NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »
Nowy Temat Odpowiedz
Kalibracja monitora,
Posty: 128
Dołączył: 13 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2012r. 18:25  
Cytuj
Witam, czy ktos z Was robił kalibrację monitora lub zlecał komuś?? Kto to robi w St. Woli??

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2012r. 18:25  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 167
Dołączył: 29 Kwie 2011r.
Skąd: Stalowa
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Kwie 2012r. 16:07  
Cytuj
Ale o co dokładnie chodzi? O ustawienie obrazu na cały monitor?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 157
Dołączył: 9 Wrz 2008r.
Skąd: Nisko
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Kwie 2012r. 21:46  
Cytuj
@kotekx13: jaki masz monitor?
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 128
Dołączył: 13 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 30 Kwie 2012r. 09:45  
Cytuj
obecnie HP ale mysle o zmianie. i po pierwsze zastanawiam sie co? (duże prawdopodobieństwo, ze Apple) a po drugie cokolwiek kupie to i tak bede musial kalibrowac. Wiem, ze a Applu jest to prostsze ale....

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 128
Dołączył: 13 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 30 Kwie 2012r. 09:46  
Cytuj
CYTAT
Ale o co dokładnie chodzi? O ustawienie obrazu na cały monitor?

no comment

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 474
Dołączył: 26 Kwie 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 30 Kwie 2012r. 10:08  
Cytuj
CYTAT
Ale o co dokładnie chodzi? O ustawienie obrazu na cały monitor?

CYTAT
no comment


no i żeby nie był do góry nogami odwrócony smiech2

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 84
Dołączył: 15 Kwie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 30 Kwie 2012r. 22:29  
Cytuj
W Stalowej Woli nikt nie robi kalibracji monitora bo malo kto wie co to jest. Dlatego nawet wypowiedzi tu swiadcza o znajomosci tematu. Firmy graficzne w stalowej Woli nawet tego nie robią , gdzie w wiekszych miatach kalibracja to podstawa. To samo jest że malo kto wie co to jest CMYK i co to jest RBG. Dlatego więc kolory mamy jakie mamy.Rownież w stalowej Woli podstawowy sprzet do grafiki to pc -et a nie MAC. Zarowno wielu posluguje sie tylko Corelem,a Photoshopem i adobe Illustatorem malo kto.Pytanie na tym forum mija sie z celem.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 128
Dołączył: 13 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Maja 2012r. 13:30  
Cytuj
No MAC nie jest gwarancja sukcesu ale wiele ulatwia. A to mnie rozczarowales/as, ze firmy w StW nie robia tego aczkolwiek kiedys na moje pytanie w zakladzie fotograficznym (nazwy nie podam aczkolwiek nie spodziewalem sie po nim tego) zrobiono wielkie oczy. Licze, ze jednak KTOŚ mial z tym kontakt w tym miescie, wszak mamy kilku "fotografikow" i "fotografow".
Nadal licze na pomoc.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
NEC
NEC
Posty: 76
Dołączył: 4 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Maja 2012r. 17:52  
Cytuj
Jeśli nikt nie poda Ci namiarów na firmę, która wykonuje kalibrację monitora, to może popytaj wsród grafików komputerowych. Możesz zapytać np. Jacka Kawę, bardzo przyjemny, może wskaże kogoś .KONTAKT

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 84
Dołączył: 15 Kwie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Maja 2012r. 18:56  
Cytuj
znalazłem cos dla Ciebie w necie http://www.cyber(...)-sam.htm moze ci to cos pomoze

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 128
Dołączył: 13 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Maja 2012r. 19:55  
Cytuj
NEC - dzieki, dobry pomysł
Duszek - tez dzieki choc to bardziej domowy sposob kalibracji, bardziej pod potrzeby publikacji w sieci, na stronach www. Gorzej przy obrobce zdjęć i odbitkach lub wydrukach. Wychodza przeklamania

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 24
Dołączył: 31 Sty 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Maja 2012r. 20:06  
Cytuj
Zobacz tutaj:
http://monit(...)/us.html

Robią to profesjonalnie, nie jest to tanie ale takie rzeczy zawsze wymagają poświęcenia. Mają również usługę kalibracji zdalnej - wypożyczasz kalibrator a oni przez sieć przeprowadzają kalibrację a następnie tworzą profil twojego monitora.

