II Forum Podkarpackiej Gospodarki Komunalnej



W Stalowej Woli zorganizowano ważne dla Miasta i Miejskiego Zakładu Komunalnego wydarzenie. Stalowa Wola przez 2 dni staje się areną II Forum Podkarpackiej Gospodarki Komunalnej.
Wydarzenie, które zaplanowano na 10- 11 czerwca br. odbywa się w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Organizatorami Forum są: Izba Podkarpacki Samorząd Gospodarczy, Prezydent Miasta Stalowej Woli, Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o., a uczestnikami ważne dla Podkarpacia Miejskie Zakłady Komunalne: MZK Sp. z o.o. - Stalowa Wola, "Stare Miasto - Park" Sp. z o.o. – Leżajsk, MPGK Sp. z o.o. Mielec.
- Głównym celem tego forum jest gospodarka komunalna, czyli to, co mamy w odpadach, a mamy ciągle zmieniające się przepisy. Jest to trudny biznes do prowadzenia. Jeśli mówimy o całości gospodarki komunalnej: wodzie, cieple, odpadach, to ceny odpadów są najtrudniejsze do przewidzenia. Druga część forum, to jest ta transformacja energetyczna, w którą bardzo dobrze wpisuje się Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów, gdzie z odpadów będzie produkowane ciepło i energia. Odpady i transformacja energetyczna są naszymi celami do tego, by być samowystarczalnym energetycznie- mówił podczas trwania Forum Radosław Sagatowski, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli.
A spraw do omówienia jest bardzo dużo. Niezwykle cenna jest wymiana doświadczeń i przeanalizowanie jak zarządzać gospodarką komunalną by była ona ekonomiczna i ekologiczna. Tego typu fora są areną wymiany myśli, a dyskusje na nich, burzą pomysłów i rozwiązań, które będą mogły być wykorzystane w praktyce.
- Cieszę się, że taka platforma wymiany doświadczeń powstała w naszym województwie, dlatego że w zasadzie we wszystkich gminach, samorządach, mamy takie same problemy do rozwiązania. Każdy ma oczywiście swoją specyfikę, więc podzielenie się swoimi doświadczeniami może pomóc podnosić poziomy usług dla mieszkańców we wszystkich miastach naszego województwa. To jest ten kierunek, po to jest ta dyskusja. Tutaj prezentujemy nie tylko swoje doświadczenia i dorobki różnych firm podkarpackich, są też eksperci, których udało się ściągnąć na tę konferencję, którzy pokażą nam te trendy ogólnopolskie i pozytywne przykłady i rozwiązania- mówił Janusz Fic, Prezes Zarządu KHK Krosno - Rozwój Krośnieńskiego Klastra Energii.
Przybyłych gości na II Forum Podkarpackiej Gospodarki Komunalnej przywitał Prezydent Stalowej Woli.
- Cieszę się, że ta debata i ta dyskusja, która rozpoczyna się w Stalowej Woli, zwraca uwagę na gospodarkę komunalną. Często w samorządach, podczas wielu debat gospodarczych, rozmawiamy o inwestorach, ważnych działach gospodarczych i były lata gdzie gospodarka komunalna schodziła troszeczkę na boczne tory. Trzeba również powiedzieć, że w historii samorządu terytorialnego, który na przestrzeni ostatnich 35 lat tak mocno zmienia polską rzeczywistość, były lata, w których gospodarka komunalna znajdowała się w kryzysie i bardzo często były to lata, w których podejmowane były nie zawsze optymalne decyzje, które ograniczały działalność gospodarki komunalnej, które szukały rozwiązań, które uwalniały od odpowiedzialności samorząd za prowadzenie gospodarki komunalnej. W moim przekonaniu były to decyzje błędne i cieszę się, że jest dzisiaj czas, w którym możemy z pełną świadomością i pełną odpowiedzialnością mówić o tym, że właśnie gospodarka komunalna jest rdzeniem działania samorządu- mówił podczas Forum włodarz Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
Jak podkreślił prezydent, oprócz tego, że samorządy powinny brać odpowiedzialność za jakość usług, mieć na celu zadowolenie mieszkańców, a więc ochronę ich portfeli, muszą wręcz wziąć pod uwagę szeroko rozumiany rozwój z zakresu gospodarki komunalnej.
- Myślę, że dzisiaj wszyscy mamy świadomość, że czas, w którym wszyscy mają się wybijać na niepodległość pod względem funkcjonowania instalacji i innych elementów gospodarki komunalnej, jest czasem przeszłym. Umiejętność znalezienia porozumienia, współpracy, pozwala na optymalizację, na to, żebyśmy byli w stanie wykreować wspólne inwestycje, które będą służyły nie jednemu samorządowi, a szerszej wspólnocie samorządowej. Czas wspólnoty, świadomej decyzji władz samorządowych w danym regionie jest tym elementem, który pozwala na optymalizację cenową, dalszy rozwój i jednocześnie na budowanie jakości. To, co bardzo mocno cieszy, to fakt, że gospodarka komunalna w ostatnich latach przechodzi tak znakomitą, wręcz niesamowitą zmianę jakościową, to jest udział pracy, firm, prezesów, jednostek komunalnych, które postawiły na jakość- mówił prezydent.
Włodarz miasta zaznaczył, że Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli jest dumą subregionu, który mocno się zmienia w zakresie strategii, konsekwentnej realizacji rozwoju firmy, która obejmuje wiele sektorów działalności gospodarki komunalnej, świadcząc usługi wysokojakościowe, jak również podejmując się wielkich wyzwań inwestycyjnych, czym jest budowa nowoczesnego Zakładu Odzysku Energii.
