Obecny rząd wymazuje Podkarpacie z mapy inwestycji CPK. To koniec szansy na nasz rozwój?

Image

Rząd Donalda Tuska znacząco okroił plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Są one bardzo niekorzystne dla mieszkańców województwa podkarpackiego oraz lubelskiego. Wcześniej planowano skomunikowanie całej Polski, teraz zostaną połączone tylko wybrane, duże miasta.

Zmiana rządu, zmiana w zakresie planów stworzenia CPK

- Na początku, kiedy Donald Tusk przejął odpowiedzialność za Polskę, w ramach koalicji 13 grudnia, mówiono nam, że decyzja w sprawie przyszłości CPK zapadnie dopiero po wykonaniu audytów. Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego próbował takie audyty przeprowadzić, natomiast przez 6 miesięcy nie udało mu się tego zrobić. Postępowania przetargowe na wykonanie takich dokumentów były unieważniane. Przez 6 miesięcy staliśmy w miejscu, prowadziliśmy dywagacje co dalej z tym projektem. W poprzednim tygodniu dowiedzieliśmy się jaka jest wizja obecnego rządu, jeżeli chodzi o podejście do Centralnego Portu Komunikacyjnego- mówi poseł Rafał Weber.

I jak podkreśla obecny rząd nie zaproponował wizji budowy CPK, lecz stworzył jakąś dziwną imitację, iluzję. Rząd Prawa i Sprawiedliwości planował wybudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego jako wspólny, zintegrowany system komunikacyjny: lotniczy, kolejowy i drogowy. Tymczasem, jak zaznacza poseł Weber, w przypadku segmentu lotniczego, planowana jest rozbudowa lotniska Okęcie w Warszawie, lotniska w Modlinie i dodatkowo rozbudowa systemu komunikacyjnego między Warszawą a Modlinem. Powstanie także nowe lotnisko w okolicach Baranowa. Na te inwestycje zostanie wydane wiele miliardów złotych.

- Nie jest to spójne, nie jest to logiczne, nie jest to sensowne wydatkowanie środków finansowych. Po co rozbudowywać Okęcie, po co rozbudowywać Modlin i za 2- 3 lata przekierowywać cały ruch na nowe lotnisko, na Centralny Port Komunikacyjny? Widać tutaj brak pomysłu, brak spójności. Widać tutaj tylko i wyłącznie próbę zepchnięcia tematu na tor boczny, odbębnienie. Mówimy, że robimy, mówimy, że prowadzimy realizację, a nie robimy nic żeby powstał Centralny Port Komunikacyjny, rozumiany jako hub transportowy, jako wielkie logistyczne i gospodarcze przedsięwzięcie, które miało pomóc Polsce w rozwoju gospodarczym- mówi poseł Rafał Weber.

Szybki transport dla wybranych?

[p]Poseł Weber jest zbulwersowany planami obecnego rządu, który całkowicie pominął województwo podkarpackie i lubelskie w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej. Jak wyjaśnił, w ubiegłym tygodniu Donald Tusk zaprezentował projekt „Polska w 100 minut”. W takim czasie do Warszawy będzie można dotrzeć pociągiem z Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Torunia, Gdańska i Białegostoku. A co z resztą kraju? Co z naszym regionem?

- Całe województwo podkarpackie i województwo lubelskie jest wykluczone komunikacyjnie. Ta prezentacja autorstwa Koalicji Obywatelskiej, to marginalizacja Polski Wschodniej. Oznacza to, że nie będą tutaj realizowane inwestycje kolejowe, szczególnie polegające na budowie linii kolejowych, a takie inwestycje zostały przez nas rozpoczęte. Nie możemy się na to zgodzić żeby nasze regiony zostały wyłączone poza nawias, zostawione same sobie. Nie możemy się zgodzić na to, aby ten rząd nie realizował inwestycji, które my rozpoczęliśmy- mówi Rafał Weber.

