NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Szkoła i studia »
Nowy Temat Odpowiedz
Tematy prac naukowych z IT, jaki temat ma wzięcie?
Posty: 2023
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Wrz 2016r. 00:57  
Cytuj
Muszę wymyślić temat pracy badawczej na wczoraj rano. Niestety nic nie przychodzi mi do głowy. Dziś stawia się na współpracę nauki z biznesem. Nawet zorganizowano konferencję na ten temat podczas pikniku industrialnego w Stalowej Woli. Chciałbym realizować temat przydatny w biznesie, a nie jakieś abstrakcyjne zagadnienie, które nigdy nie opuści murów akademickich. Pomożecie?

Dopuszczalne dziedziny:

* Sztuczna inteligencja
* Uczenie maszynowe
* Kontrola procesów
* Regulatory mikroprocesorowe
* Sterowniki mikroprocesorowe
* Rozproszone systemy sterowania
* Wizja komputerowa, przetwarzanie obrazu i wideo
* Teoria gier
* Przetwarzanie równoległe
* Internet rzeczy

Jeśli wpadniecie na pomysł spoza powyższych dziedzin, to też napiszcie, bo może przejdzie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Wrz 2016r. 00:57  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1508
Dołączył: 14 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 9 Wrz 2016r. 06:40  
Cytuj
sztuczna inteligencja, temat rozwojowy, który można w łatwy sposób połączyć z filozofią oraz innymi dziedzinami nauki..... powodzenia

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 146
Dołączył: 17 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 9 Wrz 2016r. 08:57  
Cytuj
Jak wejdziesz w sztuczną inteligencję to np. Zastosowanie sieci neuronowych do generowania strategii inwestycyjnych na przykładzie WIG20
No wiąże się to z napisaniem algorytmów i przeniesienie tego do visual basic albo c++

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2023
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 10 Wrz 2016r. 22:53  
Cytuj
Liczę na odpowiedź ludzi związanych ze stalowowolskimi uczelniami.

@mark30: Sztuczną inteligencję można połączyć z każdym aspektem życia.

@kudlaj: Ciekawy temat, ale zerżnięty z AGH. Pomyślę, jak go zmodyfikować.

Profesorowie mi już nie odpisują na mejle. Nie lubią niezdecydowanych. W poniedziałek będę warował pod drzwiami.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1588
Dołączył: 20 Wrz 2012r.
Skąd: 37-450
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 11 Wrz 2016r. 00:28  
Cytuj
Bez serwerowy internet.

http://di.com.pl/m/art,51952.html

https://img5.dmty.pl//uploads/201511/1448366582_pi03yt_600.jpg
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2023
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 11 Wrz 2025r. 19:58  
Cytuj
Nie udało się pójść na III stopień i nie podejmowałem kolejnych prób.

Chcę spróbować jeszcze raz, ale na innych zasadach:

1. Bez prowadzenia zajęć - nie mam do tego kompetencji
2. Nie musi być Podkarpacie - mogę jechać gdziekolwiek
3. Może być z wolnej stopy - łatwiej pogodzić z etatem

Zaczęliśmy tworzyć projekt medyczny, gdzie klient chciał szukać korelacji między danymi genetycznymi a objawami. Niestety, prace posuwały się tak powoli, że klientowi skończyło się finansowanie. To też nasza wina, że nie dowoziliśmy na czas. Obecnie projekt ledwo zipie i zmienił charakter, że tworzymy portal dla placówki, a nie do badań, czyli klasyczny CRUD.

Czym jeszcze mógłbym się zająć?

1. Uczenie maszynowe - teraz nie wiem, czy w to wchodzić. Nie spodziewałem się, że przez 10 lat AI tak pójdzie do przodu. Zauważcie też, że największy postęp nastąpił w sektorze prywatnym, a nie na uczelniach.

2. Strategie inwestycyjne - może to być przedmiotem badań, ale chodzi o znalezienie lub ulepszenie jakiejś metody, jakiegoś algorytmu, mogą tu być sieci neuronowe lub inne techniki. Jak dla mnie OK, bo też interesowałem się tematem.

3. Fizyka kwantowa, komputery kwantowe, obliczenia kwantowe - przyszłościowy temat, na razie przeczytałem książkę „Obliczenia kwantowe dla każdego”, ale żeby w to wejść, to trzeba by mocno nadrobić materiał z matematyki i fizyki, a najlepiej zmienić otoczenie i wplątać się tam, gdzie pracują nad zagadnieniami z tego obszaru, np. nad algorytmami lub np. algorytmy odporne na komputery kwantowe (quantum-resistant).

4. Kosmos - jeśli miałbym wiązać przyszłość z naszym miastem.

5. Inteligentne miasta i automatyzacja.

Najlepiej znaleźć temat, który rozwiąże jakiś większy problem.

Piszcie, jeśli coś Wam wpadnie do głowy. Może ktoś tu robi doktorat lub już obronił?

Kolejna kwestia to w jakim trybie. W Polsce istnieją 3 tryby:

1. Szkoła doktorska - wymaga prowadzenia zajęć ze studentami.
2. Z wolnej stopy - samodzielnie pracujesz nad tematem pod opieką promotora, ale jak to w praktyce wygląda i czy promotorzy godzą się na taki tryb? Gdzie najlepiej szukać? Jak potem wygląda obrona? Gdzie jest w miarę łatwo obronić? Nie chodzi tylko o sam tytuł, ale też o to, aby papier miał jakąkolwiek wartość, czyli aby na uczelni był wysoki poziom i aktualna wiedza, a nie 10 lat do tyłu jak to wcześniej bywało.
3. Wdrożeniowy - pracujesz w firmie, gdzie prowadzi się badania.

Za granicą wygląda to trochę inaczej i jest większy luz.

Następna kwestia to przez 10 lat próbowałem do tego wracać i nie mogłem znaleźć czasu, brakowało motywacji i jeśli nie poprawię zarządzania czasem, jeśli nie pozbędę się barier, to będzie trudno to pogodzić.

Czy przed rozpoczęciem studiów III stopnia warto iść na dobre studia podyplomowe z danej dziedziny, aby nadrobić zaległości i zwiększyć wiedzę w danym obszarze? Gdzie warto takie studia zrobić?

Zachowała się korespondencja z 2016 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Praca magisterska dotyczyła zastosowania Linuksa do przetwarzania w czasie rzeczywistym na podstawie tego, co już jest i tam były testy na kilku architekturach (x86, x64, ARM). Raczej bym tego nie ciągnął, gdyż platforma ogranicza, a do tego wykorzystuje się dedykowane układy scalone. To byłby mało ciekawy temat, ale spodobał się recenzentowi, który na bazie tego by mi wymyślił temat.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Szkoła i studia »