Plac Piłsudskiego po nowemu

Image

25 prac wpłynęło do urzędu miasta w ramach drugiego konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania i rewitalizacji Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli.

2 nagrody i 2 wyróżnienia

Efektem pracy sądu konkursowego było przyznanie 2 nagród oraz 2 wyróżnień. I nagrodę w wysokości 50 tys. zł otrzymała Katarzyna Krejczyk- Myślickiej ze Szczecina. Oceniający uznali, że istotnym walorem tej pracy konkursowej jest zagospodarowanie dwóch stref głównego placu poprzez nadanie tym częściom zróżnicowanej funkcji i formy wraz z wzbogaceniem jednej z nich o ciekawą formę zielonego placu.

- Sąd konkursowy zwrócił przede wszystkim uwagę na to, że właściwie spośród wszystkich złożonych prac ta praca w sposób najbardziej pełny przestawia pewną próbę stworzenia przestrzeni publicznej, która jest bardzo nowoczesna, a z drugiej strony jest dostosowana do charakteru i skali tej istniejącej struktury- mówi Piotr Lange, przewodniczący Sądu Konkursowego.

2 nagrodę w wysokości 20 tys. zł otrzymał zespół autorski z Krakowa i Rzeszowa w składzie: Iwona Kościółek, Sylwia Kaszuba, Anna Martyka, Sylwia Kliszewska oraz Tadeusz Kanownik. Sąd konkursowy przyznał, że koncepcja zespołu jest bardzo atrakcyjna, sprzyja integracji różnych grup użytkowników, w tym mieszkańców osiedla, a powiązanie całego projektowanego obszaru ciągiem pieszym i kanałem wodnym, które dobrze wpisują się w istniejący system zieleni, jest znakomitym pomysłem.

Sąd konkursowy przyznał także dwa wyróżnienia po 5 tys. zł (jedno z nich przyznano co ciekawe jako nagrodę dodatkową zespołowi zajmującemu II miejsce).

Nie ma jeszcze ostatecznej koncepcji

Zagospodarowanie Placu Piłsudskiego ciągnie się od ul. Niezłomnych przez ul. Dmowskiego do torów kolejowych. To jak będzie wyglądał ten teren nie jest jeszcze przesądzone. Do 15 grudnia mieszkańcy Stalowej Woli mogą zapoznać się z projektami, które zostały nadesłane na konkurs. Można je oglądać w galerii "Tło" Miejskiego Domu Kultury.

- Będziemy chcieli przeprowadzić kolejne konsultacje społeczne. Cały projekt rewitalizacji tego miejsca jest prowadzony poprzez rewitalizację społeczną w projekcie ministerialnym, wspartym przez środki Unii Europejskiej. My nie chcemy tworzyć miejsca bez udziału mieszkańców. Profesjonalny sąd konkursowy, w skład którego wchodzili specjaliści danych branż zarekomendowali prace, które oddajemy mieszkańcom osiedla Fabrycznego, aby oni wyznaczyli swoje priorytety, poddali ocenie te prace. Nie zamykamy się na żadną z prac. Sąd konkursowy wskazał pierwszą, drugą nagrodę oraz wyróżnienia. Myślę, że w każdej z tych prac można znaleźć ciekawe rozwiązania. Chcielibyśmy jak najszybciej przystąpić do projektowania, do uzyskania projektu technicznego na zagospodarowanie całości tego obszaru. Zanim ogłosimy przetarg na projekt techniczny musimy zebrać rekomendacje, wybrać tą pracę, która będzie podstawą do wykonania prac projektowych- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Czy powinno się wyprowadzić ruch kołowy z tego miejsca?

Ważnym aspektem konsultacji społecznych będzie opinia mieszkańców na temat wyprowadzenia ruchu kołowego z Placu Piłsudskiego. Projektanci, jak również sąd konkursowy, podeszli różnie do tego zamysłu. Pod uwagę branych jest kilka rozwiązań: pierwsze, dotyczące puszczenia ruchu w pobliżu torów kolejowych tak, żeby plac stanowił integralną całość z terenem obecnie wykorzystywanym jako parking, drugie, dotyczące ograniczenia ruchu albo poprzez zastosowanie ograniczenia prędkości, albo poprzez zmianę organizacji ruchu (ruch jednokierunkowy). Jedna z prac konkursowych przedstawia ciekawy pomysł poprowadzenia ruchu kołowego tunelem podziemnym pod Placem Piłsudskiego. Tam również mogłyby pojawić się parkingi. Jest to z jednej strony bardzo dobry pomysł, z drugiej- zbyt kosztowny. Na taki cel raczej nie udałoby się pozyskać funduszy z zewnątrz.