Jak podkreślił poseł z Podkarpacia, poprzez wsparcie rządu Prawa i Sprawiedliwości, już został zmodernizowany dworzec kolejowy w Rozwadowie i linia kolejowa R68 Rozwadów- Lublin. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy naszego regionu mogą nie tylko szybciej docierać do Lublina, ale też do Warszawy. Jeszcze 6 lat temu podróż pociągiem do stolicy zajmowała 4 godziny, teraz czas dojazdu skrócił się aż o godzinę. Poseł Weber chciałby żeby kolej na Podkarpaciu mogła się dalej rozwijać, tak jak to było planowane przed zmianą władzy.

- Jest przygotowana dalsza modernizacja linii R68 w kierunku południowym przez Nisko, Nową Sarzynę, Leżajsk, do Przeworska. Tam linia R68 kończy swój bieg. Jest przygotowany projekt techniczny, czekamy na ogłoszenie przetargu na modernizację, na prace budowlane. No i właśnie przetargu nie ma i obawiam się, po tym co widzimy, po tym co usłyszeliśmy na konferencji prasowej, że z nowych linii kolejowych będziemy mieli połączenie Warszawy z Łodzią, będzie jedna odnoga do Wrocławia, druga odnoga od Poznania (tzw. Y). Na tym ma koncentrować się nowy rząd, jeżeli chodzi o budowę linii kolejowych, czyli wszystkie pozostałe regiony zostaną pozostawione bez inwestycji- mówi poseł.

W przygotowaniu był również projekt dla linii kolejowej między Stalową Wolą a Tarnobrzegiem, a także Stalową Wolą a Sandomierzem, w kierunku północnym, by łatwiej było dojechać do Radomia czy Łodzi. O tych planach na razie możemy zapomnieć.

Czy można zapomnieć o szprychach kolejowych, które miały docierać do CPK?

Pierwotne założenie było takie, że zrealizowane będą tzw. szprychy kolejowe, które połączą wszystkie, a nie tylko wybrane regiony Polski, z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

- Węzeł przesiadkowy miał być przy porcie lotniczym, nie przy Warszawie, tylko przy CPK, przy nowym lotnisku, tak by ci wszyscy, którzy by tam docierali, wysiadali od razu przy hubie transportowym. To założenie Platformie Obywatelskiej już nie przyświeca. Drugie nasze założenie, to było połączenie takich miast jak: Sanok, Krosno przez Rzeszów nową linią kolejową, znajdującą się między Rzeszowem a Łętownią. Prace nad tą linią kolejową zostały rozpoczęte. Mniej więcej rok temu został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla tego odcinka nowej linii kolejowej. Wybrany przez inwestora, czyli przez spółkę CPK, przebieg był najmniej kolizyjny z zabudową społeczną- mówi Weber.

Obywatelski ruch społeczny "TAK dla CPK". Podpisz się pod obywatelskim projektem

W ostatnich miesiącach zawiązał się ruch społeczny "TAK dla CPK". Jego pierwszym celem jest zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który zobowiązuje obecny rząd do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego rozumianego jako centralny system komunikacyjny z lotniskiem, przy którym będzie węzeł przesiadkowym z całym systemem linii kolejowych jako szprych, które będą łączyć wszystkie regiony naszego kraju.

- Będziemy angażować się w zbiórkę tych podpisów. Będziemy prowadzić tę zbiórkę jako biuro poselskie, będziemy obecni na targach, ryneczkach. Tej sprawy nie możemy odpuścić. Będziemy w ten sposób zachęcać polskie społeczeństwo do tego, aby wyraziło swoją opinię na temat kontynuacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie może być tak, że województwo podkarpackie, nasza Stalowa Wola, ale też Tarnobrzeg, Sandomierz, Nisko, czy stolica naszego województwa, Rzeszów zostaną pozbawione szybkiej i sprawnej komunikacji transportowej- mówi Rafał Weber.

Gdyby te plany doszły do skutku z Rzeszowa do CPK można by było dojechać w ciągu 2 godz. 15 minut.

Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Renata Knap podkreśliła, że zupełnie niezrozumiałe jest pominiecie województwa podkarpackiego w sieci połączeń z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

- Podczas pracy w urzędzie miasta, jako wiceprezydent Stalowej Woli miałam możliwość uczestniczyć w zespole, w naradach, które opiniowały i analizowały przebieg szprychy nr 6. Jako włodarze Stalowej Woli i Niska zabiegaliśmy o to, aby na tej trasie, która przebiegała przez nasze miasta, również uwzględnić Sandomierz i Tarnobrzeg, bo podejmowaliśmy działania jako czwórmiasto. Wtedy wsparcie uzyskiwaliśmy od pana ministra Rafała Webera. Wtedy łączyliśmy się w komunikacji z ministerstwem. Stanowisko czwórmiasta było jasne: to może być element, który połączy nasze miasta i będzie elementem uzupełniającym komunikację. Obecnie prezentowane założenia wykluczają województwo podkarpackie- mówi Renata Knap.

Wiceprzewodnicząca Sejmiku Renata Knap podkreśliła, że Sejmik będzie pochylał się nad tematem CPK, ponieważ jest on bardzo ważny z punktu widzenia interesów regionu. Samorządowcy będą chcieli wspólnie podjąć działania mające na celu przywrócenie planów, które powstały jeszcze za poprzedniego rządu.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
art2deco

Wrócił Gang Rudego a wraz z nim życie w czarnej d.pie na prowincji w naszej Polsce B.
Stop Folksdojczyzacji RP!

art2deco

Zagłosujesz na Bandę Ryżego i stracisz.

~anty nelek

na deser; od nowego rozkładu od grudnia ma nie być Roztocza Hetman skrócony do Krakowa na bonazie SKPL, San i Witos mają jechać przez Krzaklewo , czyli Stalowa Wola będzie pozbawiona wszelkich połączeń dalekobieżnych

~anty nelek

i tak będzie dopóki tym krajem będzie rządził wnik zdrajcy narodu polskiego, który służyl w wehrmachcie, nie po to za Nowaka i Bieńkowskiej likwidowano gdzie się da kasy biletowe by teraz z powrotem je przywracać. ale wy jesteście glupim narodem i zagłosowaliście na powrót Tuska do władzy

~Mieszkaniec

Ale będzie w przyszłości dużo jednorękich, może założą nową partię. Emerycie, będziesz startował na posła?

~Wyborca

Osmiornica z koalicji 13 grudnia, wytrzyma max 2 lata. Znikną też niektóre partie polityczne te co tak totalnie oszukali wyborców. Zawsze uważałem, że jest grupa ludzi, co zmieniają się jak chorągiewka na wietrze, najpierw Moskwa, teraz Bruksela. Tacy tylko umieją solidnie napchać swoje kieszenie.

~Emeryt

Odrabie sobie rękę żeby PiS partia litrów draniu zabój ców przegrała w wyborach.

~he he

~taka prawda, głupi jesteś, rachunki już są potwierdzone i będą takie same jak w tym roku i takie same jak w ubiegłym, ale taki głąb jak ~taka prawda tego nie kuma bo to tylko głąb PiS-dzi-elec.

~taka prawda

do he he, emerycie jak Polacy dostaną rachunki za media po nowym roku to nikt już nigdy na koalicje 13 grudnia nie zagłosuje.

~he he

A wszyscy co oddali głosy na PiS na podkarpaciu to gł-upcy i to jest ~taka prawda, jedynie co dobre to jest takich głu-pców mniej i będzie jeszcze mniej.

~taka prawda

Wszyscy co oddali głos na koalicje 13 grudnia lemingi i trolle z Podkarpacia na kola-ana i błagać mieszkańców tego województwa o przebaczenie bo takiego dziadostwa jeszcze nigdy w Polsce nie było jakie mamy obecnie. Gdybym jeszcze nie ostrzegał wszystkich baranów co poparli tych co siedzą w warszawce przy korycie to mógłbym im wybaczyć ale wiadomo było już przed wyborami do sejmu i senatu , że piniedzy ni ma i nie bedzie. Bo ci z koalicji 13 grudnia nawet do administrowania naszym krajem w ogóle się nie nadają co najwyżej jakąś gminą mogli by zarządzać.

~he he

~Zły i dobrze, przynajmniej jednego nawiedzonego będzie mniej na ulicach, a tym bardziej jak ~Złego i bez kagańca.

~Zły

Byłem wczoraj na stacji cpn po godz. 20.00, zawiodłem się, nie było benzyny po 5,19 za litr.

~he he

he he he, ~jan, jak uderzy się w stół to nożyce zawsze się odezwą.

~bobo

Jeden z wpisów mówi o 'cofaniu Podkarpacia do XIX wieku"... To jest oczywiście nieprawdą bowiem Podkarpacie w nim tkwi od dawna. Ostatnim przebłyskiem intelektu jego mieszkańców był wybór spadochroniarza z... Pcimia do europarlamentu. Tym samym owo podkarpacie pokazało gdzie ma rodzimych kandydatów. Ten przypadek to stan umysłu i żaden ale to żaden CPK tego nie zmieni. Ten co przerżnął wybory nie zauważa porażki. Ot to także oznaka podkarpacia.

~Szczyt

Nie piszcie już więcej, jedźcie do cpn-u po benzynę za litr po 5.19zł, będą sprzedawać dzisiaj po godz. 20.00

~Mieszkaniec

Tuścik, jak chce mieć więcej kasy, niech poprawi ściągalność podatku VAT. Dobrze pisze "Z miasta"

~emeryt

~taka prawda Polski nie ma jest tylko kolonia z nazawa Polska.Rosja to nasi przyjaciele a Ukraina i USA to nasz wrog .

~jan

do he he, emrycie e 2rds, nie kompromituj się i nie szukaj wszędzie ''nowaGWIAZDA''.

~taka prawda

do emeryt, gdyby nie partia PiS to Polski już dziś by nie było. Bo mamy wrogów naszego kraju patriotów nie tylko na wschodzie ale zwłaszcza na zachodzie.

~he he

Jeden du-po-właz ~ze wsi, drugi ~taka prawda z miasta na państwowym wikcie kradnie i ma się dobrze.

~Mieszkaniec

Kostucha, jaki ty jesteś trywialny, brak słów.

~ze wsi

taka prawda, czujesz blusa a nawet czaczę a jak dobrze pójdzie to i jazz. Podobnie myślimy, tylko troszkę inaczej piszemy. Pozdrowienia

~Kostucha

Pisuarom odebrać zagrabione pieniądze i na 5 latek na Załęże

~taka prawda

do ze wsi , kogo ty bronisz oni koalicja 13 grudnia wszystko wiedzieli tylko takich naiwniaków jak ty w wuja robili. Przecież siedzą we wszystkich komisjach sejmowych na których te tematy są codziennie poruszane. Teraz zniszczyli Podkarpacie a za parę miesięcy Podkarpacie zniszczy tą koalicje 13 grudnia. Ty nie wiesz co się szykuje już niebawem w Polsce bo masz bardzo małą wiedzę polityczną. Jak tak dalej by było to Podkarpacie cofną do 19 wieku.

~z krzaków

Zapowiada się ciekawie.

~Z sioła

Komuchy, przyszła na Was ostatnia chwila, musicie teraz się okopać albo uciekać na Białoruś a potem do Rosji. Pani Radna P., ma teraz duży problem, Pan A., wycofał się wcześniej i być może zrobił dobrze.

~Z sioła

Komuchy, przyszła na waz ostatnia chwilą, musicie teraz się okopać albo uciekać na Białoruś a potem do Rosji. Pani Radna P., ma teraz duży problem, Pan A., wycofał się wcześniej i być może zrobił dobrze.

~Z miasta

Ten Rząd nie wytrzyma całej kadencji, max 2 lata. Trzeba stawiać teraz na Narodowców.

~ze wsi

Tak miało być znakomicie a jest wielkie bajorko a w bajorku na środku susza.To, najgorszy Rząd od komuny, tragedia, jak ci ich zwolennicy potrafią jeszcze tutaj coś argumentować?