Zakup mieszkania dla seniora – co powinieneś wiedzieć przed inwestycją?

Materiał zewnętrzny Image

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 9 milionów osób powyżej 60 roku życia, a liczba ta stale rośnie. Wraz ze zmianami demograficznymi, pojawiają się kolejne wyzwania – zwłaszcza w kontekście budownictwa mieszkań. Według badań, seniorzy nie potrzebują już kilkopokojowych mieszkań na osiedlu z placem zabaw, blisko dobrej szkoły; wielu z nich po latach rozważa zamianę swojego lokum na znacznie mniejsze, jednak bardziej funkcjonalne pod względem potrzeb wiekowych. Proces zakupu mieszkania dla osoby starszej nierzadko wymaga wielu przemyśleń oraz dokonania rozeznania na współczesnym rynku, który z roku na rok zmienia się coraz bardziej. Jakie aspekty powinno się wziąć pod uwagę, decydując się na wybór mieszkania dla seniora? Postanowiliśmy stworzyć listę rzeczy, o których nie powinno się zapomnieć!

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania

Jednym z pierwszych czynników otwierających listę rzeczy, na które powinno się być wyczulonym podczas wyboru mieszkania dla seniora jest piętro. W przypadku seniorów, najwygodniejszą opcją jest mieszkanie parterowe, głównie ze względu na brak konieczności przemierzania kilkunastu schodków każdego dnia. Istnieją jednak wyjątki od reguły; w przypadku, gdy blok wyposażony jest w wygodną windę, nie ma przeciwwskazań ku temu, by mieszkanie ulokowane było nieco wyżej. W nowoczesnym budownictwie inwestorzy coraz poważniej traktują kwestię obecności windy – pojawia się ona nawet w budynkach o stosunkowo niskiej zabudowie.

Mając odhaczone piętro, czas na metraż mieszkania oraz układ pomieszczeń. Lokal o dużej powierzchni może stać się niemałym utrapieniem, zwłaszcza pod kątem utrzymania czystości. Osobom starszym w zupełności powinno wystarczyć mieszkanie o powierzchni około 45 metrów kwadratowych – nie za duże, a przy tym nie za małe. Dobrze, by mieszkanie było na planie kwadratu bądź prostokąta; sam układ powinien być jasny i czytelny, a przy tym zapewniać możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami. Warto postawić na duże, otwarte przestrzenie, umożliwiające łatwą komunikację (to szczególnie istotne, zwłaszcza jeżeli senior na co dzień zmaga się z niedosłuchem). Dodatkowe udogodnienia w postaci różnego rodzaju ram, uchwytów ułatwiających wstawanie oraz siadanie to w wielu przypadkach konieczność. Dobrze, by mieszkanie było pozbawione progów, a podłogi nie były śliskie.

Nowoczesne budownictwo a potrzeby osób starszych: idea mieszkań senioralnych

Jak widzimy, wymagań i oczekiwań co do mieszkań dla osób starszych jest dość sporo. Jednak deweloperzy stale zaskakują osób poszukujących ciekawych ofert, wdrażając w życie projekty dedykowane seniorom. Przykładem tego przedsięwzięcia są apartamenty Ostoja Seniora, ulokowane na obrzeżach Łodzi. To dwa nowoczesne bloki mieszkalne, w których mieszkania zostały w pełni przystosowane do potrzeb oraz wymagań osób starszych. To właśnie tutaj seniorzy mogą wykupić lub wynająć lokum wyposażone z myślą właśnie o nich. Wśród dodatkowych udogodnień tego typu rozwiązania znalazła się wspólna jadalnia dla mieszkańców, miejsce spotkań oraz kompleksowo wyposażone centrum medyczne. Wszystko to do dyspozycji osób, które zdecydują się tam zamieszkać. Warto wiedzieć, że apartamenty są częścią wybudowanego już osiedla bloków wielorodzinnych, które zamieszkiwane są przez osoby w różnym wieku: studentów, pary, jak i małżeństwa z dziećmi. W pobliżu znajdują się również podstawowe sklepy spożywcze i usługowe, dzięki czemu seniorzy mogą w pełni korzystać z życia, zachowując samodzielność przy jednoczesnej pewności, że w razie potrzeby zostaną otoczeni kompleksową opieką.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =