Czy będzie pomnik upamiętniający więźniów obozu z okresu II wojny światowe?

Image

Radny Mariusz Bajek, znany lokalny rysownik, już nie po raz pierwszy zabiega o takie miejsce pamięci. Znów w tej sprawie napisał interpelację.

- Zwracam się z ponowną prośbą dotyczącą budowy pomnika na terenie Osiedla Młodynie upamiętniającego pomordowanych obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Treść inskrypcji została uzgodniona z IPN i uzyskała pozytywną opinię. Poniżej przedstawiam jej brzmienie- pisze radny Bajek.

O takim miejscu mowa już był w marcu 2023 roku. Wówczas to Mariusz Bajek poprosił o wybudowanie pomnika, który nie pozwoliłby zapomnieć o tym, że także w Stalowej Woli w okresie sierpień- listopad 1942 roku funkcjonował niemiecki obóz pracy przymusowej dla Żydów. W obozie tym straciło życie kilkuset więźniów, obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Ludzi ci ginęli także z głodu i z powodu morderczej pracy w hucie. Na pomniku znalazłby się między innymi napis: „Odebrano wam życie i godność, dziś oddajemy wam cześć i pamięć”. Społeczeństwo Stalowej Woli A.D.”.

- Osobiście uważam, iż jest to wstyd, że do dnia dzisiejszego nasi pomordowani obywatele nie posiadają godnego upamiętnienia. Nacja ta nigdy nie zwróciła się przeciw naszemu krajowi, a wielu z nich brało udział w walkach z najeźdźcą. Na cmentarzu pod Monte Casino znajdują się krzyże katolickie, prawosławne i macewy. Takie było nasze społeczeństwo i nasze wojsko. Powinniśmy mieć odwagę i uznać ich męczeńską śmierć- napisał Mariusz Bajek.

Jak 2 lata temu mówił radny formą w/w upamiętnienia (wg opracowanej koncepcji) mógłby być pomnik składający się z cokołu o konstrukcji żelbetowej, obłożonego płytami granitowymi, o wymiarach: 2,50 m x 1,50 m x 0,25 m ( dł./szer./wys. ), na którym zostałby umieszczony obelisk z bloku granitowego mający formę macewy o wym. 1,3 m x 1,15 m x 0,4 m, do którego zostałaby przytwierdzona tablica pamiątkowa. Nad inskrypcją zostałoby umieszczone godło Polski oraz gwiazda Dawida. Wokół pomnika zaprojektowano opaskę z kostki granitowej o szer. 0,5 m, a prowadzić do niego miałoby dojście o szer. 2,5 m, wykonane również z kostki granitowej. Opisana powyżej forma pomnika oraz treść inskrypcji pamiątkowej została pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu w Warszawie w piśmie z dnia 11.10.2021 r. (znak: BUWIII-913-209(2)/21).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.