I miejsce

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

II miejsce

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wróżenie

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
manukun

@miro
Masz coś konkretnego do powiedzenia? Oczu nie masz? Siedzisz w tej swojej dziupli i tłuczesz w klawiaturę jak głupi.

Rusz się na strefę przemysłową i powiedz, gdzie są nowe działki pod fabryki utworzone przez Nadbereżnego? Jak do tej pory trwa rozbudowa hal na działkach uzbrojonych jeszcze przez Rzegockiego i Szlęzaka.

Andrzej_2.0

~Henryk Mróz rozwija? Przecież to tylko pomysły bez realizacji. Wymieniaj te realizacje rozwijające miasto.

~miro skoro masz tak szeroko otwarte oczy to zacznij wymieniać to co dobrego dla miasta zrobił Lucek. Sonda na SM pokazuje, że jesteś w mniejszości.

e2rds to trzeba zatrudnić kogoś kto potrafi budować takie parkingi.

Picer Lucek wydaje kolejne pieniądze na kolejne pomysły. Nie ma kasy na realizacje i szuka winnych swojej nieudolności. Nie można sukcesu miasta budować na kredycie i dotacjach. No ale jak Lucek nie potrafi nic innego to co poradzić. Tak wybrał suweren. Szczęśliwie dla miasta sonda na SM pokazuje, że to ostatnie miesiące Lucjusza.

~do roboty

Rzeczywiście ten projekt na filmie jest spoko! Uważam że jest marnowaniem pieniędzy na te kolejne. Nie ma co kombinować tylko zrobić to co na filmie bo jest chyba najlepsze! vimeo.com/56695125

JoeMs

... ii tam ; póki co naprawić zegar na budynku młodego metalowca, rozebrać budy , poprawić nawierzchnię placu , udrożnić przejście od przejazdu kolejowego w kierunku plantów i poprawić alejki

~Film

vimeo.com/56695125

Na końcu tego filmu wyraźnie pisze Kraków 2011 czyli to jest film z czasów Szlęzaka a Nadberezny się teraz tylko podpina umiech
A i flaga unijna na filmie trzepocze na wietrze w przeciwieństwie do dzisiejszej sytuacji gdzie przed Urzędem Miasta pusty maszt !

e2rds

ell, podziemny parking, jedna dobra ulewa i było by idealnie, prawda.

~Taaaaaaak

0,5 ha trawnika przed MDK, ma się jak wieżowiec na łące 20 km od miasta.No chyba że to wizja 2217 r.ale i tak brak miejsc na statki powietrzne.

~do miro

Nawzajem pisowski czopku

manukun

@oberion
Wtedy drzewa rosnące w parku przy torach zostaną wycięte, a na obecnym placu będą sadzone nowe. Niestety, to nie przejdzie, bo u nas nie ma mody na przesadzanie drzew.

~zbyr

vimeo.com/56695125 tutaj jest film ....

~Oberion

Ulica powinna byc na tym odcinku przesunięta pod tory. Plac powinien być całościa a nie podzielony. Opcja z droga przecinającą plac jest poprostu bez sensu.

~fakty

Przecież jest niepisane gdzie jest film.Czytac gamonie.

~to ja

@RST pewnie video zostało usunięte aby okrzyknąć wyższość planu krenionka z mopem na głowie.Pozostaje jednak pytanie dlaczego wyrzuca się niemałe pieniądze na projekty,które już raz były robione a o realizacje się tylko obiecuje.

~fakty

Wwpisz w google ...Wizualizacja terenów wokół MDK - StaloweMiasto
Tam jest film

~Henryk Mróz

Panie prezydencie brawo, miło popatrzeć jak za Pana rządów miasto się rozwija!

~RST

Jest artykuł na sąsiednim portalu "Promenada przy MDK i nowy magistrat" z 17 września 2013r. Jest parę fotek, ale nie ma już pięknego filmu. Ktoś pomoże poszukać? Na SM też był.

~ell

Pierwszy projekt jest fajny. Gdyby udało się z tym ruchem kołowym pod placem i podziemnym parkingiem byłoby idealnie.

remont

2 projekt zbyt betonowy widać ingerencję producenta betonu

~Liberte

Podpiszę się jednak pod starym projektem w którym było przejście podziemne pod torami z wyjściem na peron i przejście na dworzec pks . Czasami wypada stwierdzić że, ktoś kiedyś też zrobił coś ciekawego ( o ile dobrze pamiętam to ten projekt był wykonany w Krakowie) więc nie widzę zupełnie sensu wywalania pieniędzy na kolejne projekty

manukun

Przeczytajcie ostatnie zdanie. Prezydent martwi się brakiem dotacji, a nie pomyślał, że miasto może te pieniądze zarobić. Wtedy moglibyśmy zrobić plac Piłsudskiego porządnie, łącznie z parkingami podziemnymi i tunelem w ciągu ul. 1-sierpnia.

W Nowej Soli nie było basenu. Pieniędzy na jego budowę - też nie. Uzbrojono więc kilkadziesiąt hektarów nieużytków, działki sprzedano, a zarobione pieniądze przeznaczono na budowę basenu.

~to ja

@Set ...100 z tym przekopem do morza aby mieć bezpośredni dostęp to nie głupia myśl i krencionek pewnie podejmie wyzwanie ale to zoo to przecież już mamy od 2014 roku zlokalizowane w UM z najpiękniejszymi członkami czyli rada miasta z krencionkiem na czele.

~anka

Na placu Piłsudskiego powinna powstać na pewno fontanna multimedialna obsługiwana przez MDK.

~uder

poletko trawy? kozy bedziemy tam wypasać? a do tych kafejek kto bedzie chodzil? piwo po 6 zl, wszedzie pusto bo ceny warszawskie a zarobki ukrainskie, zreszta mlodzi pouciekali - kto tam interes otworzy?
do metalowca tylko piechota spod city parku bo blizej auta nie się postawi.
poza tym calkiem ladnie

~Olo

~_________to jest graficzny obraz sukcesów " dojnej zmiany ".Bardzo dobrze to zilustrowałeś Pisiaczku.

manukun

Nie mówiąc już o tym, że wybrano projekt likwidujący sensowny plac miejski, mogący pełnić funkcję rynku/centrum.

manukun

@sas
Co proszę? Jak na razie Nadbereżny wywalił w błoto kilkadziesiąt tysięcy złotych na kolejne koncepcje terenu, który już koncepcje zagospodarowania posiada. Obejmując fotel prezydenta, miał już w szufladzie gotowe dokumenty i dofinansowanie z UE. Teraz wystarczyłby przetarg na budowę.

Tymczasem Nadbereżny organizuje kolejne prezentacje, kolejne konkursy i kolejne konferencje prasowe, które niczego nowego nie wnoszą. Jak ktoś słusznie zauważył, w mieście zamiast działania e terenie, mamy działanie wirtualne -kolorowe obrazki, dykty z wizualizacją i medialny szum.

W końcu wybory coraz bliżej.

A emerytom pokażemy obrazki. Niech wierzą, że to powstało naprawdę...

~_________

Czy opozycja skończyła już ujadanie? Zajmijcie się wreszcie pracą a nie hejtem!

~Set ...100

Panie Prezydencie. A co Pan na założenie ZOO ... kurze...tego jeszcze nie było.. Panie... załóżmy ZOO ... A ok. Czerwca zacznijmy przekop do morza. Będziemy mieć bezpośredni dostęp do morza. Będzie wszystko. Będzie pięknie. Boże. Jak tak może bajera pisać tak wykształcony człowiek. To jakaś masakra

sebastal

Najgorsze ze tracimy z tymi projektami jedyne miejsce w centrum do organizacji imprez plenerowych. Stadion po modernizacji tez odpadnie. Blonie? malo bezpieczne... a i tez na granicy miasta.

~Marek

B E Z N A D Z I E J A Rzeczywiście proszę pokazać ten projekt za Szlęzaka robiony. Będzie jakieś porównanie. Te dwie kaczki to pewnie Lech i Jarek. I znowu jakaś Becia przyjedzie na otwarcie?