Projekt modernizacji lokalu konspiracyjnego chce wykonać aż 5 biur

Image

Ten cenny historycznie dla lokalnej społeczności budynek, znajdujący się w Rozwadowie nieopodal dworca kolejowego, wymaga remontu. Jest on możliwy dzięki zaangażowaniu wielu osób. „Górka” trafiła już „pod przetarg”.

Rozwadowski konspiracyjny lokal „Górka”, siedziba KEDYW-u AK „Wilcze Łyko” działa i nie uległa zatraceniu dzięki lokalnej fundacji KEDYW i Muzeum Regionalnemu. To bardzo ważne miejsce dla nas, mieszkańców powiatu stalowowolskiego. Przypomnijmy, że 18.05.1944 r. w walce z niemieckim okupantem, przed tym właśnie budynkiem, na którym umieszczono współcześnie tablicę pamiątkową, rozegrała się dramatyczna walka. Bohaterami rozwadowskiego KEDYW-u byli: Dowódca i Oficer Dywersji Stanisław Bełżyński ps. „Kret”, Stanisław Szumielewicz ps. „Kryspin”, Stanisław Korfel ps. „Korski”, Zygmunt Kajzer ps. „Mały”, Czesław Kamiński ps. „Głaz” oraz łączniczki Armii Krajowej: Joanna Kalarus, Krystyna Skowron ps. „Grażyna”, Zofia Skowron ps. „Joanna”.

Budynek służył już jako kino, potem stał wiele lat pusty. Teraz ma służyć jako muzeum. Jego właścicielem wcześniej był KEDYW, a od 2022 roku, dzięki rządowym projektom, które umożliwiły pozyskanie środków na jego zakup, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. To właśnie jego dyrektor w imieniu samorządu miejskiego złożyła stosowny wniosek i otrzymała na ten cel 180 tys. zł dofinansowania.

Teraz Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, które ma się znajdować w „Górce”, powstanie właśnie dzięki Muzeum Regionalnemu w Stalowej Woli, które ogłosiło przetarg na wykonanie projektu zagospodarowania kamienicy na potrzeby wystawiennicze. Na ten cel zarezerwowało w swoim budżecie 280 tys. zł.

Do postępowania przetargowego stanęło 5 biur projektowych. Tylko jedno z nich, mające siedzibę w Krakowie, zaproponowało cenę za swoje usługi, która przewidziana została przez muzeum.

Trwa analiza ofert.

Wyremontowany budynek będzie mógł pomieścić pamiątki historyczne, a odpowiednie warunki w nim panujące pozwolą sięgać po kolejne środki finansowe na zorganizowanie w nim sal wystawienniczych. Remont ma być przeprowadzony z uwzględnieniem historycznej elewacji, konserwacji elementów zabytkowych oraz adaptacji jego powierzchni i przestrzeni do funkcji muzeum. Zabezpieczona ma być też konstrukcja kamienicy. W środku pojawi się odtworzona sala widowiskowo- kinowa, pomieszczenia edukacyjno- naukowe, miejsce na ekspozycję stałą i czasową. Budynek będzie przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. Wybudowana więc zostanie winda.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~obiektywnie

Po CH UJ mam zostawiać komentarz, kiedy zostanie usunięty? Tak bardzo się obawiacie prawdy o Was?