Blask art déco - jubileuszowa wystawa w Galerii Karpińskiego

Image

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli świętuje 25- lecie swojej działalności, zapraszając na wyjątkową wystawę „Blask art déco”, którą można podziwiać w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.

Styl art déco, którego największy rozkwit przypada na okres międzywojnia, zajmuje szczególne miejsce w kolekcjach stalowowolskiego muzeum. Miasto powstałe pod koniec lat 30. XX wieku, jako jeden z głównych projektów Centralnego Okręgu Przemysłowego, stanowi doskonałe tło dla popularyzacji tego stylu. Architektura Stalowej Woli, harmonijnie wpisująca się w tendencje modernistyczne i narodowe, współgrała z dekoracyjnymi i użytkowymi elementami wyposażenia wnętrz, takimi jak szkło, ceramika czy tkaniny.

Muzeum Regionalne może pochwalić się imponującym zbiorem kilkuset obiektów związanych z art déco. Kolekcja obejmuje zarówno przedmioty użytkowe, jak i dekoracyjne, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania i estetyką.

Wystawa prezentuje bogaty zbiór wyrobów szklanych z renomowanych polskich hut, takich jak „Niemen” z Brzozówki czy „Hortensja” z Piotrkowa Trybunalskiego, a także produktów hut z Ząbkowic, Zawiercia, Radomska i Krosna. W kolekcji nie zabraknie także szklanych arcydzieł ze Śląska, Czech, Niemiec i Francji.

Drugim filarem wystawy są wyroby ceramiczne, które odegrały kluczową rolę w upowszechnianiu estetyki art déco dzięki masowej produkcji. Zwiedzający będą mogli podziwiać dzieła takich wytwórni jak Ćmielów, Rosenthal czy Giesche, jak również mniej znanych manufaktur, często anonimowych.

Ciekawym elementem ekspozycji są kilimy, najbardziej charakterystyczne dla polskiego art déco tkaniny, które cieszyły się ogromną popularnością w dwudziestoleciu międzywojennym. Nie zabraknie również eleganckich platerów, będących alternatywą dla srebrnych zastaw. W tej kategorii wyróżniają się produkty Zakładu Platerniczego Norblinów, fabryki braci Hennebergów oraz wytwórni Józefa i Alfonsa Fragetów, a także niemieckiej firmy WMF.

Wystawa „Blask art déco” to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki, designu i historii. Ukazuje piękno przedmiotów codziennego użytku, które w okresie międzywojennym nie tylko służyły funkcji praktycznej, ale również stanowiły o atrakcyjności wnętrz. Jubileuszowa ekspozycja jest hołdem dla artystycznego dziedzictwa, które kształtowało estetykę odradzającej się Polski.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 9 marca 2025 r.

Przewiń do komentarzy





























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Wojtek

@gorgan
Odsyłam do Wikipedii oraz innych materiałów źródłowych, historycznych, związanych budową Stalowej Woli.

~ADAM

Blask art déco - widać na przykładzie Hotelu HUTNIK umiech

~Heheszko

Agatka jak ta porcelanowa lala... Oby przy wyjściu alarm się nie włączył umiech

~Bartnik

A to nie dywan na ścianie? Czy coś w tym stylu?

~jasio

a tak jak w boksie rzucaja recznik nakoniec

~jasio

o co chodzi z tym recznikiem

~gorgan

Budynek starej dyrekcji został wybudowany w stylu modernistycznym z elementami art deco.

~Wojtek

Było tę imprezę urządzić w holu budynku Dyrekcji Naczelnej HSW, budowla ta jest uznana za najcenniejszy i najlepiej zachowany przykład architektury Art déco w Stalowej Woli. Zabytek na światowym poziomie. Należy korzystać, póki jeszcze(!) stoi, nie podparty. Jego obecny lokator zdaje się być ślepcem i nie dostrzega jak upływ czasu robi swoją robotę...