Poczytaj trochę forum z tej strony co Ci podałem http://mva.pl/ Jest tam taki użytkownik Tom01 i jest on fachowcem w tej dziedzinie.
W stalowej pewnie nikt nawet nie wie co to jest kalibracja i po co się ją robi.
Dodam także że wszystko zależy od monitora jaki posiadasz. Większość dostępnych tanich paneli TN nie ma możliwości kalibracji sprzętowej tylko możesz sobie poustawiać suwaczkami w ustawieniach karty graficznej. Monitory ze sprzętową kalibracją są już droższe min. 2500 zł, głownie Eizo I Nec. Także jest trochę tego do przełknięcia jak chcesz mieć to co na ekranie i na wydruku.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 84
Dołączył: 15 Kwie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Maja 2012r. 22:44  
Cytuj
troche korekty tego co na ekranie a co na wydruku. To co na ekranie to RGB a to co na wydruku ro CMYK. To wazne aby o tym pamietac

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 157
Dołączył: 9 Wrz 2008r.
Skąd: Nisko
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Maja 2012r. 01:16  
Cytuj
ale apple nie jest dobrym monitorem...
nie no OK, dobrym ekranem, ale są lepsze rozwiązania. popatrz na NECi z serii PA.

poczytaj wspomniane forum mva.pl i zagadaj do Toma ze wspomnianego monitory.mastiff.pl. pamiętaj, że kupując monitor w dobrym sklepie, a nie w najtańszym kalibrację masz za niewielką dopłatą.

mimo wszystko - w STW da się skalibrować monitor. pieprzenie że "se ne da" i u nas ciemnogrodzie jest tylko pieprzeniem. owszem, w dużych miastach jest więcej agencji i firm które kalibrują ekrany, ale to wynika z targetu klienta. jeżeli tutaj do agencji/drukarni trafia klient i pierwszym pytaniem jest "za ile" to jakość usługi jest sprawą wtórną.

ale tak jak napisałem - nie ma co generalizować. w STW jest sporo osób, które kalibrują ekrany. swego czasu w stalowowolskiej agencji n2oo dało się pożyczyć kalibrator "do domu".
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 128
Dołączył: 13 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Maja 2012r. 20:58  
Cytuj
"pieprzenie że "se ne da" i u nas ciemnogrodzie jest tylko pieprzeniem" dlatego zadalem to pytanie.
Jakos nie jestem przekonany do "zdalnej" kalibracji, tym bardziej jak ma sie sprawa kalibracji przy zakupie do tematu ponownych kalibracji po pewnych okresach uzytkowania? Czytam fora i....i licze, ze jednak w STW robi sie te rzeczy!!! Nie robia to osoby robiace odbitki 9x13, ale jest pewna grupa (sądzę), ktorej zalezy na dobrych odbitkach lub wydrukach.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 157
Dołączył: 9 Wrz 2008r.
Skąd: Nisko
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Maja 2012r. 00:01  
Cytuj
jak już kupisz nowy monitor, to zagadaj na maila. podeślę Ci dane do osoby, u której mógłbyś skalibrować ekran.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 128
Dołączył: 13 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Maja 2012r. 15:50  
Cytuj
I jestem juz na dobrej drodze, dzieki za pomoc, linki i podpowiedzi.
Zastanawiam sie teraz jak zniosa to moi wykonawcy ;)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 142
Dołączył: 29 Lis 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Maja 2012r. 20:38  
Cytuj
Witam.
Jak chcesz dobry monitor to kup NECa lub Eizo - najlepiej aby byl na jakiejs matrycy IPS.
Te monitory mozna "na prawde skalibrowac".
Ja osobiscie w rozsadnej cenie polecam: Monitor NEC PA241W.

Jesli chodzi o monitory Apple - to ta nowa seria tylko wyglada ladnie i mozesz przeczytac we wszystkich recenzjach ze nie jest to monitor ani dla grafika ani dla fotografa - dla mnie osobisce kazdy ekran blyszacy to jest najgorsza porazaka.

CYTAT
Dlatego więc kolory mamy jakie mamy.Rownież w stalowej Woli podstawowy sprzet do grafiki to pc -et a nie MAC.

Co kolory niby maja do tego ze korzysta sie z MACa czy PC ?

MAC w wiekszosci przypadkow to przerost formy nad trescia - ponadto powiedzmy sobie szczerze ... snobizm.
Za te same pieniadze mamy o wiele lepszego PC - a zarowno na MACa jak i PC mamy praktycznie te same aplikacje do grafiki i tu i tu mozemy porzadnie utworzyc zarowno profile do monitorow jak i urzadzen drukujacych.

Wiele osob naoglada sie filmow, reklam itp. i mysli ze Apple to niewiadomo co, a prawda jest inna.
Sam tak kiedys myslalem dopoki w okazyjnej cenie nie kupilem "wypasionego" lapka Apple - i powiem tyle: zadnych rewelacji - system potrafi sie wieszac, brakuje wielu aplikacji co sa na PC i nie zauwazylem zeby te programy lepiej dzialaly niz na PC.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 128
Dołączył: 13 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2012r. 09:36  
Cytuj
no przepraszam ale stane w obronie MAC`a.
Pracuje i pracowalem i chyba bede pracowal na PC ale i na MAC`ach. Niestety, ale dla mnie korzystniej wypada MAC. Pod warunkiem, ze nauczy(my) sie go wlasciwie obslugiwac.
Padlo raczej na starszy monitor MAC lub Eizo.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 84
Dołączył: 15 Kwie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2012r. 13:17  
Cytuj
Podszedłem do tematu kolorów stwierdzeniem .....kolory mamy jakie mamy......Wystarczy spojrzec na reklamy cy foldery ktore robią agencje reklamy.Są to szare , bure pstrokate.Klientowi pokazują na monitorze i klienet bierze to co widzi.Pózniej wielkie rozczarowanie, bo to nie to wydrukowane to co widział

