NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »
Nowy Temat Odpowiedz
Krucjata przeciwko lustrzanym ekranom,
Posty: 1997
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 11 Cze 2012r. 10:58  
Cytuj
Przez ostatnie lata producenci montują w laptopach lustrzane ekrany. Widzimy w nich nie tylko obraz z komputera, ale całe nasze otoczenie. Kiedy jest piękny, słoneczny dzień, praca na komputerze graniczy z cudem. Wyświetlacze odbijające światło denerwują każdego, kogo zapytacie. Dlaczego tak trudno znaleźć laptop z matowym ekranem dobrej jakości? Czy to kolejny zabieg marketingowy i robienie klientów w balona?

Mit 1. Lustrzane ekrany lepiej odwzorowują kolory
Chociaż lustrzane ekrany mogą oferować większy kontrast, gorzej odwzorowują kolory. Porównajcie z dowolnym matowym ekranem. W laptopach najczęściej stosuje się słabe matryce TN, aby obniżyć koszty produkcji.

Mit 2. Lustrzane są lepsze do filmów i gier
Co z lepszego kontrastu, gdy zamiast obrazu widzicie całe otoczenie?

Mit 3. Bo kobiety malują się przed laptopem
Laptopy z lustrzanymi ekranami niewątpliwie ładniej wyglądają na półkach. Większość klientów patrzy na procesor, pamięć, kartę graficzną, dodatkowe podzespoły i ogólny wygląd produktu, natomiast jakość obrazu i komfort pracy są często pomijane. Ten fakt wykorzystali producenci i wciskają nam lusterka pod pozorem wyższego kontrastu. Klient ma wrażenie, że jego laptop lepiej wyświetla kolory, dopóki nie porówna ich ze wzorcem.

Mit 4. Oszczędność energii i wzroku
Lustrzane ekrany wymagają ustawienia wyższego natężenia światła, żeby obraz był w miarę widoczny w dzień. Dodajmy do tego słabe matryce TN, gdzie im wyższa jasność (kontrastu i tak sami nie ustawicie), tym lepsze odwzorowanie kolorów. To negatywnie wpływa na wzrok, który się męczy. Matowe ekrany nie wymagają tak dużego natężenia światła.

Jak zmienić decyzje producentów? Musimy o tym dużo mówić. Trzeba wzbudzić świadomość klientów, że liczy się nie tylko procesor, ale wyświetlacz. Są też ekrany "trochę matowe" i "trochę błyszczące", na co trzeba zwracać uwagę.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 11 Cze 2012r. 10:58  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1997
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 11 Cze 2012r. 20:53  
Cytuj
CYTAT
przecież masz wybór, bo są dostępne matryce w wersji mat

Jest ich mało i są trudno dostępne.

CYTAT
klienci dostają to czego oczekują, wyrazistego obrazu, pięknych nasyconych kolorów.

Kolory są zafałszowane. Zaletą jest tylko wyższy kontrast, co w dobrych matrycach nieodblaskowych też da się osiągnąć.

CYTAT
A co producenta lub sprzedawcę obchodzi że w mocnym świetle dziennym ..uja widać.

Dlatego rozpoczynamy krucjatę, której celem jest zwiększanie świadomości klientów o wyświetlaczach i nie tylko. Kiedyś na zwykłe ekrany kineskopowe montowano powłoki antyodblaskowe w trosce o zdrowie pracowników, żeby nie odbijało się światło. Kiedy weszły monitory LCD, były one matowe, a jakość obrazu zależała od rodzaju matrycy i jakości produkcji. Nie od razu, bo ta technologia rozwijała się i wciąż rozwija. O ile zewnętrzne monitory są wciąż w większości matowe (nieodblaskowe), w laptopach już rzadko można taki spotkać. Częściej w netbookach (małych laptopach do Internetu).

Lusterka ładniej wyglądają na półkach sklepowych i to jest zabieg marketingowy.

Co was jeszcze denerwuje we współczesnych laptopach? Co się wam nie podoba w polityce producentów?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5012
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 11 Cze 2012r. 21:08  
Cytuj
Kurcze mam 2 netbooki i laptopa i wsio w macie. Nawet nie wiedziałem że to taki problem

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 11 Cze 2012r. 21:10  
Cytuj
Nie wiem jak z laptopami sprawa wyglada ale to smartfonow czy tabletów mozna bez problemu dokupic specjalne folie matujace i po problemie ( dodatkowo taka folia chroni ekran )

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1997
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Cze 2014r. 21:34  
Cytuj
Kara chłosty dla producentów monitorów z lustrzanymi oprawkami. Zewnętrzny monitor ma ułatwiać pracę, a nie ładnie wyglądać na półkach w sklepie. Blask otoczenia zza okna powoduje, że trudno skoncentrować się i oczy bolą pomimo matowego ekranu. Jeśli kupicie monitor BenQ, nie zdejmujcie folii ochronnej z oprawek.

mlotek

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1759
Dołączył: 17 Kwie 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Cze 2014r. 21:50  
Cytuj
Z tymi kolorami sfałszowanymi to prawda. Nie raz obrabiam fotki na lapku i po wydrukowaniu zdjęcia zawsze ma troszkę inne kolory.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 101
Dołączył: 8 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Cze 2014r. 22:09  
Cytuj
Faktycznie matowe ekrany są dużo bardziej komfortowe niż te błyszczące. Przy kupnie laptopa faktycznie nie zwróciłem uwagi na to jaki jest wyświetlacz- bardziej interesował mnie procesor i to, żeby grafika była dedykowana...

Ale....

