Czy służby są gotowe na opady śniegu? Kto odpowiada za odśnieżanie dróg w mieście?

Image

Choć do kalendarzowej zimy pozostało jeszcze trochę czasu, to opadów śniegu możemy spodziewać się już w przyszłym tygodniu. Czy służby są na nie gotowe? O tym rozmawiano podczas spotkania członków komisji miejskiej.

Kto odpowiada za utrzymanie dróg w Stalowej Woli?

Na terenie Stalowej Woli mamy drogi, za które odpowiadają różni zarządcy. Za największy obszar dróg i chodników należących do miasta odpowiedzialny jest Miejski Zakład Komunalny. Pod jego opieką są: Al. Jana Pawła II (odcinek od górki do Rozwadowskiej), Bojanowska (odcinek od Ofiar Katynia do ul. Kwiatkowskiego), Brandwicka (odcinek od Sandomierskiej do Trasy Podskarpowej), COP, Floriańska, Grabskiego, Graniczna, Hutnicza, Karnaty (odcinek od Granicznej do Brandwickiej) Krzywa, Kwiatkowskiego, 11- go Listopada tunel, Narutowicza, Ofiar Katynia, Okulickiego, Orzeszkowej, osiedlowa k/Bazyliki, Polna- wiadukt drogowy, Rozwadowska, Rynek Rozwadów, Sandomierska, Siedlanowskiego, 1 Sierpnia, Skoczyńskiego, Solidarności, Wojska Polskiego, Wolności, Wyszyńskiego oraz osiedla: Śródmieście, Centralne, Młodynie, Poręby, Skarpa, Pławo, Lasowiaków, Zatorze, Podlesie, Widok, Rozwadów, Piaski, Hutnik, Charzewice, Energetyków, Swoły, Zasanie.

Powiat Stalowowolski, a konkretnie Zarząd Dróg Powiatowych odpowiada za drogi i chodniki na terenie: Al. Jana Pawła II, Staszica, Energetyków, Poniatowskiego, Popiełuszki, Mickiewicza, Żwirki i Wigury, Czarnieckiego, Niezłomnych, Klasztorna, Przemysłowa, Bojanowska, Jagiellońska, Dąbrowskiego, Ogrodowa, KEN (odcinek od ronda Patrioty do ronda im. Ks. Jerzego Warchoła).

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, Rejon Dróg Wojewódzkich w Stalowej Woli odpowiada za następujące ulice: KEN, Chopina, Brandwicka, Al. Jana Pawła II (odcinek od ronda Patrioty do górki rozwadowskiej).

MZK w gotowości na opady śniegu

Na temat przygotowania dróg, chodników dla pieszych i ścieżek rowerowych w sezonie 2024/2025 rozmawiano podczas posiedzenia komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Choć na nie zostali zaproszeni wszyscy zarządcy dróg w Stalowej Woli, to do magistratu przybyli jedynie przedstawiciele Miejskiego Zakładu Komunalnego. Pracownicy MZK zapewnili, że spółka jest przygotowana na nadejście opadów śniegu, w gotowości jest: 7 pługopiaskarek, 7 ciągników z posypywarkami, koparko- ładowarka, wózek podnośnikowy, pojazdy do brygad ręcznych odśnieżających, odśnieżarka spalinowa. MZK dysponuje 770 tonami piasku, 570 tonami soli, w razie potrzeb zapasy te będą uzupełniane. W przypadku miejskiej spółki zatrudnionych jest 7 dyspozytorów.

W sprawie działań związanych z odśnieżaniem wiele pytań zadał radny Dariusz Przytuła, którego interesowało m.in. to, gdzie konkretnie mieszkańcy mogą zgłaszać problemy związane z nieodśnieżonymi drogami lub chodnikami, jak wyglądają procedury na wypadek bardzo intensywnych opadów śniegu lub sytuacji kryzysowych, jak wygląda koordynacja z innymi służbami miejskimi, jaki jest harmonogram odśnieżania dla konkretnych ulic i dzielnic.

Jak usłyszeli radni, MZK to jedyny zarządca dróg i chodników, otwarty na kontakt z mieszkańcami przez całą dobę. Można do niego zadzwonić kontaktując się z dyżurnym zimowego utrzymania dróg pod numerem telefonu 608 090 406. W przypadku pozostałych zarządców zgłoszenia przyjmowane są tylko w godzinach pracy ich urzędu: Zarząd Dróg Powiatowych 15 844 46 31, Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, Rejon Dróg Wojewódzkich 15 842 92 89.

- Pomimo takich stabilnych warunków jak teraz, czyli dodatnich temperatur, monitorujemy sytuację. W momencie kiedy by się coś zadziało, natychmiast reagujemy i wtedy na naszej stronie internetowej taka informacja się pojawia np. że dzisiaj wyjechały: 4 posypywarki, 5 ciągników na chodniki, 7 brygad ręcznych- mówiła w czasie obrad komisji Małgorzata Bednarz z Miejskiego Zakładu Komunalnego.

Wiceprezydent Tomasz Miśko przypomniał, że za odśnieżenie bezpośrednio przyległych do domów jednorodzinnych chodników odpowiadają właściciele tychże nieruchomości.

Radny Przytuła zwrócił uwagę na to, że po tym jak pługopiaskarki odśnieżą ulice, przy przejściach dla pieszych pojawiają się hałdy śniegowe, które ciężko jest pokonać by wejść na jezdnię. Później, przy odwilży, w tych miejscach tworzy się błoto pośniegowe, stwarzające niebezpieczne dla pieszych sytuacje. Podobnie jest przy przystankach komunikacji publicznej, gdzie po odśnieżeniu jezdni pojawia się mur śnieżny, który uniemożliwia czasami wręcz osobom starszym, niepełnosprawnym, dzieciom wejście do autobusu. Jak zapewniono, pracownicy MZK będą starać się na bieżąco odśnieżać te miejsca, a pomocna im w tym będzie spalinowa, ręczna odśnieżarka.

Nie ma współpracy w kwestii odśnieżania dróg

Radny Aleksander Kapuściński pytał jak wygląda współpraca z innymi zarządcami dróg powiatowych i wojewódzkich. Czy jeśli dyspozytor MZK odbiera zgłoszenie w sprawie drogi np. powiatowej, czy przekazuje to zgłoszenie do tego zarządcy?

- Dyspozytorzy mają obowiązek przyjąć każdą uwagę mieszkańca. Nie byliśmy jednak w stanie przeskoczyć godzin, w których odbierany jest telefon w Zarządzie Dróg Powiatowych czy Wojewódzkich, czyli 7:00 - 15:00. W zeszłym roku mieliśmy bardzo dużo telefonów w sprawie dróg powiatowych- mówiła Małgorzata Bednarz z Miejskiego Zakładu Komunalnego.

Podczas obrad komisji pojawiły się głosy, że inni zarządcy dróg powinni odbierać zgłoszenia również po godzinie 15:00. Radny Kapuściński podkreślił, że mieszkańcy często nie mają wiedzy kto zarządza jaką drogą, a chcieliby zostać wysłuchani. Małgorzata Bednarz wyraziła nadzieję, że uda się pozyskać numer komórkowy, który będzie można przekazać mieszkańcowi, jeśli ten zadzwoni w sprawie odśnieżenia dróg innego zarządcy. Zastępca Naczelnika Wydziału Andrzej Wojtaś zasugerował, że powinien być jeden numer, tak jak działa 112, pod którym mieszkaniec mógłby zgłosić problemy z odśnieżaniem. Dyspozytor tego numeru przekierowywałby dalej zgłoszenie. Przewodnicząca komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Ilona Kaczmarek obiecała, że weźmie udział w spotkaniu na temat utrzymania dróg, które będzie odbywało się w Powiecie Stalowowolskim, gdzie przedstawi postulaty radnych i mieszkańców.

Przewiń do komentarzy







Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

~Zbyszek

Główna alteria przelotowa miasta rok i dwa lata temu po obitych opadach była praktycznie wogole nieodśnieżana. Chodzi o AL JP II. TAK WIEM ŻE NALEŻY DO POWIATU ale naprawdę tam była tragedia. To wogole nie było odśnieżane!!!! Dopóki nie stopniało po 2 3 tygodniach. A wąsaty starosta powiatowy powiedział że nie będzie tam odśnieżał!!! Że to droga III kategorii odśnieżania!!!

~Obserwator

Będzie tak samo jak w zeszłym roku..sypnie śnieg, Poniatowskiego będzie nieprzejezdna, a Zarzeczny będzie mówił, że nie stać powiatu na kupno tony soli za 1000 zł...
Nie rozumiem, dlaczego wszystkie drogi w granicach miasta nie są w gestii miasta, tylko musi być w to jeszcze zamieszany powiat, WZD oraz GDDKiA...

~RST

Czy były przetargi?
Kto wygrał w mieście, powiecie, czy województwie?
Kto podpisal umowy i za ile?
Na takie informacje czekamy.

~Nietutejszy

Dlaczego na ŻADNEJ mapie Stalowej Woli nie ma dzielnicy, ulicy, Zatorze?
Nie istnieje?

~hytry

Skonczy sie jak zwykle

~realista

20 listopada było widać jak przygotowani.