Prezes Izby Podkarpackiego Samorządu Gospodarczego Paweł Zając odniósł się do słów prezydenta Stalowej Woli, mówiąc o potrzebie debaty i współpracy samorządów.
- To, czego nie widzimy, a to, co jest wokół nas, to co się pojawia, jest uważane za dobro, które nam się należy, nam mieszkańcom, nam przedsiębiorcom, wszystkim. I tak naprawdę wielokrotnie nie dostrzegamy tych potężnych zmian i wyzwań, które stoją przed gospodarkami komunalnymi. O tym postanowiliśmy rozmawiać i na ten temat od ubiegłego roku toczymy debatę: jak dobrze działać w gospodarkach komunalnych, jak pomagać mieszkańcom, jak wzmacniać biznes, bo przecież biznes nie może funkcjonować bez dobrej współpracy z mediami, gospodarką komunalną. Biznes to również to, o czym się bardzo mało mówi: generowane odpady, ścieki, dostawa wody. Te wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem funkcjonowania przedsiębiorstwa są nieodzowne do tego, żebyśmy mieli dobrze rozwinięty przemysł w regionie- mówił Paweł Zając.
Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Andrzej Kulig podkreślił, że Stalowa Wola jest wiodącym ośrodkiem w zakresie gospodarki odpadami.
- Gospodarka komunalna w Stalowej Woli, a szczególnie gospodarka odpadami, była zawsze dla mnie dobrym przykładem gospodarowania, chociażby dlatego, że tutaj powstawały pierwsze punkty selektywnej zbiórki z prawdziwego zdarzenia. Zawsze tworzono pełny system gospodarowania odpadami, a w tej chwili Stalowa Wola tym szlakiem dalej podąża. Jest dużym ośrodkiem miejskim, czyli ośrodkiem przemysłowym. Największym wyzwaniem stającym przed samorządami, ale i przed Stalową Wolą, jest podniesienie odzysków i recyklingu, bo to będzie wyzwaniem z bardzo różnych względów, chociażby system, który obowiązuje w Polsce nie został poprzedzony odpowiedzialnością producenta za wytwarzane odpady. Cała odpowiedzialność spadła na spółki, które zajmują się gospodarowaniem odpadami, a co za tym idzie, na mieszkańców, gminy. To jest systemowy błąd, który hamuje osiągnięcie, tych poziomów recyklingu, odzysku, które chcielibyśmy odzyskać- mówił Andrzej Kulig.
Podczas spotkania dzielono się doświadczeniami, jak również mówiono o tym, co jest bolączką samorządów.
- Zmieniają się teraz przepisy dotyczące systemu kaucyjnego i ma być wprowadzany tzw. ROP, czyli rozszerzona odpowiedzialność producentów. Tutaj na pewno gminy będą musiały borykać się z tym, że część odpadów, które dziś odbierają firmy, które za to dostają jakieś pieniądze, będą z systemu wychodziły. Uważam, że w najbliższym czasie jest to największe wyzwanie i dla gospodarki komunalnej w całym kraju, i dla gmin, i mieszkańców. Tak naprawdę wszystkie firmy, które pracują dla gmin obsługują mieszkańców, powinny stawiać dobro mieszkańców na pierwszym miejscu. W tym roku zostały wprowadzone nowe zasady segregacji, odbieramy teraz tekstylia. Spowodowało to trochę kłopotów. Myślę, że większość gmin sobie z tym poradziła, ale zasadność odbiorów tekstyliów podlega pewnej dyskusji- mówił Sławomir Progorowicz, Prezes Zarządu MPGK Rzeszów.
Dużym problemem jest również wyegzekwowanie od mieszkańców należnych opłat. W tej kwestii przydałyby się uregulowania prawne, które wyeliminowałyby z rynku osoby nieuczciwe, takie, które nie chcą wnosić opłat za usługi komunalne.
- Jeśli chodzi o problemy związane z gospodarką odpadami, jest to kwestia ceny, która od kilku lat bardzo szybko wzrasta. Dla większości mieszkańców jest to niezrozumiałe, mimo że te kampanie informacyjne są prowadzone, przynajmniej od roku 2018- 2019, ten wzrost cenowy mocno skoczył, co spowodowało, że wiele osób, które powinny składać deklaracje, nie deklaruje się wcale. To jest kłopot Gminy Nisko. Po 2018- 2019 roku bardzo wiele osób nie złożyło deklaracji śmieciowych. Przynajmniej część tych osób nadal mieszka i przebywa na terenie Gminy i Miasta Nisko. Ludzie często narzekają, że śmieci są nieodebrane na czas, że długo się czeka. Jeżeli chodzi o mieszkalnictwo wielomieszkaniowe, bloki, jest też problem z segregacją. O ile w przypadku domów indywidualnych możemy to sprawdzić, to np. wielu prezesów czy szefów wspólnot nie ma możliwości egzekwowania segregacji śmieci, która również bardzo podwyższa koszty utrzymania gospodarki odpadami- mówił Konrad Krzyżak, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.
I Forum Podkarpackiej Gospodarki Komunalnej zorganizowano w Krośnie. Odbyło się ono rok temu. Ideą spotkań jest dyskusja o zarządzaniu i wyzwaniach w obszarze gospodarki komunalnej oraz transformacji energetycznej przedsiębiorstw z terenu województwa podkarpackiego.
Przewiń do komentarzy























Komentarze