... Mam laptopa z matową matrycą good
Kupowałem go 3 lata temu i jakoś udało się kupić właśnie taki w jednym ze stalowowolskich sklepów.

Więc nie uważam aby było trudniej dostać czy kupić matowy, po prostu tak jak autor pisze na półce lepiej wygląda błyszczący, przyciąga wzrok. A jak wiadomo kupuję się oczami...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1554
Dołączył: 18 Sie 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Cze 2014r. 22:22  
Cytuj
CYTAT
Kara chłosty dla producentów monitorów z lustrzanymi oprawkami. Zewnętrzny monitor ma ułatwiać pracę, a nie ładnie wyglądać na półkach w sklepie. Blask otoczenia zza okna powoduje, że trudno skoncentrować się i oczy bolą pomimo matowego ekranu. Jeśli kupicie monitor BenQ, nie zdejmujcie folii ochronnej z oprawek.

mlotek

jeśli chcesz pisać bez sensu to nie pisz wcale... nie ma problemu z zakupem matrycy mat, zresztą dobre matryce w połysku nie mają problemu w pracy pod słońce, jeśli kupujesz na wpyprzedażasz albo w promocjach to nie licz na super sprzęt czasami trzeba zapłacić pare zł więecj. Temat bez sensu, bo jak pisałem nie ma problemu z zakupem matrycy mat.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1997
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Cze 2014r. 22:34  
Cytuj
@zubrstw: Przeczytaj ponownie. Tym razem chodzi o oprawki w zewnętrznych monitorach, czyli obudowę dookoła matrycy. Samemu można kupić sprzęt, jaki się chce, ale w szkole, pracy, bibliotekach nie masz na to wpływu. Ten temat jest po to, aby ostrzec przed chwytami marketingowymi typu lustrzana matryca i lustrzane oprawki.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1554
Dołączył: 18 Sie 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Cze 2014r. 22:51  
Cytuj
A co ci przeszkadzają oprawki ? Kupujesz to co chcesz. Nie przeszkadza to w użytkowaniu (matowa czy błyszcząca), szkoły czy biblioteki ogłaszają przetarki w warunkach których jest dokładnie opisany sprzęt jaki ma być dostarczony. Szukasz dziury w całym... a z igły robisz widły...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 146
Dołączył: 17 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 25 Cze 2014r. 23:34  
Cytuj
Laptopy Lenovo maja matową matryce w tym momencje chyba najlepsze laptopy na rynku

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 70
Dołączył: 26 Sie 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Cze 2014r. 23:48  
Cytuj
Ja mam taki i taki nowszego laptopa mam z Matowa matryca , kupując laptopa wlasnie o tym myslalem i jest różnica duża jak dla mnie , Matowa jest wiele lepsza ale za to sie płaci. Mając wybór Matowa czy lustrzaną cena różniła sie 200-300 zł juz niepamietam. To jest Asus kupiony z 1,5 roku temu do tej pory działa rewelacja solidna firma.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1863
Dołączył: 9 Sty 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Cze 2014r. 08:52  
Cytuj
CYTAT
Laptopy Lenovo maja matową matryce w tym momencje chyba najlepsze laptopy na rynku


Hahaha, to masz wiedzę. potluczony
To czy laptop ma błyszczącą czy matową zależy tylko i wyłącznie od modelu i ceny. Tańsze mają błysk zwykle, droższe mat. Ja kupowałem miesiąc temu lenovo g510s i mam błyszczącą, laptop z budżetowej półki (1700zł).

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 19
Dołączył: 21 Lut 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Cze 2014r. 10:59  
Cytuj
Dla mnie wszystkie lapki mają do dupy matryce (bardzo nierównomiernie podświetlane, tragiczne kąty, w większości przypadków świecą za ostro, a po próbie regulowania (aby nie dawały tak po oczach) kończy sie to tym że kolor biały nie jest już biały, ponadto często widać zafarby i przez to dyskwalifikuje je do prac graficznych.
Oczywiście o jako takiej kalibracji można zapomnieć.
I przez to możemy zapomnieć o otrzymaniu na wydruku tego co widzimy na ekranie.

Jedyne lapki (jak dla mnie, i dla wielu speców od kalibracji ekranów) na których można zajmować sie grafiką pod druk (m.in zdjęć) są lapki Apple.
Mało że maja dobre matryce to także oferują baardzo wysoką rozdzielczość (Retina). Dawniej dawali matowe matryce, jednak teraz dają błyszczące - jednak w ich przypadku nic a nic nie przeszkadza to w pracy.

Jeśli chodzi o monitory to jak chcemy zajmować się grafiką i obróbką zdjęć to zero marketowych badziewiarskich monitorów tylko monitory firmy NEC i Eizo - i tutaj nie mam na myśli od razu ich najdroższych modeli (chyba że kogoś stać) - bo ich tańsze modele biją na łeb marketowe "spawarki".
"Marketowe" to także mam na myśli monitory stojące na półkach w naszych sklepach komputerowych.

Jakość kosztuje, bezpieczeństwo także, ale pamiętajmy że oczy mamy tylko jedne !

PS. Mój Eizo ma już chyba z 7-8 lat a świeci lepiej niż nóweczki "marketowe i sklepowe".
Ale niedługo sie z nim pożegnam i zakupie coś większego (27 cali) tym razem NECa (teraz mam 20 cali o rozdzielczosci 1600x1200).

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 26 Cze 2014r. 11:10  
Cytuj
ThinkPady mają matowe.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1997
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Sie 2014r. 07:52  
Cytuj
Komentarz filmowy do lustrzanych wyświetlaczy montowanych w elektronicznych zabawkach:



good

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »