NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »
Nowy Temat Odpowiedz
Konstrukcja altany. Lutować czy skręcać.,
Posty: 4
Dołączył: 27 Wrz 2012r.
Skąd: się biorą te stwory
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2012r. 22:18  
Cytuj
Witam wszyskich forumowiczow, mam pytanko odnosnie spawania i lutowania. Poniewaz chce zrobic z konstrukcji stalowej taka jakby altanke i wiadomo ze konstrukcja musi byc solidna, najlepiej bylo by zespawac wszystko w calosc. Jednakze nie mam spawarki i raczej nie chce inwestowac w taki sprzet prosze o porade, czy gdybym elementy stalowe zlutowal lutownica dajac odpowiednio wiecej cyny poniewaz profile stalowe beda grube czy taka konstrukcja ma racje bytu. czy to wytrzyma wszystko przy zalozeniu ze na gorze bedzie jeszcze dach z plaskownikow zatem moje pytanko jest takie czy lutowac tylko elementy styku czy tez moze oblutowac cale profile dookola aby wszystko wzmocnic. z gory dziex za wszelkie info szczegolnie od ludzi ktorzy maja pojecie o tej robocie. pozdro.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2012r. 22:18  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1216
Dołączył: 8 Sie 2006r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2012r. 22:25  
Cytuj
Witaj.

A dlaczego nie połączenia śrubowe ?

Jeśli nie masz spawarki - nie spawaj. Skręcaj.

Cyną chcesz lutować - nieporozumienie. Co ona ma przenieść ? Czym nagrzejesz takie elementy ? Masz palnik ?

P.S.
Wcale nie byłoby najlepiej wszystko zespawać.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4
Dołączył: 27 Wrz 2012r.
Skąd: się biorą te stwory
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2012r. 22:29  
Cytuj
nom ale skrecanie srubami to trzeba najpierw nawiercac a pozniej skrecac i mogą powstac luzy na łaczeniach. Do tego moze to rdzewiec pozniej. palnika nie mam ale lutownica transformatorowa sama sie nagrzewa i po przystawieniu do elementu rozgrzewa tez element. profile to 80x80 i scianka 5 mm wiec solidne sa.

//moderowano
Na tym forum dbamy o zasady pisowni !

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1216
Dołączył: 8 Sie 2006r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2012r. 22:33  
Cytuj
Niewątpliwie wiercenia nie unikniesz. Luzy nie powstaną, jeśli połączenie sprężysz (dokręcisz mocniej śrubę).

Co ma rdzewieć ? Rdzewieć to może przegrzany element. Elementy łączone na śruby możesz uprzednio zabezpieczyć antykorozyjnie, potem skręcić. W przypadku spawania dochodzi zabezpieczenie miejsca spawu, co jest zawsze problematyczne.

Nie wiem co masz za lutownice. Jaki ma ona transformator, że chcesz nią rozgrzać profil stalowy o ściance 5 mm ?

Zapomnij. Wytrzymałość cyny jest zbyt mała. Jeśli już to lutem twardym. Bez palnika tego nie zrobisz.

W połączeniach skręcanych można dość łatwo przewidzieć ich nośność. Nieudolny spaw/lut jest trudny do oszacowania.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 38
Dołączył: 1 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2012r. 22:59  
Cytuj
heh, szczerze to na lutowanie nawet bym nie wpadł bo to głupi pomysł. I tak jak pisze :sm: albo poskręcać albo pospawać. Nie rozumiem tylko dlaczego nie w calości.. Ja mam spawane cale zadaszenie na taras i jest wszystko ok, stabilne, mocne, można sie wieszać. Ja bym spawał, daj ogloszenie moze ktos ci pospawa niedrogo, moze znajomy ma spawarke, a jak nie spawarka napewno sie jeszcze przyda wiec moze warto zainwestować

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4
Dołączył: 27 Wrz 2012r.
Skąd: się biorą te stwory
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2012r. 23:02  
Cytuj
no wiec lutownice mam taka mala poręczna brązowa i w sumie daje rade. ostatnio lutowalem nia przewody do glosnikow do kina domowego i spoko trzyma do dzis. myslalem tez zeby najpierw ustawic konstrukcje i łączenia zasilikonować aby sie prowizorycznie trzymala pozniej ja wypoziomowac (bo zanim silikon zaschnie to jest mozliwosc ruchu) a pozniej juz tylko oblutowac cyną dookoła na łączeniach. i jeszcze mam pytanko czy jesli bedzie stala na trawie to podkladac deski pod nia czy normalnie profil na ziemi ustawic. dosc gruby profil raczej nie powinien sie zapadac w ziemie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1216
Dołączył: 8 Sie 2006r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2012r. 23:15  
Cytuj
Konstrukcja stalowa to nie są przewody od głośników potluczony
Silikon do łączenia konstrukcji ? Poziomowanie profili ustawionych na desce ? Prosze Cie umiech

Ani deski, ani profil. Fundament. Betonowy najlepiej. Może być w formie "płyty".

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 38
Dołączył: 1 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2012r. 23:17  
Cytuj
ja bym podłożył, bo mimo wszystko jak metal jest długo narażony na wilgoć to predzej czy później by rdzewiał..

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 38
Dołączył: 1 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2012r. 23:21  
Cytuj
albo zalej betonem te profile tak jak sie zalewa słupki od ogrodzenia, albo własnie cos jak sm mowi jesli maa na mysli to samo, takie płyty chodnikowe nieraz mozna dostac z odrzutu maja ok 30x30cm jesli altana ma odpowiedni ciezar to mozna by i na takim.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 290
Dołączył: 31 Gru 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2012r. 06:36  
Cytuj
kup w tesco za 15zł pistolet na gorący klej , powinien dać radę, ewentualnie okręć połączenia srebrną taśmą " mak gajwera" pomalujesz i nie będzie widać

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 884
Dołączył: 1 Lis 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2012r. 07:00  
Cytuj
Jeśli powierzchnia altany nie przekracza 25m, to zamiasta taśmy srebnej, śmiało możesz zastosować zwykłą pakunkową, jest tańsza i lepiej przyjmuje farbe. good

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 45
Dołączył: 21 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2012r. 07:53  
Cytuj
Z przykrością musze przygnać że nie masz o tym pojęcia i lepiej było by gdybyś nie brał się za to zlec to komuś bo może się to źle dla ciebie skończyć i dla twoich bliskich. Jeśli nie wykonasz tego solidnie i z głowa może to się źle skończyć, wziąłeś pod uwagę obciążenie śniegiem i wiatrem jaki będzie odziałowywac na konstrukcje ?? jeśli nie to poszukaj w normie pt. Obciążenie śniegiem i obciążeniem wiatrem może być POLSKA NORMA. A podpowiedzi niektórych kolegów są zabójcze, (lutowanie, klej, silikon, taśma co to za pomysły) czy dobrze zrozumiałem ze profile jakich chcesz użyć to 80mm x 80mm x 5mm nie masz nic smuklejszego ?? te profile możesz wykorzystać na slupy ale do garażu albo wiaty o powierzchni 100m2. Może lepiej było by zastosować drewno łatwe do obróbki łączenia itp.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5007
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2012r. 08:45  
Cytuj
Wy serio wierzycie że ktoś do altany da profil 80x80x5?? Chyba bunkier będzie robić. Przy takim profilu tylko spawanie bo metr 80ki waży 12kilo.. Śruby tylko m10 o wytrzymałości 10.8. Ale to i tak wkręt

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1530
Dołączył: 16 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2012r. 10:24  
Cytuj
CYTAT
Wy serio wierzycie że ktoś do altany da profil 80x80x5?? Chyba bunkier będzie robić. Przy takim profilu tylko spawanie bo metr 80ki waży 12kilo.. Śruby tylko m10 o wytrzymałości 10.8. Ale to i tak wkręt


Nie dziwi mnie pytanie autora tematu ale dalsze rozmowy umiech

Autorze, jeśli nie chcesz doznać uszczerbku na zdrowia zleć to komuś innemu.

Czy kupiłeś już te profile czy dopiero chcesz je kupić ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 259
Dołączył: 25 Paź 2010r.
Skąd: Z miasta :P
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2012r. 11:21  
Cytuj
Pytanie.
Skąd tyś się gościu urwał hahaha, skończyłeś chociaż podstawówkę ?
Silikon nadaje się jedynie do USZCZELNIANIA a nie sklejania.
A tera proponuje ci wsiąść kawałek cyny i klepnąć w nią parę razy młotkiem i zobaczysz co się z nią dzieje. Cyna nie nadaje się do łączenia jakiś profili.
Z sylikonu i cyny to najwyżej możesz zbudować miniaturkę .
Tylko SPAWA albo ŚRUBY .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1216
Dołączył: 8 Sie 2006r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2012r. 11:41  
Cytuj
Wystarczy bicia piany.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 761
Dołączył: 15 Lut 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2012r. 11:45  
Cytuj
CYTAT ("Michalos")
Tylko SPAWA albo ŚRUBY .


Może nitowanie byłby dobrą alternatywą...:cwaniak:
Brał to ktoś pod uwagę zapytanie

„Chcesz udowodnić głupotę feministki, pozwól jej mówić”.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »