Samorządy łączą siły dla rozwoju nowoczesnych technologii bezzałogowych



Rada Miasta dała zielone światło na przystąpienie gminy Stalowa Wola do porozumienia międzygminnego z gminami Zaleszany i Pysznica. Wspólnym celem samorządów będzie złożenie wniosku w konkursie dotyczącym rozwoju nowoczesnych Centrów Kompetencji (specjalistycznych ośrodków szkoleniowych, ośrodków wsparcia wdrożeń, centrów monitorowania) oraz infrastruktury do zarządzania ruchem pojazdów bezzałogowych.
Inicjatywa wpisuje się w ogólnopolski projekt budowy ekosystemu innowacji. Celem projektu jest rozwój specjalistycznych ośrodków wspierających edukację, wdrażanie nowych technologii oraz monitorowanie i zarządzanie ruchem nowoczesnych środków transportu bezzałogowego.
Zgodnie z uchwałą, Stalowa Wola pełnić będzie rolę lidera partnerstwa oraz głównego wnioskodawcy. To właśnie my będziemy koordynować przygotowanie i realizację projektu, w którym pozostałe dwie gminy pełnić będą funkcję partnerów.
- Gmina Stalowa Wola będzie liderem dla projektu, który wspólnie z gminami ościennymi tj. z gminą Zaleszany, na której zlokalizowane jest lotnisko w Turbi i gminą Pysznica będzie składać wniosek do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sprawie naboru, który dotyczy wyłonienia miejsc, w których zostanie zlokalizowanych 10 Centrów Kompetencji w zakresie bezzałogowych statków powietrznych. Projekt jest realizowany bez wkładu własnego ze strony gminy. Gmina ma jedynie użyczyć teren, na którym zostanie zrealizowana infrastruktura w ramach tego ośrodka, jak i teren w granicach administracyjnych miasta, gdzie będą lokalizowane lotniska dla bezzałogowych statków powietrznych. To są obszary minimum: 10x10 metrów. Swego rodzaju Centra Kompetencji mają zostać zrealizowane w 10 lokalizacjach na terenie całego kraju- mówi zastępca prezydenta Tomasz Miśko.
W wybranych lokalizacjach, gdzie powstaną Centra Kompetencji, zostaną utworzone ośrodki poligonowe. Tam, gdzie zostaną stworzone odpowiednie warunki do testowania bezzałogowych statków powietrznych, mogą lokalizować się firmy działające w tej branży.
- W ramach każdego z 10 Centrów Kompetencji i tej infrastruktury, która ma temu towarzyszyć, w każdej z lokalizacji ma być Cyfrowy System Teleinformatyczny, który miałby służyć do planowania lotów, jak i oceny ryzyka i automatycznej koordynacji operacji realizowanych przez bezzałogowe statki powietrzne. Zostanie wytworzona infrastruktura, która daje potencjał do użytku w różnych celach na terenach będących stronami partnerstwa- mówi Tomasz Miśko.
Komentarze