdzić jak wyglądały poprzednie pomiary....No I trzeba się przymierzyć do zmiany instalacji na trójżyłową. Pozdrawiam

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »