Mobilny Przystanek Historia Przyszłości w Stalowej Woli



Stalowa Wola jest jednym z 10 miast polskich, w których Instytut Pamięci Narodowej prezentuje swój Mobilny Przystanek Historii. Nowoczesna edukacja historyczna niesie za sobą nie tylko wiedzę, ale wzruszenie i refleksję.
5 września na Placu Piłsudskiego wystartował Mobilny Przystanek Historia Przyszłości. Jest to inicjatywa, która w sposób nowoczesny, bo korzystający z rozwoju technologii, w sposób przystępny dla młodych ludzi, prowadzi nowoczesną edukację historyczną. Za pomocą specjalnie wyposażonego pojazdu ciężarowego zaprezentowano główne projekty Biura Nowych Technologii IPN. Wystawę można obejrzeć do 5 września do godz. 20:00. Aby móc wziąć udział w wydarzeniu i skorzystać z Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości należy zarejestrować się na specjalnie wygenerowanej platformie pod linkiem: https://ipn-konferencje.pl/pl/join-event/instytut-pamieci-narodowej-mobilny-przystanek-historia-przyszlosci.
W pojeździe znalazły się stanowiska z komputerami PC i urządzeniami VR (virtual reality), na których przedstawiane są gry i aplikacje służące do pogłębiania wiedzy historycznej i kształtowania postaw obywatelskich. Skorzystać z nich może nie tylko młodzież szkolna (od 13 roku życia i za zgodą rodziców), nauczyciele, ale i osoby dorosłe.
Podczas konferencji prasowej, którą zorganizowano w czwartek na Placu Piłsudskiego, obecni byli: prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, prezes IPN dr Karol Nawrocki, dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Magdalena Hajduk, dyrektor IPN oddział w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko.
- Stalowa Wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność. To słowa ministra wojskowości II Rzeczpospolitej, które tak pięknie definiują wasze miasto, które macie w sercu. Rzeczywiście Stalowa Wola jest jednym z najważniejszych symboli II Rzeczpospolitej i myślenia Polaków o tym, że potrafimy zagospodarować swoją niepodległość, gdy nie ma wojen i systemów totalitarnych, bo Stalowa Wola, kiedyś w centrum II Rzeczpospolitej, teraz bardziej na południowym- wschodzie i miasto Gdynia, dwa dzieła Eugeniusza Kwiatkowskiego, mówią nam tak wiele o nas, jako o narodzie gotowym do ciężkiej pracy, gospodarczego, ekonomicznego wysiłku i zagospodarowywania naszej niepodległości- rozpoczął konferencję prasową prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Przypomniał, że nasze miasto jest ważne dla historyków, ale i ma piękną przyszłość, bo obok rozwoju, mnóstwa nowych zadań, inwestycji, prezydent Lucjusz Nadbereżny pamięta o tożsamości i spuściźnie, na bazie której Stalowa Wola wzrasta. Jak podkreślił Karol Nawrocki, IPN to także instytut przyszłości, bo prawda historyczna, ustalona przez naukowców może być pokazywana w sposób nowoczesny, przyszłościowy. A dowodem na to, że jest to dobrze przyjmowane, są tysiące pobrań materiałów ze strony IPN, nie tylko przez Polaków, ale osoby na całym świecie.
Na Placu Piłsudskiego dostępne są następujące projekty Biura Nowych Technologii:
• „Lotnicy – wojna w przestworzach” – najnowsza edukacyjna gra przygodowa, która zadebiutowała 24 stycznia br. w Londynie na prestiżowych targach edukacyjno-technologicznych Bett London. Produkcja opowiada o dokonaniach polskich lotników walczących w trakcie II wojny światowej. Dostępna na PC i VR.• „Gra Szyfrów” – lektura szkolna i pierwsza produkcja Biura Nowych Technologii. Gra osadzona jest w czasach wojny polsko-bolszewickiej, a zadaniem gracza jest złamanie wrogich szyfrów i unieszkodliwienie pancernych pociągów. Dostępna na PC i VR.
• „WarsawRising” – strategiczna gra opowiadająca o losach Powstańców Warszawskich. Opowieść o walczącej Warszawie pozostaje w zgodzie z prawdą historyczną, więc powstania nie da się wygrać. Produkcja pozwala poznać historię, rozwijać wartości i kształtować postawy obywatelskie. Dostępna na PC.
• „Szybowcowa ‘87” – aplikacja stworzona na urządzenia VR, dzięki której przeniesiesz się do PRL-owskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowano prasę podziemną. Mieszkanie jest oddane wiernie oryginałowi, a dodatkowo jest interaktywne. Bez trudu więc powielisz kolejne strony druku czy podsłuchasz przez radio rozmowy funkcjonariuszy SB.
• „Świadectwo poMOCY” – etiuda filmowa dostępna na VR. Opowiada o losach rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom w trakcie II wojny światowej. Wskutek donosu cała rodzina wraz z ukrywanymi Żydami została rozstrzelana. Historia przedstawiona jest z perspektywy sześcioletniej Basi. To opowieść zrealizowana w poruszający sposób.
Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o najnowszej historii Polski, zwłaszcza o wydarzeniach związanych z walką o niepodległość, oporem wobec komunizmu oraz losami Polaków w XX wieku. Mobilny Przystanek Historia Przyszłości daje możliwość zgłębiania edukacji historycznej w nowoczesnej formie, co jest szczególnie ważne w edukacji młodzieży.
Jak powiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny dla Stalowej Woli to zaszczyt, że to wydarzenie, historyczna lekcja o Polsce, przekazywana przez IPN w nowoczesnej i atrakcyjnej formie, rozpoczyna się właśnie w Stalowej Woli.
- Dla nas to wyróżnienie i ważne przesłanie, że do głoszenia historii, a tym samym do głoszenia przyszłości, trzeba mieć stalową wolę. To, co możemy zobaczyć w działaniu Instytutu Pamięci Narodowej, kierowanego w tak odważny, zdeterminowany sposób przez pana dr Karola Nawrockiego właśnie pokazuje tą stalową wolę. To, co jest dzisiaj tak bardzo, bardzo istotne, w czasach kiedy obserwujemy niesamowity front uderzenia w to, co święte, w to, co stanowi naszą tożsamość, to co jest rdzeniem naszej ojczyzny, to co stanowi również o naszej przyszłości, to dzisiaj z pełną odpowiedzialnością musimy powiedzieć, że pod względem instytucjonalnym, tylko Instytut Pamięci Narodowej jest tym miejscem, które nie tylko stoi na straży tych wartości, tej tradycji, tej prawdy historycznej, ale również poprzez te innowacyjne działania, zachęcanie, działanie jak magnes dla młodzieży, stanowi tą najpiękniejszą inicjatywę na przyszłość- mówił Lucjusz Nadbereżny.
Prezydent podziękował przedstawicielom IPN za współpracę z miastem i instytucjami kultury w Stalowej Woli. Zaapelował również do parlamentarzystów, by nie obcinano finansowania IPN.
- Dzisiaj, niestety, taka dyskusja się otwiera i jest to atak skierowany na tę instytucję. My wszyscy dzisiaj powinniśmy być bardzo mocno zjednoczeni i wspierać IPN, aby miał tę siłę i możliwości i kształtował naszą przyszłość, a historia jest nie tylko nauką teoretyczną, nie tylko nauką kształtującą naszą dumę i tożsamość, ale jest również bardzo ważną nauką strategii, decydowania, współdecydowania o przyszłości, dlatego cieszę się bardzo, że młodzi ludzie ze Stalowej Woli tak licznie w tych zajęciach uczestniczą- mówił prezydent.
Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że prezes IPN Karol Nawrocki jest na rosyjskiej czarnej liście, ścigany jest listem gończym i grozi mu 5 lat łagrów, co ewidentnie pokazuje, że ze swojej patriotycznej działalności wywiązuje się doskonale.
Zawartość Przystanku przybliżyła dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Magdalena Hajduk. Przypomniała, że szef IPN, widząc lukę w historycznej wiedzy dzieci i młodzieży powołał jej biuro do niwelowania braków. Uczniowie sami wypowiedzieli się na temat tego, w jaki sposób chcieliby mieć przekazywane informacje historyczne i z tego myślenia powstał właśnie Mobilny Przystanek Historii. Projekty są tworzone od 3 lat. Wykorzystują nowoczesną wiedzę i możliwości, dzięki czemu trafiają do szerokiej rzeszy osób w każdym wieku.
Mobilny Przystanek Historia Przyszłości odwiedzi w tym roku 10 miast w całej Polsce takich jak: Stalowa Wola, Krosno, Myślenice, Pińczów, Włoszczowa, Wieluń, Kalisz, Gostyń, Sława i Jelenia Góra.
Przewiń do komentarzy







































Komentarze