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 21
Dołączył: 1 Maja 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2012r. 14:54  
Cytuj
CYTAT
\"pieprzenie że \"se ne da\" i u nas ciemnogrodzie jest tylko pieprzeniem\" dlatego zadalem to pytanie.
Jakos nie jestem przekonany do \"zdalnej\" kalibracji, tym bardziej jak ma sie sprawa kalibracji przy zakupie do tematu ponownych kalibracji po pewnych okresach uzytkowania? Czytam fora i....i licze, ze jednak w STW robi sie te rzeczy!!! Nie robia to osoby robiace odbitki 9x13, ale jest pewna grupa (sądzę), ktorej zalezy na dobrych odbitkach lub wydrukach.



Dobrze sądzisz, bo ja do tej grupy też należę. Pozdrawiam.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 142
Dołączył: 29 Lis 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2012r. 15:33  
Cytuj
Dobre odbitki != skalibrowany jak trzeba monitor.

A dlaczego ? A no bo takie laby w Stalowej Woli i nie tylko musialyby dobrze kalibrowac maszyny - a oni robia to kilka razy do roku (jak dobrze pojdzie) wiec kolory potrafia sie nam rozjezdzac mimo skalibrowanego monitora oraz moga pojawic sie dominaty roznych kolorow.

Ponadto aby miec jak najbardziej wierna odbitke do tego co widzimy na skalibrowanym monitorze to dodatkowo musimy korzystac z profili zrobionych dla danego labu do danego papieru.

Dopiero jak podpeniemy w PSie odpowiedni profil to otrzymamy zgodnosc nie tylko kolorystyczna ale takze zgodnosc jasnosci (zdjecia nie beda ani za ciemne ani za jasne w stosunku do tego co widzimy na ekranie monitora).

Jesli chodzi o MACi to nikt mnie nie przekona o ich wyzszosci nad PCtami - bo mimo wszystko Windows 7 jest stabilnym systemem - czego nie mozna powiedziec o nowych wersjach MAC OSX (przerobilem juz troche wersji tego systemu).

A jak chcesz miec naprawde dobry monitor to nie zadne monitory Apple (bo one tylko wygladaja ladnie) tylko NECi i EIZO na matrycy IPS.
I najlepiej kup monitor o proporcjach 16:10 a nie jakies 16:9 - bo wysoka rozdzielczosc w pionie to bardzo duza wygoda - przynajmniej dla mnie korzystajacego z PSa i Illustratora i kilku innych programow.

CYTAT
Niestety, ale dla mnie korzystniej wypada MAC. Pod warunkiem, ze nauczy(my) sie go wlasciwie obslugiwac.

Jak sie zna wiele skrotow klawiaturowych dla systemu operacyjnego oraz danych aplikacji to na kazdym z nich (PC czy MAC) pracuje sie praktycznie tak samo. Wiec po co wydawac spoooro wieksze pieniadze - a za roznice mozemy juz prawie miec dobry monitor, albo kupic znacznie mocniejszy komputer (lepszy procesor, wiecej RAMu, dyski SSD czy SAS).
A osobiscie przekonalem sie jakiego kopa w pracy na komputerze daja DOBRE dyski SSD (ekspresowe uruchamianie systemu i aplikacji itp.)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 128
Dołączył: 13 Marz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2012r. 17:39  
Cytuj
sie rozkrecilo.....ale nie w temacie.
Za wskazania dziekuje bardzo-skorzystam.
Niestety nikt nie napisal: Pan X robi kalibracje.
Za wszystkie inne podpowiedzi bardzo dziekuje.
Co do zakupu monitora-to juz inna bajka.
Potem juz bede walczyl z moim labem aby wydruki były OK.
Pozdrawiam serdecznie.

A...i kiedys juz wrzucilem zapytanie-dlaczego StMiasto nie stworzy nam mozliwosci prezentacji naszych prac. Coś w rodzaju GALERII. Sadze, ze chetnych bylo by bardzo wielu=wiec byla by ogladalnosc.
Ale to temat na innego posta.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 142
Dołączył: 29 Lis 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2012r. 18:00  
Cytuj
Jak bedziesz kupowal monitor to mozesz kupic tutaj: http://monitory.mastiff.pl od razu Ci skalibruja jak trzeba.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »